Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

am scris un mesaj lung si s-a stins calculatorul
Reproduc pe scurt:

nu-mi plac doctorii care descurajeaza gravidele gemeniste. Nimeni nu stie cand veti naste. Nici tu ca mama nu stii, nici dr, nici nimeni. Daca sunteti sanatoase, daca bbii sunt sanatosi, daca aveti grija de voi si sunteti optimiste atunci duceti sarcina cat mai mult. POvestile fetelor care au nascut prematur sunt sfasietoare asa ca nu-i ascultati pe dr daca va spun sa nasteti la 35 sau 36 de saptamani fara sa va argumenteze solid decizia asta.

Roxy, toate avem momente mai bune si momente mai proaste. Am si eu momente cand ma indoiesc de mine, cand ma gandesc daca am sa reusesc sa cresc copiii frumos, daca voi face fata problemelor cu care ma voi confrunta, daca, daca, daca... Poti vorbi cu noi aici pt ca te intelegem foarte bine. Eu cred ca esti mai curajoasa decat crezi tu

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello!!!!

cu vremea asta hibernala ajung si eu sa scriu pe forum ca ne cam invatasem sa iesim afara si nu mai aveam timp de alte intamplari "relaxante"

In primul rand- Amalia, ma bucur ca sunteti bine, stai cumintica si lasa grijile, bucura-te de sarcina. Cum zice Anne nu stie nimeni cand vei naste, chiar nu are sens sa te gandesti la nascut prematur. Eu am facut injectiile cu corticoizi cu 4 zile inainte sa nasc, cand au inceput contractiile - aveam 28 s si cateva zile. Am facut diprophos, idea e ca iti recomand sa nu mananci sarat cu cateva zile inainte si dupa ce le faci. Eu le-am facut de urgenta si nu apucasem sa exclud sarea din alimentatie, m-am umflat ingrozitor. Se fac in fund, intramuscular. pupici


Roxxy, si eu zic ca esti o persoana super puternica si e foarte bine sa te mai descarci din cand in cand povestind.

Balanta, ma bucur tare mult ca Eric e bine, vesel si activ. Cred ca e tare greu sa ai grija singura de amandoi mereu, te admir pentru cat de bine ii ingrijesti de una singura.

Adriana, ce data cu semnificatie frumoasa aveti pentru botez. S-au facut mari buburuzele tale, de acum vei vedea schimbari de la zi la zi, vor devein mai prezente si pe masura ce trece timpul va vor uimi cu comportamente si gesturi noi.

Anne, ma intrebai de diversificare. Dam masa si revin cu o postare mai detaliata

ps: nu stiu ce se intampla ca imi face autocorrect in engleza la ce scriu, ma enerveaza teribil ca tb sa imi rescriu mesajele si pierd mai mult timp facand asta decat scriind, investighez problema......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Si copii mei au piele atopica in obraji, Simon cel mic, a avut si pe picioruse dar cu stelatopia de la mustela ia trecut de pe picioruse. Pe Fata in schimb le dau cu ulei de migdale si la noi functioneaza si este si ceva natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Catalina, ce faceti, cum sunteti, v-ati externat? Tu te-ai operat?

Anne, hai ca ajung si eu la o sapt dupa ce m-ai intrebat sa povestesc de diversificare. Pentru mine asta a fost iarasi un moment mai ciudatel, pentru ca am constatat ca prea multa informatie e uneori mai rea decat deloc. La un moment dat doar gandindu-ma intram in panica, gaseam tot felul de info contradictorii si nu reuseam sa ma hotarasc cu ce sa incep.
Iar diversificarea a inceput la noi in modul cel mai neplanificat, am copt niste mere pentru noi si ne-am gandit sa le dam si lor sa vedem ce reactie au. Desi nu aveam multe asteptari ne-au aratat ca sunt pregatiti pentru pasul asta, baietelul inghite fff frumos, deschide gurita larg ca un puisor de randunica. Pitica isi doreste sa participle ceva mai activ la masa, isi baga mainile in recipientul cu piure, se mazgaleste pe fata daca o lasi. Asa ca am dat drumul la treaba.

Legat de schemele de diversificare pot spune ca nici aici nu am respectat si nu ne-am tinut de nicio schema anume. Am respectat insa cateva reguli, anume aceea de a nu introduce alimentele mai repede de 3 zile pentru a vedea posibilele reactii si un tabel orientativ cu alimentele pentru fiecare varsta - de pe site-ul diversificare . ro

Acum eu le dau dimineata fructe- mananca aproximativ 100 ml baietelul si 50 ml pitica, iar la pranz le dau legume, de obicei mananca amandoi cate 100 ml.

Pana acum am tot avut fructe si legume productie proprie. Mai am vreo doua compartimente cu legume congelate- in special dovlecel si ardei. Fructe nu mai am, pentru ca le-a scos tatal meu din locul unde au "iernat" si au degerat intr-o noapte saptamana trecuta. Mi-e ciuda de nu mai pot, mai aveam vreo doua lazi cu mere si pere. Mai am insa dovleac.

Am inceput sa le dau fructe de la Hipp- mere si pere, si am mai cumparat si de la DM tot borcanele bio cu diverse combinatii, din care am incercat pana acum prune, caise si piersici- acestea din urma le-au placut cel mai mult.

Legumele la noi au un success mai mare decat fructele, le dau dovlecel, fasole verde, mazare. Cumparate din piata dau radacinoase - morcov, patrunjel si pastarnac. Mai nou am inceput sa combin intre ele. Ca si regula nu combin niciodata fructe cu legume.

Nu ma grabesc cu introducerea lucrurilor noi, daca vad ca au zile bune cand mananca ceva anume sunt tentata sa raman in continuare pe combinatia "castigatoare", astfel ca am avut uneori si cateva zile la rand cand am folosit din combinatiile anterioare, desi ar fi fost cazul sa introduce ceva nou. De la banana se constipa, am incercat o singura data, le place fff mult dar nu le mai dau. Mai nou le pun in piure un varf de lingurita de ulei de masline extravirgin si vad ca ii ajuta la tranzit.

Le mai dau si cereal, de obicei le pun cate o masura in biberonul de seara sau le amestec in fructe.

Pentru prepararea hranei folosesc un un multifunctional pt bebe, de la joycare, care e si sterilizator, gateste si la abur, toaca si marunteste. Imi simplifica mult munca

acesta este

http://www.sunnypharma.ro/index.php?route=product/product&product_id=3133&utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor, ce faceti?
Ralu, vad ca iar au inceput sa pape lm, eu nu mi-am modificat meniul si dulce pap zilnic...si prajituri si cozonac, imi plac la nebunie dulciurilee si pap acum cat am dezlegare :)), pe cantar vad ca nu se vad foarte tare, am doar 3 kg in plus fata de greutatea mea inainte de sarcina, adica am 63 kg la 169 cm.
Roxy si celelalte mamici care cresteti copilasii singurele, va admir si eu enorm si ma gandesc mereu la voi cand treb sa ma descurc singurica. Deocamdata am o matusa care vine ziua si ma ajuta cu mancarea, curatenia si copii, contra cost bineinteles, dar ma gandesc cum va fi cand va pleca sotul si va treb sa ma descurc noaptea cu ei 2. Mi-a zis soacra mea ca va veni sa doarma cu mine, dar mi-a mentionat ca sforaie si ea se indoieste ca eu voi putea suporta, si tot imi repeta de atunci asta, si spune la toate cunostintele si prietenii mei ca sforaie ca deja mi s-a acrit, sunt plina de nervi ca su mai devreme mi-a zis socru meu ca ea sforaie. Uof....chiar o fi asa de greu sa ma descurc noaptea cu ei 2, incerc sa ma incurajez prin voi si prin experientele voastre, sper sa reusesc, mai ales ca picii noaptea dorm, se trezesc la 4 ore sa pape, dar apoi adorm imediat cum te simt alaturi, aici ar fi problema...ca nu as fi aproape de amandoi o data. Apoi cu diversificarea, credeti ca e nev de 2 persoane la diversificare? Asta as mai putea sa o rezolv cat de cat ca e ziua, si pt bani se gasesc persoane ...cred eu...
Niua ne-a trecut raceala, am dat eurespal, mai e un pic de tuse dar sper sa treaca si asta.
Catalinaexl, ce faci? Ce fac piciii? Dar tu cum esti?
Brigit, foarte utila informatia ta cu diversificarea, inca n-am inceput sa studiez ca abia avem 2,5 luni
Amalia, personal n-am facut injectiile de maturare a plamanilor, dar chiar treb sa le faci? Poate ajungi la termen, Doamne ajuta!
Pup fetele si picii si multa sanatate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Copilasi sunt bine eu sunt in spital maine cred ca imi da drumul. Operatia Nu doare pozitia de dormit este cam urata dar ma descurc. Abea astept sa imi vad maine copii mi-au lipsit foarte tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui diancic2002

Buna fetelor, ce faceti?
Ralu, vad ca iar au inceput sa pape lm, eu nu mi-am modificat meniul si dulce pap zilnic...si prajituri si cozonac, imi plac la nebunie dulciurilee si pap acum cat am dezlegare :)), pe cantar vad ca nu se vad foarte tare, am doar 3 kg in plus fata de greutatea mea inainte de sarcina, adica am 63 kg la 169 cm.
Roxy si celelalte mamici care cresteti copilasii singurele, va admir si eu enorm si ma gandesc mereu la voi cand treb sa ma descurc singurica. Deocamdata am o matusa care vine ziua si ma ajuta cu mancarea, curatenia si copii, contra cost bineinteles, dar ma gandesc cum va fi cand va pleca sotul si va treb sa ma descurc noaptea cu ei 2. Mi-a zis soacra mea ca va veni sa doarma cu mine, dar mi-a mentionat ca sforaie si ea se indoieste ca eu voi putea suporta, si tot imi repeta de atunci asta, si spune la toate cunostintele si prietenii mei ca sforaie ca deja mi s-a acrit, sunt plina de nervi ca su mai devreme mi-a zis socru meu ca ea sforaie. Uof....chiar o fi asa de greu sa ma descurc noaptea cu ei 2, incerc sa ma incurajez prin voi si prin experientele voastre, sper sa reusesc, mai ales ca picii noaptea dorm, se trezesc la 4 ore sa pape, dar apoi adorm imediat cum te simt alaturi, aici ar fi problema...ca nu as fi aproape de amandoi o data. Apoi cu diversificarea, credeti ca e nev de 2 persoane la diversificare? Asta as mai putea sa o rezolv cat de cat ca e ziua, si pt bani se gasesc persoane ...cred eu...
Niua ne-a trecut raceala, am dat eurespal, mai e un pic de tuse dar sper sa treaca si asta.
Catalinaexl, ce faci? Ce fac piciii? Dar tu cum esti?
Brigit, foarte utila informatia ta cu diversificarea, inca n-am inceput sa studiez ca abia avem 2,5 luni
Amalia, personal n-am facut injectiile de maturare a plamanilor, dar chiar treb sa le faci? Poate ajungi la termen, Doamne ajuta!
Pup fetele si picii si multa sanatate





A trecut ceva vreme de cand nu am mai scris, printre picaturi am mai citit la munca.

Diancic, eu am preferat sa fac totul singura, pt ca cine se presupunea ca ma ajuta mai rau ma incurca, si imi strica zenul :P
Cand le-am diversificat pe fete, le-am pus in pat sprijinite in perne, si dadeam o lingurita de mancare la una, o lingurita la cealalta si tot asa... pana dovedeam mancarea.
Tre sa ai incredere in tine si sa nu te lasi influentata.
Sotul meu pleca des in deplasari, inca pleaca, si noptile ma descurcam singura, desi maica-mea dormea in dormitorul alaturat, si cica nu le auzea urland, culmea le auzea doar cand era sotu acasa .
Tre doar sa te organizezi in asa fel, incat atunci cand se apropie trezirea/masa sa ai totul la indemana.

Iar la diversificare conteaza mult si starea ta de spirit, dc esti agitata, nervoasa, te simt si se duce totul naibii.

Ale mele si acum la aproape 3 ani sunt niste figurante la mancare, insa nu ma mai stresez si nu mai insist. Au 12 kg si 91 cm, respectiv 12.6 kg si 93 de cm.

Rabdare, rabdare si iar rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Am revenit ...dupa 2 zile

Catalina, ma bucur ca sunteti bine, ca operatia ta nu a fost complicata si ca in curand iti vei revedea puii

Diana, soacra ta imi da de inteles ca nu prea ar vrea sa doarma la tine. Ceva de genul asta am patit eu cu mama mea care a spus ca e de acord sa vina la mine dar apoi a intors-o taica-miu din drum: ca e mare responsabilitatea, ca e greu, ca e obositor....
Sotul tau pleaca o perioada mai mare? Eu am stat o saptamana singura cu amandoi si pot spune ca a fost obositor. Eram epuizata dar, spre marea mea surpriza, rezistam foarte bine pe timpul zilei. Cu doar 3-4 ore de somn pe noapte, eu nu eram asa zombi cum m-as fi asteptat. Copiii astia iti dau o putere fantastica. Dar a existat si o parte proasta: oboseala si-a spus cuvantul iar eu am pierdut laptele :((

Despre diversificare, ce pot spune. Eu ii tin pe amandoi in scaunele

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

dupa cum spuneam: eu ii tin pe amandoi in scaunele. La inceput ii puneam in scoici dar acum ne jucam cu mancarea si murdarim totul in jurul nostru si mi-e mai usor sa spal o musama decat husa la scoica.
Incerc pe cat posibil sa ii hranesc pe rand. Adica ei stau amandoi in scaune ca sa ii supraveghez, dar ii dau sa manance doar unuia (de teama sa nu se inece si eu sa nu fiu pe faza).

despre regulile pe care le respect? In mare, respect schema pediatrei pt ca in caz de ceva la ea apelez si mi se pare normal sa respect regulile ei. Dar m-am documentat si eu pe tema asta si sunt de acord cu schema pediatrei.
V-am mai spus ca eu consider ca ar trebui inceputa diversificarea cu fructele si legumele autohtone asa ca noi am facut cunostinta cu: morcov, cartof, pastarnac, patrunje, para si stevie. Este sezonul lobodei si a steviei asa ca am facut o supa crema de legume + stevie si au mancat destul de bine. Urmeaza marul si apoi dovleacul, piersica si caisa... avem drum lung.
pana acum am cumparat legumele si fructele de la un aprozar bio. Ma costa 50-60 de lei mancarea lor pe o saptamana si cat ma tine buzunarul am sa le dau alimente bio. Nici legumele de la tarani nu ma atrag pt ca sunt stropite cu nemiluita si eu incerc, macar la inceput de drum, sa-i tin departe de chimicale. Borcanelele bio de la DM sunt ok dar mie nu-mi place ca pe langa fructul propriu-zis au alte si alte ingrediente gen: ulei, gris.
Cu toate astea, uleiul este f important in alimentatia bblusilor (dezvolta ceva prin creierasul lor dar nu mai tin minte sa va spun exact) asa ca eu pun 1-2 picaturi de ulei de masline in piure. Uleiul de sambure de struguri e mai bun la gust dar e si mai alergenic asa ca eu nu-l folosesc inca.

Cel mic este incantat de mancare pe cand cel mare e mai retinut. Dar eu nu ma grabesc. Totul se desfasoara in ritmul lor.

Diana, eu sunt optimista si sunt convinsa ca te vei descurca foarte bine singura atat noaptea cat si cu diversificarea. Daca nu te descurci si te loveste oboseala, poti sa o chemi pe soacra sa stea pe timpul zilei cu ei ca sa dormi si tu 2 ore. Sunt convinsa ca sforaitul ei nu o sa te deranjeze :)

Catalina, eu am facut comanda de o crema pt dermatita baiatului: unt de shea, ulei de musetel si ulei de neem. Uleiurile sunt puternic antibacteriene si abia astept sa o primesc sa vad cum reactioneaza. Am sa caut informatii despre uleiul folosit de tine. merci

gata! ma bag la culcare. Va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna seara,
Diancic,eu cand am inceput diversificarea le tineam in brate si le dadeam pe rand sa manance.
Fiind zero absolut la capitolul fantezie nu le-am pus in scoici,desi le aveam la indemana,ci le tineam in brate,pe rand.
Mai pe urma vorbind cu nasa uneia din buburuzele mele(are si ea 2 baieti gemeni)mi-a dat ideea de a le pune in scoici si de a le da de mancare in acelasi timp.
Asa am facut,sa fiu sincera nici nu imi placea sa vad ca una mananca si cealalta asteapta uitandu-se la noi.
Ai sa te descurci si noaptea,ai sa vezi.
Eu si cand eram impreuna cu al meu ma trezeam doar eu noptile,doar daca plangeau amandoua in acelasi timp se trezea si el,adica il trezeam si ma ajuta.

Cu diversificarea eu am avut de tras,nu vroiau deloc sa manance cu lingurita si tanandu-le in brate,acum stau si ma gandesc ca poate am gresit eu,caci faceam asa:tineam pe una din ele in brate,castronelul cu mancarea pasata era pe masa si eu luam cu lingurita si ii duceam la gura.Acum ori ca ii era foame rau si vroia sa manance mai repede,ori ca nu-i placea mancarea,in nici un caz nu a mers asa,a trebuit sa schimb foaia,recunosc,eram si foarte stresata in acea perioada si poate au simtit si ele asta.
Am incercat sa le dau si din biberon cu o suseta careia i-am mai largit forul,dar mancau ce mancau si pe urma nu mai vroiau.

Dupa ce le-am pus in scoici a fost mai usor si pentru mine si pentru ele.
Pe urma s-au obisnuit sa manance si cu lingurita.
Dupa scoici le-am pus sa manance in scaunele din acelea speciale pentru copii.

Mergi la inceput