Fondul scolii/Contributie comitet parinti

Fondul scolii/Contributie comitet parinti | Autor: Lillo

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! S-a tot spus in presa, inclusiv de catre actualul ministru ca acest fond este ilegal, asa ca la noi la scoala s-a transformat in contributie pentru comitetul de parinti. Poate cineva sa ma lumineze si pe mine daca aceasta contributie este legala, obligatorie si care ar fi santiunile in cazul in care refuz sa platesc asa ceva? Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Fondul asta este o contributie informala, benevola si neparticiparea la strangerea lui nu poate fi sanctionata formal. Asta nu inseamna ca nu se vor face presiuni asupra ta sa contribui totusi.

Ce te deranjeaza cel mai mult, faptul ca exista si se colecteaza acest fond sau ce se face cu el? Eu cred ca inainte sa te superi ca fondul asta exista ar trebui sa ceri o informare asupra modului in care sunt cheltuiti banutii iar daca ti se refuza accesul la aceasta informatie sa spui ca tu refuzi sa participi "in orb" la ceva ce nu stii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Ma deranjeaza in primul rand ca se incearca impunerea acestui fond, ca se insista sa il platesc si nici nu sunt prea incantata de modul in care sunt cheltuiti banii. As da cu draga inima o suma de cateva ori mai mare daca din ei s-ar monta sisteme pe supraveghere, daca s-ar angaja agenti de paza, daca s-ar dota laboratoarele, dar nu este cazul aici din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Atunci ai trei moduri in care poti reactiona:
1. te implici mai mult, ceri sa fii in comitetul de parinti/scoala ca sa-ti faci auzite dorintele si sa si poti lupta pentru ele;
2. te certi cu ei cu indarjire, nu dai nimic si speri ca asta sa nu se rasfranga in vreun fel asupra copilului (fiindca stim ca se practica, din pacate);
3. ii duci cu vorba ca nu prea ai, stai ca dau acum 5 lei si va mai dau si luna viitoare, si-asa astia erau banii de paine pe 3 zile, bla, bla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Depinde ce se face cu ei.
Cred ca nimeni nu e incintat de fondul asta.
Dar la noi din banii strinsi se cumpara saci gunoi, servetele, pahare, caietele copiilor, burete, creta, hirtie A4, sapun ... etc.
Adica lucruri chiar necesare, pe care ministerul nu prea le pune la dispozitie ( sau primaria ).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Depinde ce se face cu ei.
Cred ca nimeni nu e incintat de fondul asta.
Dar la noi din banii strinsi se cumpara saci gunoi, servetele, pahare, caietele copiilor, burete, creta, hirtie A4, sapun ... etc.
Adica lucruri chiar necesare, pe care ministerul nu prea le pune la dispozitie ( sau primaria ).





ce spui tu se incadreaza la fondul clasei, ea se plange de fondul scolii...

caietele stiu ca si le cumpara fiecare, de ce ar fi pe lista?!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

A da .... sorry.

La noi s-au cumparat caietele la gramada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Depinde ce se face cu ei.
Cred ca nimeni nu e incintat de fondul asta.
Dar la noi din banii strinsi se cumpara saci gunoi, servetele, pahare, caietele copiilor, burete, creta, hirtie A4, sapun ... etc.
Adica lucruri chiar necesare, pe care ministerul nu prea le pune la dispozitie ( sau primaria ).




Nu ni s-au cerut bani ptr asa ceva (doar pentru caietele speciale) dar a trebuit sa le cumparam noi. Fiecare parinte a primit o lista cu ce trebuie cumparat la inceputul anului, inclusiv sapun, prosoape de hartie, creta burete, coli si completam pe parcurs cu ce mai trebuie in functie de posibilitati. Asta e ok, sunt lucruri pe care le folosesc copiii, la fel si videoproiectorul, si ce am mai cumparat pentru clasa. Contributia ptr comitetul de parinti se va folosi ptr alte cheltuieli (reparatii, protocol, etc).
Primariile chiar nu acorda niciun ban ptr intretinerea scolilor? Comitetul de parinti strange bani si din donatii, sponsorizari, 2% din impozit pot fi directionati catre ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Probabil e vorba de caietele speciale care sunt alese din ofertele editurilor de catre invatatoare iar parintilor li se comunica doar pretul, tranzactia facandu-se prin intermediul cadrelor didactice. Deseori cand se pune la cale cat trebuie dat pe caiete se stabileste si fondul clasei, iar la sfarsit se face totalul de dat, de-aia probabil a parut ca ar fi pe lista caietele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

Primariile chiar nu acorda niciun ban ptr intretinerea scolilor? Comitetul de parinti strange bani si din donatii, sponsorizari, 2% din impozit pot fi directionati catre ei...



Ba tocmai ca primariile aloca bani pentru intretinerea scolilor si reparatii. Acum c-o mai fi o usa de schimbat, cum s-a nimerit la noi, sau mobilier sau mai stiu eu ce, asta e altceva, dar in general mi se pare normal sa dau banii respectivi pentru o reparatie anume, daca e nevoie de ea la clasa la care e copilul meu, nu sa contribui la un fond care va fi folosit in caz de.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Despre ce suma vorbesti ?
La noi se strang 25 de lei / an si mi se pare absolut rezonabil. Idem fondul clasei. Pana acum banii pt fondul scolii i-am folosit tot noi pt clasa noastra :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput