Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

eu stiu ca anul asta se formeaza noi clase I si clase pregatitoare. Cei ce doresc isi mai pot da anul asta copilul de 6 ani direct in clasa I, asa mi s-a spus la scoala. de la anul Nu se va mai putea ci va trebui obligatoriu sa faca pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Pe site-ul scolii la care suntem arondati, scrie ca se formeaza 3 clase pregatitoare si 0 clasa I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

La noi scrie ca se vor forma 3 clase de pregatitoare, 0 de clasa 1-a. Probabil e de la caz la caz dar nu cred ca se asteapta nimeni sa fie atat de multi copii care sa doreasca sa mearga in cls 1-a, ii vor adauga vechilor clase, ceea ce nu e chiar ideal.A mai fost cineva la o "zi a portilor deschise"? Ce se intampla de fapt? Sunt si cadre didactice care sa raspunda la intrebari, pot veni si copiii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

A aflat cineva vreo posibilitate de a evalua copilul direct pentru clasa 1?
Copilul meu face 6 ani pe 2 septembrie, nu e un copil supradotat (adica nu cred), insa eu cred ca ar face fata scolii direct in clasa 1, cu atat mai mult cu cat ne-am orientat spre o scoala privata.
Am inteles ca oricum trebuie evaluat pt ca e nascut dupa 31 august si daca tot il evaluez, vreau sa il evaluez direct pt cls 1. daca trece, bine, daca nu, nu (personal nu am niciun dubiu ca n-ar trece).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Din cate am inteles evaluarea se va face in perioada inscrierilor. Inca nu s-a hotarat nimic (pentru Bucuresti) - se va hotari (sau face public) dupa terminarea perioadei de dezbatere a legii (24 martie parca)
(asta e raspunsul de la inspectorat pentru un copil care face 7 ani la inceputul lui ianuarie)

Despre ziua portilor deschise - si mie mi s-a spus 30 martie, si ca asa s-a hotarat pe tot Bucurestiul. Pot sa vina si copiii. Nu stiu daca vin invatatoarele, am intrebat dar mi s-a raspuns evaziv, mai mult un nu stiu, suntem prost platiti etc.
Eu vreau mai mult sa vad cate clase pregatitoare se formeaza etc, daca se stie cine le preiau (desi asta nu cred sa aflu, ca nu e obligatia lor sa spuna). Si eventual daca ma duc sa vad si celelalte scoli de langa, care sunt criteriile suplimentare (daca se includ aproprierea de casa, absolvirea scolii de catre un parinte - desi slabe sanse)
Asta pentru ca m-au tot speriat ca la scoala de care apartinem cocoseaza rau copiii cu teme, ori eu vreau exact contrariul - sa aiba teme rezonabile + facut la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Unde pot incepe demersurile pt a-l inscrie direct in clsI ?
baiatul meu implinbeste 6 ani pe 11 august si vreau sa-l inscrieu direct in cls I.

Directoarea a spus ca trebuie sa merg la inspectoratul sectorului, posibila viitoare invatatoare mi-a spus ca la scoala. eu nu maimstiu ce sa cred!

Pt sectorul unde trebuie sa merg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pana publica metodologia nu se stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua,
aveti grija si verificati atent cind se va afisa povestea cu evaluarea, sa nu va pacaleasca pentru ca in ce au dat pina acum nu mai avea nimeni (sub 7 ani) posibilitatea sa mearga in clasa I.
Si noi avem in grupa o fetita pe care mama ei vrea sa o dea la clasa I direct (a facut saptamina trecuta 6 ani) si s-a plimbat pe la scoala, la inspectorat..si nimic concret (cunoaste persoanele de la scoala pentru ca are baiatul cel mare tot acolo), nimeni nu-si asuma sa treaca peste cuvintul cel nou din acordul cu parintii:
"copii ....vor merge obligatoriu...in clasa pregatitoare..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

CAPITOL NOU:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177815&nm=Clasa-pregatitoare-20132014-3




Mergi la inceput