30-33 grade celsius in camera copil???

30-33 grade celsius in camera copil??? | Autor: andradell

Link direct la acest mesaj

Am tot citit cum ca temperatura in camera copilului ar trebui sa fie undeva intre 18-25 grade.Acum vin eu si va intreb aparent in mod banal si totusi primordial pentru copil daca este bine sa ai in camera copilului 30-33 grade in mod normal.Atat inregistreaza termometrul in camera unde sta fetita mea de 3 ani.Sotiei ii este frig la 26-27 grade si face focul temperaturile ajungand la valorile de mai sus.Sunt foarte serios in afirmatii si doresc raspunsuri la fel de serioase-va rog mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

30-33 de grade in caméra copilului e enorm. Nu transpira, nu doarme agitata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Foarte mult.

25-27 de grade sunt mai mult decat suficiente.

Sunt persoane care se simt bine la 35-37 de grade dar nu are legatura cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Caaaat, Doamne, da' ce-i acolo, focurile iadului? Vai, mi se pare enorm...In primul an al copilei puneam iarna microcentrala pe 25 dar asta fiindca mama mea era foarte friguroasa si eu la fel (desi eu as fi preferat un 24). Apoi mi-am dat seama ca pentru fata mea e prea mult, ea e genul cu talpile goale pe gresie, n-a dormit invelita niciodata in primii 2 ani etc, asa ca din aceasta iarna am trecut pe 20-22. Foarte rar 22, mai frecvent 20-21. Peste 25 mi se pare cumplit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Cred ca un copil doarme cel mai bine la 21 de grade in camera. Nu mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Temperatura optima pentru noi este 22 de grade. Nici mai mult, nici mai putin.

30-33 de grade e cuptor. Nu mi se pare sanatos, la noi vara se fac 29-30 de grade in camera si este ucigator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Cind locuiam in Ro. aveam mereu caloriferele deschise si era f.cald in casa ,nu stiu daca era un obicei al meu sau o faceau si altii ca atunci cind imi era cald sa stau cu mineca scurta in loc sa opresc caldura.
De cind locuiesc in alta tara ,printre alte obiceiuri pe care le-am schimbat este si cel cu tem.din casa .
In camera copilului sint 17-18 ° ,daca este mai cald se descopere , nu doarme f.bine ,nu se descopere niciodata ,aici este ceva normal ca in camere sa nu fie o tem.prea mare .
Important e ca camera sa fie aerisita sa nu fie umiditate dar nici prea cald.
Eu cred ca la o tem.de 23°in dormitoare nu am putea dormi ,la 33 ne-ar fi imposibil.Pur si simplu nu stiu cum poate copilul vostru sa doarma la o temp.atit de mare .Nu stiu cite °sint in incubator dar eu m-as simti cam asa si nu vreau sa-l tin pe copil la incubator ,i-as face numai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Si eu cred ca 30-33 de grade e muult prea mult. De la maternitate ne-au zis ca temperatura optima pt. copii e de 21-22 grade, si 26 la baie. Noi am fost asta iarna la tara, unde se face foc cu lemne in soba. A fost atat de cald (a pus sotul prea multe lemne, sa tina pana dimineata) incat nici unul nu am dormit cum trebuie. Cea mica era la body, desfacut, si pampers, si tot era transpirata si se foia intr-una...

Noua ne place la 20, maxim 21 de grade, iar jos, in living stam la 19, ca ne mai miscam, dau drumul la aragaz/cuptor cat gatesc si se incalzeste suficient.


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu sunt pisica si-mi place caldura, la cele 18 grade recomandate noaptea in camera eu tremur de frig, dar 33 de grade in casa?? ori e la misto subiectul, ori aveti fabrica de paine in casa, dar ceva nu e in regula. Temperatura asta e boala curata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Cand am parasit maternitatea mi s-a recomandat in camera 18-22 grade si la baita 25 grade.
Noi incingem la teracota suficient cat sa se mentina peste noapte, dar dincolo de usa este diferenta de peste 10 grade in minut. Se pare ca ne-am calit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

V-ati propus sa coaceti copilul in suc propriu?


Mergi la inceput