Calendarul gradinarului vesel (29)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Au inflorit si la mine brandusele albe si mov.... si eu care ma temeam ca mixul meu a numai galben... au inflorit si zambilele salbatice, urmeaza sa infloreasca si una mare... a inflorit si o panseluta crescuta din semintele celor de anul trecut... o narcisa da si ea sa infloreasca, garofitele si trandafiri iau avant serios... si ca sa-mi strice elanul... mi-a rupt careva teiul plantat in fata curtii... la aproximativ 30 cm de sol...

Am si niste tulpini de flori care nu le pot identifica... ori frittilaria, ori crin... imi puteti spune voi???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dragelor, stiu ca sunteti in stand by din cauza vremii asteia uracioase. Eu sunt abonata la newsletter de la hobbygradina.ro si acum am citit un articol extrem de interesant, vi-l recomand si citez aici un fragment de mare interes pe Gabi :) : Socul
Nimic mai minunat decat un soc pe langa casa omului.
Rupeti cateva crengi si puneti-le in recipiente cu apa, printre arbustii fructiferi. Ganganiilor n-o sa le placa deloc.
Va necajesc tantarii, moliile, tupeistii de gandaci si soarecii ireverentiosi, plimbandu-se ca Voda prin loboda în casele si caminele voastre? Apelam la aceleasi crengi si frunzis de soc. Crengile în cauza le pitim pe la colturi de odai si dedesubturi de dulapuri si cufere. Ce mai surpriza vor avea uraciunile, cand vor da cu nasul de asa matraguna.
Sau, poate aveti musafiri nepoftiti în persoana Domnului Cartita. Nu va impacientati. Socul e colea si, ramurile sale, din nou, ne sunt la îndemana sa-l punem la respect pe sapatorul de serviciu. Înfigem, în locurile pe care obisnuieste sa le strabata, crengi de soc, decojite în prealabil, ca sa nu ne trezim cu ditamai plantatia de soc în batatura. Restul vine de la sine. Mirosul întepator, amintind de dusmanul sau natural, pisica, îl va face sa renunte, în scurt timp, sa „excaveze” prin ograda noastra. La mine a functionat cu succes aceasta metoda simpla si utila.

georgi nu stiu la ce poaza sa ma uit la frunzele dubioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Tala, foarte tare asta cu socul, o s-o aplic si eu pentru oaresce gajganii care ma necajesc
Eu aveam planuri mari pentru azi si maine, dar cred ca nu apuc sa fac nimic.N-ar conta ca e frig, da sa nu ploua si sa nu bata vantul, ca-mi zboara semintele, alea, alea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Aici am o foto cu 2 crini (zice mama) iar cealalta e mai diferita si banui eu ca ar fi frittilaria... imi confirmati?

Si la noi e vreme urata si rece si ploioasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

asa pare sa fie,fritilaria sau lalea regala
nu cred ca va da flori anul asta,asa arata si a mea acum 2 ani si nu a facut flori
ce culoare este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Sincer nu stiu... am plantat-o anul trecut cand era cam tot in stadiul asta, si pt ca am deranjat bulbul... planta s-a topit si nu a mai dat... au iesit 3, din care una a rupt-o cateaua, dar a ramas atarnata si vad ca merge in continuare, hranindu-se doar din vinele cu care a mai ramas. Am sprijinit-o si legat-o de o tija de lemn sa vad cat va putea creste asa.

O sa intreb la sursa ce culoare are... sper totusi sa infloreasca macar una, care este mai rasarita sa ma bucur si eu de ele..

Mie vajul de sambata mi-a rupt toate tijele la narcisele plantate... unele aveau tije noi, jos la baza, dar pt ca le-am transplantat in gradina, ma gandesc ca nu vor mai avea putere sa creasca.

Am mai tuns din trandafiri, un prun, visinul si 2 lilieci... ar trebui sapat gazonul, dar inca este curtea ocupata cu lemn...

Fetele, care aveti clematis... spuneti-mi si mie cum sa-i ingrijesc acum primavara? Unul dintre ei s-a uscat de tot, nu stiu daca mai da ceva de jos din radacina... ceilalti 2 aveau muguri mari pe niste crengute pe care eu le consideram uscative... sper sa nu le fi inghetat vremea asta de acum... nu m-am indurat sa tund uscaciunea ca am zis sa nu ma pacalesc... dar trebuie sa vad cum ii curat si sa le fac sistem de sustinere... Altceva ce pot s ale mai fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Completare - mentionez ca am: Warszawska Nike, Mrs. Cholmondeley si nu stiu daca a supravietuit Nelly Pillu... pe cet am gasit ca ar fi de grupa B... sau nu.. cam contradictorii informatiile..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Georgi si eu mi-am prins urechile in incercarea de a identifica tipurile de clematite. asa ca pe cea mare am tuns-o pana unde am vazut ca a facut muguri (oricum stiu ca nu prea se tund mai jos de 60cm de la sol). celelalte inca sunt mici. voi incerca sa le imbrac iar azi (daca n-o fi prea tarziu) ca vad ca se ingroasa gluma cu frigul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Am citit la unele ca rezista la minus 20 grade... la noi erau 0 dimineata.. oare sa le invelesc si eu la loc? Peste trandafiri am aruncat niste galeti.. dar la clematis nu merge ca e suportul ala mai inalt... O sa le studiez si eu intr-o zi mai cu soare sa vad daca in afara de mugurii care i-am vazut i-au mai dat altii mai sus... in caz contrar imi iau inima in dinti si tund strict ce mi se pare uscat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Da, fetele, am plantat cannele si daliile pe 9-10 martie. Asa am procedat si anii trecuti si a fost ok. Acum insa cu gerul asta... cum le-o fi norocul.
Ieri am repicat rasadurile de rosii si am mai pus ceva seminte de ardei gras. Am cumparat niste panselute la ghiveci care asteapta in garaj o vreme calda pt plantare afara.

Mergi la inceput