Clasa a I-a...2012-2013 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si noua ne-a spus d-na invatatoare sa nu exageram cu scrisul si lucratul suplimentar pentru ca nu facem decats a ii obosim si sa ii stresam. A zis la romana sa ne uitam in caiete la ce au gresit (litere mancate frecvent dintr-un cuvant sau legaturi intre litere care nu le ies destul de bine d.p.d.v. caligrafic, exercitii la mate gresite mai des) si sa exersam din alea, dar nu mult, cateva cuvinte, cateva exercitii.

Ai mei merg de 2 ori pe saptamana cate 1.5 ore la engleza si Bianca merge vinerea o ora la repetitii la majorete. Din pacate, sport 'cu program' nu avem deocamdata. Cu siguranta vor alerga mult pe afara odata cu venirea primaverii, iar din vara speram sa ne organizam mai bine si la capitolul sport.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sambata merge si Bianca la evaluare in educatie, la matematica. Rares a vrut sa il inscriu la Smart la romana si la mate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am fost si eu aseara la sedinta cu parintii.
La romana a zis ca va trebui sa crestem ritmul citirii. Mai sunt cativa care silabisesc dar e in regula. La dictari mai mananca cuvintele mici sau le scriu lipite ("dela" in loc de "de la").
La mate sunt f buni aproape toti (mai sunt vreo doi care isi numara degetele pe sub banca dar si ei doar cateodata). Au trecut la numerele pana in 100 si la ecuatiile de genul "patratica goala" +50+12=98 si cica se descurca.
A zis ca anul acesta nu ii trimite la concursuri. In saptamana altfel vor avea o excursie, un teatru si in rest actiuni pe la scoala. In vacanta de vara va face o tabara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Am fost si eu asearala sedinta cu parintii.
La romana a zis ca va trebui sa crestem ritmul citirii. Mai sunt cativa care silabisesc dar e in regula. La dictari mai mananca cuvintele mici sau le scriu lipite ("dela" in loc de "de la").
La mate sunt f buni aproape toti (mai sunt vreo doi care isi numara degetele pe sub banca dar si ei doar cateodata). Au trecut la numerele pana in 100 si la ecuatiile de genul "patratica goala" +50+12=98 si cica se descurca.
A zis ca anul acesta nu ii trimite la concursuri. In saptamana altfel vor avea o excursie, un teatru si in rest actiuni pe la scoala. In vacanta de vara va face o tabara.

Anya


Stiu ca asta e programa si toti copilasii trebuie sa fie la nivelul asta, dar cand imi amintesc de ce faceam noi in cls I-a... parca e din alt film. Noi eram mult mai "inapoiati" si uite ca am ajuns si pe la facultati. Mi se pare cam mult ce li se cere copiilor din ziua de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu stiu daca e relevant, dar la 6 ani jumate cat aveam eu in vacanta de iarna in clasa 1 incepusem sa citesc povesti (si cred ca la fel si colegii mei). Fiul meu are deja 7 si cateva luni dar nu ar pune mana pe o carte. Nici fiul mai mare n-ar pune. Ei au tableta, eivor la calculator si cand nu sunt atenta imi iau telefonul...Ei se joaca in retea si schimba serverele...
Acum au alte dorinte, alte optiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Nu stiu daca e relevant, dar la 6 ani jumate cat aveam eu in vacanta de iarna in clasa 1 incepusem sa citesc povesti (si cred ca la fel si colegii mei). Fiul meu are deja 7 si cateva luni dar nu ar pune mana pe o carte. Nici fiul mai mare n-ar pune. Ei au tableta, eivor la calculator si cand nu sunt atenta imi iau telefonul...Ei se joaca in retea si schimba serverele...
Acum au alte dorinte, alte optiuni.

Anya


Cu siguranta ca si noi am fi facut la fel, in locul lor Dar noi aveam doar 2 ore de pe zi la TV despre "maretele realizari" ale "iepocii de aur" :) si cam atat. Normal ca puneam mana pe carti. Ma intreb cum sa-l stimluez si eu pe al meu sa citeasca; ii place sa-i citesc eu, toata treaba e vrea s-o faca si singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu, sincer, nu mai tin minte cum eram in clasa I. Doar de prin clasele mai mari tin minte detalii. Si sunt de acord ca acum programa este foarte alambicata si obositoare. Stefan are totusi, foarte mult de scris, inca ii este teama sa-si faca singur temele ca sa nu greseasca, desi eu il incurajez mereue sa inceapa sa scrie singur. Inca are retineri.
Cred ca depinde foarte mult de copil. Vorbeam cu alte mamici si sunt unele "fericite" care nu trebuie sa stea efectiv langa copil, multe nici nu au timp sa-i verifice si totul merge foarte bine. Visez si eu la ziua aia, cand doar sa-l intreb daca si-a facut tema. Si doamna ii tine intr-un stres permanent, in fiecare zi vine cu cate 4,5 note, multe pagini scrise la romana, cate 5,6,7, cateodata si mai multe, fise, la matematica la fel - eu nu stiu cand are timp sa le corecteze - sunt totusi 30 de copii in clasa!

In alta ordine de idei, de aseara Stefan a inceput sa citeasca in gand. Pana acum citea cu voce tare.
De abia astept wk-end-ul asta, sa ne putem odihni, am avut o saptamana foarte obositoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pun poze cu caietul de romana al lui Rares, toate paginile din zilele de 26,27 si 28. Asta e volumul normal de lucru la ei, o sa vedeti dupa titlu ca are si tema si lucru in clasa. Pe langa ce scriu in caietul de tip 1, mai au cate o pagina, in fiecare zi, scrisa in caietul ala de scrieie, fac poze si la ala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Mai, da ce frumos scrie Rares, bravo lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Da, ellinia, si mie mi se pare ca scrie destul de frumos si ordonat, dar scrie incet. Daca ar avea un ritm de 3-4 pagini pe ora, nu i-ar mai iesi asa artistic.


Mergi la inceput