Delfinasi jucausi de iulie-august (98)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

puiutz,spre rusinea mea nu m mai fost la evaluare.in bucuresti iti pot recomanda pe cineva. ideea e ca e un medicament si nu te sfatuiesc sa l dai decat la reconandarea dr.si totusi,fiecare copil areritmul lui de dezvoltare.la sebi a contat ff mult si cresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Lalala nici nu ma gandeam sa-i dau, de fapt dupa ce am mai citit despre el, nu i-as da nici daca mi-ar spune un medic... am inteles ca are multe efecte secundare, printre care si acela ca ii da o stare de agitatie copilului.

astept si eu sa vad cum se va comporta la gradinita, cat de mult il va ajuta cu vorbitul si apoi ma voi hotari ce fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

neata
dau si o cafeaua de duminica. M-am trezit cu noaptea in cap, probabil din cauza de suparari si griji. Uf! Toata casa inca doarme si eu imi beau cafeaua. Ce bine e sa fie liniste!
Eu sunt cam suparata pe barbat si pe viata asta monotona de kko pe care o duc (posibil sa fie legate cele 2), ma deranjeaza ca nu am timp pentru mine, am ajuns o epava. Asa ca mi-am propus sa ma eliberez nitel, sa caut gradi pentru Rebe (chiar daca zau ca nu stiu de unde o sa o platesc) dar nu mai pot asa; alunec in depresie. Macar sa reusesc sa merg la sala cat e Rebe la gradi si sa o las pe Natalia cu bona. Am o promisiune de la gradinita de stat unde o sa mearga Rebe din toamna dar nu imi fac prea multe sperante.
Va pup si va doresc o zi super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

ioooi, de cand nu am mai scris pe aici de cand cu FB, imi e mult mai usor sa zic repede acolo ce si cum

citeam acum capitolul asta, tare dor imi era sa mai citesc de voi, parca altfel suna spuse asa pe indelete

si am vazut ca va faceti griji penru limbaj...pentru comportament..eu cred tot mai mult ca fiecare copil e altfel, cu ritmul lui! Andrei merge de o luna la ftk..ei, daca acasa vorbeste intr-una, face de toate, acolo sta cumintel in banca lui, abia zice cate ceva, e total diferit...asa e si baietelul prietenei mele...dar, avem alti copii in grup care si-au dat drumul la vorbit dupa 3 ani, si fetite si baieti..asa ca ascultati ce va spune inima, nu va mai ganditi la rele!

recunosc ca si eu astazi incepusem sa ma gandesc daca e ceva in neregula cu el, de ce oboseste sau de ce el nu are chef sa alerge? o sa ii fac analize pentru a vedea daca are carente de fier, dar totusi cred ca fiecare copil e diferit...

si de crize ei....va mai povesteam pe FB ca andrei devenea foarte nervos cand nu ii faceam pe plac...am observat ca asta se intampla dupa ce statea cu bunica, care ii facea pe plac sau cand plangea ca voia ceva care chiar era interzis, mereu ii distragea atentia...ei, toate bune si frumoase pana am fost eu plecata o saptamana, cand m-am intors nu ma mai puteam intelege cu el, voia sa ma loveasca, plangea, cand ii spuneam ca nu e voie ceva, o saptamana si multa multa rabdare a durat pana si-a revenit...acum a venit din nou bunica si...doua seri andrei incepuse ca el vrea musai ceva, ceva care era chiar periculos sa faca, asa ca i-am zis frumos ca nu, bunica am vazut ca ar fi vrut sa vina, sa ii dea, dar cum eram eu acasa, i-am explicat ca nu e voie, a plans, s-a suparat, i-am zis, uite asta nu e voie, facem altceva in schimb, fara tipete, doar cu calm si totul s-a rezolvat mai bine...iar acum, dupa ce a plecat, nu am mai avut parte de aceleasi crize cand nu i-am facut pe plac...

hai ca nu am intrat de juma de an pe forum si cand intru nu ma mai opresc dar ce voiam sa zic, eu cred ca trebuie sa stie si ca anumite lucruri nu se poate intampla asa cum vor ei, dar cu calm si rabdare, asta ii ajuta sa creasca niste adulti mai buni ! si, da, cred ca gradinita ajuta mult...eu am hotarat sa il dau din toamna, dar la vara va merge la perioada pregatitoare, acum la ftk..dar eu cred ca de acum este pregatit de gradinita, amanam din alte considerente...

s-a trezit, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Buna fete!
Am promis ca o sa revin sa va povestesc despre noi.
Experienta noastra cu cresa nu e una prea fericita.Dupa 4 zile de lacrimi si despartiri dureroase, cand am zis ca s-a acomodat cat de cat, in sensul ca nu mai plecam pe furis ci imi facea pa si dadea pupic, ne-am ales cu o traheita de toata frumusetea, cu tuse , muci si febra cat cuprinde.Acum Victoras e sub tratament deja de 4 zile si nu intrevad rezultate prea curand. Numai bine o sa uite de cresa si cand il vom duce o vom lua de la capat cu acomodarea.
In ce priveste autismul aveti dreptate Crissy, Paula, Puiutz nu se da asa de usor un astfel de diagnostic dar odata ce ti se sugereaza numai ca ar putea fi nu mai poti avea liniste in suflet.Noi continuam cu encefabolul acum si apoi la sf lui martie vom merge la control.Sper din tot sufletul sa fie bine si sa fie doar un baietel mai lenes.
Se pare ca are ceva efecte si tratamentul si colectivitatea atata cat a fost.Victor a inceput sa spuna cuvinte ,asa cum poate el, dupa noi, sta pe olita ,cere lapte, ne priveste in ochi, intoarce din cand in cand capul cand il strigam pe nume-ceea ce nu facea inainte.
Pe langa pasiunea pentru numere acum a inceput sa retina litere.
Sper sa reusim sa scapam de raceala asta urata si sa nu mai luam alti virusi de la cresa.
Va dorim si voua multa sanatate, putere si rabdare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Puiutz, are efecte adverse, de asta si eu am stat pe ganduri cand i-am dat. Dar nu a avut absolut nimic!
onimir, nu ai ce face, asta e coelctivitatea..boli intr-una. dar cat timp ii dai encephabolul. noi am luat 20 de zile doar..si trebuia sa mergem la evaluare si incaz de ceva ne maid adea o cura..dupa cum am scris ..nu am mai fost, dar vreau sa ma mai duc

racusor, si eu am observat asta, dupa ce sta cu bunicii face si al meu fite, ma loveste, plange daca nu ii faci pe plac si nu mananca decat ce vrea el. si m-am certat rau cu ai mei ca intr-o seara i-au dat corn cu ciocoltaa ca nu mancase nimic dupa amiaza..ca ce..doar cu lapte ...mooor nu alta. A ajuns sa nu mai vrea sa manance nimic..chiar sunt ingrijorata..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Ce faceti gagici?

Alina, chiar ca nu ai mai scris demult!!

Azi l-am dus iar la cresa. S-a cam miorlait el, bietul si nu a vrut sa mearga fara elefantul lui preferat. Si fara promisiunea ca o sa-i cumpar si un elefant mov. Si nu am gasit nicaieri . Tb sa vad cumva sa-i vopsesc un elefant din ala gri, de plastic, in mov

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 22+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

mai Paula atat de simpatic e in poza de la avatar fiu-tu!! e de reclama poza, zau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Paula, asta e bun?

http://happytoys.allshops.ro/produs/920646/Elefant+Winnie+the+Pooh.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani, rubia!

Mergi la inceput