Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Jeee, parca am lipsit cateva luni bune! Nici nu apuc sa citesc cate scrieti voi :D Ma bucur de asa activitate! Mi-era dooor sa va "aud" :P

Pe la noi cam greu cu somnul de aproape o saptamana. Dragos e chinuit rau, mi-a [plans si cate 2 ore in continuu, in brate, leganat, cu Nurofen dat si cu gel de gingii. Baga saracu pumnul in gura cu viteza fulgerului, sare in brate de parca l-ar intepa ceva... Greu la el, nene! Anne, mare bucurie daca ai trecut deja de primii dinti si inca asa usor! Tare as vrea sa vad dintisorii, sa ma amuz :))) Sa le zici sa zambeasca larg, sa iti zica "elefant" cand pozeaza sa ai timp sa prinzi dantura faimoasa la fiecareee.

Mara mea zambeste cu toate gingiile si doar baloseste mult. Revenind la Dragos, are cam 3 zile chin, una pauza. Si in aia de pauza, plange Mara. De constipatie, de oboseala sau poate pentru ca ii lipsesc urletele bobocului :D Prin urmare, de ceva timp trebuie sa scot pe unul din camera si sa il pun la noi vreo 2 ore, apoi transfer la loc. Zic 2 ore ca pe-acolo se ajunge cu toata foiala. Dragos tipa cand plange ca o soprana, Mara se trezeste, Dragos se potoleste singur, dar Mara nu se mai opreste. => Dragos o ia de la capat si nici Mara nu se mai opreste prea curand. Mi-as smulge parul dar ma tem ca ajung la chelie curand. Azi e liniste, asa ca iacata-ma-s pe la voi.

Diversificare:
Sora mea personala din dotare :D a inceput cu mar crud. Mie mi-a placut ideea lui Brigit cu mar copt si am adoptat-o cu acordul pediatrei. Apoi am trecut la mar crud si/sau para cruda. Am tot luat pere din Obor. Azi vorbeam cu Papa sa incepem cu mango si noi. La masa de legume: morcov (cantitati mai mici ca se tot constipa gandaceii), dovlecel, patrunjel, pastarnac, telina, ceapa, ardei (ultimele 2 nu le las in piureul de legume inca). Am luat spanac ca tot e sezonul, maine il adaug. Fac diverse combinatii intre ele. Datorita constipatiei, nu dau inca nici cereale, nici cartof, banana. Bag ulei de masline si storc si putina zeama de portocale. Ieri mi-au iesit bine afara, usort si cu scaun normal (nu boabe, ca eram deja crizata). Azi nu au iesit deloc, cred ca au golit stocul ieri :D

Da, diversificare.ro mi-a dat cateva directii bune. +Sora+pediatra. Restul ma uit la ei ca ritm. Carnea mai tarziu, clar. Caut ceva surse de carne bio :) Acush galbenusul si branzica de casa. Peste vreo luna asa.

Adormit: Am mutat alaptatul de seara la ei in camera (ii hranesc in sufragerie, mesele cu fructe/legume -> in balansoar, simultan daca sunt amandoi treji) Dupa baie, masaj -> alaptat -> cantat si pus la patucuri. Ii leganam tot mai putin seara si la somnul de dupa trezirea de dimineata. Ziua in schimb, mai ales daa trec 2 ore de joaca si gimnastica, nu reusesc decat daca ii legan. Dragos adoarme de multe ori si daca il pun cu ochii mari in patuc, dar trebyuie sa aiba caciula pe ochi inca. La fel la plimbare, nu imi mai adorm in parc :( Si le pun ceva pe ochi din pacate. Tare as fi vrot sa adoarma si fara. Acasa ziua dorm in camere separate. Vineri am reusirt prima oara sa ii pun in aceeasi camera si ziua si mi-au dormit binisor. O sa mai incerc ;)

@Tusferi -felicitaaari! Cu sanatate, odihna si laptic mult si multa-multa bucurie in familie!
@MBK - sper ca esti mai bine, te mai asteptam (poate nu te-am botezat si am nimerit literele :D ) Multa rabdare, col beton si bebici sanatosi pana le e vremea buna sa vina pe lume!
@Amalia, Diancic -


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:


@Brigit - da, DM-ul e tinta saptamanala. Ceaiul de fenicul, chimen si anason e foarte-foarte bun de la ei si beau cat de mult! Se gaseste in schimb greu si cred ca imediat ce intra o mamica, goleste rafturile :D O sa vad si de borcanele. Alnatura are si alte produse (pentru oamini mari adictelea) care sunt foarte gustoase, am mai luat de la ei. Zvarluga ta de fata e cea mai sprintaraaaa! Cum se batzane ea si stie sa stea in genunchi! La noi inca nu e cazul, Mara sta cu drag pe burta minute bune, Dragos a redescoperit rostogolirile si de ieri performeaza in toate directiile, asa, dintr-o data! Le place sa stea in fund, cu sprijin. Dragos pica mai repede pe fata, iar daca doar il pun inclinat si nu in fund, se taraie ca rama pana ajunge culcat si plange ca vrea la verticala.

Incerc sa ii invat sa stea si singuri, dar vor socializare la greu. S-au descoperit unul pe altul, dar se admira in tacere.Mara canta (eu zic ca ea asa crede, lalaie pe acelasi ton la nesfarsit p[ana il apuca plansul pe Dragos :D Nu e el cel mai mare fan al ei. Inca. :D )

Dragos e fascinat de picioare. rau de tot. Mara reactioneaza la straini tot mai des; exista si cateva exceptii, persoane la care rade din prima cu toata fatza. Dar altfel pishuie ochii pana ma vede in vizor si pe mine. Amandoi se potolesc daca le cant si tot invat cantecele noi de pe Cutiuta muzicala. Le aleg ca multe-s depasite :/ Dar sunt unele foarte-foarte faine! Soricelul Dominic e in top. Si cantecul cu Aricioaica de la Tudor Gheorghe :D

Ieri am mai luat cateva carti de copii chiar reusite si asta seara au avut rabdare sa rasfoim chiar cate doua la rand.

@Roxxy, Anna
si

@Anne
- mi-a placut mult ideea cu covorul. Cred ca il iau, ne gandeam la mochete, dar aduna praf o tona. Ai vazut cumva si garduletz sau grilaj de separat camera in care sunt de restul casei? Trebuie sa ma uit sa ne luam, ca ma ingrozeste gandul ca ar merge de-a busilea prin hol sau pe la baie, iar usa nu vreau sa o inchid mereu.

In rest, ai mei iau destul de ;putin in greutate. Saptamana trecuta aveau la 6 luni jumatate (adica 5luni jumatate, corectat): Mara = 5840g, 61,5 cm (Miculina) si Dragos = 6570g si 43,5 cm. Mi-as dori sa schimb si eu hainele mai des. Anne, hai sa negociem sa imi mai dai mie ce e in plus la voi :P

Gata, merg la somn. Azi a fost o zi plina in care am bagat si rasfatz pentru mine la greu: tratament pentru par, cremuit picioarele mele uscate ca vreascul (pfff!), plimbare prin Parcul Kiselef cu prietenii, resto cu prietenii, scris pe net :P Va pupcenko pe toate mamicile si burticile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

#304;oana ms mult suntem mai bine- 1/2gynipral /6 h si No spa! Ma gandeam ca poate am patit asa ptr ca am intrerupt progesteron-ul! Cand lüam crinone in fiecare dim nu am avut probleme-am aprox 2 sapt de cand nu l mai iau. Am luat utrogestan 200 in seara asta mai bag si maine dim ca seara imi ajunge crinone! Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

MBK-pai zi asaaaaaaaaaa! siiigur asta e cauza, intreruperea progesteronului. baga utro si apoi discuta cu dr , cred ca cel mai safe e sa reiei crinonele.

Ioana, pai sa stii ca asa e, parca ai lipsit secole. Noroc ca noi ne mai "vedem " si altfel. Copiii nostri zici ca sunt trasi la indigo. Am intrat in alte discutii si nu am apucat sa ma plang de programul lor de odihna, care e exact cum l-ai descris. si exact cum povestea Anne mai demult, suntem in faza in care leganam la ei...pana asta seara adormeau macar dupa ultima masa singuri, acum nici atat...poate I-a bulversat ora de vara (speranta moare ultima )
Si la noi se descopera de zor piciorutele de catre bobocel. e fascinat de ele, se treseste din somn sa si le admire ;))

bariera din aia de securitate gasesti la ikea,
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/10226517/

Eu cred ca voi incuia baiaintr-o prima faza, oricum nu ma dezlipesc acum de ei o clipa, daca incep patrularile nici atat




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Am inceput in seara asta 1 utrogestan 200 si dim o sa mai pun 200! Doctorul nu mi a Spus nimik ref la progesteron, nici cand am ajuns la Urgenta nu mi au analizat progesteron ul ,çi altele! Maine noapte imi bine crinone ul! Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Fetelor,cred ca s-a inteles gresit sau nu m-am exprimat eu bine,nu le trezesc la ora 2 noaptea sa le dau lapte,sa fiu sincera nici nu as putea.
Am recitit ultimul meu mesaj in care scriam ca terminasem de o ora de dat lapte fetitelor.
Era ora 02.41,ora Romaniei schimbata in ora de vara(deci era de fapt ora 01.41),dar aici in Italia suntem cu o ora in urma,deci era 01.40 ora de vara modificata imediat la miezul noptii(deci era de fapt ora 00.40 si eu terminasem de vreo ora).
In fine,cred ca ati inteles,ora asta de vara a incurcat totul.
Eu le dau masa de seara intre 19.30-20.15,pe urma le las vreo ora si jumatate sa digere bine mancarea,se joaca,pe urma le fac baita in jur de ora 21.40 si apoi la nani amandoua in jur de 22.30.
Le ia somnul fara probleme cam in 15 minute si pe urma in jur de ora 23.15(depinde si cum au mancat cina,daca au mancat mai putin incep cu laptele in jur de ora 23)incep sa le dau lapte pentru ca le place tare mult si chiar daca sunt un pic adormite mananca.
Intr-o ora,sa zic intre orele 23.15-00.15 reusesc sa le dau la amandoua lapte).In felul asta am observat ca dorm bine toata noaptea.
Este adevarat ca pediatra mi-a spus ca daca copiii dorm nu trebuiesc treziti sub nici o forma pentru a manca,dar cred ca nu as reusi sa ma trezesc in timpul noptii,mai ales ca daca ar plange una de foame ar trezi-o si pe cealalta si atunci cum ma descurc singura?
Caci am observat ca de ceva timp daca plange din vreun motiv oarecare(de foame in nici un caz)atunci incepe si cealalta asa ca sunt surori gemene,probabil.

Anne-Mary,eu tin borcanelele in dulapul din camera unde este si bucataria,la temperatura camerei.
Cu baietii tai as sta,caci asa cum vezi acum cand scriu aici este ora 01.37 si eu nu dorm,dar mai mult de atat nu rezist,iar cand ma ia somnul am un somn tare greu,in sensul ca aud tot ce se intampla(de exemplu cum se foieste Laura in patut)dar de trezit mi-e tare greu,iar dimineata sunt zombie cand trebuie sa le dau lapte.
Ce sa fac,de cand am ramas singura am problema asta,nu reusesc sa adorm decat foarte tarziu,de ganduri,de toate cele.

Ioana,tare frumos povestesti despre copiii tai,e o placere sa citesc.
Mi se pare din ceea ce scrii ca esti tare optimista,eu nu am fost asa si regret tare mult,dar asta mi-e firea,ma stresez rau de tot(uitandu-ma acum pe pozele de anul trecut imi dau seama ca stateau bine fetitele,erau grasune,nu aveam nici un motiv de ingrijorare).
Cel mai rau a fost ca nu am avut nici internet,caci daca vorbeam aici despre ceea ce ma framanta sau nu stiam cu siguranta as fi gasit sfaturi utile si suport moral).

Anna_a,nu m-am suparat,nu am de ce.
Sper ca ai citit mai sus ce am scris,a fost ora de vara de vina,in plus aici suntem si cu o ora in urma fata de Romania.
Le-am dat azi sa guste din toate,taica-sau i-a dat Laurei si un os cu putina carne,mama ce i-a mai placut,nu mai vroia sa-l lase din mana.Cu Francesca nu am avut acelasi succes,se stramba cand vrem sa-i dam cate ceva,de parca cine stie ce-ar fi.

cam atat,ma bag la somn ca maine(adica azi) sunt zombie.
toate fetele fara exceptie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

buna fetelor,

- si eu le dau o masa de lapte la 12 noaptea - in somn il beau, dar tinuti in brate. eu tin mult la masa de la 12 noaptea si nu vreau sa le-o scot.
- legat de covoare, si eu le urasc si nu am in casa asa ceva in afara de camera in care se joaca ei. initial am pus pe jumate de camera, sperand ca se vor limita la spatiul ala, dar cum nu s-au limitat, am pus in toata camera. stiu ca aduna praf, dar sunt dispusa sa le scuturam/curatam f des. cata vreme stau toata ziua pe jos, prefer sa am covoare.
- legat de mancare, si eu caut sa le dau cat mai bio. am comandat inclusiv de pe biomania fructe si legume si sunt inscrisa la un producator local de legume bio, doar ca el livreaza doar din luna mai pana in noiembrie (din pacate domnul nu are si fructe, asa ca cu fructele va trebui sa ma descurc)
- pireuri de fructe le cumpar de la dm si de oriunde gasesc 100% fruct (le-am luat inclusiv din italia, cand am fost cu eric)
- carne am cumparat la borcanase de la hipp (nu am sursa de carne de incredere, asa ca prefer borcanasele) si adaug in mancare 1-2 lingurite, de maxim 2 ori pe saptamana
- ou le dau cate 1/4, de 1-2 ori pe saptamana. am cumparat oua bio de la supermarket
MBK, pune cu incredere progesteron in continuare. eu am pus pana am nascut (cred ca ramasesem pe 400 mg utrogestan)
roxxy, cu moralul cum stai? ai decis ce vei face dupa jumatea lui aprilie?
va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Balanta ms mult- asa voi face progesteron pana cand voi naste! U ai avut contractii? La cate sap ai nascut si la care spital? Pupam printisorii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

roxxy, pai daca le dai masa de seara la 20.00 (ce le dai la masa asta?)
si le culci la 22.30, de ce nu le dai atunci laptele, ca au trecut 2.5h si ar treb sa manance ceva, daca le e foame ca altfel nu or sa vrea evident.
si tu zici ca te apuci la 22.1 pana la 00.15, dar ce puii mei faci de-ti ia 1h sa le dai lapte? adica daca vor si mananca, ar treb sa dureze 20 min maxim, nu? la mine Ema daca vrea isi mananca laptele aproape 200 in 2 min, suge repede la el, daca nu-l vrea pot sa o tin si 1h, ca sta cu tetina-n gura si nu mai vrea. Eva mananca mai incetisot, ei ii ia 5-7 min cred sa manance 150ml, dar tu ce faci mama 1h?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

MBK, da, am avut contractii, multe si dese...
in saptamana 17 am avut colul deschis in palnie si s-a scurtat la 1.3 cm. mi-a facut cerclaj de urgenta (era sa pierd sarcina). dupa cerclaj, am stat doar in pat pana am nascut (in sapt 35). si cand zic ca am stat doar in pat, ma refer la faptul ca mergeam doar la baie si la control cand ma chema dr, dar stateam in spate in masina, intinsa. din sapt 20 am ridicat patul cu vreo 20 cm, asa incat picioarele sa fie mai sus decat capul si in felul asta s-a mai diminuat presiunea de pe col...
ca tratament, dupa sapt 20, am facut f des injectii cu no-spa si scobutil, ca sa imi relaxeze uterul, iar in completare luam zilnic pana la 4 nospa. am luat zilnic si magneziu (magne b6 si apoi am trecut pe ceva solubil). progesteron am pus 600 mg pana in sapt 30 cand am redus la 400 si o data la 2-3 zile faceam si cate un progesteron injectabil. din saptamana 26 am luat s gynipral, cate 1/2 la 4-6 ore, in functie de cate contractii aveam. am dus f f greu sarcina asta, cu stat in pat si mult tratament. eu am nascut la o maternitate privata din timisoara. este f greu sa stai doar in pat, stiu...eu mancam in pat, faceam totul in pat.
nu retin, tu ai cerclaj?

Mergi la inceput