Buburuze de mart-apr 2013 (18)!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Si cam cum s-ar infecta un bebe cu hep B pana la varsta de 5 ani??? Ca la dentist nu merge, manichiura nu si-o face...
Numa'' nu stiu cum sa procedez, sa nu ii faca prima doza in maternitate...Bine, avand in vedere ca oricum ii dau bani neonatologului, sper sa ma inteleg...Am auzit ca se si reped sa le faca vaccinul, nu-l curata bine si hop! ii capseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, eu l-am anuntat deja pe sot ca ROR, rotavirus si pneumococic nu o sa-i facem copilei decat peste cadavrul meu.
O sa ii facem BCG, HepB (ca daca doamne fereste ia hepatita din spital?), DTP-a-VPI-Hib si atat.
Culmea e ca dupa ce m-am gandit si am luat aceasta decizie am citit pe facebook ca in SUA sunt multe cazuri de copii care au dezvoltat autism dupa vaccinul ROR care sincer... e o aberatie. N-am auzit sa moara nimeni de Oreion, Rubeola sau Rujeola.

32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Tusferi nu stiu ce sa-ti spun, sa te intareasca Dumnezeu si sa-ti dea rabdare. La voi, mamicile de gemeni, este mult mai greu decat la noi. pt mamica.
Aadina stiu ca pt tensiune e bun ceaiul de talpa gastei, nu stiu daca e recomandat in sarcina. Trebuie sa urmaresti atent tensiunea pt ca exista riscul de preeclampsie. Apa te ajuta la reglarea tensiunii. Incearca sa renunti total la sare si mancaruri care te agita. Stiu ca minima peste 9 cam ridica probleme. Cum zicea si Felicitas, in locul tau mi-as baga concediu.
Mara ma bucur ca e bine baietelul.
Arianna felicitari pt eco.
Ma bucur ca nu sunt singura care nu are de gand sa faca toate vaccinurile copilului. Acum problema va fi gasirea unui pediatru destupat care sa ne si inteleaga.

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Vaccinul ROR la ce varsta se face?
O sa spilcuim si noi ce vaccinuri le facem.

Pup

32+ AMR 5S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Mara, ma bucur ca e bine puiutul .

Arianna, bravo pt rezultatele de la Eco!

In privinta vaccinurilor, sunt de acord cu Emilia. Cam asa am si eu de gand sa procedez. Din cate stiu in maternitate se face BCG-ul si antiVHB. Cel de-al doilea vreau sa-l facem mai ales pt ca si eu si sotul meu avem contact la locul de munca cu bolnavi infectati, suntem vaccinati amandoi dar as sta mai linistita stiind ca bebe are protec#539;ie chiar doar si pt 5 ani. Dupa se poate doza titrul de anticorpi si daca nu e protector se poate face rapel. Vad la spital prea multi tineri cu ciroza si insuficienta hepatica datorate virusului B dobandit in copilarie.

Nu stiu daca e paranoia de vina insa mi se pare ca de vreo 2 sapt nu prea imi mai creste burtica si circumferinta abdominala nu a mai crescut, plus nivelul sc#259;zut al pappA de la dublutest care se poate asocia cu retard de crestere intrauterina ma cam agita. Asa ca maine dimineata merg la spital pt eco. Sper sa fie totul in regula. Am emotii.

34+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisica_mov

Casandra, de ce vrei sa-i faci vaccinul anti-tetanos?
Bacilul tetanic traieste in pamant si excremente de animale, nu prea cred ca se va rani prea curand un bebe mic iar rana sa fie fie expusa la pamant si excremente de animale...Eventual cand incepe sa mearga, si mai cade...Desi, eu am crescut la tara la bunici, m-am intepat, ranit de nenumarate ori, am mers cu rana prin praf, si n-am avut nimic, si nici n-am auzit de cineva care sa aiba...


bacilul tetanic traieste si in cuie ruginite si multe alte locuri si ideea este ca la un iesit in parc unde copilul intra in contact cu n factori sau la un mers la tara oricat de vigilenti ar fi parintii tot se pot ivi accidente si nu vreau sa risc. Plus ca vaccinul asta produce anticorpi pentru o perioada foarte mare de timp si astfel copilul este asigurat exact pt acea etapa din viata cel mai expusa la riscuri.(fata mea a mers la 11 luni). La un adult un vaccin anti tet este valabil 2-3 ani si e ok din punctul meu de vedere.
Restul vaccinurilor sunt cvasi-inutile in sensul ca anti TBC - sunt sute daca nu mii de bolnai de tbc care au luat bacilul Koch dar alta tulpina decat cea cu care au fost imnunizati si din cauza asta tratamentul nu da rezultate.
Oreionul este periculos pt baieti daca bola apare dupa o anumita varsta fiindca da sterilitate. La fete e apa de ploaie vaccinul si boala se trateaza cu succes.
Anti hep B- hepatita e boala mainilor murdare si teoretic cel putin pana la un an copilul nu are de ce sa intre in contact cu mizeria serioasa. Practic si din experienta mea pot sa-ti spun ca pe la 8-9 luni nu mai stiu exact, am prins-o pe fiica-mea cu mana in pampers de unde scotea nr 2 si-l arunca prin tot patutul. asta in vreo 5 minute cat ma dusesem la baie si o lasasem dormind.
Am spalat-o, am sters-o cu servetel inmuiat in spirt si m-am rugat sa nu fi bagat mana in gura...


37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisica_mov

Antipolio- da, as face, mi se pare o boala grava, cu care nu-i de joaca...
Elena, nu cred ca ai facut vaccinul anti-hepatita B la 1 zi...
Si chestia este ca are efecte vreo 7 ani...Deci cam cand incepe copilul sa mearga la dentist, etc- s-a cam dus...tb facut iar.

Boala care trebuie sa te ingrijoreze cand mergi la dentist este hepatita C nu B. Si pt aia nu exista vaccin si nici nu ai cum sa te asiguri ca nu o iei fiindca depinde cum isi sterilizeaza instrumentarul dentistul.

37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Casandra, imi pare rau ca trebuie sa te contrazic insa hepatita A este boala care se transmite enteral, adica prin maini murdare. Virusul B si C se transmit in mod similar adica contact sexual, transfuzii, expunere a tegumentelor care nu sunt integre la sange infectat, injectii si perfuzii cu materiale contaminate, tratamente stomatologice.

34+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna burtici,
Noi am fost ieri la dr si probabil saptamana vitoare vine puiul nostru pe lume .Avem 38 de saptamani ,colul s-a scurtat,dar inca nu este deschis.
Ne-a chemat luni si mi-a zis sa-mi iau si bagajul ca e posibil sa .O.ma interneze.O sa facem cezariana.
Nici e data sta nu ne-a at greutate nu a putut sa-l masoare prea bine .
Sa sperem ca nu ma apuca travaliul in weekend ca dr e plecata din localitate .
Ce vaccin se fac in spital?


38 + AMR 2 Matei George
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

ai perfecta dreptate. Mea culpa!


37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput