Buburuze de mart-apr 2013 (18)!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Buna fetele!
La mine somnul e mai in reprize, adorm greu, dar adanc si ma trezesc des (minim 3 ori pe noapte) sa beau apa. Cu spatele nu am mari probleme, mai ales daca stau acasa si am grija sa nu ma aplec prea mult. Ma deranjeaza un pic pantofii cu toc, daca ies prin oras, incerc sa port pantofi cu talpa plata.
Ma deranjeaza ca obosesc mai usor si nu pot face ce mi-as dori cand as vrea. Probabil si kg in plus isi spun cuvantul (pana acum am luat 8 kg). Arsuri nu am (inca), rar dimineata simt ca ma roade un pic stoimacul, dar e aceeasi senzatie de parca mi-ar fi foame.
Au inceput si la mine contractiile BH, dar nu sunt zilnice (sau nu imi dau eu seama) si ne-dureroase. Cam o data pe saptamana sunt mai dese si mai puternice (noaptea, in special).
Cu moralul stau excelent pentru nu ma plictisesc deloc, am inceput amenajarile, calcat, spalat hainute, citesc, pictez, gatesc bunatati sau ma vad cu prietenele prin oras :) E asa de bine acasa!

Cand citesc ca sunt fete care au ajuns la 36 de saptamani ma ia un pic cu frigul...parca nu mai e deloc mult pana ne tinem puisorii in brate!

30+ Bebe Tereza

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Ciudatica bine ai venit!
Ramonika odihneste-te ca face bine.
Eu am inceput sa fiu mai activa ca si asa am stat in pat mult timp. Sper sa nu am o nastere grea din cauza asta.

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Salut urtici! Aseara am scris mesajul asta de 3 ori si n-am reusit sa-l si postez (imi tot sar degetele pe tastatura aiurea) asa ca am renunat. Azi incerc sa fiu mai atenta
Sper sa rezolvati toate cu concediile, eu nu am avut probleme deloc, dar si medicul de familie e foarte fain. M-a ajutat cu o gramada de lucruri, nu mai spun de sfaturi pe parcursul sarcinii.
Veve Mara sa-ti povestesc ce am aflat eu apropo de necesarul pentru Filantropia. Am mai povestit cu o doamna cu care am fost colega de salon cand a trebuit sa ma internez, la 5 luni. Ea a nascut intre timp, asa ca mi-a spus de ce anume a avut nevoie acolo. Pentru ea: 2 camasi de noapte, absorbante si vata. Pentru bebe: 2, 3 costumase sau body-uri, caciulita de interior, manusi si sosete, scutece, crema pentru eritem fesier. Si cam atat. Bineinteles ca la acest necesar mai adaugi chestiile de baza (musai hartie igienica).
Doamna aceatsa a nascut prin cezariana de urgenta pentru ca intrase in preeclamsie si avea o forma foarte severa de edem. Pe ea au internat-o la etajul 1, iar bebele a stat la etajul 2. Aventura mare cu mesele pentru ca asistentele trebuie "unse" ca sa-si faca treaba acolo. Ea fiind si imobilia din cauza edemelor care nu s-au tras asa repede, chiar s-a cam stresat din cauza asta. Ah, si au hranit copila cu seringa, nu cu biberonul.
O alta amica care a nascut tot aici, cu doctorita noastra, mi-a spus aceleasi lucruri. Singura deosebire este ca ea a nascut natural si a stat cu bebele in salon. Acelasi necesar, aceeasi problema cu asistentele.
Cand am fost eu internata, chiar nu a fost nevoie sa dau bani nimanui si am fost tratata foarte, foarte bine. Asa ca m-am mirat cand am auzit ca leuhezele si bebeii au parte de alt tratament. Probabil alt colectiv de asistente. Eu am fost internata la sectia de Infertile.
La nastere naturala poti sa adaugi absorbantele sepciale, cu tifon pe deasupra, Garmastanul pentru sani si ceva unguent in caz de epiziotomie. Dar mai discutam si cu doamna doc. sa vedem ce ne mai recomanda.
Si eu am aceeasi stare de neliniste continua. Nu stiu cum va fi si daca reusesc sa duc nasterea la capat fara interventii. Pana la urma eu imi revin, important e ca bebele sa fie bine dupa. Asa ca psihicul e destul de sifonat pentru moment. disconforul nocturn e prezent si la mine, plus ca merg la baie foarte des. De intors de pe o parte pe alta e destul de greu, parca mi se taie mijlocul si cel mai bine dorm dimineata, de pe la 9 pana pa la 10-11. Si arsuri am, dar seara. As tot rontai ceva atunci.
Deja de ieri tot am impresia ca sta sa-mi pocneasca o punga cu lichid sub burta, tare nesuferita senzatie, iar bebe parca nu mai are loc, e intins prin toate ungherele burtii. Dar stau linistita, ca sa stea si el la caldura pana la termen.

Toate cele bune, fetelor!


35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Multumesc, Ioana!

Eu tot ma chinui sa-mi fac curaj sa fac bagajul. Am impresia ca dupa ce il fac se va si produce evenimentul. Stiu, neuron defect

34+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Cam tot asa sunt si eu cu bagajul. Toate mi-s gata, numai nu reusesc sa-l pun cap la cap.Sper sa mai stea buburuza.
Ioana nicicand nu vei fi gata sufleteste, decat dupa ce nasti ! Pana atunci oricate nasteri ai avut si oricat de programata e nasterea tot ai emotii.
Danina pana la urma cum nasti?

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Hello!
Ce activitate aici!
Se apropie dealine-ul
Eu cu nervii stau binisor, in cea mai mare parte a zilei. Ma enervez cand vad cat sunt de neindemanatica si imi scapa toate pe jos Pe masura ce mi-e mai greu sa ma aplec, imi scapa si mai multe...
In rest sunt destul de zen.
Cu dormitul, a inceput sa fie o problema, mai ales in unele nopti. Am avut nopti in care a trebuit sa ma dau jos din pat si sa ma plimb, in speranta ca adorm bebelinii mei de la leganat. Nu pot sa ma plimb prea mult pt ca mi se intareste burta, asa ca, le pun muzica linistitoare. Seara pana adormim, e show. Daca stau pe spate, nu e indicat si simt ca am o presiune in cap. Daca ma asez pe dreapta, iar nu e foarte indicat, dar incepe baietelul meu sa se zvarcoleasca si sa ma loveasca in ficat si unde mai nimereste, ca e inghesuit. Daca ma asez pe stanga, asa cum e indicat, zvarluga mea de fata ma inteapa, inghionteste, loveste, isi scoate piciorusele prin burta mea si asa foarte intinsa si se zbate ca un pestisor pe uscat (deja ii zic pestishoara). Nu rezist nici 5 secunde la artileria ei. Asa ca, seara avem program. Ascultam putina muzica, stand pe spate, pana se linisteste baietelul (daca se linisteste). Ma asez peste baietel, deci pe dreapta si daca nu se zvarcoleste prea tare, reusesc sa adorm. Oricum ma trezesc dupa 10 min si ma intorc pe stanga. Daca am noroc si a adormit si pestishoara, dorm cand pe stanga, cand pe dreapta, ca nu pot doar intr-o pozitie. E mai rau cand ma duc la baie ca e posibil sa se trezeasca (mai ales fetita). Noroc ca merg cam o singura data pe noapte. Dimineata nu pot sa dorm mai mult pentru ca se trezesc amandoi si incep sa se agite asa de rau, ca nu mai pot sta in pat.
Arsuri am inceput sa am, dimineata, nu foarte rele, asa gen foame care rontaie stomacul. Eu obisnuiesc sa beau inainte de micul dejun, juma de litru de limonada slaba cu miere. Azi dimineata a trebuit sa mananc, pt ca ma rodea prea tare stomacul, deci am sarit peste limonada de dimineata.
Eu voi naste la Medlife (sper) prin cezariana. Peste 2 sapt ma duc la intalnirea cu neonato si cu anestezistul. Ma duc mai devreme decat fetele cu un singur bebe in burtica, pt ca la noi nasterile premature au incidenta mai mare.
Danina, o sa mananc si eu tortulet cand nasti tu, cu o zi inainte, de ziua mea.
Pupici la toate fetele

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

30+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Tusferi, tare-mi place cum povestesti de nazdravanii tai. Va fi o mare distractie si cand vor iesi la lumina zilei, dar e ceva super trooper, fara cuvinte. Referitor la pozitia de somn, si mie mi se intampla ceva asemanator, si am gasit solutia, sa dorm doar putin inclinata intr-o parte, cu cate-o perma pe laterale, adica una subtire sub burta, ca sa nu stau direct pe ea si una la spate, ca sa ma sustina fara sa fac efort. Eu dorm cu 2 perne sub cap, sa nu-mi vina arsurile, perna de gravide intre picioare, cu o parte subtiata sub burta si o perna mai mica la spate....complicat, dar trebuie si odihna

Happy32+ cu o buburuza
AMR 8sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui tudoralexa13

Casandra multumesc pt raspuns
Ma gandeam la Garmastan, este indicat sa ma dau de acum de la 32 sapt?

Fetelor si eu sunt plina de nervi, simt nevoia de atentie, ma simt neglijata.....off cand mai am momente de luciditare realizez ca altul este adevarul, am un sot minunat, mama nu stie ce sa-mi mai faca.....hormonii astia mi-au luat mintile. Sper sa nu raman cu apucaturile astea.
Ma dispera arsurile, ieri imi venea sa urlu, nu mai rezist, durerile de spate ma omoara, nu dorm, am batatorit drumul dormitor-wc......cu asta ma laud


32+ AMR 5S

da, cu cat mai devreme cu atat mai bine mai ales ca tu nu cred ca vei naste la 40 de saptamani deci e chiar indicat.

37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Tusferi, se pare ca suntem multe pestoaice care primim "cadouri" nepretuite de ziua noastra

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Buna dimineata fetelor
Desi scriu foarte rar, va citesc zilnic. Eu am intrat in saptamana 30, inca nu am pregatit mare lucru pentru nastere, inca mai merg la servici, si as vrea sa merg pana la sfarsitul lui martie, daca ar fi posibil, pana la vacanta de primavara.
Vineri am fost la medic, bebelina e bine, are acum 1554 g.Mi s-a parut ca medicul a stat prea mult pana a analizat arterele uterine, pana la urma a zis ca totul e normal. Inca nu am vorbit cu el despre nastere, voi vorbi pe 8 martie, la urmatorul control.
Singura problema ar fi tensiunea mea arteriala, care in ultima perioada creste cam mult, cel mai mult am avut 150/110, minima asta sta mereu cam in jur de 90-100. M-a trimis la cardiologie, si apoi sa stabileasca daca imi da vreun tratament.
Mai are vreouna dinre voi probleme cu tensiunea? Ce tratament luati, in acest caz?

va doresc o zi buna tuturor

Mergi la inceput