Ce talent crezi ca are copilul tau?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

talentul deosebit de a manca nervii parintilor se pune ?
al meu are un talent deosebit de a ma enerva. stie exact ce nu imi place si exact aia face, si se mai uita si pe sub ochi sa vada daca reactionez...acu nu stiu daca sa ii stimulez acest talent .
chiar, toti copiii au un talent ca sa fie nevoie sa-l cauti? eu prin talent inteleg o activitate careia ii acorda multa atentie, ii place si o face mai bine decat altii la varsta lui, deci ar trebui sa sara repede in ochi, nu sa stai sa cauti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

baietelul meu are patru ani jumate; am fost cu el la karate si la dansuri, dar nici unul nu i-a placut si nu l-am mai dus; nu-i place sa faca nimic in mod deosebit, oare nu ii vad eu talentul, sau e prea devreme inca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Si fetita mea (5 ani) ma intreaba destul de des care e talentul ei. SI e tare necajita ca nu-i dau un raspuns pe placul ei. I se trage de la filmele cu Clopotica, unde fiecare zana are un "talent" - una e zana luminii, alta e zana animalelor, etc...Si nu va spun ca Zanele astea talentate e de ajuns sa miste din deget sau din aripioare (cum preferati) si gata minunea, gata magia, uite talentul! Adica obtin foarte repede si fara efort un efect vizibil, masurabil. Fetita mea vrea si ea un astfel de talent, unul care sa n-o chinuie prea mult, dar sa aiba rezultate frumoase :)) No, sa-mi spuneti voi mie unde exista asa ceva?!? :) Ii explic mereu ca talentul exista, dar trebuie descoperit prin munca, efort, ambitie, perseverenta...Intelege pe moment, dar uita repede...pai ma pun eu cu filosofia mea abstracta cu lumea colorata si plina de satisfactii imediate a Disney-ului american?!! :))
Fetita mea e foarte slabuta si longilina, cel putin deocamdata. Face dans aerobic. Ii place, dar daca s-ar putea sa fie cea mai buna fara atata munca in fiecare saptamana...tare bine ar fi!
Sincer, eu alt talent, in sensul de capacitate extraordinara de a face ceva mai bine decat altii de varsta ei, n-am gasit. Dar mai caut :)
PS. Mie si inteligenta emotionala sau abilitatile sociale/de comunicare peste medie tot talente mi se par a fi. N-or fi artistice, dar mi se pare ca ajuta foarte mult in viata reala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu cred ca toata lumea are inclinatii, dar foarte putini au talent. Mi se pare destul de stresant si neproductiv sa depui efort sa gasesti talentul copilului. Ori e vizibil talentul (in contextul de viata al copilului, desigur, ca oate eu am talent la comunicarea cu delfinii dar n-o sa aflu asta niciodata) ori nu e si gata.

Fi-mea are inclinatii spre desen si modelaj in general, ar sta toata ziua sa bricoleze cate ceva, problema e ca face crize de nervi cand nu-i iese cum vrea ea si consuma multe materiale pana ii iese.
Noi o incurajam pentru ca se poate manca o paine frumoasa din design de orice, de la web pana la mobila...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Poate veti gasi unele raspunsuri la intrebarile legate de acest subiect si in cartea Outliers, de M. Gladwell. Cred ca e tradusa si in romana, dar nu-i stiu titlul. Oricum, o lectura interesanta :)

Mergi la inceput