Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Va trimit si eu de departe un martisor virtual,va doresc o primavara frumoasa cu multa sanatate si bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

O primavara frumoasa dragele mele. Va atasez citeva poze cu martisoarele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

O primavara frumoasa fetelor! ma iertati de-ntarziere, dar sunt intr-o mare nebunie cu cumparat o casa si cu fetele care ma dispera cu lipsa lor de pofta de mancare, cred ca sigur ajung la nebuni daca o mai tin mult asa

adriana, ce "cosari norocosi" ai tu acolo, 2 brunetele
eu am o brunetica si la par si la ten si o blonduta, inca nu stim sigur de unede-a venit blonda :); ma rog rudele sotului din partea tatalui sunt blonde si eu cand eram mica eram blonduta

o sa vad cand am timp sa pun si eu 2-3 poze cu balerinele mele, sa vedeti cat de slaba e Eva sau poate nu o sa vi se para asa si ma mai linistesc si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

fetelor cu copii mai maricei, eu vreau sa plec cu fetele in egipt in aprilie, sa le duc la mare si soare, ce ziceti, voi ati fost cu ei asa micuti?
ca sa nu car ditamai mastodontul de carut, as cumpara unul micut sport, imi puteti recomanda ceva?
cred ca-l mai tin pe al meu 2-3 luni, sa scapam de hainele de iarna si-vand, o sa fie si-n garantie si daca ne mutam la casa din iulie, sigur nu o sa maia m nevoie de el

tot sunt disperata cu mancarea fetelor, nu vor nimic, de maine cred ca le trec pe vit C picaturi + multisanostol vitamine + tinctura de propolis, treb sa le fac cumva sa manance ca-nebunesc

si nu stiu ce-a patit Eva ca-i curge un ochisor, s-a umflat si e plin de urdori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

La multi ani de primavara si de la noi!

Azi am facut 31 de saptamani. Avem de toate, adica eu am, si contractii, si presiune pe col, dureri de spate, hemoroizi, crampe (uterine? stomacale?), crampe la picioare, arsuri, stari emotionale care mai de care, frica de nastere - nu de nasterea in sine, ci de a nu naste prematur. In rest, totul bine

Anna, sanatate Evei, sa-i treaca repede ochisorul.
Noi l-am dus pe guguloi in jur de 11 luni-1 an la mare/plaja aici aproape de casa, cateva ore (suntem cam la o ora distanta), iar la un an si trei luni am fost o saptamana in Mexic cu el la mare, i-a placut enorm si la plaja si in apa. Sa nu uiti sa le iei jucarele pentru nisip. Si protectie solara cat mai puternica, crema pentru bebei cu factor mare, palariuta, costum de baie cu bluzita cu maneca lunga, stat cat mai mult sub umbrela. Singurul lucru sa te astepti ca, schimband mediul, e posibil sa-ti faca si mai multe nazuri la mancare, la noi cel putin asa a fost, cat am fost plecati (cand ne-am intors a revenit la "normal," adica la normalul lui). Sa va bucurati de vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

haha lai, mai multe nazuri la mancare? pai in afara de lapte, nu mananca mai nimic, deci ce-am de pierdut? eu sper ca statul la soare, balaceala and stuff sa le faca pofta de mancare. Apa o as le placu cu siguranta ca am avut piscina la bunica la tara anul asta si le-a placut de 3-4 ori cand le-am bagat si la baie le place maxim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Anna Eu ziceam de faza cu mancarea mai mult ca sa fii pregatita psihic, altfel chiar sa fiu absolut sigura ca n-ar manca bine, n-as rata o vacanta doar pentru asta (ca e pe o perioada relativ scurta si ceva tot mananca pana la urma, c-o fi laptele, biscuiti sau altceva).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, va doresc si eu o primavara cu mult soare pe cer si in suflete!!!

GABITZA, am primit ieri caruciorul. E SUPER!!! Picii au avut toata ziua de ieri bataie de cap cu el, s-au urcat, au coborat, s-au impins unul pe celalalt...Mare nebunie! Multumim mult!!!

ANNA A, noi am fost deja cu ei la mare de 2 ori, prima data cand aveau 3 luni jumatate, la noi, in Romania, iar a 2-a oara, la turci. A fost nemaipomenit de fiecare data, sincer! N-au facut mofturi la mancare, dar ai mei sunt mancaciosi de felul lor...Ma gandesc ca ar trebui sa manance si pisicutzele tale mai bine dupa balaceala.

ROXXY, sa stii ca eu i-am lasat sa mearga singuri pe ai mei pe orice suprafata inca de la inceput. Si ce daca mai cad? Asa prind curaj, se calesc si nu mai miauna la fiecare atingere de sol...Lasa-le ca nu patesc nimic. Oricum, de la inaltimea lor, nu exista pericole mari si daca mai prind cate un iepuras

Ai mei pui sunt la faza la care se rusineaza cand vad straini, cand mergem in vizita si stau agatati de mine, in brate sau ma prinde fiecare de cate un picior si aud numai "mama, mama". Asta in primele 10 min., ca dupa aceea nu-i mai pot da jos de pe musafiri, mai ales pe Carla.
In rest, au zile si zile...insa ea e super incapatanata si se enerveaza f. usor, nu se lasa pana nu obtine ceea ce vrea si de aici razboaiele cu noi ptr. ca n-o putem lasa sa faca ce vrea... Mai nou, daca e rea si urla, o intreb frumos: "De ce esti rea? Vrei la colt? Vrei sa mergi la colt?" Si ea zice imediat: "Nu!" Dupa care se mai calmeaza, de cele mai multe ori, daca nu, o mai intreb o data si am observat ca dupa cateva ture de intrebari renunta si ea un pic la urlete.
Vorbesc de toate ptr. toti si cel mai nasol e ca nu-i inteleg de fiecare data...de exemplu, ieri, Luca m-a luat de mana, m-a dus in bucatarie si-mi tot repeta: "mama, tente! tente!". Nu intelegeam nici in ruptul capului ce doreste, i-am aratat pe rand mai multe chestii pe care le cerea el de obicei, dar nu si nu, el vroia "tente". Intr-un final, da, copilul dorea PAINE!!! Nu mi-am dat seama care este legatura intre paine si "tente" pana cand sotul meu mi-a spus ca in lb. maghiara paine se spune "keneir" (nu stiu cum se scrie ) si bona lor, fiind maghiara, le vorbeste mult in ungureste. Cine stie ceo fi zis ea si ce a inteles copilul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna. Adi, ai 2 fete ffrumoase. Sa fie sanatoase

Anna, te ateptam cu poze. Cine stie cu ce grasune te intorci din egipt #536;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Mmammarrutza, ma bucur ca va place caruciorul, sper sa-l folositi cat mai mult.
Anna eu am fost la mare cu ei in fiecare an, prima data aveau 8 luni. Am fost doar in tara, sotul meu e mai "precaut" (sa fiu delicata in exprimare) si nu vrea sa-i luam peste hotare pana nu pot spune concret si clar ce-i deranjeaza/ doare (daca Doamne Fereste ar fi cazul).
Cu apa eu am avut surprize. Chiar daca acasa si la mare nu aveau nicio problema cu cea din piscina, cand a fost vorba de intrat in mare s-a schimbat foaia...nu au mai fost dispusi sa intre, probabil asa multa papa, in miscare, zgo,otul, etc nu a fost pe placul lor. Abia anul asta au intrat mai mult de glezna in apa marii, la piscina tot ar fi stat..
Iar in primul an, la mare au trait doar cu lapte si iaurt... nu au vrut nimic altceva (aveam si blender cu noi, si borcanele...)


Mergi la inceput