Buburuze (20)!Avem primul buburuz!Felicitari Aruam

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

La noi in familie suntem asa mai superstitiosi asa din fire si nu prea am cumparat nimik la Miriam inainte de nastere, decat ce mi-a trebuit la maternitate. Tin minte ca meu s-a dus si a luat primele hainute inainte de a veni eu acasa si mama le-a spalat. Cumnata la fel a avut gemeni, nu le-a luat nimik, nimik inainte de nastere. Cum a zis ea ca de aia avem barbati sa-si strice capul, ca doar nu i-am facut singure. Bine avantajul este ca fratele sotului are firma cu biciclete, iar sotia cu jucarii, carucioare, patuturi, scoici etc.



Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Buna!

Eu nu am avut o noapte foarte draguta...dupa ce ieri am dormit mai bine de jumate de zi azi noapte am pazit patutul :)) am reusit sa adorm pe la 5, la 7 trezirea pt pipi...iar la 10 m-a sunat curierul ca vine cu pachetelul (am comandat o geanta pt iesit cu bebe la plimbare, tampoane pt lehuze si cearceaf impermeabil pt salteaua patutului - pretul sub cel din magazin). Asa ca gata somnul.
Legat de botez, asa cum spuneti si voi, o parte, si eu vroiam ceva intim, sa sarbatoresc minunea din viata mea cu oamenii dragi, nu cu obligatiile mamei, colegii ei si alti straini. Nu vroiam botez pt bani, da, mi-as fi dorit sa nu ies pe minus, dar nu era un botez pt profit. In schimb mama nu a fost de aceeasi parere asa ca am cedat nervos si am renuntat la marele chef. Ea inca nu ma crede, ieri s-a socat cand am spus ca am anuntat lumea in legatura cu botezul, dar nu are decat sa accepte situatia, sau sa faca ea chef daca vrea, cu invitatii ei, dar fara mine si bebe. Am hotarat ca dupa slujba sa iesim la un restaurant familia si nasii, adica sub 10 persoane iar a 2a zi daca e frumos afara un gratar cu cativa prieteni daca vor sa vina la iarba verde si atat. Fara agitatie si mare tam tam.
Deci nu imi vine sa cred ca am intrat in sapt 31... ma apuca niste emotii, mai ales cand va citesc, fetele de 38 si 39 sapt... mai putin si imi dau lacrimile (de bucurie). Eu inca nu stiu cum voi naste, am decis doar ca voi merge la stat, mai economisesc totusi niste banuti, mai ales ca acum trebuie sa inapoiez mamei avansul pt botez. Mi-e frica de cezariana ca de ... Stiu ca anestezia generala e contraindicata la nastere, doar in anumite cazuri se practica, iar eu va spun sincer... nici maseaua nu mi-au scos-o constienta ci m-au adormit cu putin somnifer. Sunt prea fricoasa la tot ce tine de medicina, sa mi se faca mie, si nu as rezista sa stau constienta pe masa cand altu taie in mine, egal ca e vorba de cel mai emotionant moment din viata mea. Asa ca ma rog sa fie bine si sa se poata natural, altfel nu stiu. Prefer sa urlu cateva ore si sa nu pot sta in fund o perioada decat sa stiu ca m-au taiat inauntru (am mai fost operata pt o chestie minora si nu am suportat f bine recuperarea, in schimb alte dureri le tolerez cu brio).

Iar m-am intins ca o rama
Va pup si sa aveti o zi la fel de frumoasa cum e afara (in TM) adica soare si 15 grade, cu adevarat primavara

31+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna gagici
Eu am o durere ingrozitoare in gat, nu's cum naiba am produs-o ca doar ies din casa din an in paste

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 36+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Felicitas, nici noi nu am cumparat mare lucru, am comandat doar caruciorul (l-am prins la oferta, pe net cu 100 de lei sub pretul de magazin si mi-l aduce si acasa gratis), dar nu neaparat din superstitie ci mai ales pentru ca avem un mare noroc ca in jurul nostru sunt o multime de proaspete mamici care m-au dotat cu ce aveam nevoie (hainute, masa de infasat, patut, scaun de masina)...
Eu doar m-am apucat sa pictez si sa aranjez comoda si va urma patutul peste vreo 2-3 saptamani. Inca nu l-am montat, ca mi se pare cam devreme, il aranjam cand incepe numaratoarea inversa, cand intru si eu in luna a 9a :)
Usor usor ma pun si eu sa vad ce imi trebuie pentru bagajul de spital... parca imi e teama sa ma apuc sa il fac.

32+ Bebe

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cu botezul faci exact cum doresti tu ca e copilul tau la o adica.
Iti expun si parerea mea doar pentru ca poate vezi cumva altfel logica din spatele ei (fiind vorba de parerea mea, o straina, si nu a mamei tale impotriva careia poate ai un ghimpe-doi) si vei dori sa o adopti.
E dragut din cale afara si asa cu gratar si atmosfera intima, dar eu faze d-astea prefer sa fac de ziua mea de nastere si de diverse alte evenimente mai putin importante. Daca mi-ar garanta mama sau soacra ca oamenii pe care ii invita ele si vin atunci as face botez mare pentru ca e vorba totusi de nevoile materiale prezente si viitoare ale copilului mai presus de nevoia mea de intimitate si liniste. Am vazut la toate prietenele mele mamici cat de greu e cand ajunge bebe sa aiba 3-4-5 luni. Ca la inceput toata lumea e incantata si iti aduce hainute si suzete si tot felul de chestii, mai iti organizeaza poate si un baby shower unde iar primesti multe lucruri mai mult sau mai putin utile, dupa care trece elementul de noutate si brusc nu iti mai aduce nimeni nimic, nu iti mai ia nimeni nici un cadou, tot ce-i trebuie lui bebe (nevoile lui fiind constante) ii cumperi tu si din ajutorul de la stat (banii aia de crestere copil) mie una mi se pare imposibil sa te descurci. Daca as sta 2 ani acasa as lua 1200 ron si cu banii aia nici rata de la masina nu mi-as plati-o, deci nu stiu sincer din ce-as trai. Eu stau la bloc si intretinerea in lunile de iarna e intre 400 si 700 ron. Lumina nu vine niciodata mai putin de 100 ron/luna. Daca mai adaug si cablu, telefon mobil si internet deja am sarit de 1000 ron in lunile de iarna si de 600 ron vara. Sa nu mai pun la socoteala si mancarea si hainele ca deja devine inspaimantator calculul. Noroc ca nu platesc si chirie. Asta e si motivul pentru care nu am sa stau acasa nici macar 1 an cu bebe, ma limitez la 7 luni, ca am nevoie de stimulentul acela de insertie de 500 ron pe luna + alocatia de 200 ron pana face 2 ani.
E drept ca eu sunt si mai cheltuitoare de felul meu, dar nu atat cat sa zica cineva ca ma sparg in figuri, caut oferte si nu ma arunc la achizitii majore ca sa raman fara un leu in buzunar dar prefer sa am bani decat sa n-am si daca un botez mare mi-ar asigura o suma la care sa pot apela in caz de nevoie/urgenta in nici un caz n-as zice nu, ca nu stii doamne fereste ce se poate intampla si ce poate interveni. Si eu zic asta in conditiile in care sotul meu castiga cat castig si eu, am socrii, parinti si prieteni si nasi aproape, la o adica daca ajung sa nu ma ajung vreodata cu banii si am neaparat nevoie pot sa cer imprumut o suma considerabila sa imi rezolv o anumita problema intr-un anumit moment. Daca as fi mama singura si m-as baza numai pe banii de la stat (care oricum am inteles ca vin dupa 2 luni de la depunerea dosarului) numai grija ce o sa mancam eu si copilul in alea 2 luni m-ar stresa din cale afara de tare.
Deci... ce incerc sa zic e ca poate e bine sa te mai gandesti, ideea si planul mamei tale, oricat de neplacute par, pot sa nu fie tocmai rele, ba chiar rezultatul se poate dovedi extrem de util in caz de urgenta/neprevazut.

33+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Eu cred ca fiecare stie ce prieteni, cunoscuti, familie are. Si nu se poate aplica aceasi reteta la fiecare.
Eu stiu ca la familia mea se aplica varianta fara tam-tam, in sensul ca socrii, fratii nostri ne pun destui bani ca sa nu ne complicam. Si daca ne pun 0 lei, tot e bine. Cand ne-am hotarat sa facem copii( chiar daca au venit neprogramati- de fapt programti, dar pentru mai tarziu nu ne-am bazat nici o secunda pe ajutoarele de la parinti si alte persoane. Eu stiu ca stau acasa si cresc copiii, pana vor fi destul de marisori sa pot sa-i duc la cresa , iar sotul meu lucra zi-lumina ca sa ne intretina. Pe ajutorul de la stat si altii nu te poti baza in opinia mea. Este binevenit, dar nu te poti baza. Parerea mea. Oricum este putin fata de ce cheltuieli avem( si parca nu ne lafaim, dar se duc banii).

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Fetele voi cum stati cu umflatul? La mine au inceput mainile pe la 8 luni, picioarele pe la 36-37 de sapt si dimineata m-am trezit cu fata umflata. Nu vreti sa stiti cum arat

39+ cu Tudor (sapt 40) De-abia astept intalnirea cu bebe.
Doamne-ajuta!
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Buna dimineata!!!
Nu mai pot dormi noaptea, ma culc dimineata pe la 2-3 si ma trezesc la pranz.
Azi l-am trimis pe Tudor la gradi, am scapat de febra 40 si raceala, doamne ajuta caci nu mai rezistam psihic.m-am bucurat enorm ca nu a plans cand a venit microbuzul sa-l ia, avand in vedere ca a stat o saptamana acasa si s-a rasfatat destul de tare ma asteptam sa planga.
vad ca discutati despre botezuri, ehee, eu l-am rezolvat de ceva vreme, vom avea invitati doar parintii, fratii, gasca de prieteni si colegii sotului de serviciu cu care este foarte apropiat si avem o lista de 90 de persoane, cu 20 mai putine decat la Tudor, pt ca am mai incercat sa scurtam lista, insa sunt prietenii nostri nu ai parintilor sau socrilor, oricum doar persoane tinere si totul ales doar de mine, nu de mama, soacra.
locatia va fi una speciala pentru mine,pe malul lacului, la cort, am avut o pasarica la cap si la primul botez si acum. oricum din lipsa de ocupatie trebuia sa fac si eu ceva.
insa cred ca fiecare sarbatoreste evenimentul dupa cum simte.

nu mi-am facut bagajul de spital inca, stiu doar ca vreau sa-mi iau chiloti foarte foarte inalti, sa depaseasca buricul. imi amintesc ca la prima cezariana am avut chiloti normali care insa nu-mi veneau peste burta si statea elasticul ala fix pe operatie, de-mi ieseau ochii de usturime.

aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana, 34 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Felicitas, ai dreptate, depinde mult si de oamenii invitati, in majoritatea cazurilor insa ramai cu ceva banuti si multi-putin cum or fi ei acolo sunt bani pe care ii ai si pe care la nevoie te poti baza. Dar tot e bine ca ti-i da cineva, nu ti-i ia. Noi la nunta am avut invitati care ne-au dat dar si de 800 de euro si altii care ne-au dat doar cat sa-si acopere meniul si atat ca astea erau posibilitatile. Per total am iesit foarte bine. La botez si cu 500 ron daca ramanem o sa fie bine, ca luam ceva pentru bebe de exemplu un scaun de masa pentru cand o sa incepem diversificarea. Banii de la botez clar sunt banii ei (daca ramanem cu bani ca daca iesim pe minus evident n-o sa o punem la plata ).



33+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Pity foarte faina ideea mai ales daca este si vremea frumoasa!
A meu vrea ceva mai special de data asta, eu vreau si eu o alta locatie, dar nu cu mult mai special, ca mai bine ne ducem toti patru intr-o mini-vacanta intr-un loc frumos, decat sa dau o gramada de bani. Nu am mai fost undeva asa mai departe/ mare etc. decat la 4 luni de la casatorie. Mai bine ma duc la un munte/ mare pe week-end, ca mai mult de atata nici nu pot visa ca a meu se duce de la servici.
Ei sa-mi vad eu bebelu sanatos si apoi oi vedea eu.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput