Buburuze de mart-apr 2013 (19)!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Felicitas ne-ati depasit in greutate , noi acum la 37 sapt si 1 zi avem 3,100.
Astazi am avut evaluarea si am trait niste emotii........am vazut un tatic emotionat cand si-a vazut bebelusa iesita din sala imediat....mi-au dat si mie lacrimile, e un sentiment unic si frumos. Alta mamica in travaliu....off ce momente.

M-a monitorizat pt contractii si a fost totul bine, suntem in parametri normali, deci s-ar putea sa ajungem sigur pana pe 4 martie.
Eu am ramas cu cheloid la operatia anterioara, asa ca acum am discutat o alta varianta, o sa mi-o prinda cu capse si tb sa faca Sanadorul rost si tot ce tb.





Danina 37+ sapt. cu Maria Anastasia

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Of mai fetelor, ma speriati cu stafilococii si streptococii astia aparuti pe ultima suta de metri. Am recoltat si eu in seara asta si astept sa vad cum o fi. N-am avut absolut nimic toata sarcina, sper sa nu fie cazul acum.
Am avut azi si intalnirea cu anestezistul si nenonatologul, am semnat si contractul la maternitate. Ceea ce m-a "distrat" a fost reactia celor 2 dr. cand am discutat de nastere. Neonatologul s-a minunat ca am ales nastere naturala, avand in vedere ca am facut FIV. Mi-a zis ca majoritatea celor care fac FIV considera ca au un copil "pretios" si aleg cezariana. In fine, nu ma intind cu toata discutia aici, printre altele am intrebat si de vaccinuri, mi-a explicat cum a fost cu vaccinul din Danemarca, ca a fost de fapt o eroare de administrare si ca la ei la Medlife nu s-a intamplat nimic cu nici un bebe.
Anestezistul a inceput sa imi explice ca imi face anestezie rahi-peri... la care eu am cascat ochii si am intrebat de ce la nastere naturala trebe asa ceva. A cascat si ea ochii la randul ei si a zis ca a presupus ca va fi cezariana, dar ca ma felicita ca am ales nastere naturala. Sotul meu deja era bulversat, ii venea sa rada...
Si la final, cand am fost la dr. mea, mi-a dat datele de contact ale altei dr. care ii tine locul in cele 2 perioade cand e plecata. Am constatat ca e o tipa care a terminat rezidentiatul in 2012... Deci ramane sa ma gandesc cum fac in caz ca nasc mai devreme.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara-i

Felicitas felicitari pentru grasulina ,parca si vad o gargarita falcoasa si frumoasa

Casandra langa rezultat nu ai avut atasat si antibiograma?
Daca o ai suna dr sa-ti spuna prin tel care antibiotic sa iei.Eu asa am facut cu Robert cand mi-a iesit streptococ din gr.B, nu am mai asteptat programarea, l-am sunat si i-am spus ce este pe antibiograma si mi-a spus ce sa iau. Acum nu stiu cum este la Galati dar la Ploiesti gasesti o gramada de farmacii care dau antibiotice fara reteta.
Zic si eu asa ai castiga din timp.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

da am si antibiograma dar eu nu am infectie cu streptococ ci cu stafilococ si este granulazo negativ ceea ce dupa un mic research pe net am inteles ca e din cei aproape inofensivi in sensul ca nu este extrem de rezistent la antibiotice. Sunt aprope sigura ca l-am luat din clinica #259;articulara unde am fost la control fiindca pana acum 1 luna cand a inceput sa-mi faca din nou control pe masa nici nu aveam secretie. pe unde am citit despre cate ceva ( fiindca foarte greu am gasit info) in primul rand spune ca se ia cel mai des din spital sau in urma montarii de catetere, branule , etc.
Cezariana nu fac decat daca este indicatie expresa in sensul asta si am sa vb cu dr sa vad ce antibiotic o sa-mi prescrie. Ideea este ca daca riscul de infectare al copilului nu este iminent am alte optiuni.

38 + Radu Tudor - AMR 2 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

asta am gasit ca si rapuns dat de o dna dr catre o dna infectata cu acelasi tip de stafiloco ca si mine:
"Stafilococii coagulazo-negativi sunt ubicuitari (se gasesc peste tot), facand parte din flora normala a organismului, gasindu-se in orofaringe, tractul gastro-intestinal si uretra anterioara. Produc frecvent infectii intraspitalicesti, ei fiind rezistenti la unele dezinfectante si antiseptice sau apar la cei cu diverse corpuri straine (proteze, grefe, catere etc.). Supravietuiesc indelungat pe suprafete uscate. Transmiterea se poate face direct interuman sau prin intermediul unor obiecte (prosoape, lenjerie.
Sunt curioasa sa vad ce zice dr .

38 + Radu Tudor - AMR 2 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Casandra deci te-ai mai linistit, ma bucur. Oricum, pt orice eventualitate iti poate administra antibiotic in travaliu. Eu cred ca o sa-i propun dr pt ca am candida si gardnerella.

38+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Danina cred ca te refereai la Felicitas. Eu n-am mai fost la eco de 2 sapt si atunci baietelul avea 2700. Sper ca s-a mai rotunjit si al meu, daca nu il face mama mare.
Pup pe toate, noapte buna.

38+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Katy da acum am citit din urma...eram trezita din somnul cel adanc de 3 ore, asta pt ca noaptea trecuta m-am uitat pe pereti.
Acum bine ca am scapat de arsuri, dar am o durere cumplita de stomac de la antibiotic.

Eu am intrat dintr-o indemnizatie in alta, ba m-au pus sa renunt in scris ca fiind administrator al firmei nu am voie sa mai fac nimik, la Rebecca nu am dat nici o declaratie :(.




Danina 37 + cu Maria Anastasia

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana [blue](20.10.2004)[/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Danina vad ca si in noaptea asta ai stat de veghe. Si eu dorm in reprize. Am noroc ca mai recuperez ziua. Incerc sa ma bag iar la nani, pup.

38+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fetele! Sa aveti o zi buna

Katy cand am vazut la ce ora ai scris am crezut ca ne dai vre-o veste...
Si eu am insomnii rau de tot si mai rau ca nu pot dormii nici ziua.Asta e

Casandra bine ca te-ai mai linistit

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neata!

Casandralin ma bucur sa te citesc mai linistita
Liza tare discutia cu medici de la clinica.Chiar zicea si doc. mea ca in ziua de azi se gasesc fel de fel de motive pt cezariana(vb. doar de cazurile la cerere) Bravo pt alegerea facuta si poate sta buburuza ta pana vine medicul tau
Danina ai reusit sa adormi?
Katy matinala esti!Si eu m-am trezit la 4 azi insa cu chiu cu vai am reusit sa adorm.
Roxy ai primit parola?
Piscotel,mara,felicitas,emilia si tuturor multi pupici.
Un pic de motate pt Aruam :



O zi minunata!!!!!!


Cosmi 32+ David Andrei
AMR max. 8sapt!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput