Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

poze cu pisicutele de la sedinta foto, nu sunt prea reusite pozele ca parca nu sunt f clare si luminoase; dar o sa vedeti voi ce frumusele sunt papuselele

https://picasaweb.google.com/102616061272914522884/EvaEma_April32013?authkey=Gv1sRgCMe2u-yh5obaRA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Anna sa iti traiasca fetitele , sunt f frumusele si f expresive. Eu imi legan fetele, dar o fac asa usor si calm, vezi pe chipul lor relaxare si liniste si usor,usor adorm. Uneori adormim in brate, uneori plimbate, alteori leganate, azi au adormit purtate in marsupiu, in timpul noptii adorm dupa ce sug la san - asa ca nu avem regula. Recunosc cu tristete ca nu mi s-a intimplat in ultimele 6-7 sapt sa le pun in patut si sa adoarma singure decit in prima sapt de viata, de atunci cel putin cea mica care a avut niste colici ingrozitori noaptea a dormit cu mine in pat, leganata si plimbata. In ultimele sapt si cea mare a mai avut disconfort , rar e adevarat; dar a avut. Asa ca cel putin pt moment dormitul in patutul lor e doar un vis.
Eu incalzesc putin apa plata cand le fac biberoane cu lapte praf.
Noi am implinit azi 9 saptamini, saptamini care mi se par ca au trecut f repede acum uitandu-ma in urma. Mancam 80% san, restul lapte praf si ne merge de minune. Cea mare are deja 4.7 si 55 cm, cea mica vine tare din spate si are 4.3 si 53 cm E adevarat ca nu mai dorm asa mult ziua, ne mai jucam , dar nu rezista mai mult de 30 min-o ora , obosesc f repede si devin maraite. Da-ti-mi si mie citeva sfaturi, ce activitati sau jocuri se pot face la 2-3 luni? Noi gangurim, scoatem diverse sunete, radem, miscam din picioruse si din maini, stam pe burtica si ridicam capul....
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Am citit zilnic, acum sa vad si ce-mi mai aduc aminte...

anna, dragute sunt pisicutele....dupa mutrita, eu cred ca cea blondina va fi lider...
eu laptele praf l-am facut mereu la temperatura camerei, asa il faceau la Medlife in marternitate si asa am continuat. De fapt ai mei, in afara de supa nu accepta lichid cald, chiar a fost un pic ciudat cand am fost in toamna internata in spital cu baietelul si i-au adus un biberon cu lapte caldut seara la culcare (era in greva foamei, total... doar lapte si glucoza}.. a aruncat cu el si s-a pus pe urlat pana i-au adus unul rece.

Cartof dulce am incercat si eu pe la inceputul diversificarii, nu a avut succes-nici la ei si nici la mine; daca aveti dovleac e mult mai bun, parerea mea. Cartof normal nu le dadeam pt ca o balona pe fetita crunt, iar lui nu-i prea placea. Si au tot evitat cartoful pana pe la 2 ani, cand Eva parca a intrat in transa, nu vrea sa manance decat piure de cartofi .DE cateva luni, cam juma de an , a inceput si Dragos sa manace cartofii piure, nu-si mai face greata singur.As fi preferat sa inceapa sa manace alte legume, mai verzi de exemplu, dar asta e...
In scaunele de masa am stat, relativ cuminti, fara centuri dar cu tavita pusa si nu prea era loc de intors. Si acum folosim scaunele lor, fara tavita, dar ajung mai bine la nivelul mesei cand mananca.Lapte Dragos bea pana face poc, Eva are zile cand nu pune nicio picatura in gura, doar iaurt vrea.La culcare Dragos bea si acum lapte, cu biberonul- doar ce am hotarat ca il insor cu el, nu vrea din alt recipient la culcare

Roxxy, eu cred ca ai putea incerca sa le lasi pe ele singure cu biberonul, sunt maricele si stiu sa il tina.Asa pot sa il bea simultan si sa adoarma, nu mai e nevoie de eructare la varsta lor




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

eu am iubit caruciorul sport- general vorbind. In cazul meu, caruciorul sport venea dupa un Tako de 309 kg, care m-a rupt efectiv de spate si nu incapea nicaieri...
Asa ca odata cumparat cel sport, nu am plecat nici 10 m fara el in portbagaj. Pe mine m-a ajutat mult, la deplasari, plimbari, cumparaturi, etc. L-am folosit si pe post de scaun de masa in concediu,si de patut cand intarziam la o plimbare...As fi preferat sa ii port in vreo Manduca, dar nu aveam independenta. Plus, atunci cand am probat una, ei nefiind invatati sa fie purtati astfel, nu au fost incantati, s-au cam miorlait, fatait si am decis sa nu cumpar degeaba, dar tare mi-ar fi placut sa fiu un soi de mama-cangur


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Anna sa iti traiasca fetitele , sunt f frumusele si f expresive. Eu imi legan fetele, dar o fac asa usor si calm, vezi pe chipul lor relaxare si liniste si usor,usor adorm. Uneori adormim in brate, uneori plimbate, alteori leganate, azi au adormit purtate in marsupiu, in timpul noptii adorm dupa ce sug la san - asa ca nu avem regula. Recunosc cu tristete ca nu mi s-a intimplat in ultimele 6-7 sapt sa le pun in patut si sa adoarma singure decit in prima sapt de viata, de atunci cel putin cea mica care a avut niste colici ingrozitori noaptea a dormit cu mine in pat, leganata si plimbata. In ultimele sapt si cea mare a mai avut disconfort , rar e adevarat; dar a avut. Asa ca cel putin pt moment dormitul in patutul lor e doar un vis.
Eu incalzesc putin apa plata cand le fac biberoane cu lapte praf.
Noi am implinit azi 9 saptamini, saptamini care mi se par ca au trecut f repede acum uitandu-ma in urma. Mancam 80% san, restul lapte praf si ne merge de minune. Cea mare are deja 4.7 si 55 cm, cea mica vine tare din spate si are 4.3 si 53 cm E adevarat ca nu mai dorm asa mult ziua, ne mai jucam , dar nu rezista mai mult de 30 min-o ora , obosesc f repede si devin maraite. Da-ti-mi si mie citeva sfaturi, ce activitati sau jocuri se pot face la 2-3 luni? Noi gangurim, scoatem diverse sunete, radem, miscam din picioruse si din maini, stam pe burtica si ridicam capul....
Va pup pe toate

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009




Sa va pup eu pe voi v ati facut mari nu imi vine ca cred ce a trecut timpul sa fiti sanatoase si voioase

amalia tsakoniati
26+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Iata-ma si pe mine,

Anna_a, iti multumesc pentru pontul cu scrierea in word si apoi lipirea mesajului aici.
Fetitele sunt foarte frumusele,scumpe foc,vad ca si ale tale au culoarea parului diferita putin.
Am incercat sa le dau si eu biberonul cu apa sa vad daca asa beau...nici gand,rod tetina,fac apa peste tot,numai de baut nu beau.
Am observat ca daca mananca pufuleti Laura bea un pic de apa,Francesca a mancat si ea un pic de pufulete(am zis sa schimb tactica,sa nu-i mai dau biscuiti),dar e asa de fina,tine pufuletele in mana asa intr-un mod delicat.I-am dat in mana un pufulete cand am plecat din parc spre casa si l-a tinut pana acasa si inca vreo ora,pana i l-a inhatat sora-sa.
E trist ce ai scris tu Anna,ca peste vreo 15 ani nu ma mai baga in seama fetele si voi ramane singura.
Eu sper ca nu va fi asa,adica inteleg perfect ca se vor face mari si vor pleca la casele lor,dar pana atunci eu le voi da toata iubirea mea.
Sa stii ca de ieri seara am inceput sa procedez cu datul laptelui la fete cum mi-ai zis si astfel termin in 30 de minute.iti multumesc si pentru sfatul asta.

Gabitza35,iti multumesc si tie mult pentru sfatul cu eructarea,eu n-am stiut ca nu mai e nevoie sa eructeze.Eu eram ingrijorata ca daca le puneam imediat in patut le putea veni laptele inapoi.
Pana acum trebuiea sa recunosc ca nu le-am dat lor sa tina biberonul cu lapte,o sa incerc,numai ca si dimineata si seara cand le dau sunt mai mult adormite.
Cel putin Francesca daca nu e 80% adormita nu bea lapte deloc.
O sa incerc,oricum.

Andreea31,iti doresc sarcina fara probleme si sa ajungi cu bine la termen si sa nasti 3 copii sanatosi.

Anne-Mary,eu voi implini 39 de ani in octombrie,insa ma simt deja batrana,cel putin de cand am fetele,ma neglijez complet,nu mai am timp de mine si parca nici tragere de inima sa ma fardez sau alte chestii.
Asa cum a scris si Brigit,never say never,dar de cand am fetitele,desi mi-a fost greu si cu el,si fara el,ma simt totusi foarte implinita,nu imi mai doresc nimic altceva de la viata,nici atat un alt barbat.
Un barbat care sa ma accepte cu 2 bursucele si cu firea mea ciudata,inchisa(datorita vietii pe care am avut-o pana acum,in special copilaria)nu stiu daca exista pe lumea asta,sunt destui de putini si ar trebui sa se intample o minune sa imi schimb parerea.
Cat despre ex-ul meu nici nu vrea sa auda de casatorie in viata lui,aici cam raman pe drumuri barbatii dupa divort si el nu vrea sa ajunga asa.Iar de facut alti copii,nici asta nu cred ca are de gand.
O sa incerc sa imi fac o programare la medicul meu de familie sa vedem ce imi spune cu treaba asta cu somnul,inainte sa am fetitele nu aveam treaba asta,incet-incet m-am obisnuit sa raman treaza pana la miezul noptii si acum vad ca ajung si la ora 2 si nu dorm.

Monas,iti multumesc mult ca ai povestit cum faci tu cu lapticul la ai tai.Din ce ai scris se vede ca lui Fabian ii place laptele mai mult sau e el mancacios decat Eva.

Adriana,chiar ma gandeam zilele astea la tine ca nu ai mai scris,fetitele cresc bine,mananca,doar cu dormitul e problema.Ai incercat sa le cumperi suzete?
Ale mele de cand au primit in dar suzete,pe la o luna si jumatate,au inceput sa doarma singurele fara probleme.Au dormit de la inceput bine,numai ca Francesca vroia mereu sa ma simta aproape si o luam cu mine in pat si se adormea la san,apoi o puneam in patut.De cand au avut suzetele au dormit mai linistite,numai ca le scapa mereu suzeta si eu trebuia sa fiu imediat prompta la apel.
Cat despre jocuri,ce sa-ti spun?
Sunt inca micute,dar daca le cumperi un clopotel sau o jucarie care face zgomot vor fi foarte incantate,de asemenea le plac la varsta asta intre 2-3 luni si chestiile acelea care se pun deasupra patutului si se misca,nu stiu cum se numesc,eu nu am avut asa ceva.

Maine(adica azi)facem controlul pediatric si vin la apel sa va povestesc.

Fetelor,eu iubesc forumul asta,nu ma simt asa de rau singura,mai ales cand e activitate pe aici.

si noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza. Este ora 8 si ai mei kinderi sunt la primul somn .

Anna, doamna bruneta din poze esti tu? Fetele sunt f frumoase si nu mi se par deloc prea slabe. Cred ca avem noi o fobie cu greutatile lor :(

Adriana, 9 saptamani? Cresteti, cresteti. La 2 luni deja vad bine deci cred si eu ca un carusel i-ar atrage. Eu le-am pus stickere de dimensiuni mai mari (Alba ca zapada cu 6 pitici :D) si le prezentam piticii (acum ca vad f bine le-am pus stickere mici ...apropo aici sunt reduceri la stikere http://www.vivre.ro/c-709/creatii_decorative), incearca si cuc-bau poate le place, danseaza cu ei si intr-adevar zornaitoarele incep sa le placa. Zornaie o jucarie stanga, apoi dreapta, sus jos ca sa intoarca ei capul dupa zgomot. Poti fosni pungi de plastic sau hartie... ca sa auda sunete diverse. Daca imi mai aduc aminte, mai scriu

Roxxy, ma bucur ca te ajuta sfaturile mamicilor cu experienta. Mi se pare f important daca reusesti sa iti simplifici o parte din obiceiuri ca sa te decongestionezi tu. Ele sunt maricele deci clar isi pot tine biberonul singure....si-l tine piticul meu mic la 6 luni deci la 1 an si 3 luni nu au nicio scuza. Eu nu as mai fierbe si apoi raci si apoi incalzi apa pt lp. Incalzita si atat cred ca e suficient...asa economisesti un pic de timp. Cum mai merg in picioare? Francesca a luat-o si ea din loc?
Iar cu barbatii? Hai sa fim serioase, la 39 de ani nu esti batrana chiar daca aud peste tot ca o femeie exprira la 22 de ani. Daca nu ai ochi pentru vreun pusti de 17 ani, atunci eu cred ca ai sanse sa gasesti un domn de varsta ta care sa accepte fetitele. Eu sunt mai malefica din firea mea si iti spun sincer ca mi-as dori f tare sa iti gasesti pe cineva iar fostul tau sa isi bage unghiile in gat de ciuda
In timp ce povesteai cum il certai pe al tau ca se uita la TV noapte, imi aduceam aminte ca si al meu facea la fel. Doar ca eu ii trantesc un copil in brate, se trezeste de 2 ori pe noapte sa-l hraneasca, apoi se trezeste si de nu stiu cate ori pt ca maraie cel mic iar la ora 6 se trezeste bombardat de pumnii si picioarele baiatului si sa vezi cum doarme al meu scump si drag sot la ora 8 :))

pup ftele si picii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi fetelor

roxxy, n-am vrut sa te supat cu ce-am zis ca peste 15-20 nai nu or sa te mai bage-n seama,dar din pacate asa e; adica vor creste, vor pleca la facultati, la casele lro si chiar adca veti ave ao relatie buna tot nu veti avea timp sa va vedeti zilnic si tu ai sa ramai in majoritatea timpului singura;asta-i viata; de asta am zis sa nu excluzi ideea de a avea pe altcineva

anne, da, "doamna" brunete sunt eu, am zis sa las si 2 poze cu mine, sa vedeti scorpia; blonda e bona; o recomand cu caldura, desi zice ca dupa ce ne mutam noi isi va cauta serviciu, ca nu mai vrea sa stea cu copii, ca s-a atasat f mult de fetitele mele; dar vom vedea

mai stau un pic cu carutul, ma duc maine seara sau sambata la babyboom sa vad daca gasesc ceva, daca nu poate incerc sa comand, dar nici timp nu o sa mai am, ca daca nu e pe stoc poate dura pana mi-l livreaza si mie0mi trebuei joi seara ca vineri plecam. in fine, mai am si varianata de a lua unul din cele 2 second de le-am ales: un mothercare sau un maclaren

am tot plimbat pisicutele intre patul nostru si al lor azi-noapte; pe la 2 am luat-o pe Ema, la 6 s-a terzit Eva,am dus-o pe Ema la loc si am luat-o pe Eva, i-am dat initial apa, dar asa tragea din bibi ca i-am facut lapte. La 7 s-a trezit si Ema a bagat si ea un bibi, mult 200, si m-am culcat cu ea pe canapea la ea-n camera, vorba vine culcat ca eu n-am mai dormit. Apoi au dormit pana pe la 9,o primiera, ca ele se trezesc la 7; si cum au trecut deja 2h juamte am zis si eu sa le mai dau ceva,ca doar nu or sa stea cu lapetele de la 7-12; si le-am facut cereale cu lapte, eva nici n-a vrut sa le vada, Ema a gustat cu degetul, asa ca le-am halit eu. a inceract mama lapte si n-au vrut, le iau eu acusi, ca nu stiu de ce la mine vor mai bine, de parca n-as avea graamda de treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anna, ai niste papusele frumoase! sunt superbe in rochite! tu vrei sa iei tot un carucior dublu? de ce nu incerci sa iei cate unul pt fiecare, dintre acelea ff usoare, cu greutate intre 5 si maxim 7 kg? dak te intereseaza le gasesti la Bebe Tei (chiar daca nu au pe stoc, suni si faci comanda. in cateva zile, te suna sa veniti sa ridicati comanda). Sunt f ok si cred k va veti descurca mai bine avand bagajul in spate si impingand fiecare cate un carucior. Zic si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Anna: da, biberoanele sunt uscate cand pun laptele praf in ele. Am procedat asa (sa am laptele pregatit si apa calduta gata pregatita) pt ca ai mei erau foarte urlatori. Cand le casuna de lapte nu mai era chip sa-i potolim decat cu biberonul si pana pregateam era tot un urlet. Inca nu mi-a trecut stresul acela:).
Printesele tale sunt tare frumoase. Mi-au placut mult pozele!


Mergi la inceput