Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Multumesc mult fetelor,o sa mai povestesc,acum e putin mai greu pentru ca ele dorm si se aude tastarura.
Anne-Mary,ma scuzi ca am uitat,cate luni au baieteii tai?
Au greutati foarte bune si te cred cu leganatul ca ti-e greu dar nici daca le e somn rau nu dorm neleganati?
Ale mele probabil ca dorm singurele,neleganate pentru ca nu le-am leganat de la inceput,asa cred,tin minte ca le dadeam sa manance pe rand si pe urma adormeau singurele in patut,primele 8 luni impreuna,pe urma separate.Eu leagan nu am avut de nici un fel si chiar nu stiu ce as putea sa iti spun.
A,tin minte ca Francesca seara plangea,avea colici,nici nu stiu,dar cum o luam cu noi in pat si o puneam la san se adormea asa sugand.
Asta a durat insa cam o luna,pe urma le-am cumparat suzete si dormeau singurele sugand din suzete,fiind mereu pe faza cand le scapa din gura.

Adriana iti multumesc pentru incurajare,sa stii ca incep sa ma obisnuiesc cu situatia asta.
Sa dea Domnul sa ii treaca colicii micutei tale.

Catalina iti multumesc mult ca te-ai gandit sa ma ajuti dar eu nu cer ajutor de la nimeni,va mai povestesc voua ca nu am cui,asa mai intru si eu in legatura cu cineva ca simt cateodata ca o iau razna de una singura.
Eu ma gandesc cum te descurci tu cu 3 copii?
Poate ai ajutor,cum are si Adriana,e mare lucru.
Cu preturile de aici nici nu mi-as putea permite un ajutor,aici se plateste intre 8-10 euro/ora pentru un copil,iti dai seama cat ar costa,chiar daca as fi si eu acasa.

un weekend placut cu soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Catalina,scuze,am uitat sa spun insanatosire grabnica puilor tai si tie mult succes cu operatia,sa dea Domnul sa iasa totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

BUna,
Catalina sper ca sunteti acasa, acum. Va simtiti bine? Ce fac kinderii? Noi am avut noroc pt ca baietii au avut o forma foarte usoara de raceala desi eu am fost cam rau. Le-am dat doar oscilococcilum 3 zile si eurespal vreo 2 zile si in rest nu le-am dat nimic. Chiar l-am tinut pe cel mic cu 38,2 grade vreo 3 zile. Era vesel, manca si dormea bine asa ca am ales sa nu-i dau niciun antitermic ci doar sa-l monitorizez atent. Dupa 3 zile avea 37,4. Cand am ajuns la pediatra, frigea cel mic si pediatra era panicata desi eu i-am spus ca s-a incins in masina, in cabinet era cald... M-a pus sa-i fac analize ca sa vada daca-i da antibiotic, analize care evident ca au iesit bine ca doar copilul si-a revenit cu temperatura cum am ajuns acasa. Mi-a fost asa mila de el cand i-a luat sange din vena . Dar cu ocazia asta am aflat ca nu este anemic pt ca eu nu le dau fier.

Roxy, noi avem 6 luni. Dam joi de baut :)).
Amalia, cum te simti?
Balanta, ce mai faceti? Cum te mai descurci? Ce face eric?

Noi le-am dat azi patrunjel. Nu sunt deloc interesatii copii mei de mancarea solida. Nu inghit. Plimba mancarea prin gura pana o dizolva, o depoziteaza in cerul gurii si apoi cu greuuuu o inghit. Eu am rabdare si astept sa invete sa inghita. Cred ca maine le-as da si para de dimineata pt ca tare greu fac kk si nu vreau sa se agraveze problema asta.

revin. tre`sa-i scot din cada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

La ultima ecografie, am primit vesti bune pt baiatul cel mare: bazinetul de la rinichiul drept s-a redus de la 8 la 3 mm iar la rnichiul stang nu mai apareau 2 bazinete

Cel mic pare sa aiba alergie la Nurofen. I-am dat de 2 ori cand mi s-a parut ca prea plange toata ziua si de fiecare data i-au iesit bubite rosii. I-am spus pediatrei ca eu banuiesc ca bubitele sunt de la nurofen si spre surpinderea mea, a fost de acord cu mine.

Adriana, nu mai e mult si scapi de colici. Eu am scapat la 2 luni si vreo saptamana.Nu mai ai mult si ... dai de dinti

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Anne suntem bine ma iau fetele la suturi toata ziuafelicitari pt vestile bune de la eco Doamne ajuta incontinuare


amalia tsakoniati
24+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

roxxy, multumesc pt gandurile bune
tu cum mai esti?
anne, in primul rand, felicitari pt vestile bune despre rinichi.
apoi, eu inca ma descurc singura cu ei. nu e usor, ca trebuie sa ma tin non stop dupa ei, plus mesele diversificate si curatenia de dupa, plus faptul ca amandoi vor mult in brate si eu nu pot sa ii refuz (cum sa-i refuz daca intaind mainile spre mine? ; am avut si necazuri cu spatele - deh, au peste 9 kg, dar am facut tratament si acum sunt ok).
am asa o nostalgie ca au deja 8 luni si 3 saptamani si parca se schimba cu fiecare zi. ma uit la pozele in care aveau cateva luni si parca nu imi vine sa cred ca a trecut atat de repede perioada de inceput.
si etapa asta e minunata, au inceput sa zica mama, tata, baba, apa, sunt f f activi, zambesc mult, isi arata afectiunea fata de noi, dar parca atunci cand erau mai mici era totul asa mai...bebelusesc (nu stiu exact cum sa ma exprim).
eric este bine, multumesc de intrebare. la fiecare 10 zile ii recoltez urina pt urocultura, lunar ii fac analize de sange si pana acuma totul este bine. mananca bine, e vesel, activ.
fata care te ajuta e tot ok, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

buna si de la mine,
Anne-Mary sa fie sanatosi puiutii,pentru 6 luni au greutati super bune.Cu ce greutati s-au nascut,daca nu te superi?
Ai sa vezi ca incet-incet vor invata si sa inghita iar mai apoi sa mestece.
De ale mele ce sa zic,le-am cantarit ieri acasa,inainte de laptele de dimineata;Francesca are 10050gr iar Laura are 10400gr,asta la 15 luni si 10 zile.Ele s-au nascut cu greutati bune pentru gemeni,zic eu,Francesca a fost mai micuta avand 2630gr iar Laura 2800gr la 36+6 saptamani.
M-am uitat ieri pe ultima lor vizita la pediatra din 22 nov. si constat ca Laura in 4 luni a luat doar 1 kg iar Francesca doar 600 grame.O fi bine,o fi rau,nici nu stiu ca de pediatra nu pot sa dau cu nici un chip,are mereu telefonul ocupat.
Imi place Laura ca tot ce ii dau in manuta ea mananca singurica,un biscuite,un pic de focaccia,pizza,paine,sunca prerata,cozonac,in schimb cealalta nici nu vrea sa auda,de tinut in mana tine si ea,dar nu vrea sa manance.Ii dau eu bucatele mici dar vad ca intoarce capul si se stramba,parca ar deranja-o sa mestece,de fapt,nici nu stiu daca mesteca ca atunci cand mananca tine gura inchisa,pe cand Laura se vede bine ca mesteca.
Nici nu mai stiu ce sa le gatesc,nu am nici cuptor,am doar microunde.
Credeti ca as putea sa folosesc cuptorul cu microunde pe post de cuptor de aragaz?

Balanta imi pare bine ca sunteti bine,asa este,timpul trece si ei cresc si pe zi ce trece fac progrese.
Ma uit si eu mai mereu la pozele lor din urma si nu imi vine sa cred cum s-au schimbat.

Catalina,m-am uitat ieri la poze caci nu imi mai aduceam aminte si am vazut ca ale mele aveau 9 luni cand le-au aparut primii dintisori,cei din fata,2-sus si 2-jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Balanta ma bucur mult pentru vestile bune Ce baieti mari ai deja, incredibil cum trece timpul. Ma inclin in fata ta si a celorlalte fete care au reusit si reusesc sa aiba grija de doi bebelusi singure. Asa tare imi doresc si eu sa o pot face, dar din pacate inca nu pot. Cea mica inca are colici, desi recunosc ca am avut si zile mai bune in ultimele 2 sapt, si trebuie sa stea cineva cu ea aproape permanent( si cand doarme stau linga ea si cand se trezeste tipand de durere imediat o consolez, o mangai , pun mana pe burtica ei, doar asa reuseste mititca sa adoarma la loc) Si doarme in pat cu mine, degeaba am incercat sa o pun in patut, ca se trezea asa repede ca nici nu apucam sa ma pun in pat.Seara dupa baie si mancare, uneori ma chinui si cite 2 ore sa o adorm, o legan, o plimb si tot greu reusim sa prindem acel somn profund ca sa se odihneasca. In zilele fara dureri si eu ma minunez cit de schimbata si senina este pitica mea
Anne ma bucur ca ai vesti bune si tu
Roxxy in poza fetele tale par foarte bine dezvoltate, au niste picioruse
Amalia ma bucur ca sunteti bine
Noi facem miercuri 8 saptamini, care acum mi se pare ca au trecut asa de repede. Astept cu nerabdare sa treaca colicii si sa reusim sa adormim mai repede seara dupa baita, ca in rest suntem fete mari ( 4.5 si 4 kg), frumoase si le iubesc enorm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Balanta,eu ma simt din ce in ce mai obosita,poate e si vreamea asta ploioasa care ma deprima si ma face sa nu ma simt bine si am si eu mari probleme cu spatele.
Am observat ieri ca atunci cand vine taica-sau acasa(de obicei duminica sta de dimineata pana seara cu noi)Francesca il asculta,daca ii zice sa nu se urce pe masa de infasat asa face,daca ii zi eu,nici nu ma baga in seama.
Laura s-ar juca si cu aerul,gaseste un motiv de joaca din orice,sora-sa e mai mult cu cataratul,cu privitul la tv,cu tinutul in mana si fluturatul a 2 lucruri identice,de exemplu sosetele ei sau ale Laurei.
Laura a invatat sa desprinda magnetii de pe frigider si mai nou,sa ii si puna la loc,a incercat sa puna megnetii si pe mobila din bucatarie dar si-a dat seama ca nu merge si s-a intors la frigider.
Au cuburi din acelea colorate,dar nu apuc bine sa le fac un castel ca mi le darama imdeiat,le place tare mult asta.
Ceea ce am observat este ca tot Laura acum incearca sa si punaa cuburile la loc,insa ne mai trebuie ceva timp pentru asta.
Le-a cumparat taica-sau un dinozaur foarte simpatic,cu 5 taste si 4 optiuni de ales,daca vrei sa ghicesti 5 animale,sau sa ghicesti numere,sau sa asculti muzica.
Nici nu sunt interesate de el,Laura,tot ea,il arunca cat colo,saracul,se aude in interior un zgomot ca si cum ceva s-ar fi desprins,totusi mai canta saracul.
Le place tare mult in baie si le-am si lasat,bineinteles ascunzand toti detergentii,toate chestiile care le-ar face rau.
Sunt foarte interesate de pantofi,papuci,primele lor opincute pe care acum le folosesc ca si jucarii,imi deschid dulapiorul si imi scot afara carpele cu care sterg praful,buretii noi de bucatarie,2 farase noi pe care le-am gadit aici cand ne-am mutat.
Stau amandoua sezute si se joaca asa cu toate chestiile astea.
A,am uitat sa va spun ca avem in casa o sarita cam cu 6 trepte care duce la patul de sus.
Ei bine,tot Laura se urca pe ea(eu sunt mereu in spatele ei,nu o las nesupravegheata o secunda cand e pe scara)pana pe la treapta 5 sau 6,pe urma o iau in brate si ea se urca din nou.
Sora-sa vad ca nu se urca decat pana pe la treapta a doua.
Tot Laura este pasionata(nu glumesc)de capse de la pijamale,bluze,fermoare,nasturi,dar mai ales capse.Le studiaza minute in sir,le pipaie,pe urma le duce la gura.
Sunt tare curioasa cum va fi mai tarziu,observ ca daca in anumite momente fac aceleasi lucruri sunt totusi foarte diferite.

o zi frumoasa in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Adriana am scris in acelasi timp.
Fotografia este de cand aveau 8 luni,mi se pare,oricum,era vara anului trecut.
erau grasune,mai ales Francesca,avea intr-adevar niste pulpanase,acum insa s-a mai inaltat,nu mai sunt asa piciorusele,reusise sa o intreaca pe Laura in greutatecam cu 1/2 de kg,acum Laura a intrecut-o,poate si pentru faptul ca mai mananca si intre mese,asa cum v-am scris,tot ce ii dau in manuta ea mananca.

Sper din tot sufletul sa treaca colicii fetitei tale.

Mergi la inceput