Calendarul gradinarului vesel (29)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

In sfarsit... 11 grade la prima ora dimineata... e ceva, nu???

Am vazut ieri frittilaria inflorita... multe la o vecina in curte... asa timpurie este? Si a mea oare de ce sa nu infloreasca?

Anul trecut noi am imprastiat gunoi de grajd... anul asta zice sotul sa nu mai suplimentam ingrasamantul...

Am tuns si eu niste garofite care se intinsesera de sufocau primulele, lalele si altele... si am gasit niste limacsi grasi si frumosi, mama mama... ce bine le mai merge in curtea mea... Trebuie sa mai stropim nitel... sa-i mai decimam...

Narcisele mele sunt pe categorii
- una care pare a fi batuta e tija lunguta si bobocul mare
- altele abia dau de jos tijele florale... nu stiu cat de lungi vor fi
- cele pitice, galbene dau sa infloreasca, dar ca si la voi... tija este scurta de abia au iesit dintre frunzulite...

Bobocii la clematis sunt seriosi... eram asa incantata sambata cand am tuns uscatura si i-am fixat de suport... in rest... primulele, brandusele si zambilutele salbatice guverneaza curtea...

Pentru sambata viitoare am in plan sa sap printre capsunele ca e balarie din plin si sa aerez si pamantul... sotul de cand isi propune sa mute niste lemne si sa sape sa intoarca gazonul... poate reuseste si el sambata asta care vine... si sa stropim si pomii si trandafirii...

Incerc si eu sa completez in albumul Picasa... sa vedem ce iese...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Si la noi este cald.
Am pus ieri, iarasi rasaduri ca celelalte mi-au murit, noroc ca am mai avut semnite. Ardeiul inca nu incoltise si am avut surpriza, cand am vrut sa pun altele, ca ele au supravietuit.

Mi-au iesit toate lalelele, cateva zambile...inca astept narcisele.

Pusesem o floare de piciorul cocosului foarte frumoasa, semana cu un trandafir , pare cam ofilita, astept sa vad daca a supravieruit zapezii.

Noi inca nu putem face nimic in curte ca este pamantul atat de ud...si asa in we, am carat apa cu roaba din diverse locuri...trebuie sa gandim un mod de scurgere a apei sa nu mai balteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Au inceput si zambilele mele sa infloreasca, lalelele inca nu au boboci, narcisele au multi, liliacul are boboci marisori, forsytia a inflorit. Am adunat deja prima tura de stevie, a mai pus gazon al meu sot, l-a biblit tot weekendul udat cu stropitoarea, etc! Saptamana sta pun cartofii, ca acum n-am avut cum, era moale rau pamantul!
Leusteanul are si la mine unde e mai soare cam 5 cm, mai la umbra abia are colturi micute, abia astept sa-l pun in ciorba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

sambata si duminica a fost mai cald si s-a topit zapada complet
ieri,fiind sarbatoare,am stat cu nasu' prin gradina si,doar m-am uitat,sa vad ce mai fac floricelele.
fritilaria are peste 10 cm,a scapat cu bine din zapada,la fel si celalalte flori.
razorul de ceapa,pe care l-am pus inainte de a ninge,da cate-un semn ca acolo creste ceva
am deja cateva primule inflorite si,deocamdata,cam atat
ghioceii s-au trecut,cei in trei petale erau infloriti de la sfarsitul lui ianuarie,au infrumusetat destul gradina.
ranunculus(piciorul cocosului) inca nu a rasarit,nici anemonele.
azi am intrat in gradina si am plantat crocosmiile(2 culori),incepusera sa creasca in pungi.am facut si ceva schimburi cu vecinele(crini,crizanteme)si ne-am admirat reciproc gradinile
am mutat si un trandafir alb,superb,prins sub sticla din lastar luat de la florarie(rupsesera floarea pt coroane,tulpina urma sa fie aruncata)
era plantat la baza unicei mele clematite si o cam inghesuia...
am reusit sa pun si niste seminte de ardei,in caserole de ciuperci,2 de ardei "normal",1 din cel iute,pe care o sa le "plantez" in pervazul bucatariei.
saptamana asta sper sa reusesc sa plantez si o parte dintre
gladiolele cu lastari prea mari,restul mai asteapta,in felul asta vor inflori toata vara.abia astept nebunia,cred ca am strans 60 de culori.
mai trebuie infiintat si un razor cu seminte de flori,din care voi transplanta plantute in toata gradina(si pe la toate vecinele/rudele/prietenii doritori)
si crinii au inceput sa rasara,unul dintre ei a scos 2 moate uriase,cred ca e cel galben cu picatele grena
sunt super incantata de venirea primaverii(mult asteptata),in fiecare zi se intampla cate ceva nou,toate florile cresc peste noapte.
cred ca in curand voi posta si eu niste poze,va pup pe toate si spor la gradinarit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Georgi, se face pauza la ingrasamant macar 4 ani (depinde si cat ai pus).
Oare e normal pt narcisele galbene sa aiba 2 flori pe o tija? arata ca un mutant :) , plus ca toate sunt pitice asa cum ziceati si voi (una era sub cimbrisor si e mai inalta cum s-a dus ea dupa lumina, deci poate sunt asa mici din cauza ca a venit lumina mai repede ca anul trecut? )
Ieri am semanat si eu spanac (a dooua tura, ca prima e semanata de acum 3 saptamani la soacra-mea). In we am mutat niste capsuni, am plantat forsitia, am mutat niste irisi, am plantat niste agrisi...am facut ceva treaba :)
uof, ce ploaie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Tala, sunt si narcise cu 2-3 flori pe o tulpina, am si eu! Mie imi plac!
Cred ca nici sambata asta nu pun cartofiila cat a plouat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Eu am luat narcise de la Baumax, batute... cu 4-5 flori pe tija, 5 bulbi la un ghiveci... sunt ca cele din mijloc de aici

http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/00212380/

Nu stiu daca toate variatiunile de culori exista cu multe flori pe tija, dar mie imi plac maxim...

Acum 2 seri am mai bibilit si eu curtea... am bibilit si muscatele curgatoare si jardinierele cu puiet de petunii... am rasadit petunii si in celelalte jardiniere si as fi vrut sa le pun si supliment, dar scria pe bidon ca doar dupa 14 zile de la plantare, banui ca trebuie sa-si revina radacina... Azi am scos toate aceste ghivece si jardiniere afara sa le surada soarele...

Am observat si eu ca zambilele si lalelele care erau sub garofite de exemplu... s-au lungit sa iasa la lumina, mai mult decat celelalte... dar ce ma mira pe mine este ca aveam 2 zambilute roz din acelea mai grosute, dar acuma ori nu au iesit ori au iesit, dar au doar 2 flori pe tija... practic am 2 zambile roz ciudate rau, golase... 2-3 floricele pe tija comparativ cu cea albastra de acelasi tip.

Imi infloreste piersicutul... oare va si rodi anul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

acum iar ploua si e frig
azi am apucat sa plantez 2 crini,unul trompeta "regale" si un
http://www.morami.ro/produse-seminte-si-rasaduri/bulbi-de-primavara/crini/crini---forever-susan-p1664.html
narcise pitice(max 10 cm) cu mai multe flori pe tija am si eu,"tete a tete" se numesc.cand vor inflori pun poze
asta toamna mi-am comandat 11 soiuri de narcise pe care nu le aveam,in fiecare zi le studiez sa vad ce "lucra",unele au boboci uriasi,abia astept floarea.
la toamna nu scapa site-ul asta,recent descoperit
http://www.planteo.ro/bulbi-de-toamna/bulbi-narcise
acum am cam renuntat la ideea de a comanda la sieberz ca am gasit ceea ce doream pe site-ul asta si mult mai ieftin(ma refer la crinii uriasi) http://www.okazii.ro/flori/crini/
asa am patit si eu,mi-au intrat zambilele la apa,se pare ca au nevoie de ingrasamant ca sa hraneasca bulbul si sa pregateasca o floare "grasa si frumoasa" pentru anul urmator.eu m-am pregatit cu un ingrasamant foliar,mai astept cateva zile sa rasara bine frunzele,ca sa aiba cu ce sa-l absoarba si,incep sa le dau de mancare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata! Bulversata fiind de vremea asta schimbatoare si urata, aproape ca am uitat sa ma bucur de primavara...
De dimineata insa, ca-n zilele bune, am dat o tura de gradina, ba chiar m-am indurat si am si taiat 5 narcise ca sa le am pe birou, macar asa sa ma bucur de ele!
Ca in fiecare primavara narcisele imi dau cele mai mari satisfactii - de la an la an se inmultesc si sunt din ce in ce mai frumoase - toamna trecuta mi-am imbogatit colectia (care si asa depasea 12-15 soiuri) cu inca vreo 5 - doar cateva au inflorit - una batuta, mai speciala, am sa o si atasez daca se mai poate si daca descopar cum...
Eu nu am avut probleme cu zambilele - si astea (la mine cel putin) sunt foarte rezistente - apar de la an la an, la fel de viguroase si se si inmultesc, desi nu asa de mult ca narcisele.
Nemultumirea mea cea mai mare o constituie lalelele - majoritatea soiurilor imi infloresc doar in primul an (am doar 3 sau 4 soiuri care imi infloresc an de an, de 3 ani incoace) apoi nu mai apar sau apar doar frunze amarate. Asa ca am ajuns la concluzia ca, daca vreau lalele in curte, trebuie sa improspatez straturile de lalele an de an. E drept ca eu am tot pus soiuri hibride, speciale - poate si asta sa fie cauza...

In rest - 2 magnolii stau sa infloreasca, forsythiile aproape s-au trecut, pentru prima oara caisul e plin ochi de flori, iar frtillariile sunt deja mari, tijele sunt de peste 50 cm si pline de boboci - anul trecut am avut in gradina doar un singur bulb si ala mi-a aparut (si inflorit) foarte tarziu, asa ca am fost surprinsa anul asta de vigoarea si viteza cu care s-au dezvoltat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Lelloo.. vrei sa pui imagine atasata la acest mesaj? Dupa ce postezi mesajul, vezi ca ai sub el, in dreapta jos "galerie mesaj"... apesi acolo si selectezi ce vrei sa pui in galerie.

Daca vrei sa pui in album si apoi sa dai link... e altceva...

Am reusit si eu sa fac un album cu gradina mea... mult mai restrans fata de cel webshot... dar decat nimic...

Gradina mea

Mergi la inceput