Fondul scolii/Contributie comitet parinti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Probabil e vorba de caietele speciale care sunt alese din ofertele editurilor de catre invatatoare iar parintilor li se comunica doar pretul, tranzactia facandu-se prin intermediul cadrelor didactice. Deseori cand se pune la cale cat trebuie dat pe caiete se stabileste si fondul clasei, iar la sfarsit se face totalul de dat, de-aia probabil a parut ca ar fi pe lista caietele.


exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Lillo cat vi s-a cerut pentru fondul scolii? Si ce se doreste a se face cu el?

Dupa parerea mea acest fond ar trebui folosit pentru investitii care nu sunt acoperite de primarie, poate pentru ca sunt prea mici pt toata hartogaraia care trebuie facuta (gen niste yale, reparatii la mobilier etc.) sau pentru materiale didactice de uz general, pt toata scoala, ca cele care sunt folosite in laboratoare, sali de sport, la biblioteca, poate la cabinetul medical/logopedic etc. Poate asociatia de parinti a decis sa mai angajeze o ingrijitoare, fiindca uneori nu e de ajuns personal la curatenie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Suma e mica, sub 50 de lei/an/parinte (adica indiferent cati copii ai in scoala) dar banii sunt destinati reparatiilor la UNELE clase, intretinerii bazinului de inot (la care au acces gratuit doar clasele de inot, in rest se organizeaza cursui platite, la pret normal indiferent ca e vb de elevi ai scolii sau alte persoane), protocolului etc si doar o suma modica premiilor pentru cei cu rezultate exceptionale la concursuri, cazuri sociale unde chiar ar fii nevoie sa se investeasca. Nici un ban pentru securitate, modernizarea toaletelor (pe care le folosesc toti elevii), dotarea laboratoarelor.
Nu am o problema cu suma ci cu faptul ca sunt obligata sa o platesc pentru ceva de care copilul meu nu beneficiaza nici acum nici mai tarziu. De asta ma intrebam daca e chiar obligatorie, cum lasa sa se inteleaga cei din conducere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu, nu e obligatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citeam acest subiect si se uita si mama mea asa cu coada ochiului. Eu un pic indignata de obligativitate (nu cred ca este/trebuie sa fie obligatoriu).
La care mama imi zice: "mai mama stii sala de sport de la liceul unde ai invatat tu, ei bine s-a facut cu fonduri stranse de la parinti si am contribuit si noi" si asta cu mult timp in urma mai exact pe vremea lui Ceasca.


Concluzia ar fi ca daca s-ar face ceva "vizibil" cu banii cred ca majoritatea ar da acesti bani cu placere stiind ca o sa contribuie la ceva "maret" fie el si un amarat laborator. Dar cand vezi ca nu au laborator ...si nici o amarata de clanta la usa clasei ... nu prea iti mai vine sa le dai bani cu usurinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

De ce nu va organizati intr-o Asociatie de Parinti? Si chiar si fara eu stiu ca banii colectati pentru "fondul scolii" se pot justifica oricand si oricui este interesat.

De ex. la scoala noastra care s-a reabilitat acum 3 ani , Primaria nu mai aloca nici un ban pentru reparatii. Sa nu-mi spuneti mie ca nu se strica/uzeaza NIMIC intr-o scoala atata vreme. Apoi mai sunt o gramada de materiale consumabile care sunt necesare... de la banala hartie de xerox/imprimanta cu cartusele aferente si pana la produsele de curatenie ( neincluzand hartia igienica si alte sapunuri/prosoape pe care le cumaparam din fondul clasei). Daca mai punem la socoteala si suplimentarea personalului de curatenie/paza si multe altele... ohohoo... o sa vedeti ce buget iese. Daca nu de la parinti, atunci de unde?

Mie mi se pare paradoxal cum la gradinite de regula se scot mult mai multi bani din buzunar pentru fondul clasei/rechizite...etc... si nu mai comenteaza nimeni nimic iar la scoala nu se platesc nici 25% din cat se contribuia la gradi si se face atata caz.

Este adevarat ca ne apuca nervii ca ni se cer bani in conditiile in care "invatamantul este gratuit"... da' din pacate bugetele sunt subfinantate iar fiecare scoala trebuie sa se organizeze si sa se gospodareasca cum poate. Din pacate , in ultima perioada lipsa de implicare a parintilor este din ce in ce mai acuta . Am ramas doar cu pretentiile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Nu ar trebui sa fie obligatorie. De altfel, cred ca ar trebui sa intrebi daca esti obligata sa o platesti, mai ales daca spui ca nu ii gasesti corespondentul in nicio imbunatatire de care ar putea beneficia copilul tau.

Noi nu avem o astfel de suma, fondul scolii. Poate ca scoala noastra obtine fondurile necesare de la primarie, nu stiu. Avem doar o suma modica ca fond al clasei, din care se cumpara hartie igienica sau ce mai e cazul. Nici asta nu e obligatorie, cine vrea sa plateasca, plateste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Teolinda la xerox copiem noi (parintii) la imprimanta la fel fiecare cum poate, coli ducem tot noi, de paza nici nu au vrut sa auda, la fel si de personal de curatenie suplimentar (eu personal am propus asta), ce se strica im clasa reparam tot noi, pentru reparatii generale oricine ar da bani daca s-ar propune, punctual (varuim holul, reparam usile de acces in scoala,etc cu deviz afisat bineinteles ) dar nu asa dati banii ca vedem noi ce facem cu ei.

Mergi la inceput