Analize hormonale

Analize hormonale | Autor: Amalia84

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Dupa o sarcina oprita din evolutie am facut mai multe analize si mi s-a pus dg de "defect de faza luteala"; tratamentul recomandat a fost duphaston timp de 3 luni din ziua 16 pana in ziua 25, cate 2 pe zi. In decursul celor 3 luni de tratament ar fi trebuit sa raman insarcinata. Acest medicament a reusit sa-mi regleze ciclul menstrual la 28 zile dar in aceasta perioada nici un test de ovulatie nu a iesit pozitiv. Din urmatoarele analize ar fi putut sa-si dea seama daca am nevoie si de un tratament pentru stimularea ovulatiei?
In ziua 14:
Estradiol 224.7 pmol/L, val de referinta: faza foliculara 46-607; ovulatie 315-1828; faza luteala 161-774; menopauza <18.4- 201
FSH 5.8 mUI/mL val de referinta: faza foliculara 3.5-12.5 ;faza ovulatorie 4.7-21.5; faza luteala 1.7-7.7; menopauza 25.8-134.8
LH 10.2 mUI/mL val de referinta: faza foliculara 2.4-12.6 ;faza ovulatorie 14-95.6; faza luteala 1-11.4; menopauza 7.7-58.5
In ziua 21:
Progesteron 2.73 nmol/L val de referinta: faza foliculara 0.6-4.7 ;faza ovulatorie 2.4-9.4; faza luteala 5.3-86; menopauza 0.3-2.5
Prolactina 202 µUI/mL val de referinta: copii 83-539; barbati 86-390;femei 72-511
Va multumesc pentru timpul acordat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

recomandarile au fost facute de endocrinolog ?

cu siguranta trebuie o colaborare intre endocrinolog si ginecolog . ar trebui sa faci o monitorizare pentru a vedea daca ai ovulatie si pentru a sti sigur cand ai ovulat . pentru a ramane insarcinata ai nevoie neaparat de acest ghidaj si medicul te poate ajuta cu ceva stimulente pentru a ovula corect , poti face si o inseminare .

cu siguranta trebuie sa fii ajutata pentru a putea tine o sarcina .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia84 spune:

Multumesc mult pentru raspuns.
Analizele au fost recomandate de medicul ginecolog. Am avut aceasta nelamurire deoarece i-am spus destul de clar ca pana in prezent nu am avut nici un test de ovulatie pozitiv; nici inainte de tratament cand am inceput sa le fac imediat dupa menstruatie pana in ultima zi timp de 2 luni si nici in timpul tratamentului cu duphaston.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

tocmai de aceea spuneam ca ar trebui sa iti monitorizeze ovulatia , pentru a avea ecografic dovada ca nu ai ovulat . testele pot iesi si fals negative . crede-ma .

nu-ti fa griji , daca nu ai si alta problema si vrei bebe , vei reusi .






Mergi la inceput