Dublu test in cazul donarii de evocite

Dublu test in cazul donarii de evocite | Autor: toxaba

Link direct la acest mesaj

Buna! Sunt o viitoare mamica de gemeni - 12 saptamani si am o intrebare:
- cat de relevant e dublul test in cazul donarii de ovocite? daca eu sunt 'gazda', morfologia fetala a fost OK, donatoarea testata pt kariotip genetic, embrionii au fost deja programati genetic, cum as putea eu sa mai influentez aparitia de trisomii? stiu ca testul are doar valori statistice si nu indica un diagnostic, insa datorita altor factori, cum ar fi varsta mea, procedura fiv si tratamentul de sustinere a sarcinii, riscurile indicate la trisomii au fost foarte mari.
Stiu ca amniocenteza ofera raspunsuri, insa are si anumite riscuri plus costul destul de ridicat. Am citit despre cazuri cand dublu/triplu test indicau risc de trisomii, desi morfologia fetala era buna, si amniocenteza a fost OK.
Poate mai sunt mamici care au trecut sau trec prin asa ceva si ma pot ajuta cu un raspuns.
Va doresc la toate sarcina usoara si copii sanatosi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ai discutat problema cu medicul care a facut ecografia de dublu test? El ar fi in masura sa-ti dea toate aceste raspunsuri. Nu a trebuit sa introduca varsta donatoarei in program? Sau a introdus varsta ta? Cunosti varsta donatoarei sau e secret?

In principiu, ce stiu eu: la dublu test intra in calcul masuratorile ecografice si anumiti markeri ecografici ai copilului, niste hormoni din corpul tau ( cei masurati la analiza de sange) care statistic vorbind au anumite valori daca copilul are o trisomie, pana aici toate aceste date sunt independente de cine este autoarea ovulelor. Mai intra in calcul varsta mamei ( aici e o problema, poate ar trebui varsta donatoarei,medicul te poate lamuri) si module de concepe a sarcinii si celelalte intrebari pe care ti le pune.

Cum adica embrionii au fost programati genetic, ma cam sperie afirmatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Aceste teste se bazeaza pe niste statistici, iar cum odata cu inaintarea in varsta, calitatea ovocitelor scade, creste si riscul de anomalii genetice. De aceea e bine ca in cazul in care s-a apelat la donare de ovocite, sa se ia in considerare varsta donatoarei.
Poti discuta cu fetele de la FIV cu ovocite donate aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176857&nm=FIV-CU-OVOCITE-DONATE-Cap40

Mergi la inceput