M-am hotarat.............adoptie(88)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

valentina, in acest moment tarzanica doarme in pat cu tati, iar cainele dodo langa pat. sunt asa de fericita incat nu pot sa descriu prea bine ce simt. am depus actele pentru incredintare, urmeaza sa ajunga la juridic si de acolo in instanta... mai avem ceva paine de mancat, cum obisnuieste mami meu sa spuna. nbuna la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor! Am sosit cu cafeluta
Mikaia, uite k ti-a dat Carmen lista exacta.
Depinde f mult si de DGASPC, pt k am inteles k unii cer chiar si analiye HIV. Nu inteleg de ce nu e la fel la toata lumea...
Gabi sper ca esti bine si odata cu venirea primaverii ve putea trece si la urmatorul pas
Nu stiu exact ce se trece in adev, k la mine nu a fost cayul, adica problema mea nu e cronica.
Dar nu cred eu ca are legatura, k nu vad de ce nu poate adopta cineva cu diabet...Cred k trebuie intrebat ce boli sunt acceptate pentru adoptie.
Carmen, la noi a durat cel mai mult adev medicala. dar nu ne-au dat nimic tipizat. MF ne-a dat o adev obisnuita pe care a scris fara boli cronice si psihice...apt adoptie si tot cu ea am mers si la psihiatru....Acolo ne-am plimbat cateva zile, k nu am gasit loc la privat si la stat ne trimeteau de la un cabinet la altul, pana m-am pus pe plans...Ne-au luat pe rand psihologul si pishiatrul. Pe mine m-au zapcit mult cu problema mea. Voiau sa vada dc am depasit, dc vreau sa ma sinucid Pe sot l-au luat cu decesul parintilor....
Voi ce mai faceti? Printesa cum e?
Maria,ma bucur ca l-ati avut acasa pe Tarzanel.chiar m-am gandit la tine si am presimtit ca e la voi si k nu-l mai duceti la prima lacrima


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALIAA spune:

Mikaia, bine ai venit, veti fi o sansa in plus pt un copil. Stiu ca pare muuult de citit din urma, te sfatuiesc insa sa o faci (cand vei incepe nu te vei mai prea putea opri), nu atat pt sfaturile privind obtinerea atestatului, cat pentru a intra in atmosfera adoptiilor, pt a vedea cu ce te poti confrunta si a fi mai pregatita, pt a-ti intari hotararea pe care a-ti luat-o, pentru a-ti da sperante, si altele. Crede-ma ca pana la a ma informa despre adoptie din toate sursele disponibile, impresia mea era cu totul alta, indoielile erau mari, nesiguranta tot asa, abordarea era timida si ezitanta. Si vei gasi in urma informatii pe care nicio directie nu ti le va putea da.
iti doresc putere si un rezultat fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Minunata veste, maria!

Bun venit, mikaia si cat mai repede un BB, pe orice cale va fi sa vina!

Succes si rabdare tuturor!

Celor care astazi sarbatoresc Pastele, Sarbatori Fericite!

Celorlalti, o primavara (in sfarsit) linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

o primavara frumoasa la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Buna fetelor

Dacris m-a emotionat teribil ultimul tau mesaj; va doresc din suflet multa, multa fericire alaturi de puiul vostru.

Mikaia actele sunt cele spuse de fete, dar atentie ca de ex. noua ne-au cerut cate 2 copii legalizate de pe certificatele de neastere si respectiv casatorie. noi initial ne-am dus cu una si a trebuit sa mai mergem o tura la notar.
La fel mai trebuie acte de proprietate casa inclusiv rol de la primarie; noi aveam actele de proprietate, intabulare dar au dorit si rol-ul.

fetelor va doresc o saptamana minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaia spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Sunteti f dragute, o sa incep sa deschid dicutia cu colegii pt caracterizari, sper sa am rabdare multa, ca am inteles ca asta imi trebuie. De analize o sa ma apuc, dar nu stiu ce sa fc cu casa, adica cu copie dupa contract, as cam vrea sa ma mut cu chirie si atunci astept sa vad cum fac cu proprietarul, din cate stiti oi e vreo poblema daca stau cu chirie in garsionera, adica as avea probleme daca vin sa vada spatiul de locuit, bine ca pana o sa ajung la adoptie efectiv o sa ma mut in ceva mai mare, dar credti ca ar fi ceva nasol pt dosar?adica conteaza unde stai atat de mult acum in faza asta de atestare? Vizitele sau intalnirile acelea truie sa fie toate cand spun ei su de comun acord se stabilesc? Sunt f mlte intrebari, sper sa nu va disper prea mult, doar voi ma puteti ajuta. sper sa reusim toate in acest demers, eu din pacate nu pot avea bebe decat daca adopt, dupa trei fivuri, o extruterina si doua sarcini avortate spontan numai stiu cata putere avem, dar se pare ca avem destul de multa daca am decis sa adoptam. Dar asta e, asa a vrut cineva si sper ca am luat cea mai buna decizie, doamne ajuta.
Va multumesc inca odata pt sfaturi, oricum daca mai am intrebari sigur o sa vi le pun, dar deocamdata sunt in faza de inceput, foarte greu ne-am hotart la adoptie, ne-a Fost tema si inca ne este tema de inca o nereusita, dar sunt opimista ca si voi de altfel.
Ps nu ot intra foarte des, maI ales s scriu, dar de citit pot sa v citesc, o s incerc sa citesc tot din urma, chiar daca acum atestarea dureaza mai mult decat ce e prins prin urma.
Multumesc, sanatate multa voua si celor dragi voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Da, conteaza unde locuiesti si ce spatiu ai acum la atestare. Pentru asta se face ancheta sociala, sa se vada daca ai unde creste un copil in conditii decente. Copilul trebuie sa aiba camera lui. Atestatul se da sau nu se da functie de ce parere isi fac cei de la directie responsabili cu cazul tau, in situatia din momentul in care se face evaluarea.
Prin urmare, degeaba planuiesti sa te muti intr-o vila de 13 camere peste 5 luni, este nerelevant pentru obtinerea atestatului. Ce vad ei acum este ca locuiesti intr-o garsoniera si nu este loc pentru copil.
Vezi cum faci.
Intalnirile se stabilesc de comun acord, se fac parte din ele acasa la tine, parte din ele la Directie. Sunt cazuri in care au mers sa discute cu colegii de servici la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Dacris, ma bucur enorm pentru voi, imi place cand citesc vesti bune.

mikaia, asa cum zice carmen conteaza f mult unde locuiesti, trebuie sa faci dovada ca ai un spatiu propice pentru cresterea unui copil (cel putin). Daca zici ca in viitor o sa va mutati in ceva mai mare, daca aveti vreo dovada puteti sa le-o aratati celor de la directie. Este o fata aici pe forum care la fel statea in garsoniera dar avea in constructie o casa si au anexat la dosar autorizatia de constrcuctie, iar ancheta s-a facut atat la garsoniera cant si la locul unde se construia casa. Ei au avut noroc si s-au mutat la casa chiar in perioada cand le-au prezentat copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ranena08 spune:

buna fetelor,

va felicit pentru decizia de a schimba in bine viata unui puiut si a voastra.

am o intrebare: aveti idee daca este obligatoriu casa ai o camera pentru copil?
Noi de exemplu avem ap de 2 camere si deja avem un copil. ne gandeam sa locuiasca amandoi in aceeasi camera.
Eu nu mai pot sa fac copii si cum nu vrem sa-l lasam pe prichindel singur si iubim mult copii, vrem sa-i daruim un fratior.

Deasemenea, noi putem alege daca sa fie fata sau baiat?

multumesc

Mergi la inceput