Magazin FIZIC de carucioare in Bucuresti

Magazin FIZIC de carucioare in Bucuresti | Autor: lavi02

Link direct la acest mesaj

As vea sa cumpar un carucior sub 6 kg pentru dupa implinirea varstei de un an a micutei. Actualul are 7.6 kg ( cantarit de mine), a fost foarte bun de la nastere pana acum, dar deja mi-e greu cu el cand trebuie sa urc si sa cobor scari, cu copilul in carut si carutul in brate. Nu sunt o voinica.

Oscilez intre modelele Peg Pego Pliko Mini si MacLaren Globetrotter. Din ce am vazut online. As vrea tare mult sa vad fizic aceste 2 carucioare, sa pipai materialul, sa studiez cu ochii si mana mea manevrabilitatea, manerele, cosul, sistemul de lasat spatarul in jos, samd.

Puteti sa-mi sugerati unde as putea vedea FIZIC aceste 2 carucioare?

Pentru MacLaren am fost la Mothercare AFi dar nu aveau decat Quest la care nu m-a incantat materialul ( panza). Cred ca e si mai greu de 6 kg. La MacLaren geutatea pe site e fara acoperitoare si cosul de cumparaturi, ceea ce e subapreciat, tot timpul le am montate.

Pentru Peg Perego singura idee care imi vine e Baby Expo dar mi-ar placea sa fiu decisa pana atunci.

Alte idei?
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Daca stii unde este Farmacia Bebe Tei (Bd. Lacul Tei), langa au deschis un magazin cu articole de-astea (nu am intrat, am vazut doar carucioarele in vitrina) :

https://comenzi.farmaciatei.ro/carucioare/peg_perego/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumesc, Dana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fost, vazut, placut, luat.

Aveau si MacLaren Volo si Globetrotter si Peg Perego Pliko Mini pe care in cele din urma l-am si cumparat. La MacLaren-uri nu mi-a placut inchizatoarea centurii, prea grea si greoi de folosit, panza si nici faptul ca sezutul se termina cu o muchie. In plus Globetrotter-ul se lasa f putin pe spate, cu snur, nu cu mecanism si nici in pozitia ridicat nu e prea ridicat. Volo nu se lasa deloc pe spate.

In concluzie, multumesc inca o data pt recomandare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Cu placere

Tinand cont ca nu e un carut ieftin, m-ar bucura daca ai reveni si cu o recenzie de utilizare, ca sa zic asa. M-ar tenta si pe mine ceva de genul asta, de folosit cand cade junioara lata , ca Hauck-ul pe care-l avem cam da semne de oboseala. Dar la abnii astia, as vrea sa stiu ca merita, altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dana, maine il inaugurez :)

Dupa cate zile vrei recenzia?

686 RON a fost la BebeTei, un pret bun fata de celelalte preturi gasite pe net. Dar nu e ieftin, intr-adevar. Carucioarele Peg Perego sunt facute in Italia, nu in China.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Hm, tinand cont ca pe net n-am gasit cu mai putin de 770 RON, chiar e pret bun...

Pai stiu si eu ?! Dupa ce luati prima groapa sau primul sant, ca iar i-a apucat pe astia asfaltarea/"gropairea" de primavara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

L-am plimbat un pic zilele astea.

Imi place ca e intr-adevar usor si e asa facut incat se ia foarte usor in brate, la carat pe scari. Eu stau la bloc, etaj 1 fara lift si nu am carnet, deci merg mult cu metroul. Ies de obicei de 2 ori pe zi din casa. Asta a si fost motivul principal de achizitie, cat mai usor.
Chicco Liteway pe care l-am avut de la nasterea micutei era mai greu cu 1.5 kg si mai greu de apucat pe sus, mai greu de prins, nu stiu cum sa explic.

Materialul imi place, imi place cum se strange, rotile se lipesc unele de altele pe exterior si nu murdaresc interiorul cautului cand e strans. Imi place ca se lasa pe spate aproape de orizontala, are 3 pozitii (ridicat, intermediar si pe spate) si ca se lasa printr-un mecanism, nu prin snur. Inca nu m-am invatat eu sa-l las lin si azi am trezit-o pe micuta cand l-am orizontalizat. La Chicco Liteway e mai fin parca mecanismul si merge actionat cu o singura mana.

Se manevreaza usor si frumos. Se manevreaza mai greu cu o singura mana daca vrei sa iei curbe sau sa treci liniile de tramvai. Iti cam trebuie 2 maini la fazele astea. Chicco era mai usor manevrabil cu o singura mana.

Are acel suport de bauturi care imi place. Copilul are spatiu berechet, e destul de lat, nu sta copilul inghesuit sau ca intr-un hamac. Suportul de piciore se poate pune ridicat sau in jos.

Cosul de dedesubt e cam mic si cam greu accesibil pentru ca e situat sub x-ul care tine rotile. E chiar mai mic si mai greu de accesat decat la Chicco Liteway.
Asta ar fi cel mai mae dezavantaj cand ai un copil mai marisor si vrei sa cari jucarii la greu in parc. Un cos mare si incapator are Peg Perego Aria, carucior pe care l-am avut la bb2 iar ca greutate e asemanator cu Pliko Mini dar are un singur maner si se pliaza altfel, nu e tip umbrela.

Capotina e mare, cred ca apara binisor de soare. Nu are inclus nici husa de iarna si nici de ploaie.

Greutatea - ei afiseaza greutatea fara cos si fara capotina. L-am cantarit eu pe cantarul de bebe, in total are 6.250, ei afiseaza 5.7. Chicco Lightway are 7.65, ei afiseaza 7. Ne mint frumos.

Daca te mai pot lamuri cu ceva sa-mi zici!

Mergi la inceput