Copilasi iubiti de Sept-Oct 2010(19)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am scapat de raceala fara antibiotic.
of,a fost greu.
acusica e baiat mare. de maine il inscriu la gradi de stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iunia82 spune:

Neata,

In Ploiesti e un strat mic de zapada si inca mai fulguieste. Daca ne gandim ca am inceput sa folosim centrala non-stop din octombrie, ajungem la 5-6 luni de iarna.

Cu racelile stam mai bine; in schimb eu am fost mult mai rau ca fi-mea ... am racit cot la cot cu ea culminand cu amigdalita pultacee acum 2 saptamani (tratament cu 2 antibiotice). N-am fost in viata mea asa de racita ca in toamna-iarna asta. Acum suntem bine...

Nu i-am mai dat Laviniei broncho-vaxom intrucat (coincidenta sau nu) am constatat ca i se infunda f rau nasucul si abia mai respira plus facea o febra usoara. Am schimbat...acum ii dau imunogrip junior.

Vreau sa va intreb cum procedati cu spalatul pe dinti la cei mici? Ce pasta folositi? Ii lasati singuri sau ii ajutati la spalat? Cum ii invatati sa dea afara pasta si sa nu o inghita?

Sa aveti o zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Buna dimineata!

Las cate o cafeluta pentru mamici si un pahar de laptic pentru pitici.In Tulcea este doar foarte frig
Iunia ,noi o folosim pe www.farmaverde.ro/afectiuni-stomatologice-si-igiena-dentara-c-159/pasta-de-dinti-gennadent-junior-50-ml-vivanatura-genna-co-p-7473" target="_blank">asta. La inceput se spala el, iar tati finalizeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pianna spune:

Buna fetelor!

Revin dupa o perioada de absenta...am un program infernal de cand am inceput serviciul. Of! E tare greu sa le impaci pe toate, sa faci si performanta si in acelasi timp sa nu neglijezi nici piticul.

Noi am scapat in ultimile 2 luni de raceli si mai ales otite pentru ca a stat acasa cu bunica. Sa vedem cat rezista de la intai.

La noi spalatul pe dinti e simplu: nu scuipa. Si chiar daca o face nu scoate nimic din gura, e doar gestul. Ii pun pasta si eu mai putina si astept sa creasca mai mare. Nu o las singura la spalat pt ca nu face altceva decat sa suga pasta de pe periuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Noapte buna si pentru mine alba. Dupa febra a urmat si varsatura.O doza de paracetamol si a prins viata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea88 spune:

buna ziua doamnelor!

Ce faceti>?....Eu folosesc pasta de dinti colgate pt copii...si o scuipa singura...apoi o las si pe ea sa ii perie fara pasta de dinti...
Maine mergem sa depunem dosarul de gradinita!

Ce mai gatiti? eu azi fac un orez cu prune !
O zi frumoasa!desi la cta ninge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna ziua si de la noi.
Temperatura a trecut, nu a mai facut de ieri dupa amiaza. Azi dimineata am fost cu Vlad la un laborator pentru a-i repeta exudatul, sa vedem ce iese, ca acum nu e dupa tratament cu antibiotic si inca mai are gatul putin rosu. Dupa ora trei mergem la medic sa il vada si sa luam o trimite la ORL, sa vedem totusi si acolo ce ne spune medicul.
Eu astept vacanta...am obosit, ma doare si pe mine gatul (si din cauza racelii robabil dar si de atata vorbit/ridicat tonul sa ma fac auzita in clasa mea de galagiosi si nazbatiosi).
Si la noi e frig si cad fulgi de zapada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopic spune:

Buna fetelor!

Ce mai faceti? eu am o durere de cap (simt cum imi pulseaza sangele in vene) de ieri dupa amiaza de nu stiu ce sa fac/sa iau..in afara de vit C cat mai multa..
Sanatate copilasilor bolnaviori!
si multa bafta la gradi boboceilor!
Andreea, de mancare niste ciorbita de spanac si varza calita (doar pt noi, L nici macar n-a gustat)
de orez cu prune..n-am mai mancat de cand eram la mama...poate ma mobilizez sa cumpar niste prune uscate..
Mari, hai ca mai e un pic pana la vacanta
Cami, unde esti?

Of ce vreme e afara...brr..

Nico, mami Larisa 15/09/10 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna,

a iesit putin soarele ... afara, ca in casa nu-i chiar atmosfera de "soare" ... sotul si copilul sunt "virusati"

Nico, deci sunt pe aici, dar ma impart intre ceaiuri si mancare pentru sot, remedii si mofturi pentru copil. Ai grija ca bantuie viroze si in afara de vitamina C nici eu nu stiu ce poti sa iei, parca mergea si paracetamol
Andreea, orez cu prune e mancare sau desert? eu n-am mancat pana acum. Abia astept sa ne povestesti despre Elenys la gradinita, ca restul sunt deja veterani
Mari, mai putin si vine vacanta si pser eu si primavara, sa mai scapam de viroze. Si eu ma simt epuizata
Iunia, asa zic si eu, ca n-am fost racita in ultimii 10 ani, cat am fost in iarna asta
Despre spalat pe dinti, nici Tudor nu stie sa scuipe, asa ca mai mult fara pasta ne spalam pe dinti (noi avem pasta "nenedent").
Pianna, e bine ca ati scapat de raceli, problema este cand merge iar la gradinita
Histamina, nu te-am "vazut" demult. Parca Sebi mergea la gradinita sau nu l-ai mai dus pana la urma? Nici noi nu am luat antibiotic, am gasit o pediatra pe "gustul" meu, care nu prescrie decat daca este absolut necesar.
Anca, cum este Ionut? M-am gandit la tine acum cateva minute, ca si Tudor dupa o repriza de tusit si varsat, s-a revigorat si abia a adormit. Eram pe punctul sa renunt, dar pana la urma l-a razbit somnul, sper sa nu se repete deseara
Ana, uff, ce te mai chinui si tu cu mancare. Las ca vine primavara si poate statul pe afara o sa-i faca pofta de pufuleti si biscuiti de la copii
Cameluska, voi cum sunteti? s-a cumintit Ioana la gradinita? Tudor parca e mai cuminte, dar tot are impulsuri agresive fata de copiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

CAMI, si eu sunt epuizata, dar acum e prea de tot!!! Eu am infectie in gat, o tratez babeste si dupa doua zile vad ca se retrage, sotul a venit ieri acasa de la munca cu frisoane, febra, rau de tot, pe el l-am bagat imediat pe antibiotic (ca el inca n-a luat, trebuia sa intre in club). Cu Vlad am fost miercuri la medic de familie si la ORL, avea rosu in gat, s-a mirat doctorita ca... atunci cand i-am spus ca trei zile mi-a facut temperatura si ca nu i-am administrat altceva decat paracetamol/nurofen, in rest ceaiuri cu multa miere si lamaie. Ne-a prescris tratament, il avem acasa dar il vom incepe doar de Doamne fereste! incepe sa faca iar temperatura. Oricum, acum ne pregatim sa mergem iar la control, sa vedem cum evolueaza vindecarea lui fara tampeniile date de medici. Inca nu e foarte bine, ca tuseste (cu expectoratie), dar poate va fi bine si mult mai bine.
Cand ne intoarcem de la medic va spun noutatile.

Mergi la inceput