Febra mare

Febra mare | Autor: ela_04

Link direct la acest mesaj

Nu sunt in panica dar e destul de urgent.
Aseara am facut febra peste 39, am luat un paracetamol si m-am culcat. Peste noapte fata s-a trezit pt alaptat de 2 ori iar eu i-am dat sa suga. Nu a mancat cine stie ce dar a mancat.

Ma uitam pe diverse site-uri si scria ca peste 38 sa numai alaptezi si m-am speriat.
Pot sa alaptez in conditii de febra?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Intreaba medicul...si vezi de ce ai facut febra..poate e ceva viral....

Pana vezi ce a fost,nu mai alapta..da-i praf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Este o viroza intradevar. Am luato de la baiat.
Nu am lapte praf in casa asa ca pana vine sotul de la munca...ramane tot sanul.
Acum am 38,2. Nu am luat nimic medicamente. Daca sun dr precis imi spune sa opresc alaptatul. Ca o cunosc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu am avut de-a lungul anilor cateva episoade cu febra mare, ba de la raceli, ba de la mastite si nu am intrerupt alaptatul niciodata. Nu te panica, nu tine febra o saptamana, ia ceva antitermice, paracetamol nu e nociv, ca si copiilor li se administreaza, iar in laptele supt ajunge oricum o cantitate infima de medicament.
Nu cumva sa intrerupi alaptatul, ca asa febrila cum esti, numai chef si putere de muls nu ai, iar daca nu te mulgi, poate faci o mastita de toata frumusetea si pici din lac in put.
Multa sanatate iti doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc Julia
Nu am gasit nimic concret care sa spuna ca nu e bine sa alaptezi pt ca...
unii zic ca e prea fierbinte laptele... pe fata nu pare s-o deranjeze. ca se deranjeaza la stomac...inca nu a facut nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ela, eu am alaptat si cu mastita si cu febra. Nu am citit sa fie daunator.
Chiar peste tot scrie ca nu se intrupe alaptarea in caz de mastita. Bun, exceptand cartile f vechi gen Capraru.

Ia paracetamol pt febra, poti lua cate 2 pastile de 500 odata. NU LUA nurofen ( sau altceva pe baza de ibuprofen) sau aspirina sau alte antiinflamatoare nesteroidiene pentru ca scad lactatia. Dar paracetamolul poti sa-l iei linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Eu stiu ca e ok sa al;aptezi. Icearca sa pui ceva la gura/nas sa nu molipsesti bebele, in rest e ok. In plus, am inteles ca e chiar benefic intrucat el isi va lua din lapte anticorpii produsi acum de organismul tau in lupta cu viroza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sunt f putine situatiile in care nu ai voie sa alaptezi:o boala infectioasa,hepatita B,C,A,etc.
nu e cazul.si eu am alaptat cuf erba mare, am alaptat si dupa anestezia primita pentru operatia la dantura, si strumf nu a patit nimic.
puneti o masca si ia niste remedii naturiste:ceaiuri,usturoi,salat ade ceapa, lamaie(s-ar putea ca lamaia sa dea colici.cel putin strumf facea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc tuturor!
Am continuat sa o alaptez. Nu s-a stricat la stomac, nu a avut nici o problema, ba chiar e singura din casa care nu a luat raceala
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Multumesc tuturor!
Am continuat sa o alaptez. Nu s-a stricat la stomac, nu a avut nici o problema, ba chiar e singura din casa care nu a luat raceala
Multumesc.

Mami de: baietel & fetita



Bravo, Ela, decizia corecta!
Asta e o "legenda urbana" fara nicio temelie, am auzit-o si eu, iti dai seama ce prostie ilogica, de parca ce s-ar intampla cu laptele, ar fierbe, s-ar branzi, s-ar face Camembert?
Nu numai ca nu e interzis sa alaptezi cand ai febra mare dar e CHIAR RECOMANDAT, este cel mai benefic fapt pentru copil caci febra mare la mama inseamna ca organismul sau produce anticorpi la greu si se tranmit copilului prin alaptare. De ce crezi ca n-a racit copila
Sa treci copilul pe lapte praf cand esti tu racita e calea cea mai sigura sa-l imbolnavesti, abia atunci se va molipsi de la mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

mey, ilinco, ai dat cu dezaprob-ul degeaba, ca fata zisese sa-i dea praf, nu lapte cum insinuezi tu

Mergi la inceput