Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Draga Diana,

Eu doar cu tratament pentru trombofilie am ajuns azi sa am trei copii minunati... dupa 4 sarcini pierdute din cauza acestei probleme. La tine durerea e covarsitoare pentru ca din prima incercare ai fost mai mult decat aproape sa-ti tii minunile in brate. Realitatea insa e ca, de cativa ani incoace, este musai sa ni se spuna sa investigam la orice sarcina aceasta problema.
Vorbele par fara continut in momentul asta, dar crede-ma ca vei reusi cu tratament in directia asta. E vorba de cateva alte analize, mult mai multe vitamine si de injectii Clexane.
Sa va ajute Dumnezeu sa nu va pierdeti speranta... Te imbratisez!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diana, ma gandesc adesea la tine si ma rog bunului Dumnezeu sa iti dea putere si sa iti arate calea! Iata ca incep sa apara raspunsuri. Nu iti fie teama de ce ai putea afla, investigheaza, citeste, documenteaza-te. Orice problema isi are si rezolvarea. Tot aici pe forum, la Asprirante gasesti informatii valoroase, citeste capitolele mai vechi din Trombofilia-cauza a infertilitatii. Sa iti cauti medic hematolog bun care sa te monitorizeze si va fi bine. Ce mutatii ai?

Roxxy-sper din tot sufletul ca socrii tai sa te ajute si sa te aprecieze. Si eu cred ca e bine sa ii implici in cresterea fetitelor. Poate timpul si faptul ca va mutati departe de el sa il ajute si pe sotul tau sa isi dea seama ce doreste. Multa putere!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

hmmm, acum vad ca si tu ai, brigit. am asa:
- mutatia MTHFR A1298C - pozitiv homozigot;
- mutatia Factorului XIII (val34Leu) - pozitiv heterozigot;
- mutatia GENEI PAI1 675 - polimorfism pozitiv homozigot;
- mutatia GENEI PAI1 844 - pozitiv homozigot.

o groaza de mutatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diana, eu mutatiile genei PAI si factor XIII nu le-am mai facut, tratamentul este acelasi indiferent cate mutatii ai: anticoagulant cu ajustarea dozei in functie de antifxa. chiar daca par multe faptul ca ai obtinut o sarcina din prima si ca ai dus-o pana in trimestrul 3 indica faptul ca totusi organismul nu este atat de grav afectat, in cazurile extreme nici macar implantarea nu se produce. voiam sa iti spun ca eu pe masa de operatie am suferit un eveniment trombotic major cum l-au catalogat in prima faza- embolie pulmonara cu detresa respiratorie severa. dupa ce mi-au facut CT au constatat ca nu a fost vorba de un tromb, la mine cauza emboliei a fost faptul ca s-a varsat lichid amniotic in plaman, extractia copiilor a fost efectuata pe un uter care se contracta haotic si am fost la un pas de dezastru. copiii au fost f bine ingrijiti cred ca si din acest motiv, medicii s-au straduit pt ca in primele ore au crezut ca nu voi rezista, i-au spus sotului ca fac tot posibilul sa plece macar cu copiii acasa.


Tu cum te simti acum? mai ai problemele acelea de tahicardie?
sanatate multa si multa putere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna mamici si viitoare mamici de gemenasi,
Nu am mai scris pt ca nici eu nu prea am avut ce contributie sa imi aduc (cum zice Brigit ). Sunt inca in formula 3 in 1, expierienta cu copii, zero.
In primul rand vin cu o veste buna, de la EVA_1521, care a nascut luni, prin cezariana, la 37s+3z doi baietei sanatosi si frumosi: Aris 2460g si Aron 2900g. Sunt inca in spital. Ii doresc multa sanatate, recuperare usoara, laptic si celor 2 minunati baietei sa fie sanatosi, mancaciosi si tot ce isi doresc parintii lor pentru ei.

@dianaradoi Si eu ma gandesc la tine si ma bucur ca ai intrat sa ne mai dai vesti. Dupa cum se vede din semnatura mea si eu am probleme cu trombofiliile. Asa cum zicea si Brigit, mergi la un hematolog bun, sa iti prescrie doza de Clexane potrivita si sa iti monitorizeze nivelul de FXa din sange. Bine ca ai descoperit problemele astea. Mie mi-au trebuit 5 ani si 3 sarcini pierdute sa aflu ca am aceste mutatii.

Cat despre mine, suntem in 34 saptamani, daca e sa ma iau dupa hematoloaga nasc zilele astea, dar nu ma iau dupa ea, sunt optimista si sper sa mai stea cel putin pana sapt viitoare, desi targetul meu este 37+ sapt. Conform eco de ieri, baiatul meu are 2490g iar fetita 2300g, col inchis, 31mm, fluxuri uterine, ombilicale si craniene bune , placente imbatranite (gr.3). Bebelusii sunt foarte activi, burta mea este imensa, intinsa iar ei isi scot continuu piciorusele si funduletele, prin ea, am avut putin emotii cu tensiunea marita dar am fost la cardiolog si ne-a linistit, sunt doar tahicardica. Doctorii nu prea ne dau sanse sa trecem de 35 sapt, dar eu inca sper sa ajungem la 37.

@Roxxy Imi pare tare rau ca treci prin asa ceva. Nu imi imaginez cum este sa te descurci singurica cu fetitele. Si eu cred ca ar fi bine sa te duci la socri, sa ai ajutor si poate ca tatalui fetitelor ii va veni mintea la cap cand o sa ramana singur...

Va pup si va imbratisez pe toate, incerc sa retin tot ce scrieti pt ca imi va fi de folos mai tarziu, cand ma voi lovi de aceleasi probleme

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

34+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

tusferi, ne asemanam in mutatii...doar ca eu am doua homozigote si cica ar fi mai serioase astea...

tahicardie mai am, doar ortostatica. adica cand ma ridic in picioare. azi am fost foarte incantata sa vad ca in picioare nu s-a mai dus pulsul decat la 130 si nu la 150 (nu luasem inca tratamentul, am vrut doar sa ma verific). cu propranolol am in jur de 105 - 110 in picioare. si e suportabil.

voi in afara sarcinii (cele cu trombifilie) mai luati ceva tratament? eu sunt posibil alergica la aspirina. ar tb sa o testez intr-un spital cu sectie de alergologie. de-asta va intreb daca mai luati ceva. astazi ajung si dr uscatescu sa vad ce imi zice.

apropo, azi am fost la ginecolog pt controlul de 6 sapt (ma rog, aproape 7) si l-am intrebat daca faptul ca am ovare polifoliculare indica predispozitie la gemeni si mi-a zis ca da. deci, cu ajutorul lui Dumnezeu, poate o sa mai am gemeni. tare mi-as dori. va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

p.s. Brigit, trombii mici (poate au fost mai multi, nu ai de unde sa stii), nu se vad la CT. eu abia la Fundeni am aflat asta. deci nu cred ca vei sti niciodata nici tu ce ai avut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Bine ati venit pe lume, puiuti! mami EVA_1521, sa va traiasca si sa va aduca multe bucurii!


Tusferi, bravi mami, deja ai 34 s!!!! si daca ai colul asa bun eu cred ca atingi 37 fara probleme! Doamne ajuta!


Diana, probabil ca 100% nu voi sti niciodata, insa exista mai multe argumente ca nu a fost vorba de tromb. Intai si intai ca ei si-au dat seama imediat cum au scos fetita ca s-a intamplat ceva- micuta era asezata fff sus, si au fost cumva fortati sa faca mai multe manevre cu uterul meu sa o scoata repede, incizia fiind facuta fff jos, pt baietel care era aproape angajat. Si-au dat seama imediat ca s-a varsat din lichidul amniotic si asta a fost cumva norocul meu, caci nu au mai facut manevrele obisnuite de la sf operatiei-masarea uetrului si impingerea lui caci riscau sa se agraveze si mai mult situatia.
Eu in dimineata aceea facusem clexane- de aceea m-au si anesteziat total. Sotului i-au si spus de altfel ca daca nu se infirma ca a a fost vorba de tromb toata viata va trebui sa iau sintrom - un medicament care se foloseste de obicei profilactic si care nu este aspirina- sa intrebi de el. La primul CT au constatat ca inca mai era lichid in plaman, apoi la al doilea dupa 4 zile se resorbise. Chiar si asa pe perioada lauziei mi-au dat Clexane doza terapeutica f mare - 0.8 X 2 (dimineata si seara) si mi-au monitorizat initial zilnic, apoi din ce in ce mai rar parametrii de coagulare- INR, APTT, APT.
din pacate dupa cele 6 saptamani de lauzie nu mi-am mai facut nicio analiza, pt ca am ajuns acasa si pur si simplu nu mai gasesc timpul necesar...
e f bine ca te duci la fundeni, urmareste indeaproape pista aceasta. dar fetitele ce malformatii aveau ? stiu ca la eco se ridicasera niste suspiciuni, au fost confirmate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna ziua dragi mamici si burtici
Diana ma bucur sa te "revad". Despre mutatii sustin ce ti-au spus deja fetele, nu e capat de tara, cu tratament orice e posibil draga mea. Ma bucur sa te simt putin mai bine, si sper sa te ajute Bunul Dzeu si sa ai citi copilasi iti doresti tu
Roxy si eu cred ca varianta mutatului la socrii este o optiune f buna, te-ar ajuta enorm cu fetitele
Monas, Balanta, Ioana multumesc tare mult pt raspunsuri. De sambata bem combinat Humana normal + Humana Ar ( si asta pt ca cel Ar este incredibil de gros) inainte de fiecare masa la san si la sfarsitul ei si deja nu mai avem decit f rar mici problemute. Am grija sa stea mai inclinata dupa ce maninca, cam la 45 de grade si vad ca functioneaza.
Veste buna este ca de 3 zile si 4 nopti piticuta mea nu mai are colici , dupa o criza f urata vineri de am zis ca innebunesc , totul s-a schimbat, acum tragem basinute la greu, mancam , ne jucam si dormim.... Asa sper sa fie de acum incolo
Lai, Amalia - multumesc pt incurajari
Brigit
As vrea sa va cer un sfat : fetita mea cea mica nu prea doarme asa de bine dupa amiazele , astfel incat dupa baita de la ora 19.30-20.30 si dupa ce mancam, adoarme f greu, e agitata, maraita. Se vede ca e f obosita si totusi adoarme f greu. Atipeste putin leganata sau la san, dar in starea aia profunda de somn intra abia dupa 2 ore... Oi face eu ceva gresit? de vina o fi faptul ca nu doarme f mult dupa amiezele?
Multumesc pt raspunsuri anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

s-au confirmat malformatiile la autopsie. nu aveau niciuna plamanul drept. :(

am fost la fundeni. mi-au dat plavix si mi-au refacut eco cardiaca si au confirmat ca am avut TEP. am o modificarea la cord si rezistenta in artera pulmonara de doua ori mai mare decat normal. deci, am scapat ca prin urechile acului.

Mergi la inceput