Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 53 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 29, 24,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi


(2),(3),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14)



Tabel greutate/inaltime bobocei




Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe

22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)

25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac

27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel

27.08 - Tudor Andrei- xxs/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Micaela06

28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)

28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85


29.08 - Maria - cezariana la xxs/ 2960 g / 49 cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Mihnea-Bogdan- cezariana 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz


05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

09.09 - Irina Gabriela- natural 40s/ 3500 g / 50 cm / APGAR xx - de Alina_Loca

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

01.10 - Stefan- natural 40s/ 3470 g / 52 cm / APGAR 10 - de Papelusca (Gabi)

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

15.10 - Bobocica- naturala 35s/ 2200 g / 47 cm / APGAR 9 - de ela_04

15.10 - Diana- cezariana 36s/ 2750 g / 50 cm / APGAR 9 - de Alexandrap83

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM

16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi

18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

21.10 - Ruxandra Elena- naturala 40s5z/ 3420 g / 49 cm / APGAR 10 - de gaitica78

25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K

26.10 - Iustin- cezariana xxs/ 3450 g / 52 cm / APGAR 10 - de Alive (Delia)

28.10 - Radu- natural 40s/ 4200 g / xx cm / APGAR 8 - de a_raluca




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, miro79, irene

[size=3]Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

[b]Cum sa-ti activezi PM-ul
- Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

[b]Cum sa ascunzi un link
- [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

[b]Cont comun:
sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Bine v-am gasit in casuta noua

Simona, ma tot tin sa iti spun, daca vrei, da-ne datele lui Luca de la nastere, sa le trecem pe prima pagina Si in alta ordine de idei, in Romania nu cred ca ne vom mai putea intoarce in urmatorii 1-2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz
Stiam de problema de la Ikea, dar dupa cum vezi este vorba de 8 incidente in 4 ani! Hai sa fim seriosi! Cati macar si-ar asuma recunoasterea vinei? Acum si Toyota a chemat la un moment dat masinile in service, dar tot printre cele mai fiabile masini au ramas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrap83 spune:

Buna dimineata, fetelor!

Of, nu stiu cum rezistati cu atatea treziri pe noapte . Eu si dupa o noapte cu 2-3 treziri sunt cam zombie. Plus ca mi-am stricat tare rau programul de somn si nu mai pot sa adorm vreo ora dupa fiecare trezire a ei.

Eu am adoptat de vreo 2 luni o metoda care la noi a functionat, si anume o infasez usor, am observat ca de obicei se trezeste din cauza manutelor, probabil se sperie de ele. Asa doarme minim 6-7 ore primul somn (cam de la 10.30 la 5.30) apoi cam de la 6 (dupa alaptat) pana pe la 9.

Stiu ca e un subicet destul de controversat si probabil multe dintre voi nu veti fi de acord. Eu am fost sfatuita sa fac asa atat de catre neonatologul care ne-a urmarit cat si de pediatru. Plus ca am citit tare mult pe tema asta. Concluzia a fost ca bebelusii se simt asa mai protejati, ca intr-o imbratisare si dorm mult mai bine.

Nu stiu daca s-a mai discutat de asta inainte sa ma alatur grupului vostru... Si poate nu mai merge la voi pt ca aveti bebelusi mai mari dar la noi functioneza bine deocamdata si asa reusesc cat de cat sa ma odihnesc si eu. Am incercat de cateva ori s-o culc in sacul de dormit si se trezeste cam din 2 in 2 ore

O duminica frumoasa!





Alex, de pui Diana (15.10.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Cred ca la Ikea e vorba doar de lotul acela de scaune, nu de toate scaunele din marca respectiva... Noi am primit un scaun de masa, dar nu-s prea incantata, plus ca nu mai are tavita, deci cred ca vom cumpara. Dar pana sa stea Matei intr-un scaun d-asta mai dureaza. El in continuare varsa asa cate putin. Acum a avut ultima masa la 12.40. Iar la 14.30 am vrut sa-l pun nitel in fundic si a varsat Deci nu inteleg, e ca si cum stomacelul lui e mereu full si gata sa se reverse.

Kytanutz, am avut si noi o perioada misto cand il lasam noaptea in patut si eu ma culcam, el ganganea p-acolo si adormea singurel dar si-a pierdut total abilitatea de a adormi singur. Acum din ganganeala o da in plans si tre sa-l legan, altfel nu adoarme. In fiecare nopate incerrc sa-l las singurel in pat, in speranta ca va adormi. Oricum nu pot sa-l tin 2h in brate sa-l legan, nici daca vreau.. :)) Nu stiu de ce s-a dezvatat, probabil lo-i fi luat eu prea repede uneori din pat cand era semiadormit. Am citit ca daca bebeii sunt luati prea repede din pat, cand mai scancesc prin somn, ei nu mai reusesc sa adoarma singuri, ca-i luam noi repede in brate, si astfel nu deprind aceasta abilitate.

Alexandra, in cartea Cel mai fericit bebelus, se vorbeste despre beneficiile infasarii si sunt de acord ca poate fi un mod eficient de a calma bebelusul. Pana pe la 3 luni, ocazional, il infasam, cand era f agitat, il leganam si adormea asa. Si Matei are problema cu datul din maini. El de multe ori se trezeste din cauza mainilor nu pt ca ii e foame. Dar acu e prea mare sa-l mai infas, si daca tot am stat pana acu neinfasati, nu-l mai invat asa, ca dupa trebuie sa-l dezvat si e alta bataie de cap. Dar e bine ca ai gasit o reteta care sa functionezeCe n-as da sa doarma si Matei 5 h

Olivia, da, incerc sa trag de mine, ca n-am ce face.. Asa e, eiisi tot schimba obiceiurile de somn si stiu ca n-0o sa durere o vesnicie. E greu in toiul noptii cand ma simt lovita de camion, dar o sa treaca, asta-i clar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

KYTANA, nu vor sa retraga de pe piata toate scaunele Antilop, ci numai cele fabricate intre iunie 2007 si sept. 2011. Au avut alea probleme cu centura. Oricum, trebuie sa stiti ca nu se lasa copiii nesupravegheati in scaunul de masa, oricare ar fi el. Cel putin primele luni.
Cum a zis si Olivia, daca as avea scaun cu pernute as muri curatind la el! Oricum, scaunul Antilop e bine facut, nu vad de ce-as da $100 + pe un scaun, asa cum am vrut initial, ca nu stiam de asta.

RAMONA, oau, faci scoala! Bravo! Cred ca intr-adevar al tau are probleme, o fi constipat, dar sincer, nu mi se pare o idee buna sa-i bagi supozitor mereu. Trebuie sa existe o alta solutie. Masajul e ok.

ANDREEA, inarmeaza-te cu rabdare si lasa-l in ritmul lui. E cel mai bine pt el. Nu trebuie sa faci cum ti-e mai bine/ usor tie, ci lui. zic cum gandesc eu si cum fac eu...

STELA, zic ca te stresezi degeaba. Am auzit si eu ca daca papa des nu e bine. Am intrebat si dr. de lactatie, si asistenta de comunitate, si au zis ca nu-l afecteaza in nici un fel. Nu e bine pt mine, ca ma epuizez si frustrez de la oboseala. El insa, e bine mersi! Am ales sa nu ma mai stresez degeaba ca mananca putin si des; asta-i ritmul lui! Sa stii ca si eu m-am intrebat daca n-o fi laptele satios, dar atata timp cat dupa ce a terminat de supt un san (ca atata serveste dl la o masa ), il strang nitel si iese lapte.

Fetelor, eu cred ca sunt lenesa! Curat nu fac luna de peste un an. Mancare fac daca Stefan e linistit si coopereaza, adica sta cuminte in balansoar sau pe salteluta si ma lasa. Altfel, cand ajunge sotul acasa la 6 fara, il preia si eu fac mancare (asta pt ca am nevoie sa fac si altceva, la inceput el gatea cu instructiunile date de mine, ca Stefan era atarnat de mine). Curat face el, sambata (aspirat si dat cu mopul, avem parchet). Restul (praf, curat baie etc.) fac eu pe bucatele cand am timp si chef. Sincer va spun, daca partenerii nu va ajuta, cereti-le asta! Eu de la inceput am cerut si-am comentat, nu m-am lasat! Drept e ca el e un tip bun, dar uneori se mai infoia; nu-i merge, suntem parteneri egali!
Mor cand vad un barbat cu atitudinea "femeia face treaba in casa, eu sunt barbat!"
Stela mai ales, esti asa tanara, sunteti la inceput de drum, invata-l sa te ajute, altfel vei avea de tras!
ca o mica-mare paranteza. Am aici o prietena de 52 ani; sotul ei nu face nimic in casa, nu prea merge cu ea la cumparaturi. Desi au masina cara femeia cu spinarea ca lui nu-i place sa mearga in magazine si ea nu conduce. Intr-un an, cand s-a intors femeia din Romania, dupa un drum de 16 ore cu avionul plus 7 ore cu trenul (in Ro), a gasit cada plina de rufe puse la inmuiat si chiuveta si masa pline de TOATE vasele din casa, care asteptau sa fie spalate. Mi s-a ridicat tensiunea cand am auzit-o, am intrebat-o cum a reactionat : "pai am mers si-am clatit rufele, apoi le-am dus la masina de spalat, 3 masini de haine, ca aveam nevoie de cada, nu aveam unde sa ma spal!" Eu as fi facut o crizaaaaaa de m-ar fi tinut minte o viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ALEXANDRA, nu vad nimic rau in a o infasa, atata timp cat are mainile libere destule ore ziua , sa poata explora. Stefan nu a suportat niciodata sa fie infasat. Cand avea cateva sapt. am incercat de cateva ori; reuseam sa-l adormim asa dupa metoda lui Karp, dar se trezea urlaaaand si cum ii dadeam drumul, cum se linistea si adormea imediat singur. La noi n-a mers.

Despre scaun, va dau citat din ghidul postat de mine:
During the first 6 weeks, newborns may have up to 10 bowel movements a day. After that, most babies have 2 to 5 plentiful movements a day as long as they’re breast-fed; others have only one movement a week. If your baby is defecating infrequently but the stools remain soft, there should be no problem.
If your baby’s stools suddenly change from soft to liquid, there may be a transient trouble. Some medications can cause a change; for example, an iron supplement may cause black or dark brown stools.
If your baby is healthy and developing normally, don’t worry about his stools.

Deci: daca scaunul ramane moale, nu se intervine deloc.

pag. 531
What should I do?
If your baby does not pass a stool every day, but the stools are soft, everything is normal and there is no cause for worry. If your baby is well and not experiencing pain, even if his stools are hard, there is no need for concern, either. However, make sure your baby is drinking enough water if you are feeding him commercial formula.

If your baby appears to be suffering, try the following helpful tips.
Babies who are still exclusively milk-fed (breast milk or formula):
• Breast-fed babies are rarely constipated. If your baby is constipated, make sure he is drinking enough milk, and consult a doctor if in doubt. Breast-fed babies do not need to drink water.
• Babies fed with commercial infant formula can be given about 15 ml (1 tbsp.) boiled water between feeds. If he is older than 3 months, you can add 15 ml (1 tbsp.) of prune, apple or pear juice to the water. If he is having trouble eliminating a hard stool, consult a doctor.

Is your baby constipated? Increase his liquid intake if he is not yet eating foods, or give him more fibre and water if he is already eating foods.

Rezumat: daca bebe e pe lm si face moale sau tare dar nu se chinuie, nu-l stimulati, dar incercati sa-l alaptati cat mai des.
Daca e pe lp, dupa 3 luni ii puteti da apa; in apa, puteti adauga 1 lingura de suc de prune, mar sau para.
Daca are in continuare scaun tare, consultati un medic.

De asemenea
- puteti sa faceti bicicleta (le miscati picioarele ca si cum ar pedala)
- le masati burtica in sensul acelor de ceas de 3-4 ori pe zi
- un scutec prea strans poate impiedica defecatia. Desfaceti scutecul intr-o parte si asezati-l pe spate.

Masajul asta cred eu e foarte eficient si pt gaze si pt asta http://www.youtube.com/watch?v=A1kQ-7gREcM

poate va ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

buna mandrelor :)...eu am cam sarit calul...am ramas cam cu un capitol in urma ...n-am timp neam...uffff
Acum inca doarme manzul un pic si am trecut sa va salut macar...si sa spun ca mi-e dor sa intru...mai apuc doar pozici pe Fb sa vad :) si tare ma bucur sunt asa scumpi toti bbii
Kytanutz...tu ma intrebai...ei...m-am mobilizat si-am mai bagat cateva poze pe Fb :)
Noi suntem bine...probabil on/off la puseu...de prin sapt 14 si mai avem ca suntem in sapt 16...o sa ni se lungeasca urechile pana in sapt 19...imi mananca mult mai putin...doctorul zice ca-i ok..da na...ma stresez...a introdus inca o masa noaptea...adoarme greu de multe ori...mananca haotic...acolo unde parca gasisem un ritm..partea buna e ca sta la san...cat ia ia...stiti ca eu laptic mult nu am...si bag inca pompa de 2 ori pe zi...scot cam20/40 de fiecare data...da eu insist...sper sa ia ceva si de la san...cand nu statea scoateam o masa de-a lui cam 120-150...si eu am observat ca dp vaccin a inceput sa manance mai putin...acum nu stiu coincidenta sau nu...asta ca spunea Olivia ca a citit si la piersicute un caz...si m-am gandit si eu si na...cam asa e si la noi...
Va pupic si ma bag sa mai citesc cat apuc :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

N-a dat nimeni cafeaua? O dau eu, atunci.

Noi am avut 3 treziri, rezonabil, finala la 9.15.
Pe la 4 s-a miorlait putin la san, dar am leganat-o si a adormit. Ori dintii, ori burta, ca ieri nu a facut kk. A recuperat cand s-a trezit, in schimb.

Acum sta cumintica langa mine in pat. In 30 min ar cam trebui sa faca nani.
Poate ne invrednicim si noi sa iesim azi ca n-am mai fost la plimbare de o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata! dau si eu o cafea mare cu lapte si placinte!
puiul meu face azi 5 luni!!! pupici si celorlalti bobocei sarbatoriti azi, ca sunt multi...
si david m-a frecat toata noaptea, doar 3 treziri, dar a dormit prost si intre, a trebuit sa stau cu mana pe el...n-a facut kk, probabil d-aia...
stelutz si eu sunt bucuroasa ca are david ochi albastri..
andreea noi cu ceai de musetel si portocala..kk..
avem si o realizare mare azi: david se-ntoarce de pe spate pe burtica, complet si sta mult si se deplaseaza prin patut!!!!!
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lml, Daviducu Umblaret!
Merci de placintele, Corina

Mergi la inceput