Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

fetelor, voi cum depozitati borcanelele? La frigider sau la temperatura camerei?

Roxy, nu se lasa cu suparare daca dai un sfat. Asa mi-am propus eu: dupa 7 luni sa incerc sa le dau bucatele de fructe sau legume in mana. Dar sa vad cum evolueaza lucrurile. Biscuitele cred ca este cam periculos pt ca se faramiteaza iar ai mei au obiceiul sa ofteze in timp ce mananca si cred ca in momentul ala ar aspira firmiturile si s-a ineca. Dar asta e scenariul meu. Cred ca o sa incerc cu legume fierte sa vad cum reactioneaza. Eu cred ca este important in perioada asta sa cunoasca toate aspectele unui aliment: sa simta el textura fructului, sa-l miroasa.... Imi place ideea autodiversificarii pt ca nu are mixt de legume in schema si astfel copilul invata gustul fiecarui aliment in parte. Cred ca e important sa fie veseli si curiosi la masa chiar daca asta s-ar traduce cu mancare pe faianta si hainute schimbate frecvent.

Eu am cumparat un covoras de cauciuc puzzle pe care l-am asamblat in sufragerie si astfel ai mei kinderi stau pe jos. Se tarasc dupa jucarii dar eu cred ca in curand se vor ridica in 4 labe. Va spun asta poate mai este cineva interesat de ideea asta. Eu eram chitita ieri sa cumpar mocheta sau covor in sufragerie pt ei pt ca pe parchetul aluneca si kineto la care facem noi gimnastica mi-a sugerat ideea cu covorasul de cauciuc pe care il poti scoate daca nu ai nevoie, il poti spala, iar daca pica din fund macar nu dau cu capul de parchet.

Am si eu baietii inscrisi la DM. Am primit cupoane cu reduceri. Mie imi place f mult magazinul DM.

Anna, ma bucur si eu ca ne-ai scis muuuult. Eu ador povestile voastre. Daca vrei sa le iei un catel fetelor, poate iei in considerare varianta adoptiei. Sunt centre si la noi pline cu catei frumosi. Sora mea a avut un catel si i-a murit zilele trecute. Am zis ca peste cateva luni ii voi adopta un catel pt ca are si ea o fetita de un an si 3 luni care e innebunita dupa catei.

got to go. Puuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

imi cer scuze, uneori sunt mai directa/taioasa/seaca ca sa zic asa pt ca n-am timp si pt ca nu sunt genul pisicos; am trecut printr-o mare pierdere la un moment dat si asta m-a facut un pic mai dura, in aparenta mai rea pt cine nu ma conaoste, dar de fapt nu sunt asa; asa ca sa nu va suparati daca uneori tonul meu pare mai taios, oricum aici ne dam si noi cu parerea si fiecare face ce si cum vrea

roxxy, esti nebuna femeie! (no offence), adica dupa ce le dai sa manance la 22-22.30, le mai trezesti la 2 noaptea sa le dai lapte??? lasa copii sa doarma linistiti si odihneste-te si tu ca sigur esti terminata dupa ce stai singura cu ele si zi si noapte; in fine, nu te supara, faci cum vrei, dar sincer, nu vad de ce faci asta, fetitele tale sunt f ok cu greutatea, nu treb sa fie niste umflate si asa cum zicea anne la un moment-dat obezitatea e si mai rea

brijit, pai le iau de toate, mere, banane, capsuni, pere, fructe de padure, in combinatii ca nu stiu cum se face toate au mere, astea sunt mai ieftine cu siguranta. in fine, dar incepi si le dai ca pentru varsta lor, scrie pe ambalaj, adica eu nu le-am dat capsuni, fructe de pdure pana pe la 1+ an, ca cica sa nu le dai din astea cu seminte mici ca sunt mai alergene. Nu le iau din alea cu cereale in ele (le arata pe ambalaj) ca am vazut ca nu prea le mananca,alea sunt mai grosute
si eu am numai parchet in casa (inclusiv in bucatarie), oricum e mai bun decat gresia, dar in sufragerie am o salteluta de 1 persoana, 2m/1.20 asa cred, graosa de 3-4 cm pe care o foloseam eu la pilates, si pe aia stau fetitele si se joaca toata ziua, ei evident ca nu numai pe aia, dar si pe ea; si mai pun un cearceaf pe ea pe care pot sa-l schimb/spal. le poti lua si tu ceva de genul asta baietilor, sau si covorasul ala de cauciuc cred ca e bun

anne, pai borcanelele cu fructe stau in balcon intr-un dulap (eu am balconul pe buc si calorifer acolo, deci oricum e cald), dar nu ai de ce sa le tii la frigider ca oricum sunt pasteurizat si rezista; il pun la frigider numai daca l-am desfacut si nu l-am terminat si-l dau apoi a 2-a zi.
eu am ales varianta borcanelelor din mai multe motive
- e mai comod, nu mai stau sa spal la blender
- fructele sunt mai bune, bio, nu toate astea de la noi
- e si mai ieftin zic eu, astea de la DM costa 3.5-5 lei un brocan de 150-250
- rezita si pe a 2-a zi
adica le-am facut la blender un timp si nu mancau si nu-l puteam da la masa urmatoare ca se oxidau si se faceau urate, si asa le aruncam sau le haleam eu, ceea ce nu face bine la silueta si tot asa

la un moment-dat, la inceput pe la 6-7 luni am inceract si cu mancarica la borcane, dar nu prea au vrut, initial au vrut un pic si apoi nu. Acum mananca cat de cat ciorbita, zeama mai mult, asa ca le fac eu: de pui taraneasca, a la grec, de perisoare, am facut o data si de vita

Roxxy, poti sa le dai si un pic de carnita d emiel daca vor si daca e moale, Ema mea a mancat putin sapt viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Buna fetelor! Cu toate ca nu scriu la subiect, va urmaresc activ, zi de zi si incerc sa invat de la voi care sunteti mamici.

Eu acus intru in luna a7a si m-au apucat emotiile (firave ce-i drept). Anturajul m-a zapacit, parca toti gemenii celorlalti s-au nascut la 7 luni, de unu nu am auzit sa spuna ca a ajuns la 8 luni. Plus ca din 3 povestiri, in 2, un bebe nu a supravietuit. Si eu cica incerc sa raman optimista. La voi aici mai gasesc speranta ca in rest... panica

Nu am avut probleme cu sarcina (inca nu m-au lamurit pe deplin doctorii daca avem o singura placenta sau doua, cert e ca avem doi saci)

Ziceti-mi si mie ceva frumos, de bine, o poveste . Vreau sa nasc natural, cica am sanse (bebeii erau la ultimul consult cu capul in jos, acum am impresia ca iar reamenajeaza, ca simt tumbe). Vreau sa ii alaptez. Vreau sa nu ma bage asistentele in depresie. Ehee, vreau multe.
Care sunt semnele de nastere pentru care ar trebui sa imi fac probleme? Mai am dureri ca la menstruatie, dar in ultima luna au fost f rare. Mi se intareste burta (ca nu mai e burtica ) dar dureaza maxim 10-15 secunde, si apogeul a fost de vreo 3 ori intr-o ora, mai mult nu. Eu chiar ma simt bine. Bebeii sunt cu vreo saptamana in urma fata de UM (asa au fost inca de cand erau doar niste puncte la eco, pe parcurs au mai pierdut vreo 4-5 zile, dar se dezvolta amandoi in acelasi ritm).

lai mai vino si tu pe la odisee cand ai timp

Va pup, abia astept sa ajung si eu la papica, somn si ce mai discutati voi pe aici


27+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Paste fericit tuturor gemenistelor care serbeaza astazi sarbatoarea invierii!

Roxxy, am citit cu placere despre traditiile Pastelui catolic. Sarbatoare cu liniste si lumina va doresc!


Anne, eu i-am pus pe jos tot zilele trecute. Pitica e iute rau, sta in genunchi si se batzaie, inca nu se coordoneaza. Frate-sau se rostogoleste ca bolovanul, a dat de cateva ori cu capul de covor de m-am speriat, insa el nici macar o grimasa nu a schitat.
tu de ce ii duci la kineto, ca am pierdut info asta?
cum e covorasul ala, ai vreun link?

Anna si eu sunt uneori mai laconica, din lipsa de timp, stai linistita ca ne intelegem noi ;)


Elyana, chiar nu are sens sa te gandesti ca nasti prematur. cred ca nu face bine la moral. Si daca alte mamici cu gemeni au nascut la 7 luni nu inseamna nimik. Despre semnele nasterii iarasi nu te-as sfatui sa citesti, caci fiecare organism e diferit. Monitorizeaza-ti sarcina mai des, daca ti se pare ca ai contractii mergi la doctor si uita-te mai degraba la mamicile care au nascut la 38+ ca avem si noi pe aici , sa te molipsesti de la ele ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

aoleu, roxy, hai ca acum am citit si eu mai atent-cum sa le trezesti la 2 noaptea pt papa? ai mei si-au scos masa de noapte de pe la 5 luni, nu iti spun ce fericita am fost. noi nu le-am dat decat la cerere, iar in somn/proaspat treziti din somn nu prea le dau ca daca sunt somnorosi tind sa inghita aiurea, sa se inece

hai va pupizez ca plecam afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna !
Paste fericit celor ceazi serbeaza Invierea
Brigit big big kiss la micuti tai imi place asa mult povestile despre ei
Si eu tot de la voi imi iau puterea si increderea ca voi ajunge la 38s

O duminica frumoasa va doresc

amalia tsakoniati
25+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Roxy, daca ti-e dor de o trezire noaptea, iti dau baietii mei care inca se trezesc de 2 ori pe noapte .
V-am zis cati dinti avem? Cel mic are 2 sus si 2 jos si cred ca i-a spart un incisiv lateral jos. Cel mare este mai funny. Are 2 incisivi centrali jos si 2 incisivi laterali sus . norocul meu ca nu am avut inca nopti nedormite sau zile crizate.

Brigit, noi facem, in fiecare sambata, gimnastica si masaj la un kinetoterapeut. Baietii nu au probleme, dar am inteles ca un kineto stie cum sa-i manevreze ca sa nu le luxeze ceva. Mergem la un centru Pro mama, din baneasa (ne vine foarte usor sa ajungem din buzau pana in Baneasa) si ne costa 80 de lei. As fi vrut sa ii duc la inot dar m-am ingrozit cand am citit ca m-ar costa 1700 lei pe luna. Asa ca am ramas doar cu gimnastica. Ii maseaza (eu recunosc ca nu am rabdare sa-i masez profi), apoi face fel de fel de exercitii la sol : le roteste mainile, picioarele, ii incurajeaza sa se rostogoleasca, sa stea in fund, sa stea in 4 labe apoi ii pune pe o minge mare si ii invarte si pe mingea aia ba cu capul in jos ba cu picioarele in sus... e o nebunie. Le place foarte mult. Eu cred ca datorita ei, tudor se rostogoleste (el este mai mare si nu ii reusea miscarea asta)

Am fost la DM si nu am cumparat borcanele cu fructe. Toate au gris sau orez in compozitie sau chiar zahar (degeaba spui ca este zahar bio. Tot zahar este). Mi se pare prea devreme pt ei ca sa le dau orez sau gris iar zahar nici vorba. Mi-au placut combinatiile de acolo.

Aviz mamicilor care vor masina de facut paine. Am gasit o oferta la Carrefour pt Moulinex (m-am tot interesat si am inteles ca sunt f bune). La Domo era 400 de lei, la Flanco 460 iar in Carrefour erau 318 lei.

Sunt de acord cu Brigit: nu va mai ganditi ca nasteti la 7 luni doar pt ca a nascut vecina la 7 luni. Fruntea sus si fundul in pat . Pai cum? Nici nu concep sa aud ca nu ati ajuns la 38.

Mi-am adus aminte (noroc cu o reclama la TV). Voi ce pasta de dinti pt bb cumparati? AM citit ca, mai nou, doctorii considera ca o pasta de dinti nu ar trebui sa fie lipsita de fluor. Am cumparat o pasta de la Oral B care contine fluor dar am retineri sa o folosesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Brigit, ceva de genul asta am cumparat eu http://www.price.ro/specificatii_playshoes_covor_de_joaca_puzzle_playshoes_463173.htm. Eu l-am luat de la Mothercare, exista varianta cu 4 bucati la 150 lei si cea cu 12 bucati la 300 de lei cu patrate mari 60/60 cm. Eu am luat 12 patrate si cred ca imi acopera toata sufrageria. Indiferent de unde ai lua, ai grija unde sunt fabricate. Cele din China sunt contaminate cu nu stiu ce substante periculoase http://stirileprotv.ro/stiri/social/covoarele-puzzle-pentru-copii-interzise-de-autoritatile-din-romania.html

TOt la Mothercare am gasit scaun de baie dublu care mi s-a parut accesibil ca si pret http://www.mothercare.com/Mothercare-Duo-Aquapod/219630,default,pd.html pe care am dat 210 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

moamaaaaaaaaaa, Anne ce de dintzoci aveti! vad ca se complica treaba, pasta de dinti, etc... noi inca suntem stirbi, deci nu am expertiza la de-astea

aquapodurile de la mothercare imi plac si mie, sunt accesibile DAR eu personal m-am plictisit sa tot iau chestii cu "durata de viata" determinata ca sa zic asa. eu cred ca nu vor sta in el f mult,si zic asta vazand alti copilasi de 1 an, care de cand au pozitia bipeda nu mai vor deloc sa stea la baie in fund

cu covoarele alea m-ai pus pe ganduri asa ca renunt de tot, iata cum fac eu economii


amalia, asa te vreau my dear, o sa vezi ce repede trece timpul, ca maine ii aduci si tu acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigit, eu trebuia sa le iau scaunele de baie pt ca nu mai incapeau in suportul acela inclinat cu ventuze. Jumatate de cap era pe afara si mi se parea ca prea le intra opritoarea aia in fund. Ei nu stau f bine in fund si mi se pare periculos sa le fac baie la amandoi si sa-i supraveghezi cand ei nu sunt stapani pe ei :D

peste covoras am pus paturici ca sa nu intre direct in contact cu el chiar daca nu este made in China".

Nici mie nu-mi place cati bani trebuie sa dau pt lucruri pe care le dau aproape noi. Iarna asta am schimbat 3 geci groase iar ultimele cumparate incep sa se micsoreze. Astept sa vina primavara ca sa scap de ele si sa o iau de la capat cu gecile mai subtiri :)

Mergi la inceput