Calendarul gradinarului vesel (29)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Multumesc mult Georgi!
Le-am pus la mesajul anterior -sper ca se vad pozele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Asa arata frittylaria imbobocita? ia sa o urmaresc si eu pe a mea... inca mai sper sa infloreasca...

Eu am facut o prostie... am vrut sa separ o primula inpuita... arata saraca frumos inflorita, dar mi se parea mie prea inghesuita (3-4 pui erau gramada) si in loc sa scot radacina si sa o separ, am bagat sapa aceea mica la mijloc gandind ca scot doar jumatate... si nu a fost rezultatul deloc bun... am rupt frumuseti de flori si frunze.. le-am ciufulit maxim... sper sa se salveze... dar mi-am luat o lectie d egradinarit de toata frumuselea....

Sunt un pic dezamagita de ce citesc pe acilea... oare si lalelele mele frumoase sa nu mai infloreasca peste 1-2 ani? daca as stii sigur ca patesc asa m-as teme sa mai cumpar... as lua mai degraba din curtile neamurilor, din cele "salbatice"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

foarte frumoase floricelele voastre,eu nu prea am cu ce ma lauda,inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Weekendul asta mi-am facut timp sa ma ocup de gradina - ca urmare am dez-musuroit trandafirii si le-am tuns ramurile/varfuriel degerate, am udat rasadurile de salata, am pus ingrasamant la hortensii, rododendroni si trandafiri, iar sotul a tuns iarba.
Am mai scos muscatele afara si am plantat in niste jardiniere seminte de gura-leului pitice. De capsuni m-am ocupat partial, dar weekendul care vine trebuie sa ma ocup si de ele - sa le tai stolonii vechi, sa le curat de uscaciuni si sa vad ce fac cu musuroaiele ca nenorocita aia de cartita mi-a facut praf locul unde aveam capsunele - arata ca un camp de batalie...

Georgipuia - da, aia e fritillaria - 2 pe care le am la soare sunt aproape inflorite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Si noi am fost foarte harnici... we trecut m-am ocupat de capsunele... we asta am plantat muscat de hamburg si inca 2 butuci de vie alba, dintre care una este fara seminte... am plantat toti blubii de gladiole, canna si am mai mutat o zambila, cateva panselute si cateva narcise... sotul a intors gazonul si saptamana asta urmeaza sa semanam din nou... muscatele si petuniile (rasad din semintele de anul trecut) le-am scos afara... am semanat intr-o jardiniera ceva ce seamana a fi seminte de garofite... sper sa nu ma insel... si am facut 2 suporti suprebi la clematis... mi-au inflorit si prunii si lalelele pitice plantate in toamna, au aparut si bobocii la liliacul alb...

Pfiu... cat timp ne-a ocupat, dar si ce satisfactie avem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Buna
Intrebare: capsunile cum le ingrijesc?? Au fost puse in toamna...
Stiti ca va intrebam daca au vreo sansa crizantemele puse in toamna, ca erau doar tije uscate??? Ati avut dreptate, au inceput la radacina lor sa apara frunzele verzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

am inceput si eu treaba mai serios,vineri si sambata am pus aproape toate gladiolele,tuberozele,cateva dalii,seminte de flori,am sapat aproape toate straturile cu flori,am decimat garofitele si crizantemele ce se intinsesera prea mult si am scos toate florile afara din casa
azi,cu ajutorul fetitei,am reusit sa pun razorul principal de ceapa in gradina de legume,iar maine am in plan mazarea si morcovii.
spor la gradinarit
PS acum,sa incep si eu sa ma laud...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Ce flori superbeeee.... ador primulele tale... tare deosebite sunt... cred ca devin fana primulelor si a clematisilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

BB_yasmi... daca ai pus in toamna capsunele, acum nu trebuie decat sa afanezi pamantul si sa smulgi iarba... cel putin eu asa cred. Daca erau puse mai demult si se indeseau prea tare, trebuiau rarite...

Fetele, am si eu un lastar mic de liliac mov, undeva la 40 cm... cand am sapat gradina i-am rupt un muguras de la baza, in ideea ca sa aiba putere mugurii de sus... acum ma uit ca mugurii de sus nici nu au plesnit si ma gandesc sa nu fie uscat sus si el sa fi incercat sa dea de jos... de ce oi fi rupt eu mugurasul ala nu stiu... Ma uit ca liliacul alb are deja boboci, iar asta nu are nici macar frunzulite... ce ziceti? Isi mai revine?

Sambata am scos si un pom neidentificat de langa gard... era ceva cu tepi mari, de 1,5 m inaltime... si incercand sa scoatem si radacina am afectat un trandafir urcator... ori din cel de la vecina din curte migrat pe sub gard la noi, ori trandafir de dulceata (zice fosta proprietara ca au avut trandafir de dulceata in zona aia)... ieri ma uitam ca s-a uscat trandafirul... Indiferent de care ar fi fost... imi pare rau ca l-am pierdut... mai sunt 2 lastari iesiti la distante de 1-1,5 m de asta uscat, dar asta era deja mare si frumos ramificat... si ma oftiiiccc...

Aseara am bibilit iar pe langa flori... ploaia de zilele trecute a inviorat serios plantele parazite S-au mai colorat lalele, a rasarit si crinul hosta, am gasit si lastarasi la crizantema pitica pusa in toamna... cel putin una din 5 a dat deja... sper sa dea si la celelalte...

Imi creste sufletul cand vad cum se coloreaza gradina..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

vrem sa vedem si noi

Mergi la inceput