Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

roxxy, ca si cantitati de solide, pare f ok ce ai scris.
da, clar e mai bine sa revii la laptele de dinainte. eu vreau sa ma tin de aptamil pana la minim 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza la pranz!

Balanta, baieteii tai mananca fff bine. Nici de ai mei nu ma plang ca de obicei nu sunt mofturosi. Au 8 luni cronologice, sunt cu o luna mai mici ca ai tai. Doar ca diversificarea am inceput-o tarziu, pe la 6 luni jumatate si as putea zice ca abia la 7 luni au inceput sa manance solidele in cantitati semnificative , primele doua saptamani au fost de "obisnuinta" cu noile texture. Nici eu nu vreau sa inlocuiesc nicio masa, insa mereu m-am ghidat dupa reactiile lor, adica la noi mai totul a fost la cerere. Ei acum am 2 mese de solide dupa care dau completare de LP. In perioadele fara mofturi mancau si ai mei cam 150 dupa solide. Acum au inceput sa reduca, insa pe de o parte au inceput sa si manance solidele. Eu ma gandesc ca totusi asta ar trebui sa fie trendul normal-incetul cu incetul sa renunte la laptele de dupa masa, ma gandesc ca nu se intampla brusc trecerea de la completare cu lapte la fara nimic. A treia masa tu cand ai introdus-o?
Azi au mancat mai bine, dupa fructe cate 125 de lapte.

Fetelor, voi ce lapte folositi pt a face branzica in casa?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, a treia masa am introdus-o la 8 luni jumate si este masa de iaurt de la ora 17:30. bineinteles, in completare le dau lp.
eu branza inca nu le-am dat, dar sa vedem ce zic fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Fetelor, asa de greu este la final de sarcina? Ma simt ca lupul care a inghitit-o pe Scufita Rosie si pe bunicuta!
Vreau si eu sa dorm, sa ma pot apleca, sa ies din casa...

Despre branzica pt bebei, eu am introdus-o la masa de dimineata impreuna cu fructele mixate si eventual cereale de la topfer. O faceam din lapte 3,5 napolact pe care il dadeam in fiert si il taiam cu zeama de lamaie, dupa care strecuram.

Voi ati alaptat in paralel gemenasii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Ina, bine ai venit! Si eu mai am un pui :) Cum o pregatesti pe fetita ta pentru venirea fratiorilor?
Eu fac 36 de saptamani maine si pana acum cel mai greu mi s-a parut la 33-34 de saptamani. Ma asteptam sa fie din ce in ce mai greu, dar culmea ca parca-i ceva mai usor acum. Poate datorita faptului ca au coborat bebeii?!.. Poate sa fie si psihologic si/sau hormonal, cel mai probabil o combinatie de factori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Roxxy

Anna, sunt niste frumuseti dulci pisicutele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor!
Anna, mi-au placut mult pozele tale, super dragalase fetitele si intr-adevar nu mi se par nici mie slabe.
Si pentru mine e un subiect sensibil greutatea bebeilor, pt ca la 3 luni, baiatul are 7 kg si fata 6 kg, ceea ce mi se pare cam mult, pt ca ei si-au dublat greutatea, si baiatul a luat chiar mai mult de atat pt ca s-a nascut de 3220 gr. Cu toate astea ei nu par grasi ci sunt normali, asta cred eu...o fi si din cauza lp, dar ma ingrozesc daca continuam la fel si pun la fel de mult si in luna urmatoare. Eu le mai dau si lm dar ei vor mai mult evident si bineinteles ca suplimentam cu lp.
Noi am ramas fara matusa care ne ajuta, ca e bolnava si nu mai poate, incercam cu soacra sa ne descurcam cum putem, macar o luna pana vine alta matusa sa ne ajute, nu e usor dar au inceput si bebeii sa gangureasca si ne dau pe spate ba cu explicatii bebelusesti, ba cu mutrite haioase, e frumos sa fii mama de gemeni, imi creste inima cand ma uit la ei dar nu trebuie sa va explic ca toate stiti cum e.
Va pup pe toate, incercam sa adormim abia acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

anne,
m-ai pacalit pt o clipa (cand ai zis ca slabe sunt pisicutele), deci te tin minte daca ma hotarsc la pus sani, sa mergem amandoua sa nu fiu singura :)

lai, mersi, mai ai putin si tu, de-acum oricand o fi e ok, parca am fitit ca ai facut 36s

am luat carut ieri fetelor, am fost la baby boom dimineata, evident ca pe cele de gemeni nu le adusesera, am vaut la maclaren si inglesina ceva, erau de la 900-1100; si i-am zis sotului, si ce daca nu vrei second, am sa iau second, asa ca la 2 m-am intalnit cu cineva si am luat maclarenul, la jumatate din pretul de nou, mi se pare ok, oare o sa iau si eu asa pe ABC-ul meu? cred ca am sa-l spal si eu sa-l fac curat si o sa-l pun la vanzare in curand, nu ma grabesc,dar daca e cineva interesat sa-mi zica, mai e si in garantie pana in decembrie.

ieri am vazut pe cineva, pe strada, prin ghencea cu un ABC ca al meu, tot portocaliu, dar cred ca avea 2 baietei.

intreba cineva de branzica,eu nu stau sa fac, am incercat, dar de ce sa ma chinui cand gasesti facuta? Puteti face din lapte de vaca, din ala de la dozator, se fierbe si fie il faceti cu lamaie sau iarut, fie cu o pastiluta de calciu lactic, dar parerea mea e ca e mai mare daraua decat ocaua
eu la Mega niste branzica foarte buna, marca lor, sunt 6 borcanele din alea de plastic de 60g, pe o folie, foarte buna, eu imi mai luam si mie uneori

mama, fetelor, auzi voi aveti 3 mese de solide de la 8-9 luni? ale mele au numai 2 la 1 an si 5 luni, dar e adevarat ca eu la acceasi masa le dau si macare (ciorba, snitel, sunca + cascaval le alternez) si fructe (din borcanele) si la sfarsit si cateva lingurite de iaurt oly 10%, daca mai vor si mai au rabdare pana atunci

am incercat sa le mai cantaresc si eu, dar cum nu stau, nu prea poti sa te increzi in cifra, cred ca Ema are cam 8.8 si se dcuse spre 9, dar Eva se lupta tot la 7.6 cred si asta de 2 luni; dar asta e, in ulryimul timp Ema mananca mai mult lapte, ii fac cate 180 apa, dar Eva e tot la 150 apa, numai ca ea mai fura o masa, fie in timpul zilei, fie seara tarziu sau noaptea, deci mananca amandoua cam la fel lapte

oare ce sa iau eu la mine in Egipt, ia sa fac o listuta
- pampers cred ca 2 baxuri de 44 ajung
- lapte, cred ca am sa iau 3 aptamil, ca mi-e teama ca nu vor manca altceva si laca iau 2 si nu-mi ajung, ce ma fac
- am luat pampers de apa - 4 cutii*6buc si cred ca mai am 1 la tara
- o sa mai iau iste budinci/iaurturi din alea de la nestle
- si cateva borcanele de fructe (ma astept ca iaurtuti cu fructe sa aiba si la hotel ma MD)
- sa ma uit de niste crema de plaja - am ceva de anul trecut cu 30 SPF, o mai fi buna? sa ma uit pe ea
- le-am luat palatriute, costume de baie si cu totul si separat slip si bluza cu maneca lunga sa le protejez de soare
- am luat carut sport
- patuturi cica au la hotel, desi le-as fi luat pe ale mele de tarvel (da eu am si de lemn si de travel din alea de carpa)
- o sa iau niste medicamente - de stomac, de tuse,sa o sun si pe pediatra
am uitat ceva? mai spuneti-mi si voi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

sa va zic ce-am vazut misto la baby boom, erau niste covoare de plastic, ca niste saltelute, aveau 1.5cm grosime, mi s-au facut foare frumoase, ca sunt colorate si foarte practice
sunt la 140 eur cel mare 2.3 m * 1.4 m sau la 112 eur cel mediu 1.9 m * 1.3 m; asta cu reducere de 30% de la targ, am un vocher, dar nu stiu dc mai e valabil dupa ce se termina targul, adica azi, sa vb cu sotul, poate le iau unul
gasiti detalii aici
http://dwinguler-europe.com/

si inca ceva, niste stickere/sabloane cu care puteti picta peretii camarei copiilor
http://www.pereticolorati.ro/





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

anna, nu stiu daca ai uitat ceva, eu una de ex nu plec de acasa
fara termometru. Altceva ma roade pe mine la ora asta, ce faci cu atat de multe scutece de inot? eu, sincer, nu le-am descoperit utilitatea si nu m-am prins de ce a trebuit sa le iau din astea (ca am luat si eu la prima iesire la mare cu ei) si nu i-am lasat cu cel normal. Ca la astea de inot, lichidele circula in voie, in ambele sensuri.Au rol doar in retinerea solidelor, ceea ce face si pampersul clasic.Singurul "avantaj" p[e care l-am identificat a fost faptul ca, lichidul curgand pe picior in jos imediat ce s-a produs pipiliceala, nu se mai absorbea si nu stateau cu pampersul umflat oricum era inlocuit imediat.Iar pt cat timp au stat in apa zau ca nu a meritat "investitia". pe uscat stateau cu cel clasic.
daca descoperi tu alte calitati/beneficii ale pampersului de inot sa-mi spui si mie, ca "device-ul" asta m-a cam lasat in ceata vis-a vis de rostul lui

@ sper ca ne-am referit amandoua la acelasi produs, pampers din ala de hartie sau ce o fi, nu de textil refolosibil..


Mergi la inceput