Buburuze de mart-apr 2013 (18)!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Despre imbracat bebele, eu i-am luat sac de dormit si o sa ii dau un body cu manecute lungi si pantalonasi cu sosetute si o pun in saculetul de dormit (teoretic asta e planul). Practic daca nu o sa functioneze asa din diverse motive am niste pijamalute plusate (salopeta intreaga adica) si cred ca sunt destul de groase sa nu mai aiba nevoie de altceva (eventual maxim o paturica subtire peste pana la subrat asa si manutele peste, ca sa nu riscam sufocare sau mai stiu eu ce.


32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Piscotel

32+ AMR 5S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Casandra pun si eu poze, poti sa-mi trimiti si mie parola si userul? Noi ne-am trezit la 8 luni ca nu avem poze cu burtica, imi facusem doar eu cu tel strict la burtica. Asa ca l-am pus pe tati sa-mi faca cateva.

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

de imbracat pe bebe noi ne vom rezuma la body cu maneca lunga, pantalon cu labute + pieptar + infasat in scutec de finet in prima luna ca sa dormim ok. pe deasupra am un soi de scutec /paturica dintr-un bumbac gros( cam grosimea a trei scutece din finet) si atat. La fata am folosit pana pe la 1 an jumate metoda temperaturii luate la ceafa ca sa controlez daca e bine imbracata si a fost super ok fiindca nu mi-a racit. in dormitor la noi sunt 22 de grade si daca e nevoie se mai poate urca temp cu 2 grade.

37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Casandra multumesc. Am pus si eu 3 poze. O sa fac astazi una cu patutul si o sa o pun ca cine stie cat mai am burtica.

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

ola burtici,
Am pus si eu poze cu burtica pe picasa dar am uitat sa anunt:)
Elena,nu te speria de lungimea colului,eu la 31 de sapt am 2,6 si dr a zis ca e normal sa se scurteze de pe acum(cica o sa fie si nasterea mai usoara)Acum si eu stau in pat,dar fac si mancare ma si plimb(nu car,nu fac curat,nu ridic)
Aruam tin pumnii sa fie o nastere usoara si un super bebe!
Eu am citit ca in camera la bebe ar tb sa fie maxim 21 de grade,deci ii voi da fie salopeta plusata+paturica ori saculet de dormit.
Eu am o dilema,micuta asta a mea e tare cumintica,misca tare incet si doar cd vrea ea.M-am speriat decateva ori,dar am fost la dr si ea e ok,a crescut inima bate normal...cica e mai lenesa,dar pe mine ma sperie.Bebelusii vostri sunt mai agitati?
Azi schimbam si noi semnatura si incepem AMR-ul



30+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Arianna, ce inttelegi tu prin faptul ca misca incet?
Bebe al meu a fost cel mai activ pe la 20-22 saptamani. Atunci, oricand, daca stateam un minut il simteam.
Apoi a inceput sa faca pauze, si de 20-30 minute. Doctorita a zis ca e normal, ca a inceput sa doarma. Inainte lovea puternic, acum sim ca un peste mare care se misca. E drept ca uneori loveste foarte tare in vezica, dar mai rar. De obicei e ca un peste care se intinde. ( Eu am 28 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Arianna, sa stii ca si bebele meu e cuminte si finut. De vreo 2 saptamani incepusem sa imi fac griji pt ca il simteam mai rar si destul de incet si dupa eco la care am v#259;zut ca e bine mi-am luat monitor fetal pt a-i verifca inimioara si asa ma mai linistesc. Si eu ma cam deprimam auzind de bebeii fetelor care fac valuri si misca intr-una insa nu toti copilasii sunt la fel, au propria personalitate. Ieri am discutat si cu ginecoloaga acest aspect si mi-a spus ca important e ca bebe sa isi pastreze paternul miscarilor. Daca a fost mai lenes de la inceput, asa va fi in continuare si ar trebui sa ingrijoreze abaterile de la stilul lui format. In plus cel putin la mine bebele sta f jos ( acum 4 sapt colul meu avea 1,8 cm moale, in varful caputului lui bebe) cu manutele si picioare inghesuite peste, cu multe contractii care il tin strans in pelvis plus placenta anterioara, deci cu toate sansele de a simti mult atenuate miscarile. In plus prin uterul contractat nu se prea transmit miscarile. Si eu ma mai ingrijorez in anumite momente insa incerc sa ma linistesc pt el pt ca ma stresez, ma apuca contractiile si tot el sufera.

34+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

pai fiecare copil e diferit. unii sunt agitati si din cauza alimentatiei mamei sau a starii de calm/nervi/stres. Al meu doarme cam 10 ore cred eu avand in vedere perioadele de liniste, in rest se misca uneori de pe o parte pe alta si atunci se deplaseaza toata burta de zici ca pleaca, alteori da din picioare si fiindca sta cu capul in jos de ceva timp simt piciorul undeva in dreptul diafragmei. Noaptea imi este cel mai greu fiindca nu intodeauna pozitia mea este buna pt el si incepe sa se foiasca si trebuie sa-mi schimb pozitia altfel nu se opreste.
Dar are si perioade lungi de somn cand incerc sa nu intru in panica fiindca stiu ca pe site-ul american pe care sunt la odisee de febr. scria ca bebelusii dorm 20 de ore pe zi . Mie mi sa parut cam mult dar cine stie ?

37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Veve, dar stii ca nu tb sa te bazezi pe monitor? ( Am si eu doua, si doppler si SummerInfant, care-i un stetoscop electronic, nu foloseste ultrasunete). Ideea este ca tb sa fim atente la pattern, eventual facut kick count, pt ca monitorul ne poate da un fals sentiment de siguranta ( lui bebe sa ii bata inima, dar sa nu se simta bine). Cauta pe net cum se face kick count, din ce am studiat eu este cea mai buna metoda. ( Dar recunosc ca si eu il ascult des pe bebe cu monitorul SummerInfant. Tu poti sa-l asculti si cu un stetoscop obisnuit, ca banuiesc ca ai, asta ca sa nu folosesti dopplerul foarte des.)

Mergi la inceput