Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

Anna, have fun in continuare

Monas, Gabiutza

Amalia felicitari pt vestile bune. Ina, hai ca nu mai e mult. Fetele din vremea mea, au prins burta mare pe timpul verii Erau coduri verzi albastre movalii de caldura Mai tineti minte, fetelor?

Brigit, cum faci branza? Eu am incercat cu cheag si am esuat lamentabil. Iaurtul imi iese dar branza se lasa cu greu.
Nu le dau nimic altceva in afara de lapte. Apa nu le place, ceaiuri nu le dau eu, ciorba nu le voi da, supele crema le mananca bine, de fructe nu sunt foarte incantati si nu-mi place ca nu sunt atrasi de mancarea cu o textura mai grunjoasa. Legumele si fructele le pasez cu furculita dar fiind moi, se topesc in gura lor dar cu carnea nu am ce sa fac. Carnea cu greu o mananca pt ca nu o pot face piure super fin.
Ai reusit sa-i echilibrezi cu tranzitul? Ai mei fac 2-3 chiar 4 kk pe zi. Fac foarte putin, bilute tari si mici; in unele zile se chinuie, in alte zile parca fac ceva mai repede dar tot kk putin si tare. Parca orice ii constipa.
Azi am facut vaccinul de 6 luni si sunt mega caraiti. Ma retrag sa-l scap pe sot de un bb marait

de Tudor Valentin si Stefan Lucian - 29 septembrie 2012


Anne-Mary
, cu ce le faci puree-urile? Nu ai mixer vertical? Cu un mixer vertical poti face si carnea fina. Eu im amintesc ca reuseam la Alma.

Brigit, o sa vad eu pana la urma cum reusesc cu alaptatul. Ideea mea era sa castig timp, ma ales ca mai am o domnisoara, care desi e mare acu,are si ea nevoie de atentie..Eu deja ma imaginez doar alaptand non-stop.

Daniela Veuger 17+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Anne Mary, stiu si apreciez ca totusi nu am prins vremea cu coduri de canicula, cred ca eram depresiva:)! Imi aduc aminte sarcina trecuta ca eram umflata si de la diabet, si sarcina cu fetita si canicula. Acum prin comparatie sunt super bine, nu m-am ingrasat deloc, nici apa in tesuturi...doar burta imensa, am circumferinta de 110 pana acum. Oare mai pot? Azi la dus am experimentat o chestie ciudata, am simtit ca imi amorteste/umfla piciorul stang si cand ma uit -era spre vanat cu tot sistemul venos vizibil si umflat. Si-a revenit repede, dar a fost cam ciudat.

Branzica pt bebelusi eu o faceam cu zeama de lamaie stoarsa in lapte de 3,5 dat in fiert. Iesea buna si fara rateuri. Cica ar fi mai sanatos asa decat cu calciu lactic, care poate fi in exces. Branzica o amestecam cu fructe date pe razatoarea de sticla si eventual cereale (cele de la topfer imi plac), era mancarea preferata a Ericai. Fructe am incercat din plin, de la mere, pere, caise, piersici, mango, banana mai rar, zeama de portocala, cirese, kiwi doar pulpa fara seminte. Cam orice in afara de capsuni si fructe de padure pana la un an. Carnita noi am inceput-o pe la 7-8 luni si am preferat vita, ca se facea mai bine crema decat cea de gaina/curcan (care erau super atoase fiind de tara). Atunci foloseam mixerul vertical si era ok. Acum mi-am prous sa imi iau (sau sa primesc cadou:) steamer/blender de la Avent, toata lumea mi l-a laudat ca fiind super practic pt diversificare (desi cam scump).

Danyce, fetita mea devine din ce in ce mai obraznica si in acelasi timp parca cere tot mai mult atentie. Nu vrea sa doarma decat cu mine acum, desi acum vreo doua luni nici nu ma baga in seama. Tot stau sa ma gandesc cum sa fac, unde sa pun patuturile pt gemeni, in dormitorul matrimonial, pe care l-a invadat sau in celalalt dormitor, care este camera ei...eu as prefera in camera ei, dar mi-e ca ma da afara cu tot cu gemeni:)!

Ma intorc la noaptea mea insomniaca!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Amalia, super greutati au bubulinele, bravo!!

Ina, mult a fost, putin a ramas! Inca o luna si gata Si iti doresc sa fie ca la mine, cred ca am mai scris ca la 33-34 de saptamani mi s-a parut cel mai greu, apoi a fost mai bine.

Anna, distractie faina!

Tusferi, bine ca ai reusit sa te odihnesti putin. Succes cu alaptatul!

Daniela, Brigit, am 37 de saptamani. Weekendul viitor as face 38. Insa nu mai ajung acolo, azi dimi mi-au programat cezariana pentru vineri (37+6/37+5/37+4, depinde dupa care din doctorii mei te iei cu calculul DPN-ului). Asta daca nu ma apuca nascutul pana atunci, ca azi am intrerupt medicamentele pentru contractii. Baietelul e cuminte pe pozitii cu capul in jos de mai bine de o luna. Fetita e zurlie rau, se tot intoarce in continuare, azi era in pozitie transversala, de altfel am si simtit-o zilele astea cum se intindea in burtica de la stanga la dreapta, e mare acrobata. Am emotii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Lai - :P mult a fost, putin mai eee! :D Cu noroc, sanatate si veselie sa te auzim in curnad, cu 2 backing vocals de la nazdravanii tai! Ma faci sa ma uit pe pozele alor mei de la nastere, para retraiesc emotiile cand ma gandesc, zau! In cel mai pozitiv mod :P Baftoc si sa va aiba Bunul in paza pentru asa intalneala grozava!

@Tusferi - am inteles ca exista o perna speciala pentru alaptat gemeni simultan, daca ai si ajutor in primele luni, poate iti iese mai degraba schema asta. Altfel, confirm: mulsul e obositor, stresant si consuma timp apoi cu spalat si sterilizat biberoane si mulgatoare :/

@Anna - baga poze multeeee, sa va vedem :P Ce bine ca sunt cumintele si descopera gusturile mancarurilor altfel! Sa te intorci dara cu 2 papacioase, ca frumusele le-am vazt si eu ca sunt cu varf si indesat! :D Cat despre indieni, bucura-te ca nu sunt vietnamezi :))))))

@Anne - ai mei au terminat cu kk de oaie (yupiii!!) cand am inceput sa le dau suc de para (cu seringa de nurofen). Asta mica il bea cu mare pofta, desi imi refuza orice altceva (apa, ceai, lp). Am alternat cu suc de portocala. Ambele au ajutat. Ah, iar cand am ajuns la disperare cu scremutul, pediatra ne-a recomandat un probiotic (JarroDophilus Baby)- 1/4lingurita pe zi.

Despre poze, eu tot caut o camasa opopulara pentru Dragos, ca ie am :P Saptamana asta facem si noi cateva pentru Paste, ca surpriza bunicilor ;)

@Brigit - ma bucuram eu de cele 6 kg ale Marei, dar azi a mancat foarte putin! Imi cam refuza supa (ieri a avut mazare in ea, azi stevie si cred ca nu ii plac nici una nici alta), la san mananca in hopuri, se tot incordeaza sa se ridice si nu are rabdare sa ii vina lapticul :/ si olac peste pupaza, la plimbare mi-a dat afara laptele mancat cu jumatate de ora inainte. Pfffiiiiih! In rest, sunt mai bine la capitolul maraiala de dinti de vreo 3-4 zile. Infarixul sa fie de vina :)))) ?

@Monas si Gabitza - pupcenko! Mai vreem, mai vrem povesti cu nazdravani!

Acum vreo 2 zile m-am distrat copios citind si pe blogul Sugubinei :D Mi-era dor de-o portie de istorioare: http://sugubina.blogspot.ro/

O noapte lina tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Ina -pentru tine era de fapt mesajul scris catre Lai :P Vin cu mielul de Paste daca va mai incurc :D
@LAi - tu mai tine-i in cuptor! :D

@Anne
- ca mi-am adus aminte de vara. Aaaaoolioooo ce calduri cu burtoasele dupa mine! Daca mai bate 40 de grade vara asta, ma titiruzez la munte undeva macar cat trec codurile de culori curcubitoase. Ca eu si fara burta si ma tarai ca melcu prin soare.

@Amalia - hai, tot asa cu vestile bune ;) Sa cresteti frumos in continuare!

Gata, merg la somn a dimineata iar privesc chioras cu jumatate de pleoapa trasa catre mishcaciosii mei :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna fetelor,

Am intrat sa va salut pe toate,noi maine ne facem bagajele si eliberam casa asa ca nu mai am posibilitatea sa scriu.
Ne-a gasit el un apartament cu 2 camere in afara orasului,astazi incheie contractul.Eu inca nu l-am vazut,dar el mi-a zis ca e mobilat,are un balcon lung cat cele 2 camere,are box,gradina.
daca voi avea posibilitatea sa ma conectez prin wireless voi mai scrie,mai ales de citit as vrea tare mult,din urma.

Mmmammarutza
,urez copiilor tai pentru maine un calduros LA MULTI ANI,SA FIE SANATOSI,SA VA ADUCA NUMAI BUCURII SI SATISFACTII.[flo]

Lai,ma gandesc la tine si sa dea Dumnezeu sa fie totul bine,sa nasti cat mai la termen 2 copilasi sanatosi.


Anna_a
,distractie frumoasa in continuare,poate mai am posibilitatea sa mai iti cer vreun sfat,iti multumesc pentru toate sfaturile pe care mi le-ai dat.

Monas,Gabitza[pup],va multumesc si voua pentru sfaturile date si pentru ideile pe care mi le-ati dat.

Balanta_tm,Diancic2002,Anne-Mary,Brigit,Amaliaro,Ioana,Tusferi si toate fetele,va pup si va doresc din suflet copii sanatosi si mancaciosi.

Fetitele mele sunt bine,le-a trecut tusea,Laura e mai tot timpul langa mine si taica-sau oriunde ne-am duce,Francesca e mai independenta,nici macar nu se sinchiseste de noi in parc.

Va salut si va doresc toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

@Danyce, Brigit va multumesc pentru sustinere! Din pacate nu merge chiar bine alaptarea. Nici Lara si nici Albert nu stiu sa traga eficient la san, stau cate o ora si nu trag mare lucru. Consiliera a zis ca nu merge asa, din motive evidente. Nu o sa imi ajunga ziua sa stau cu ei o ora la san, dupa care sa ma si mai mulg (ca ei intr-o ora nici nu golesc sanul) si apoi sa le dau si completare. As putea incerca sa cresc foarte tare lactatia si sa le curga lor laptele valuri in gurite dar asta inseamna sa ma mulg la fiecare 2-3 ore si sa iau suplimente pentru cresterea lactatiei. Daca as avea 2 bone si n-as face nimic altceva toata ziua decat sa ma mulg, ar fi o solutie, dar din pacate, am un milion de lucruri de facut in fiecare zi si nu pot sa imi ocup atatea ore pe zi numai cu mulsul. Ieri de exemplu m-a pus pediatrul pe drumuri, m-a trimis de urgenta cu Lara la spital din cauza varsaturilor. Am pierdut ore intregi cu telefoane de urgenta sa gasesc un doctor, imbracat copii, facut bagajul, drumul, asteptatul la doctor, etc, etc...
Nu imi ajung oricum cele 24h ale zilei, nu stiu de unde sa mai scot cateva ore de stat la pompa... In consecinta, o sa ma mulg in continuare, cand prind un moment de respiro, cat mai des posibil si o sa le dau la biberon, desi consuma mult timp toata procedura. O sa ii mai pun si la san, sa nu uite despre ce este vorba si o sa iau si suplimente pentru crestera lactatiei si o sa le dau laptic matern atat timp cat o sa am.
@Anna_a ai niste fetite superbe! Ziceai de bona ta, ca o recomanzi... Ai in plan sa renunti la ea in viitorul apropiat? Ca eu as avea nevoie de o bona... Distractie placuta in continuare!
Monas, Lai, Roxxy
@Amalia felicitari pentru greutatile fetitelor! E bine sa faci si injectiile alea pentru maturarea plamanilor, sa stai mai linistita. Si eu le-am facut. Ai ajuns deja la 27 saptamani! Ce trece timpul... Acum poti sta din ce in ce mai linistita
@IoanaSgemeni stiu pernutele respective... Avam in plan sa imi iau in cazul in care reusesc sa ii alaptez simultan dar se pare ca nu prea mai este cazul la noi. Am cam pierdut trenul asta
Pup toata gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

roxxy

pt gravidute http://www.pediatricblog.info/2013/03/mituri-partea-intai.html

pt mamici si gravide reclama ilegala - considera acesta un avertismentsanatatea/caelirea.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

salutare gasca nu prea am mai intrat ca am mosafiri din tara(miracol)
fetele care ati facut injectiile de maturare cum le ati facut(doza)-unse intramuscular?si cate la cate saptamani?



amalia tsakoniati
27+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Despre injectiile pt plamani- eu am facut rost de bentolan (bexametazona-care are fi mai buna decat dexa) inca din luna a doua:)! Dar doctorii mei, inclusiv dr Carstoveanu, seful sectiei de ATI neonatologie de la Marie Curie au zis ca nu e cazul sa le fac decat daca exista un risc de nastere prematura (contractii, col scurt).
Asa ca am ajuns aproape de sapt 34 (cand oricum nu se mai fac) si le am inca intacte!

Anne-Mary, f util linkul, cu o singura chestie nu sunt de acord...daca noi nu am mancat broccoli, mango si avocado, nu e cazul sa le dam copiilor nostri?? Am inteles eu bine? Pai de ce sa privezi copilul de surse importante de vitamine doar ca am trait noi alte vremuri?

Azi mi-a venit pompa de san avent electrica si am testat-o. Pare mai eficienta decat cea manuala, dar "muge ca o vaca" pe trei voci, adica pt fiecare nivel are alt ton:)!


Mergi la inceput