Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, hai ca stii vorba aia cin se aseamana se aduna. Eu am inceput diversificarea cu mar copt, zdrobit cu lingurita, textura mai mare, mai putin lichida. Au mancat asa si asa. Cand mi-a venit idea de a shimba textura au inceput sa manance mult mai bine, acum le fac piureuri fine. Azi mi-a iesit o idee mai putin fin, vad ca l-au mancat. le-am facut dovlecel+ patrunjel+morcov+ardei, au mancat fiecare cate 100, mai mult nu le dau eu inca.

De la DM am primit si eu carnetelul de reduceri pe baza programului lor promotional, sunt utile mai ales daca te duci acolo la shopping, noi ajungem mai rar. Da, cum zicea Anna, borcanele babylove-special de bebei, si mai e Alnatura, eu am luat si de astea care nu sunt special de bebe, dar care sunt 100% bio, fara zahar adaugat, am luat borcane de mar+ mango, la 360gr, din care le dau de doua ori



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

La soare nu ii tin nici eu si nici nu am de gand, insa am constatat ca chiar si asa , feriti, tot ii prinde soarele. Dupa o plimbare in parc cu copertina trasa amandoi sunt putin bronzati, asa ca ma gandesc la modul serios sa ii protejez.
eu ma gandeam la ceva din zona dermatocosmeticelor, gen bioderma abcderm. mai studies problema, orice info aveti apreciez

autodiversificarea nu e momentan de mine, le-am pus cate un biscuit in mana zilele trecute si am stat superincordata cat l-au tot lins. e adevarat ca dau afara bucatelele mari ce nu le pot inghiti, dar inca sunt prea stresata ca se ineaca, mai incolo om vedea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Brigit multumesc muuuult! La Reg maria am ajuns ptr medic, incidecum ptr confortul meu- ai dreptate trebuie sa ma interesez la un Spital de stat , ei avand mai Multa experienta! U cum ai ajuns la Polizu? #304;mi poti da mai multe detalii ? Mucus f putin cum mai vine cateodatA , dureri nu mai am contractii la fel nu, dar iau gynipral si No spa si am scos Aspenter ul, am doar clexane! Pup si poate iti faci timp sa mi trimiti pm ref la Polizu si medic! Ms mult o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

MBK, slava Domnului ca nu mai ai contractii, e f bine! ia tratamentul si stai cat mai linistita!

eu la Polizu am ajuns cum nu as recomanda nimanui sa o faca , in extrema urgenta, cu dilatatie completa, in jumatate de ora (nici macar) eram in sala de operatii. pana atunci fusesem internata la sanador (regina maria isi schimba sediile , asa ca dr mea mi-a zis ca e mai bine sa merg la sanador, tot asa stateam cu perfuzii). am avut marele noroc ca dr ce imi monitoriza sarcina a sunat ea la medicul de la polizu, ca nu stiu ce s-ar fi intamplat daca ma duceam fara nicio "intrare".eu am avut o situatie speciala insa, pentru ca am ajuns la polizu cu dilatatie MAXIMA, practic daca mai stateam o ora nasteam la sanador. eu iti pot da pe privat numele medicului meu, dar iti spun de la inceput ca e mai bine sa te trimita Rahimian, cu recomandari, etc

revin ca facem baia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

pai ce sa mai zic de pisicutele mele, sunt frumusele foc, se face si soricica mica din ce in ce mai frumoasa si unii zic ca va fi mai frumusica ea. Am fost mierucri cu ele si le-am facut niste poze, da vedem cand mi le da si o sa va arat cateva. dar, in continuare sunt fitoase la mancare, dupa 2 saptamani in care am crezit ca am rezolvat problema cu tinctura de propolis si Vit C, se pare ca s-au obisnuit cu ele si iar nu prea mai mananca; asta e, uneori sunt si eu asa obosita ca daca nu vor, le dau jos de pe scaun si le fac lapte, asta e, de foame nu vor muri.
pe 12 dau o fuga cu ele in egipt, sa vedem cum va fi, sigur o sa le placa apa si soarele, dar sper sa fie cumintele si sa reusim sa ne odihnim si noi putin; as fi luat pe mama/cumnata cu mine,dar e cam scumput

in rest, sunt niste capre, Ema necheaza ca o cioara, Eva se tavaleste pe jos daca nu-i dai ceva; ne calaresc pe toti, pisicuta se trezeste de la 7 dim, ema nu se culca pana pe la 23 si tot asa
au o pasiune sa-mi scoata toate hainele din dulap, toate servetelele umede din cutie si sa le suga; nu va imaginati ce era dim, dupa ce le-am dat lapte la 7, am mai stat si noi un pic in pat si ele se jucau pe langa noi, apoi s-au dus la ele-n camera si ce cuminti era, cand m-am dus sa vad de ce, cred ca scosesera 200 servetele din cutie si sugeau la ele, n-am vazut asa ceva, si dupa baie, cand le dau cu crema, isi ling crema de pe maini; in cada isi ling gelul de dus de pe corp, sau de pe fundul celeilalte sau bau apa din cadita, sunt niste nebunele frumoase si fericite

in rest, asteptam vara, ca nu-mi place deloc iarna asta si zapada, au fost si racite, a fost si frig si au stat in casa, nici n-au vrut sa mai doarma dupa-amiaza. Eva innebuneste cand il aude pe ca (catel), nu stie cum sa fuga la el mai repede, cred ca va treb sa le luam catel, desi nu prea-mi place ideea; dar poate ca o sa le luam ca tocmai le-am luat casa, dar ne mutam prin iulie; sunt ingrijorata ca e in alt oras si nu stiu ce voi face de bona, menajera si tot asa, sper sa gasesc

mda, brigit si Alnatura alea sunt bune, le-am luat si eu mar cu mango de 2 ori si le-a placut,dar acum n-am mai gasit de ceva timp; eu numai din alea iau, de multe ori iau care 40-50 borcanele, plec cu un sacosoi de abia-l duce sotul, imi ajung 2-3 sapt pana la o lunz,depinde cum mananca

le mai dau si iaurtele/bidinci cu fructe de la nestle, f bune si alea, Emei ii plac, Evei mai putim. in ultimul timp nu prea mai mananca iaurt, de dau olympus 10% si intr-un timp mancau si unul de 150g fiecare, acum abia iau cateva lingurite,
dar le place ciorbita, beau zeama cu castronelul, dar carnea si legumele nu le mananca toate; le mai dau snitele si mananca ele acolo tinandu-le in manuta
in rest nu stiu ce sa le mai fac, o mancare ceva, ca de cate ori am facut n-au vrut si am ajuns sa o mananc eu, si eu sunt cam la cura, ma chinui sa slabes, adev ca am reusit oarecum, am 58, mai putin decat inainte de sarcina, dar totusi inca am ceva butica, numai ca nu reusesc sa scad sub 58, cred ca va trebui sport, dar n-am timp deloc

si uneori, Ema mai mananca din banana, o tin asa la mine-n mana si vine si musca cate un pic, uneori mananca si jumatate, alteori nici nu vrea s-o vada; ea e mai deschisa la nou, gusta ce-i dai, ce vede la noi, Pisoiul nici nu deschide gura sau dacai dai le scuipa

MBK, mai bine du-le la Polizu,au cea mai buna sectie de prematuri, spitalele de stat sunt pt sarcini unice si fara probleme, pt gemeni eu nu le recomand nimanui. Eu n-am avut probl in sarcina, nu sangerari, nu nimic, aveam intr-adevar contractii, al 34s m-au internat la Polizu, cica col deschis de 4, aiurea,ii era frica medicului meus i a vrut sa ma tina acolo, am plecat pe semnatura dupa o saptamana ca nu m-ar fi lasat sa ma duc nici la baie si aveam baie in camara, in fine doctorul o personalitate mai puternica, eu la fel, nu ne-am inteles si -am plecat la 35s. Dupa cum am spus nu aveam probleme (sau asa zic eu), dar pisicuta era f mica, 1.5lk; am plecat la Muncipal, am mai stat si acolo o sapt si acolo am aflat la eco, ca nua veam colul deschis ci de fapt nu-l mai aveam, atat era de scurtat, pisicuta nu mai lua in greutate, asa ca in ziua in care am facut 36s le-au scos, sincer si eu vroiam sa le scoata ca nu mai puteam, sarcina era f sus si ma apasa rau pe diafragma si oricum le tineam degeaba ca cea mica nu lua in greutate. a fost totul bine, n-am avut nici o probl cu ele, au respirat singurele, n-au stat la incubator, am stat in spital o sapt, cea mica avea o infectie si-i faceau antibiotic si apoi am plecat cu ele acasa, cu eva de numai 1.5 kg :) si Ema 2.4 :)
totul bine si fumos acasa, acolo apropae o dadusem in depresie, fetele au luat bine in greutate 3 luni cat le-am alaptata, apoi am incepu munca, n-am mai fost lapte, au mers bien pana la 6 luni, dar diversificare nu le-a placut deloc, mananca f putin si putine chestii, dar asta e, asa or fi ele, ca sunt sanatoase si n-am avit nici o probl cu ele, numai 2 mici raceli, fara febra, le-am dat un pic de nurofen si sirop de tuse si gata, nu le-am dat antibiotic

hai ca m-am intins, ma duc sa ma pregatesc ca cica mergem la ziua cuiva, am un chef de nu mai pot, asa m-as culca ca sunt tare obosita in ultimul timp, cum maimutele nu prea dorm sau dorm cu noi


aa, roxi, pai la noi masa de seara e laptee; de fapt programul e asa
- 7-8 lapte Eva 150, Ema 200
- 12 pranzul - ciorbita cu legume si carne, fructe/burinca , iart dc mai vor
- 17 sa zicem cina - sunca pui/snitel/ceva carne, apoi fructe
- 21 lapte, Eva 150, Ema 200
si asta-i tot, in rest 2 covrigei, 2 pufuleti poate dc mai ies afara le mai dau in mana
uneori ii mai dau evei pe la 23 -24 un lapte prin somn, daca vrea, ca nu vrea mereu

hai weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Fetelor nici nu va inchipuiti cat de bine imi vine sa vb cu voi! De citit citesc zilnic , dar la scris stau cam prost. Brigit kiar te rog ref la medic , daca ai Ramas multumita! Ref la Dr rahimiAn , de care sunt multumita, dar este numai la Reg maria- mi e rusine sa l #305;ntreb asa ceva, dar ptr binele bebelusilor il voi intreba! Brigit nu ma uita cu Medicul Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

MBK, ti-am trimis mesaj cu mai multe info. Iti doresc o noapte linistita. Nu mai sta pe forum, odihneste-te si te asteptam cu vesti bune!!!!

Ana, ma bucur ca ti-ai facut timp sa stai la povesti cu noi. ce borcanele mai iei de la DM-eu doar cateva combinatii de fructe am incercat-in general pe astea care se folosesc in caz de transit mai lenes le-am luat: piersici, prune, caise, mere, pere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

MBK aveti grija de voi,iti doresc sa duci sarcina cat mai departe si sa nasti 2 copii sanatosi.Stai mai mult in pat si ia-ti medicamentele prescrise de medic,iar daca vezi ca ai probleme suna medicul imediat sau du-te la spital.
Am avut si eu amenintare de avort spontan pentru ca era colul deschis,asta se intampla prin saptamana 20,dar nu am avut nici un fel de scurgere,doar mici dureri de burta.
Pe urma mi-au facut cerclaj(dupa 19 zile) pentru ca nu se inchidea colul si era risc sa pierd sarcina,cum am scris.Dupa cerclaj si pana la cezariana,adica 15 saptamani "m-am facut prietena cu patul".

Brigit,eu chiar nu stiu nimic despre crema pentru protectie solara dar o sa ma interesez pe net sau o sa intreb pediatra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anne-Mary,la catolici nu exista obiceiul de a vopsi ouale,fetitele sunt catolice,ca si el,asa ca de vopsit oua m-am lasat,cand o fi Pastele nostru pe 5 mai nici nu cred ca voi face doar pentru mine.

Aici exista obiceiul de a cumpara oua de ciocolata(se numesc colombe,sau colomba-singular),sunt mari,au cel putin 500gr,iar inauntru au si surprize,nu toate,bineinteles.
Se mai cumpara si cozonac(se numeste panettone),e o bunatate,n-as da cozonacul nostru pe al lor,dar si asta e nemaipomenit si se gaseste de cumparat in diverse variante,cu umpluturi,fara,e foarte bun.
Ouale si cozonacul il avem,o sa pregatesc pentru pranz miel cu cartofi si cu mirodenii la cuptor.
pentru fetite le-a cumparat taica-sau la fiecare cate 1 iepuras de ciocolata de la Lindt si o sa le dau sa guste,caci cu ciocolata nu prea ma grabesc sa le dau,desi au voie dupa 1 an,in mici cantitati.
La fel o sa le dau si cozonac si o sa le dau si painica muiata in sosul de miel cu cartofi.
Ce sa fac,sunt inca mici si nu pot manca mare lucru.
Asa cum scrie si Anna_a si eu sunt la fel cu una din fetite,cu Laura,e mult mai deschisa la nou,mananca tot ce ii dau in manuta,in schimb Franceschina nici nu vrea sa auda,sau daca ii pun pe masuta un pic de paine se joaca si o arunca pe jos.

Fetele care acum sunteti cu diversificarea,care aveti copilasi asa de 7-8 luni,imi permit sa va dau un sfat,sa nu va suparati.
Eu nu l-am urmat,de frica(asa cum scria si Brigit)sa nu se inece copiii:
Incercati si dati-le sa tina ei in mana cate un biscuite,un pic de paine,bineinteles sa fiti cu ochii pe ei,pentru ca mai tarziu vor manca singurei.
Eu le-am dat in manuta daca imi aduc bine aminte cam in jur de 10-11 luni,n-au vrut,pe urma le-am pus pe masuta unde mancau paine(mai mult coaja,ca sa invete sa mestece),Laura a inceput sa arunce tot pe jos,dar mai apoi tot ea a fost cea care a inceput sa manance singurica paine,biscuite,pufulete,cate un cartof prajit,pizza,etc.
Daca la inceput m-am suparat ca arunca pe jos,acum stiu ca acela a fost inceputul.
Vad ca si Francesca de putin timp arunca painea pe jos de pe masuta,sper ca in curand sa inceapa sa si manance singurica cate un pic de paine sau biscuite.
Am surprins-o de vreo 2 ori ca ducea si la gurita paine,dar parca nu are curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

De frica de a ma scoate afara net-ul(ca am wireless si am patit-o de multe ori,am si asa timpul foarte limitat)am preferat sa scriu pe bucatele.

Anna_a,tocmai ce am terminat acum vreo ora de dat lapte la fetite,Laura mi-a mancat un 180 ml,Francesca doar 30 ml si ii facusem 210 ml.
Eu nu inteleg ce sa fac,o data mananca(sau beau,mai bine spus)tot sau aproape tot laptele,o data nu imi mananca mai deloc.
Probabil ca le este suficienta masa de seara si nu mai au nevoie de lapticul de la miezul noptii?
Caci pe ele le ia somnul fara probleme,dupa baita,in jur de 22.30,se intelege ca eu le trezesc sa le dau lapte,nu cer ele.
O sa intreb pediatra joi cand facem vizita.
Despre ce spuneai tu cu deschisul dulapului si scosul servetelelor ma vad pe mine cu ale mele.
Exact asa fac si ele si sa stii ca intotdeauna cand descopera ceva nou e liniste,eu asa am observat.
Ce imi place tare mult e ca incep sa stea impreuna,chiar daca nu se joaca impreuna stau una langa cealalta,nu-si mai fura jucariile sau chiar daca si le mai fura nu mai plang ca inainte,se consoleaza imediat cu altceva.
Ale mele mananca iaurt in continuare,150 grame de caciula,nu am probleme in privinta asta,doar cu laptele vad ca imi fac figuri,cateodata si dimineata,dupa 8 ore de somn imi mananca un 200 ml lapte(dimineata eu le fac 240 ml lapte,care devine 260,mi se pare),alteori il mananca pe tot,nu e o regula,in fiecare zi nu stiu la ce sa ma astept.
Dupa vizita de joi de la pediatru o sa intru si o sa va spun ce mi-a zis.

un weekend placut cu mult soare

Mergi la inceput