Calendarul gradinarului vesel (29)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Georgi, stiu ca rezista, dar acum au si mugurasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

mi-au inflorit si mie brandusele, aproape s-au trecu si iar nu le-am facut poze, la toamna am sa pun multe de tot, sunt superbe. anul asta m-au dat gata unele albe, imense, ca niste lalele.
Mi-a sosist comanda de la siebertz si le-am si facut praf, 4 crizanteme, le-am plantat sambata, azi, de la gerul de peste noapte, erau pur si simplu topite, oare isi mai revin vreodata?? Le-am pus repede capace in cap, adica sticle cu dop cu tot, dar cred ca e prea tarziu...
Am mai pus un bujor ala direct cu sticla in cap, gladiole, un trandafir il mai tin asa, ambalat, mi-e frica sa-l pun direct in gerul asta, doamne ce frig e!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

martie,daca aveau tulpinite mari,de un verde crud,s-ar putea sa nu-si mai revina crizantemele,dar mai lasa-le cu sticla in cap o vreme,pana se mai incalzeste,poate ai noroc si se regenereaza.
clematite am doar una,deocamdata,dar am descoperit un site unde au zeci de soiuri si la toamna imi imbogatesc si eu colectia
a mea,albastru indigo in 6 petale,are mugurasi pana la 60 cm inaltime de la sol,nu am invelit-o deloc peste iarna si o mai las asa,iar cand va fi clar ce parte e uscata,o sa o tund de acolo.
georgipuia,sunt unele soiuri care dau an de an de jos,daca vezi ca incepe sa creasca de la baza,tunde tot ce e uscat.
la sieberz vreau si eu sa comand crinii de 2 metri si niste tigridia,dar mai incolo,ca intra sotul la idei
am comandat deja la atlasplants,foarte calitativi bulbii si au avantajul ca vand la bucata,adik daca vrei un bulb din fiecare floare,ei executa,etichetandu-i separat,in pungute...
azi mi-a venit comanda de la morami,crini,dalii,gladiole si seminte,culori pe care nu le-am gasit la atlas,abia astept sa le vad inflorite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Hmmm, Izabela ce pofta ne faci!
eu abia ce am terminat de impachetat clematitele ca s-a si pus pe ninsoare si vant. mi-a fost teama sa le las asa ca aproape dadusera frunzele la unele din ele. Ce s-o alege de pomii inmuguriti, arbustii inverziti deja si bulboasele inflorite, om vedea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Buna, fetelor !
Vad ca la voi mai infloreste cate ceva, la mine 4 ghiocei prapaditi. Avem zapada aproape non stop din ianuarie, frig rau de tot, parca s-au pitit toate bulboasele mele. Brandusele nu stiu unde au disparut, aveam cu zecile, lalelele si narcisele au 3 cm, dezastru....si cand ma uit la pozele de anul trecut...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Mi-am studiat si eu clematitele... la una am vazut 2 mugurasi mari, la cealalta mai multi pe mai multe tije... deja se intuneca si oricum nu le-as fi tuns aseara, dar am dat zor sa le impachetez... dimineata erau totusi 6 grade, deci nu a mai inghetat noaptea asta, iar acum ploua marunt... sper sa se limiteze la atat racirea vremii..

Oricum, eu zic ca dupa etapa asta sigur se incalzeste si pun pariu ca o sa se incalzeasca brusc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

eu am observat ca floricelele de primavara(lalele,narcise,zambile etc) sunt mai tot timpul inflorite de Paste,cand ducem la biserica buchete,in seara prohodului,parca...
cum anul asta Pastele cade tarziu,a facut DD in asa fel(unul urat) sa intarzie inflorirea pana atunci
la noi ninge de ieri,avem zapada suficienta cat sa fie nevoie de poteci prin curte,dar nu ma plang,am vazut aseara la stiri nametii de care au parte altii si,parca vad inundatiile ce o sa urmeze saptamana viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

pe mine m-a necajit rau de tot zapada , viscolul si frigul asta...nu stiu ce se va alege de bulboasele mele primavara asta, dar tare ma indoiesc ca am sa mai am curtea inflorita ca in alte primaveri... sotul a datd e dimineata zapada de pe alei si mi-a astupat de tot narcisele inflroite - alora le-am pus cruce - ca poate zapada cazuta nu le-ar fi facut asa de rau, dar aia pusa cu lopata deasupra, care e grea, sigur le-a distrus...
Nici nu vreau sa ma gidnesc la pomii fructiferi care aveau cativa muguri semi-plesniti, la forsythia care statea sa infloreasca, la fritillariile care deja aveau vreo 10 cm (le-am vazut de dimieata degerate)...

Tala - multumesc mult, am incercat si cu socul, anul trecut - mi-a adus o colega multe crengi si le-am tot infipt prin locurile pe unde rasareau musuroaiele de cartita - sincer, nu am vazu nicio ameliorare... dar una din crengile de soc mi s-a prins, acum o saptamana avea mugurasi - asa ca eventual mai tai din ea anul asta si mai incerc inca o data...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

probleme cu cartitele am avut si eu,am cumparat capcane ce s-au dovedit a fi inutile,am bagat fumigene in gauri,o saptamana mirosea curtea a sulf,ca la bai,iar cartitele isi continuau activitatea,am incercat cu niste plante "miraculoase",ce trebuiau sa alunge cartitele(carticioara se numeau),dar exact intr-una din plante a rasarit un musuroi....pana asta toamna,cand ne-a venit ideea(mie si vecinei,exasperate,la randul ei),privind intr-un catalog de flori la niste recipiente de plantat bulbi,sa ne confectionam propriile noastre vase de plantat,din pet-uri
sunt foarte eficiente,pana in prezent mi-au scapat toti bulbii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Si la noi a nis serios azi noapte... la 3 trandafirasi noi le-au zburat bidoanele... la ceilalti am pus de luni galeti in cap si pierte sa nu zboare galetile... pomi inca nu-mi inmugurisera... fritilaria a inghetat sigur si ea... dimineata erau doar minus 2 grade... dar sansele sa supravietuiasca toate sunt mici...nu?

Mergi la inceput