Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza!

Ina-bine ai venit! sarcina usoara si cat mai aproape de termen! te asteptam la povesti !

La noi greva biberonului continua, pitica vrea lingurita doar,aseara i-a pus taica-su lapte in recipientul de solide si il mananca la lingurita-din biberon nu. Va jur ca ma simteam ca in filmele cu prosti. Azi dimineata a baut iar doar 80 ml din biberon, apoi greva. Astepta fata mea sa ii pun cereale in lapte sa i le dau la lingurita. Nu i-am mai dat. Acum sa vedem cand da semne de foame, evident ca programul de azi o sa fie un haos. De cand mananca amandoi f bine solidele nu prea le mai arde de lapte. Eu momentan nu vreau sa le inlocuiesc nicio masa, insa ei vad ca au alte planuri.
Cine e mai aproape de momentul asta al diversificarii-povestiti-mi si mie cand si cum ati inlocuit mesele!

Anne si Anna, ma prapadesc de ras cu voi,sunteti totale.

ia ca deja se trezesc-pai te cred si eu nene ca nu e de somn pe stomacul gol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Brigit, dar nu o fi de la dinti? Poate ii dor gingiile si de-asta refuza biberonul. Au gingiile inflamate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, ar putea fi de la dinti. mie gingia nu mi se pare altfel decat de obicei dar poate nu stiu eu sa apreciez. ideea e ca nu refuza biberonul de la inceput, mananca intre 60 si 80 ml, apoi nu mai vrea...oricum ai mei se vaita de mult de dinti si pana acum nu a iesit niciunul. ma gandeam ce norocosi sunteti cu atatia dinti iesiti fara suparari ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigit, parerea mea este ca mananca 60 ml pt ca le este ff foame si ignora durerile de gingie si apoi il refuza pt ca ii jeneaza din ce in ce mai tare.

Lui Tudor i-a iesit pe 13 martie primul dinte jo, in 2 zile i-a iesit perechea si dupa 3 saptamani i-a iesit incivul lateral de sus iar perechea si-a facut aparitia in 2 zile. Practic in 3 saptamani i-au iesit 4 dinti. Dar zau ca nu i-am simtit. A fost un pic irascibil dar nimic care sa ma ingenuncheze. Mult mai rau a facut Stefan cand i-au iesit incisivii centrali de sus dar acum i-a spart un incisiv lateral sus si nu a facut asa rau.

Daca ti se par super agitati si maraiti din cauza dintilor, Chamomila poate functioneaza si la ei. Eu am o retinere sa le dau nurofen sau panadol sau alte asemenea.

Inca ceva: lui Tudor i se inflamase gingia de sus in dreptul incisivului. Era vizibil inflamat. Dar perechea lui era foarte putin umflata si tot a iesit dintele. Oricum, eu cred ca sunt pe vine si dintii la voi

Noi azi plecam la CTa. Ne auzim abia luni caci de pe telefon nu ma pot loga pe site. Ne auzim cu bine, da? mamici, gravidute, bbi mici si mari toti, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Buna dimineata!
Am tot citit despre "chinurile" diversificarii si mi-am amintit si eu de aventurile mele cu prima fetita, cat de stresata eram ca nu mananca aia sau ca nu mananca destul. Si uite, acum am fetita mare, care isi mananca singura castronul cu ciorba:)! Apropo, supa si ciorba sunt nelipsite din menu-ul zilnic. Noi am avut un prag al "grevei foamei" pe la 10-11 luni, care s-a reglat prin trecerea la mancare bucatele, de atunci am renuntat la mancarea pasata. Ulterior, treptat, am scos lapticul, a ramas doar cu cel de seara dupa un an, astfel incat sa aiba pofta de mancare. Daca refuza o masa, o lasam fara sa-i dau lapte, iar la urmatoarea masa manca cu pofta. Pe la 1 an a inceput sa arate interes pentru orice alt tip de mancare decat cel bebelusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Roxy: eu cand ies cu ei singura, sunt mai atenta la cel care este pe jucaria mai periculoasa. De exemplu Eva se duca la leagan iar Fabian pe topogan. Am lasat-o pe Eva sa traga de leagan si m-am ingrijit de Fabian. Apoi l-am lasta pe Fabi pe rticicleta si am dat-o pe Eva in leagan. Pe strada , daca se indeparteaza verunul mai mult de mine, il iau la trei pazeste si-l chem. Nu au facut imprudenta sa nu vina, pt ca cred ca-l luam de aripa automat. Nu e usor deloc. Eva e mai docila si sta mai mult de mana cu mine. Ba la un moment dat nu au mai vrut pe triciclete. Le-am luat de coarne intr-o mana iar pe ei cu cealalta mana. Pt ca nu vroiau sa s e tina unul cu celalat, le-am dat cate un deget de la aceeasi mana, ei mergeau inainte, eu in spatele lor iar triciletele le tineam dupa mine. Asa am mers incet pana in curtea blocului unde le-am dat drumul liberi. Cateodata imi vine s ale pun lesa, sa stiu ca-i tin in siguranta:). La locul de joaca mai vin niste perechi de gemenasi, mai mari ce-i drept , unii au cam 3 ani si ceva. Bona lor ii lasa foarte liberi, cad se aleraga etc iar ea spune ca trebuie sa-i lasam , ca altfel nu se invata sa se fereasca. In general, cum prind e cate cineva pe la noi, cum propun s aiesim afara. Ca sa o mai las pe mama sa se odihneasca si sa am si eu inca un om pt supravegheta copii. Prietenele mele stiu ca vin si iesim, cumnata mea la fel, soacra idem:).
Anna: mie nu mi se par slabe fetele tale. Am doua prietene cu fetite slabute, asa ca mie mi s epar in regula.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Salut mamici si burtici,

Monas,mie mi se pare mai periculos la leagane,pentru ca una din fetite se duce intotdeauna cand sunt copii care se dau,leaganele sunt in miscare si mamele incearca sa imi protejeze fetita pana ajung eu,dar ma privesc asa nu stiu cum.
O sa stau mai mult pe langa Francesca care mai pleaca singurica,dar nici cu Laura nu mi-e rusine,ea e cu gustatul ierbii si a tot ce gaseste pe jos.
Multumesc mult pentru idee,la mersul pe jos tinandu-le de mana,fara carucior,inca nu am ajuns,cine stie ce-or face atunci,sunt foarte diferite din toate punctele de vedere.

Irip,merg in orice loc,parc,supermarket,vizite,adocto,cu caruciorul,inca sunt mici sa ma aventurez cu ele de mana si ar obosi dupa un timp.

Anne-Mary,stiu ca ar trebui sa nu imi pese de ce gandesc ceilalti,dar imi pasa,asta e boala mea,ca sa zic.
La ceea ce ai scris tu nu pot sa-ti raspuns,pot sa spun doar ca esti curajoasa,ca si Anna_a,eu una n-as avea curaj sa fac operatie la sani.Mai bine raman asa cum sunt,nu sunt ei ca inainte,dar nici nu s-ar putea,cine ma iubeste,ma iubeste si asa.

Brigit,i-am spus pediatrei ca mananca Francesca fara probleme tot ce ii dau si chiarca ar mai vrea,dar ma opresc eu vazand ca Laura imi cam face figuri.
Doar i-am explicat ca nu vrea sa manance intre mese nimic,”sa ciugulesca” ,cum se zice,poate asta e motivul scaderii in greutate(desi eu nu cred).Aspteptam o sugestie de la pediatra,dar dansa a hotarat sa nu facem nici o analiza pana la controlul din mai,sa-i lasam timp sa vedem daca ia in greutate,eu avand grija,asa cum am scris ieri,sa ii dau mai mult sa manance.
Mi-e frica sa nu cad in extrema cealalta,adica sa ii dau prea mult si apoi sa nu asimileze nimic mancand in sila,caci ea nu-ami da de inteles cand nu mai vrea,deschide gurita mereu.

Anna_a,ce m-a speriat pe mine a fost ca mi-a zis ca e palida fetita,desi eu am vazut-o mereu asa,de greutate nu prea ma ingrijorez,ea e mereu mai activa,nu sta locului o clipa,poate ca si de aceea consuma mai multa energie.
Esti foarte draguta,eu mi-am dat seama ca tu esti mama si nu blondina,caci iti seamana fetitele,mai mult Ema,cea cu parul mai inchis.

Ina33,bun venit pe forumul nostru,sarcina usoara si la termen si sa ne mai auzim.
Eu am avut pompa electrica si manuala de la Avent Philips,e foarte buna,ti-o recomand.

Noi ieri am stat in casa caci a plouat,lafel si azi ploua,e o pprimavara tare capricioasa aici,cica abia pe la mijlocul lui aprilie se face frumos.

Laura mea vad ca atunci cand le dau sa manance vrea sa imi ia lingurita din mana sa manance singurica,i-o dau ca daca nu,incepe scandalul.Ii apropii castronelul cu ancare sau fructe,i-am arata cum sa faca,dar suntem la inceput,s-a mudarit din cap pana-n picioare,caci baga si coada linguritei in castronel.iar la sfarsit si-a pus si mainele in par,asa face de obicei,va dati seama ce a iesit.
Va fi o mare incercare pentru mine treaba asta cu mancatul singure,eu nu suport sa le vad murdare.
O sa le schimb de mai multe ori,n-am ce sa fac.

Astazi la pranz le-am facut mazare cu carne de la borcanele,caci am ramas fara carne in congelator.
Le-am dat mazarea intreaga,fara sa elimin cojile,sa vad daca sunt in stare sa manance.
Au mancat,le puneam in lingurita doar cate una-doua boabe,restul paine muiata in sos si putin sos.
Dupa putin timp Laura a inceput sa scoata afara cojile de la mazare si sa mi le puna in palma,e asa de simpatica.
De Laura sunt convinsa ca mesteca,acum sa vedem ce a facut Francesca,sa vedem ce iese pe partea cealalta,ea nu zice nimic,mananca,le-am lasat si timp mai mult ca sa mestece,tot Laura care vad bine ca mesteca protesteaza sau face asa ca si cum ar vrea sa vomite.

In fine,mergem inainte,cum zice soacra-mea,tot inainte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

roxxy, iti inteleg supararea si ingrijorarea dupa vizita la pediatra. asa, estimativ, cam cat mananca fetitele intr-o zi? cate sute de grame de solide si cate sute de ml lapte? daca ai scris si nu am vazut, scuze. dupa un an, cam cat trebuie sa ia in greutate un copilas/luna?
ca francesca nu vrea sa rontaie intre mese, mie nu mi se pare o problema. cred ca e mai important sa ii dai o cantitate mai mare de solide.
ma gandesc ca atunci cand nu mai vrea sa pape, bebe nu mai deschide gura sau i se schimba expresia fetei. sau francesca nu da nici un semn ca ii este destul?
mi-ai dat o tema buna de gandire, cu dusul ambilor copii in parc de una singura. ai mei inca nu merg, dar cand vor merge amandoi, nu am idee cum m-oi tine dupa ei.
brigit, cate luni au copiii tai? 7? 8? ca daca au atata, mi se pare cam devreme sa inlocuiesti laptele cu solidele. ai mei mananca la 9 luni aprox 3x120 grame solide si beau cam 900 ml lapte. dupa fiecare masa de solide le dau 150 ml lapte (la 30 minute dupa) si mai au alte trei mese de lapte de aprox 180 ml fiecare. eu nu intentionez sa le inlocuiesc nici o masa de lapte pana la 1 an.
mai este o problema: ei deocamdata nu doresc sa bea alt lichid decat lapte, asa ca nu as sti cum sa ii hidratez altfel, chiar daca as vrea sa le reduc laptele.
daca fetita ta vrea cu lingurita dupa ce bea din biberon, eu zic sa ii dai asa si sa nu ii scoti din lapte. stiu, e greu de dat cu lingurita. i-am dat si eu lui eric cu lingurita, seringa de nurofen si un biberon mic, de plastic, de 120 ml, ca altfel nu a vrut sa bea cand au avut bronsiolita. dar i-a trecut ciudatenia asta si a revenit la bibe normal.
anne, despre protectia pt sex, nu stiu ce sa recomand, ca la mine nu e cazul sa folosesc.
anna, ai doua scumpe, doua delicate. hai ca totusi au mai luat in greutate, ca acum cateva saptamani retinusem ca eva are 7.4, iar acum am vazut ca are 7.6.
monas, ma intreb daca bona aceea din parc ce lasa gemenii sa cada luase ea insasi decizia de a-i lasa sa cada cand alearga sau asa considera parintii. ca daca asa a decis ea si parintii habar nu au, e nasol.
mie nu mi se pare ok sa lasi copiii sa se dea cu fundul de pamant.
adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

bun venit fetelor noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Balanta,buburuzele mele mananca asa,estimativ,ca nu e o regula,fiecare zi e diferita de cealalta,mai ales in privinta bautul laptelui.
Ma refer la amandoua acum:
-lapte beau cam 400 ml/zi
-mancare solida-la pranz 200-240g + 50-70g fructe(si aici depinde de cata mancare mananca,le mai dau fructe in plus,sa zicem 100g pt.fiecare);
-dupa-amiaza,intre 16-16,30 mananca cate 150g iaurt,asta il mananca pe tot(am incercat sa le dau si mai mult de 150g,dar se stramba maimutele lui Faraon);
-mancare solida-cina-200-220g +50-70g fructe(ma orientez si aici-daca mananca mai putina mancare solida,sa zicem cate 200g,atunci le dau intre 50-80g fructe).
Deci fiecare mananca cam asa:lapte-400ml/zi(dar sunt zile cand beau si 350ml,sau si 500ml fiecare),iar mancare solida 400-450g,fructe sa zicem 120g,iaurt 150g.

Sa fiu sincera,e prima oara cand pun pe hartie si calculez toate aceste lucruri.
De obicei nu cantaresc mancarea,stiu doar ca pentru pranz si cina am castronase in care incap 200g de mancare solida,ele mananca cel putin 2 castronase amandoua,iar din al 3-lea mai ramane cam jumatate.
Am intrebat pediatra la controlul precedent din noiembrie cam cat ar trebui ele sa manance de la un an si mi-a spus sa pregatesc pentru pranz 500g de mancare,la fel si seara,iar necesarul de lapte dupa un an este intre 400-500ml/zi.
In afara de asta sa nu lipseasca fructele,iaurtul.
Maine am sa le cantaresc inainte si dupa masa de pranz,numai ca nu vor deloc sa stea pe cantar,nu mai sunt mici,se foiesc intruna.

Cu Francesca am inceput de ieri sa-i dau mai multa mancare solida si mananca,vad ca acum cand o ridic din scaunel are si un pic de burtica si parca o vad si mai vesela.
Nu prea imi da ea de inteles cand nu mai vrea,deschide gurita mai mereu,doar cateodata vad ca intoarce capul,dar asta se intampla rar de tot.
Asta-seara mi-a dat la o parte lingurita si asa am inteles ca nu mai vrea.
Ma bate gandul foarte serios sa schimb si laptele praf.
Pana la 1 an le-am dat Humana 1 si 2,prima luna dupa un an le-am dat la sfatul pediatrei lapte proaspat pasteurizat de vaca din comert,nu mi-au luat mai deloc in greutate si am observat ca nici nu le mai placea.
Am schimbat imediat si le-am cumparat lapte praf de crestere de la Mellin 1+,ei fac toata gama pentru copii,inclusiv lapte,insa cred ca trec pe Humana 3,caci tare bine le-a mers cu Humana in primul an.
Astept sa termin laptele asta,am inceput o cutie de 800g chiar asta-seara,peste o saptamana le cantaresc si pe urma decid.

Mergi la inceput