Dereglari de somn ale bebelusului

Dereglari de somn ale bebelusului | Autor: carmenstar

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

De ceva vreme ne confruntam cu probleme de somn cu bebelusul nostru de 9 luni.

Ca si scurt istoric al aventurilor noastre nocturne, bebelusul a dormit toata noaptea foarte bine de cand s-a nascut si pana la 4 luni jumate (se culca pe la 21:30 si se trezea la prima alaptare tocmai pe la 5:00 - 6:00 dimineata dupa care mai dormea inca vreo 2-3 ore). De la 4 luni jumate au aparut trezirile nocturne mai dese, pe care le-am tratat mereu cu alaptare pe timpul noptii (desi cred ca am gresit procedand astfel).

Intre timp, pe la 6 luni, il obisnuisem ca ziua sa adoarma singur la cele doua reprize de somn. Era foarte simpatic: cand i se facea somn il puneam in patutul lui, se misca putin pe stanga, pe dreapta si adormea imediat.

Pe la 7 luni jumate s-au cumulat trei evenimente care au dat totul peste cap:
1. a facut o viroza urata, cu complicatii, care il faceau sa se trezeasca noaptea des, plangand;
2. a inceput sa se ridice in picioare, fara insa sa aiba un echilibru prea bun. Din acel moment nu l-am mai putut lasa sa adoarma singur in timpul zilei si seara, de frica sa nu cada cu capul de marginea patului. M-am vazut nevoita sa-l adorm leganat in carut sau la san (seara);
3. tot in perioada asta i-au aparut doi dintisori care i-au dat mari batai de cap noaptea.


In urma acestor evenimente, timp de o luna jumate l-am adormit doar in carut sau la san. Chair si noaptea cand se trezea, nu mai adormea singur, ci tot folosind una din aceste metode. Acum au trecut problemele mentionate mai sus si am incercat sa-l reobisnuim sa adoarma singur.

Ei, aici am dat de probleme mari! Din acest motiv va si cer ajutorul! Copilul refuza sa adoarma singur, si parca se ambitioneaza sa nu adoarma, desi trece de la faza in care apare senzatoa de somn, cu frecat la ochi, la faza in care abia se mai tine in picioare de cat ii e de somn. Uneori tipa de nervi cand il lasam in pat sa adoarma, alteori se aseaza usor, sta cateva minute, apoi se ridica si mai plange usor, si iar se pune jos de zici ca adoarme, iar de ridica.... Astfel de scenarii pot dura intre 30 de min si 1,5 ore noaptea. Ziua, deja devine imposibil sa adoarma singur.

Aseara am facut un experiment. Dupa ceva timp lasat in patutul lui, l-am luat cu mine in pat si l-am tinut acolo, pur si simplu, fara sa ne jucam, fara sa vorbim. Doar il mangaiam. A adormit in cateva minute in buna pace. Dupa ce a adormit, in incercarea de a-l pune in pat (deja adormit), s-a trezit plangand cand a simtit ca am tras mana de langa el.

Mentionez ca de la 6 luni bebe a dormit singur in camera lui, insa pe perioada in care au aparut acele probleme ( de la 7 lumi jumate la 9 luni) am dormit cu el in camera.

Ce sa fac? Cum sa procedez sa-l invat sa adoarma singur? Recunosc ca sunt disperata pentru ca deja oboseala a atins la mine cote destul de inalte. Imi doresc sa doarma singurel la el in camera, sa invere sa adoarma singur noaptea intre cilcurile de somnsi ziua, la somnul de amiaza.

Va multumesc!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Nu inteleg de ce un bebelas de 9 luni trebuie sa adoarma singur.
Eu am 3 ,si niciunul nu mi-a adormit singur cat au ost bebelasi.Si acum,ca au 7,5,4,9 si 3,6 ani,tot eu ii adorm,chiar dorm cu toti 3 si nu au probleme de somn,de frustrari ca ar dormi si nu pot ,
Ia incearca tu un experiment,cand pici de somn,pune pe icineva sa iti sufle cu un fluier in ureche ,sa te trezesti....apoi iarasi picoteste tu putin si sa iti faca din nou....cam asa e si bebelaul tau,frustrat ca el vrea sa doarma si nu poate singur .


Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstar spune:

Multumesc de raspuns :)

Din ce am mai citit (si am citit ceva pe tema asta) si din experienta proprie (recunos, destul de limitata), este totusi optiunea parintilor cum si unde sa adoarma bebelusul. Daca bebelusul nu reuseste sa adoarma singur atunci cand ii este somn, este de regula vina parintilor, pentru ca au reusit, cumva, sa-l faca pe bebe dependent de ceva anume pentru a putea adormi (leganat, san, etc.).

Imi doresc sa-l obisnuiesc sa doarma singurel in camera lui, cel putin asta e optiunea pe care eu si sotul meu am ales-o. Si nu spun asta pentru ca imi doresc eu vreun confort, ci pentru ca vreau sa-l formez ceva mai independent.

Imi fondez dorinta pe multele materiale citite pe tema asta si pe experineta altor parinti care au reusit cu succes acest lucru.

Repet: bebelusul adormea singur si nu era deloc frustrat de asta. Intre timp am facut ceva greseli si vreau sa le indrept. Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi, eventual din propria experienta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Doamneeee ,ce bine a fi ca teoria sa se pupe cu practica.
Si ma opresc aici,ca altfel o sa primesc minim un avertisment

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

Nici al meu n-a adormit niciodata singur. Si acum, la aproape 2 ani il legan, la fiecare somn. Nu inteleg de ce te deranjeaza asa mult sa-l alinti putin inainte de somn. Bucura-te acum de asta, peste cativa ani nu te vei mai putea apropia prea mult de el. Poate fi independent si mai tirziu, cred ca acum e prea mic pt astefel de iluzii, no offence

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Atunci eu ies de tot din norme....al meu il adormeam pe burta mea pana peste cele 9 luni.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstar spune:

Cred ca nu m-am exprimat prea grozav de nu m-am facut inteleasa :)

Nu ma deranjeaza sa- legan sau sa-l adorm la san - dimpotriva, mi-e drag! Insa l-am facut dependent de ceva sa adoarma, iar noaptea, cand se trezeste intre doua cicluri de somn, nu mai stie sa readorama. Daca s-ar trezi odata, de doua ori pe noapte, ar fi ok. Insa in ultima vreme se trezeste foarte des, si de data asta fara sa aiba o problema fizica ci doar cea de obisnuinta de a adormi cu un stimulent. Sunt foarte obosita de la trezirile lui dese, si stiu ca astfel de probleme se pot rezova.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

In acest caz, nu cred ca ai ce face decat sa astepti sa-si regleze somnul.


Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

suzeta,biberon cu lapte/apa nu ajuta?
chiar si noaptea il legani in carut sau il pui la san?
PS fetelor,daca v-ar lua cineva si v-ar zgaltai,pardon,legana de vi se invart creierii in cap,asa de alint,cum ar fi?eu as adormi de ameteala si m-ar durea capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstar spune:

Suzeta nu accepta, desi am incercat. A mers o perioada biberonul cu apa, insa acum nu mai merge nici asta. Adoarme doar leganat in carut sau a san (in special noaptea). Si are multe nopti in care se trezeste si din ora in ora sau din jumatate in jumatate de ora. Pana acum pot spune ca nu e Pavor nocturn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Carmen, am fost in situatia ta. 9 luni e o varsta dificila. Incepuse sa se scoale si sa vrea sa suga, ea care nu mai manca noaptea de la 6 sapt. Nu era chip sa o culc fara san. Intamplarea a facut sa vina mama, si a inceput sa se ocupe ea de pitica noaptea. Pai nu s-a mai trezit dupa prima noapte. Incearca sa lasi sotul 2 nopti sa se ocupe de el.


Vicky, Printzesone and BB (30+)


Mergi la inceput