Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

ioana, luna aceasta le-au cerut anmeldung actualizat, la inscrierea masinii, nu s-au dus la primarie, au cautat probabil acolo in baza de date dar au cerut taxa de 5 euro
si toni mi-a adus hartie de la scoala ca trebuie sa aleaga pt. la anul, cls 9, intre franceza, latina sau nimic(!?!?), ea franceza face deja (si engleza), a obtinut si A1 si face nazuri ca n-ar vrea latina dar atunci cum sa aleaga nimic?! trebuie sa ajung la scoala sa ma lamuresc
martisor cu soare!

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Si socrii au vandut casa prin Makler, si prostul de socru-meu, ca altfel nu ii pot spune, in loc sa caute un Makler care sa-i convina, l-a luat pe singurul Makler din sat, ca vezi Doamne, il cunoaste de mult, blabla, doar nu l-o insela, ca parca pe Makler il impresioneaza pe cine de cand cunoaste, pe el il intereseaza doar sa-si faca el veniturile pe care le vrea. Am avut si noi de a face cu mai multi Makler-i cand am cautat casa, si toti aveau unul o masina mai mare decat celalalt ... dar a incheiat contract exclusiv cu asta, si in contract era mentionat ca plateste el, vanzatorul, Maklergebühr, dar eu sunt sigura ca boul ala a incasat si de la cumparator. Si noi cand am cautat casa trebuia sa platim un procentaj de nu mai stiu cat Makler-ului. Pana la urma am avut norocul sa gasim casa fara Makler, din fericire. Eu pe cat s-ar putea as "lucra" fara, si ca proprietar/vanzator, si ca chirias/cumparator, ca e jaf la drumul mare ce fac aia, mai ales cand am vazut si ce s-a "obosit" ala la socru-meu cu vanzarea casei, sa nu mai spun ca a vandut-o pe un pret de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Ah da, am uitat sa mentionez ceva: contracte din alea de inchiriere se gasesc de obicei la magazine de papetarie aka "Schreibwarengeschäft".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albertje spune:

Amonar ,te astept in Olanda ! Sigur nu vei regreta schimbarea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore1983 spune:

Buna ziua Doamnelor si un 1 Martie plin de soare ( pe la mine numa' frig si innorat :( ) si cu multa sanatate

Ma bag si eu ca musca ....... apropoo de discutia cu Makler-ul . Eu am luat apartamentul luna trecuta ( in fine am inceput demersul la banca in noiembrie si abia acum o luna am terminat cu actele ) si eu am platit comisionul la Makler ( 4,78%+Mwst din valoarea casei ) . Sincera sa fiu nu stiu daca a luat ceva si de la vanzator ...ce-i drept de la mine a luat o gramada de bani si nu a facut altceva decat sa ne intalnim o singura data sa vad casa ...si asta a fost. O gramada de bani bagati in fundul lui dar nah...ce era sa fac . intr-un final am reusit sa negociem la 4 % incls. Mwst dar tot fu mult . In alta ordine de idei daca puteti sa evitati Makler-ul zic eu ca e mai bine .

O zi frumoasa va doresc si o primavara minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui flore1983

Buna ziua Doamnelor si un 1 Martie plin de soare ( pe la mine numa' frig si innorat :( ) si cu multa sanatate

Ma bag si eu ca musca ....... apropoo de discutia cu Makler-ul . Eu am luat apartamentul luna trecuta ( in fine am inceput demersul la banca in noiembrie si abia acum o luna am terminat cu actele ) si eu am platit comisionul la Makler ( 4,78%+Mwst din valoarea casei ) . Sincera sa fiu nu stiu daca a luat ceva si de la vanzator ...ce-i drept de la mine a luat o gramada de bani si nu a facut altceva decat sa ne intalnim o singura data sa vad casa ...si asta a fost. O gramada de bani bagati in fundul lui dar nah...ce era sa fac . intr-un final am reusit sa negociem la 4 % incls. Mwst dar tot fu mult . In alta ordine de idei daca puteti sa evitati Makler-ul zic eu ca e mai bine .

O zi frumoasa va doresc si o primavara minunata



Cand cumperi, cel care plateste comisionul la Makler, notarul si restul cheltuielilor e cumparatorul. Provision-ul la cumparare in Hamburg e intre 6,5% si 5%.
Cheltuielile cu notarul si Grundbucheintrag se fac procentual cu pretul casei: cam 5% in total.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore1983 spune:

Si eu tot in jur de 5% am platit notar si Grundbuch....cat despre Makler cred ca e normal avand in vedere ca vorbim de Hamburg, sa fie mai scump ( adica nu e normal...dar logic da ). Aici la mine la tara e mai ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Mai, mi-am gresit vocatia: Makler trebuia sa ma fac. Aratau la TV ca nu iti trebuie nici un fel de pregatire ca sa fi Makler ci doar licenza pe care o poti obtine platind nu-stiu-ce taxa. Si un kkcios de Makler din asta castiga cat un doctor. Acum cad si eu in pacat si ii bag pe toti in aceeasi oala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta


Cand cumperi, cel care plateste comisionul la Makler, notarul si restul cheltuielilor e cumparatorul. Provision-ul la cumparare in Hamburg e intre 6,5% si 5%.

Pai stai putin, chiar asa simplu nu e, cand se face o vanzare-cumparare si e un Makler la mijloc, atunci mereu unul cumpara si unul vinde. La ce te-ai referit tu probabil este cand insarcinezi tu in calitate de cumparator un Makler sa-ti caute casa/locuinta. Dar cand am cautat noi casa in 2001-2002 nu am insarcinat niciun Makler, am cautat pe cont propriu, insa am tot dat de case vandute prin Makler-i (deci care au fost "angajati" de vanzatori), si astia ne cereau noua in calitate de cumparatori Maklergebühr. Si presupun ca asa a fost si in cazul socrilor (care au insarcinat un Makler sa le gaseasca un cumparator), ca Makler-ul a incasat si de la ei, si de la cumparator.

Miri, in cazul Makler-ilor chiar nu cred ca faci niciun pacat bagandu-i in aceeasi oala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

ma tot uit la Mieten, Wohnen, Kaufen si cand vad vanzari la case de un milion de euro sau mai mult....vai, vai si totul in jumate de ora de aratat cu degetul

Mergi la inceput