Buburuze!BRAVO Katy,Gabri,gabi87,VeveMara,Danina!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Felicitari!!!!!
Si pentru bebei, si pentru zile de nastere (am cam ramas in urma cu scrisul).

Cu vergeturile... eu eram convinsa (si impacata cu gandul) ca voi avea o burtica-zebra pentru ca si mama are, si eu mai am cateva dungi albe pe coapse, de la slabit brusc in tinerete... Spre uimirea mea, pana acum nimic, si tot ce fac e sa ma dau cu ulei de masline (amestecat cu o crema de corp cu unt de cacao sa nu miros chiar a salata,noaptea in pat), dar numai seara si asta mai regulat de vreo 2 luni incoace. O prietena s-a dat cu sarg 8 luni, dimineata si seara cu vreo 2 creme si uleiuri si tot i-au aparut din luna a 7a, iar la final erau mov. Acum s-au mai estompat, sunt albe. Cum ziceau fetele, cred ca depinde de mostenirea genetica (trag sperante ca eu il mostenesc pe tata ...).
Eu ma dau mai mult la moral (sa nu zic ca nu am facut-o si pe asta) si pentru ca ma mananca uneori pielea care e super-intisa de sta sa explodeze, mi se vad venele de parca le-as fi desenat cu carioca.

33+ Bebe

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Vergeturi albe am si eu din pubertate, pe partea exterioara a piciorului si pe fund. Se vad rau cand ma bronzez.
Pe mine nu ma mananca pielea pe burtica tocmai pt ca ma dau cu destule unsori ca sa nu ma manance. Cum simt ca imi vine sa ma scarpin cum fug la baie si aplic un strat gros de ceva. Am creme peste tot in casa, sa fie la indemana, zici ca nu am toti biscuitii in pachet
Am in baia mica vreo 3 de la Avon (una Planet Spa cu trufe de ciocolata, imi vine s-o mananc nu sa ma dau cu ea pe burtoaca), una cu miere si lapte (si aia miroase a deliciu culinar) si inca una Skin so Soft... something... roz. Cu astea ma dau sporadic, cand le vad si am chef de cate una, adica cam o data la 2 zile asa cate putin...
Pe noptiera am sticluta de ulei de migdale pentru burtica si sani (cu uleiul asta ma dau dimineata obligatoriu si dupa ce ma intorc de la servici pe la 4-5 deasemenea). Tot pe noptiera mai am o crema anti-vergeturi de la Avon cu care ma dau pe fund, coapse, solduri si pulpe cam o data la 2 zile.
In baia mare am crema de la Palmer's cu care ma dau seara dupa dus.
Daca ma apuca mancarimile de piele la servici am in frigiderul de la servici un recipient mic cu ulei de cocos (il tin la rece sa fie solid ca la temperatura camerei curge in toate directiile) si in caz de urgenta ma ung si cu d-ala.

34+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Emi, trebuie sa-ti deschizi salon, am zis
Tare mi-e drag de tine cand citesc cum ai tu grija de burtica ta

Si eu am grija, am avut din clipa in care am aflat ca sunt insarcinata.
Uns cu ulei de argan, migdale, masline, struguri, unt de toate neamurile, creme, vaseline, etc ( amestecate de cineva cu cap nu de-a valma cum le-am enumerat eu). Pana in luna a 5-a nu am avut fir de vergetura cand intr-o seara m-am trezit cu pielea rupta, pur si simplu.....fiind unsa.
Am crezut ca a fost o etapa si atat dar degeaba....vergeturile au continuat sa se inmulteasca, acum au depasit buricul.
Si eu cred ca este genetic, mama a ramas tarcata toata dupa nastere asa ca o mostenesc cu brio....la fel si celulita.
Sincera sa fiu nu cred ca voi scapa de ele dupa nastere.....am o vaga banuiala
Asa ca am facut pace cu mine ca sa nu pun bot de fiecare data cand ma uit in oglinda, fac parte din mine, din noi.....sanatosi sa fim cu totii.
Sotul pana acum nu a facut figuri......si nu avem politeturi, ne spunem fix ce trebuie schimbat, nu ne cenzuram.

Casandra astept detalii pt ca si eu cred ca ai facut cunostiinta cu fii-tau

35+ AMR 3S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Problema mea a mai mare e cu celulita. Ca vad ca s-a triplat stratul pe picioare (pulpe) de cand cu sarcina, desi de ingrasat nu m-am ingrasat maxim... dar sunt bulanoasa rau
Dupa ce vine bebe o sa mai cumpar vouchere d-alea de masaj, electrostimulare si impachetari, cum faceam pe vremuri, sa redevin silfida

34+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

La multi ani Liza!

Sa fii sanatoasa, nastere usoara si buburuza sanatoasa iti doresc.!!

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 37+ Mara Gabriela

AMR 1 SAPTAMANA:)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Emi si eu am la greu celulita mi-e si rusine sa ma dezbrac la dr.
Credeam ca o sa fie usor sa-mi fac Clexane in picior, m-am inselat.
Acum fac in mana.
Tu cu cat timp inainte de cezariana opresti Clexane-ul?

La multi ani Liza! Nastere usoara si bebelina sanatoasa si mancacioasa

35+ AMR 3S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu pot sa imi fac nici in picior nici in mana Clexane-ul asa ca tot in burtica il fac. N-am vorbit inca cu Uscatescu despre oprirea Clexane-ului si reluarea lui dupa cezariana asa incat ulterior sa-l scot treptat (se pare ca e super riscant sa nu faci si dupa cezariana o perioada mai ales daca il intrerupi brusc).
Presupun ca inainte de cezariana o sa impart doza de seara in 2 (adica o sa fac 0.2 dimineata si 0.2 seara in loc sa fac 0.4 seara) si o sa fac ultima injectie cu 24 ore inainte de cezariana.
Dar trebuie sa mai ajung o data la Uscatescu inainte de nastere ca teoretic cu intreruptul inainte de nastere e simplu dar cu reluatul dupa nu stiu cum si cand si in ce fel...


34+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Am venit si eu ! Buna fetele!
Sa va spun cum sta cu vergeturile, este o chestie combinata si nu prea adica intai este mostenirea genetica( daca mostenesti o piele super poti sa nu te dai cu crema si nu rupi deeloc pe burtica), dar si crema are rolul ei.
Cumnata mea a dus o sarcina gemelara pana la 39 s cu copiii de 3100 si 3400 ( ca niste copii din sarcini unice) , avea 90 cm de la spate pana la buric din lateral, avea o burtica ireal de mare si are zero vergeturi. s-a dat cu crema de la elancyl, dar oricum la asa burta trbuie sa tee ajute si genetica. Eu cu Miriam am avut o burta mare ca de gemeni( acuma nu e asa mare) si m-am rupt putin in ultima saptamana pe laterale burtii, oricum e bine nu se prea vad si la cee burta am avut, e ok. Si eu tot cu elancyl m-am dat.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

D-na Viorica mi-a spus ca se opreste cu 48 de ore inainte de cezariana.
Dr. Meu mi-a spus ca se opreste cu 24 de ore.
Dupa cezariana se reia la 48 de ore in functie de analiza. Iti recolteaza in spital si sotul merge ca vantul si ca gandul la dr U la Fundeni cu eprubeta pt analiza. In aceiasi zi primesti rezultatul. Asa afli ce doza faci in continuare. De obicei 0,4 se da pt inca 6 saptamani.
In cazul meu cica nu ar fi nevoie sa mearga sotul cu sangele la Fundeni pt ca imi face analiza de urgenta in spitalul in care nasc.
Dr. U mi-a spus ca este f importanta parerea dr cat si a anestezistului pt ca ei stiu cat am sangerat in timpul operatiei.
Nu cred ca este ok sa imparti doza in 2 fara acordul dr. inainte de nastere.
Eu fac de 3 ori pe saptamana 0,8 si restul de 0,6 si nu am voie sa umblu la doze. Urmez pana la sfarsit indicatiile. Cica nu ar fi bine pt bb.
Frica mea este ca intru in travaliu si nu apuc sa opresc la timp Clexane-ul.
Sper sa ajung cu bine pana la data cezarianei (inca nu stiu care este) si sa nu fiu operata de urgenta. Daca, Doamne Fereste, s-ar intampla asa ceva mi-ar face anestezie generala.
Cam atat am aflat legat de Clexane.

35+ AMR 3S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Doamne ajuta Tudoralexa. O sa fiee bine!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput