Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina33

Avem 4,2 kg de baietei! Unul 2, celalalt 2,2! Si suntem intre 32-33 sapt de sarcina, cred ca mi-au dat lacrimile cand mi-a zis doctorul sa-i tinem pana la 38 de saptamani, pentru ca POCNESC!!! Eu vroiam 36-37, dar cica nu e bine, ca atunci se dezvolta plamanii.
Colul s-a mai scurtat, are 3 cm, dar este inchis.
Ma intorc la activitatea de baza-statul in pat! Visez la o vacanta departe! Si mi-e tare pofta de ciment:)! Sau de miros de var!


Asa stiu eu pe cineva care chiar mirosea cate un pumn de nisip cand era insarcinata..Nu de mine e vorba, ci de o cunostinta din Luxembourg.

Lai
, si mie imi pare bine sa te revad. Eu cativa ani nu am mai activat pe forum pentru ca fetita mea crescuse si eu nu prea mai aveam timp. De cand cu sarcina asta gemelara, imi fac timp oricum pentru ca nu ma simt in stare de munci fizice prea dificile prin casa si il deleg pe sot sa se ocupe in locul meu.
Sunt curioasa cum voi sta la capitolul timp liber dupa ce apar copilasii.

Ieri am batut palma pt o masina mai mare, o Opel Zafira, sa incapem cu totii.

Daniela Veuger 16+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anna_a,vacanta placuta.Dar daca e vacanta mai muncesti totusi?
Maimutele tale au vazut bagajele,au vazut ca va pregatiti de zor si probabil ca isi dau seama de asta,ale ele de exemplu cand scot hainutele de iesit afara deja incep sa rada si sa se bucure.

Amalia si de la mine.
Si daca stai intr-o parte simti ca te sufoci?
Si eu am avut una din fetite exect sub sani toata perioada sarcinii si simteam efectiv ca ma sufoc,cand stateam pe scaun sa mananc sau cand stateam pe spate.Intr-o parte era mult mai bine.
E adevarat ca tu ai ambele fetite pozitionate sus,nu stiu cum este.

Ina,stiu si cred ca e greu de stat in pat,dar e spre binele copiilor si al tau.Profita acum cat poti de stat in pat,gaseste-ti o ocupatie care iti place,pe urma cand vei avea copilasii nu va mai fi posibil sa ai tot timpul asta liber si sa stai in pat atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

roxy asa stau numai pe o parte asa mananc asa scriu la pc ca altfel nu se poate

amalia tsakoniati
27+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Offf, mi-a iesit pozitiva analiza pt streptococ B, desi pana acum nu am avut niciodata! Sunt f suparata! A mai avut cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Bine v-am regasit!
Multumesc pentru frumoasele urari! Inca nu am reusit sa citesc tot ce s-a scris de cand am nascut, dar promit sa recuperez.
Azi am implinit 2 saptamani. Acum 2 saptamani m-am trezit in cursul noptii de joi spre vineri, cu o durere foarte ascutita si constanta in partea dreapta, jos, sub burta. Am luat un no-spa dar nu a cedat. Dimineata aveam programata manichiura-pedichiura acasa, in pregatire pentru nasterea care era programata joia viitoare. O rugasem pe manichiurista sa ma sune inainte sa plece de acasa, sa vedem daca sunt ok pt manichiura-pedichiura, dar doamna m-a sunat cand era deja pe drum asa ca nu am mai intors-o din drum. Dupa ce a plecat, m-am dus si m-am culcat putin, pt ca eram nedormita. Avusesem durerile astea si cu o noapte inaine dar atunci cedasera la no spa. M-am trezit dupa pranz, durerile tot acolo. Am sunat-o pe doctorita si mi-a zis sa vin imediat la spital sa ma vada. Ea avea program de ecografii vinerea, dar mi-a zis ca vine la camera de garda a spitalului sa facem un TNS si sa ma urce pe masa. L-am sunat pe sotul sa vina imediat acasa si am plecat la spital pe la ora 3pm. M-a urcat pe masa si surpriza (pt mine). Avem deja dilatatie 2. Imi spusese doctorita sa imi iau bagajul la mine just in case, deci eram oarecum pregatita, dar nu credeam totusi ca this is it... Pe la 5pm eram in sala de operatie, emotii cat casa, lacrimi de teama amestecate cu emotie pe masa de operatie, prima a aparut fetita. In momentul in care am auzit-o plangand, m-am descatusat si am inceput sa plang ca proasta. Neonatologul mi-a pus-o pe piept sa o pup, asa cum era ea, murdarica si in secunda aia m-am calmat. Fetita mea Lara a avut 3130g, 58cm, Apgar 9. La 2 minute a venit pe lume si baietelul meu Albert, 2980g, 58cm, Apgar 9. M-au lasat sa il pup si pe el si pe urma mi i-au luat. I-am revazut la ATI pentru putin timp, cand i-am pus si la san.
Copilasii au fost foarte cumintei in primele 2 saptamani. Acum am inceput sa avem putin probleme de somn/papa la fetita. Adoarme foarte greu si vomita lapticul pe la sfarsitul mesei. Trebuie sa o oprim foarte des in timpul mesei, sa scoata aerul, dar chiar si asa, tot vomita unele mese.
Le dau si lm si lp. Noi suntem cam haotici, nu reusim sa ne organizam prea bine, noroc cu ei ca sunt cumintei.
Ma duc sa va mai citesc din urma, cat dorm piticii.
Multumesc din nou pentru gandurile bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Tusferi!! Abia asteptam sa ne scrii :) Felicitari inca o data pentru puii tai minunati, mamica curajoasa! M-am emotionat toata citind povestea voastra :) Tin pumnii sa rezolvati cat mai repede problemutele de papa, si apoi si cele de somn.
Ce s-a dovedit pana la urma a fi durerea aceea ascutita pe care ai simtit-o inainte sa nasti? Era legata de contractii?

Ina, imi pare rau de rezultatul de la analiza pentru streptococul B, nu stiu foarte multe, dar din cate am inteles cam un sfert din femei au bacteria prezenta in vagin sau rectum; grija la nastere este sa nu se transmita bebelusilor, pentru asta din cate stiu se administreaza antibiotic mamei in timpul nasterii, insa cred ca asta se refera la nasterea vaginala, daca tu faci cezariana nu cred ca este cazul - sigur te va sfatui doctorita ta cum sa procedezi, dar cred ca cel mai important e sa stii dinainte si atunci poti sa previi eventualele probleme.
La rinichi si bebelusul meu are tot hidronefroza, in trimestrul doi cand s-a evidentiat prima data ecografic dilatarea toata lumea ne-a spus sa nu ne facem nici o problema, ca in cele mai multe cazuri se rezolva de la sine pana la nastere sau imediat dupa, la el insa s-a inrautit; obstetricianul meu si pediatra inca sunt de parere ca sansele sunt mari sa se rezolve de la sine, asta insa fara sa vada inca rezultatele exacte de la ecografie; perinatologul care a facut ecografia crede ca e foarte probabil sa fie vorba de o obstructie care va trebui operata.

Daniela, felicitari pentru masina, sa fie intr-un ceas bun!

Anna o fi deja prin tarile calde? :)

Amalia tin pumnii sa fie cat mai usor cu putinta, sau cat mai putin greu, nici nu stiu cum sa spun. Sa povestesti cu bebelusele, poate isi mai schimba si ele pozitia si o lasa pe mami sa respire mai bine!

Roxxy, ce mai fac printesele?

Brigit, cred ca acum am trecut peste moment, dar mi-a luat vreo doua-trei zile.. ;)

Multumesc tuturor pentru gandurile bune si va doresc si eu voua, mamici si burtici, tot ce-i mai bun si mai frumos alaturi de puii vostri dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Tusferi, felicitari din suflet pentru minunile tale! Cu siguranta o sa-ti creezi in curand o rutina,nu o sa decurga totul atat de haotic, dar asa e mereu la inceput.
Eu o sa am ajutor dupa nastere, cam o saptamana va veni o infirmiera acasa sa aiba grija de mine si bebelusi, sa ma ajute chiar la inceput..tocmai pentru a-mi da sansa sa ma odihnesc si pentru a-mi creea rutina asta de care vorbesc.
Aici asa e sistemul. Serviciile infirmierei sunt platite de asigurari. Macar de atat sa beneficiez si eu (+costurile de spitalizare si eventual cezariana) dupa atatia ani de zile cat am tot platit 250 de euro pe luna pt asigurarile de sanatate.

Daniela Veuger 16+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Tusferi, felicitari din suflet pentru minunile tale! Cu siguranta o sa-ti creezi in curand o rutina,nu o sa decurga totul atat de haotic, dar asa e mereu la inceput.
Eu o sa am ajutor dupa nastere, cam o saptamana va veni o infirmiera acasa sa aiba grija de mine si bebelusi, sa ma ajute chiar la inceput..tocmai pentru a-mi da sansa sa ma odihnesc si pentru a-mi creea rutina asta de care vorbesc.
Aici asa e sistemul. Serviciile infirmierei sunt platite de asigurari. Macar de atat sa beneficiez si eu (+costurile de spitalizare si eventual cezariana) dupa atatia ani de zile cat am tot platit 250 de euro pe luna pt asigurarile de sanatate.



Daniela Veuger 16+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

@Lai da, am uitat sa precizez. Acelea erau contractii. Nu semanau deloc cu contractiile, eu am avut ceva contractii BH si simteam ca se intareste burtica dar schimbam imediat pozitia si imi treceau. La contractiile astea nu mi se intarea burtica, sau cel putin eu nu am simtit asa ceva. Era o durere continua, ca un sub burta, in dreapta... Doctorita mi-a zis ca sunt contractii...

@Danyce Ce buna ar fi o persoana de specialitate care sa ma ajute pana imi gasesc si eu ritmul! E o chestie extraordinara. Cand am iesit din spital chiar ne gandeam ce buna ar fi o asistenta de la neonatologie sa ne ajute pana ne dumirim ce avem de facut cu bebelusii...
Ceva ajutor am, din fericire, ca ma ajuta mama, dar e si ea in varsta, nu pot sa o tin 24/7...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Felicitari, Tusferi pt bebei! La cate saptamani ai nascut? Cred ca e destul de greu sa organizezi doi copii odata (ma intreb eu ce voi face cu trei:), noroc ca am
ajutoare). Cat ati stat in spital dupa nastere?
Cum e cu alaptatul? Offf, sunt atatea lucruri despre care imi pun intrebari, desi teoretic am trecut prin asta (dar nu la dublu:)

Mergi la inceput