Buburuze de mart-apr 2013 (18)!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Aruam de luni scoatem motatele, sper ca nu ne faci surprize pana atunci!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Scoatem motatele? Ma iau emotiile.

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna dimineata mamici,

Ce faceti?
Da, luni sa-mi faceti galerie ca am nevoie de incurajari.
Am niste emotii .... dar de abia astept sa-mi tin puiul in brate.



38 + AMR 2 Matei George
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Aruam tinem pumnii! Prima buburuzaSuntem alaturi de tine

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna dimineata!

Noi doar ce ne-am intors de la control si bebe e cumintel, are 2350 g si colul meu e la fel de mic si moale ( macar nu e mai rau). Mi s-a explicat ca burtica e mica din cauza contractiilor frecvente pt ca, desi am lichid amniotic suficient, uterul sta contractat pe saracul bebe la care se adauga placenta situata anterior si il fac sa miste mai putin si mai incet. Slava Domnului ca am monitorul fetal pt ca altfel eram cam stresata cu miscarile, mai ales cand aud cum va sare voua burtica de bebei agitaciosi si baiatul meu e asa finut.

34+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Veve felicitari pt eco.

37+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Hello burtici!!!!

Sunt si eu oficial in prenatal de saptamana astaRamonika sa stii ca mie doc. mi-a zis ca pot sa-l scot de la 29 sapt,insa avand concediu de odihna nu l-am luat asa repede

La discutia cu vaccinuri nu ma bag,fiecare are parerea lui si face cum crede el ca e mai bine pt copilasul lui.Sunt atatea pareri ro si contra

Aruam o mica majoreta bagam incalzireDaca vrei pot sa-ti dau nr. meu de telefon pe PM sa ne anunti si pe noi de venirea pe lume a buburuzului.

Veve stai linistita ca si baietelul meu e finut fata de ce povestesc unele burtici.Nici daca ii dau Cola sau cioco nu se agita prea tare,seamana pe masa

Luni avem si noi eco,abia astept
Eu cu dormitul nu am probleme,atat doar pana imi gasesc pozitia care ii convine co-locataruluiPt pisu mergem de obicei o data sau poate deloc pe noapte.Seara musai sa-mi dau jos verigheta ca mi se umfla degetele insa dupa ce ma scol din pat si ma mai misc prin casa le pun inapoi ca se desumfla.Doar problema obositului o am,dupa o ora de plimbari is rupta

Aaa si cred ca incet incat isi fac morcovi aparitia

O zi frumoasa!!!!

Pupici tuturor!!!!

Cosmi 31+ David Andrei
Incet incepem AMR-ul!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna.
Aruam, tin pumnii stransi pt tine!
Eu am avut ieri o zi oribila.
Am fost la eco la Bucur, la pomul laudat as spune.
Bebe e bine, doar ca la masuratori s-a gresit ceva si totul arata de 30 saptamani pana la 34 saptamani (adica in parametrii) mai putin una din masuratori (nu am fost atenta care anume) care indica ca bebe din acel punct de vedere are 24 saptamani si ceva. De aceea greutatea estimata era 1,2 kg. Evident o greseala in conditiile in care acum o luna la eco de 28 sapt bebe avea 1,3 kg si totul era in parametrii normali.
Creierul s-a vazut bine, rinichi, diafragm, inima, punga maxima de lichid suficienta, placenta grad 2 de data asta si problema cea mai mare a fost cu rezistentele pe artere. Ori le-a masurat gresit, ori nu stiu care e treaba. Bebe nu are retard de crestere, este activa si bine merci dar rezistenta pe ombilicala a crescut conform masuratorii de ieri de la 0.69 cat era acum o luna la 0.97, pe uterina stanga era 0.58 si a ajuns la 0.83 si pe uterina dreapta era 0.49 si a ajuns 0.56. Dr care mi-a facut ecografia (de la pomul laudat) era foarte relaxata ca nu e nici o problema, ca totul e in limite (in conditiile in care eu ma berzercasem groaznic in sinea mea ca stiam ca rezistentele pe uterine trebuie sa fie de maxim 0.63 si pe ombilicala de maxim 0,82). In cele din urma, dupa ce m-am agitat toata noaptea si n-am reusit sa inchid un ochi (ca si dr care mi-a facut eco si medicul meu au zis ca nu e nevoie sa cresc doza de Clexane iar eu eram asa panicata ca eram in stare sa bag de la 0.4 direct 0.8 din secunda 2), am decis sa merg la Fundeni. Si acolo relaxare maxima. Anti Factor X a iesit bine (adica 0.24) ceea ce inseamna ca doza de Clexane de 0.4 era buna. Ori rezistentele crescute nu o afecteaza pe bebelina mea zen, ori masuratorile n-au fost bune... ori nu stiu. Cert e ca dr Uscatescu mi-a zis ca singurul lucru necesar in acest moment (pentru urmatoarele 2 sapt pana la urmatoarea eco) este sa maresc doza de Clexane la 0.6 in 2 zile din cele 7 cat are saptamana. Adica Luni si Vineri mai fac cate un 0.2 dimineata suplimentar la 0.4 de seara. Prin urmare ma simt mai linistita acum, dar sunt rupta de somn ca n-am dormit deloc si m-am si plimbat mult prin ploaia din Bucuresti astazi.





32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Neata fetele!!!

Noi am dormit azi pana la 11 (e adevarat am luat somn pe la 2) dar oricum pana la ora asta nu am mai dormit dinaintea sarcinii! ne-am si trezit o data pt pipi, prima data in ultimele 3 luni.
Legat de vaccinuri, eu inca nu m-am documentat cu nimic, si sincer vreau sa aman momentul cat mai mult deoarece cu cat te documentezi mai mult e mai rau, parerea mea. Informatiile de pe net sunt cu 2 taisuri, unele sunt adevarate, altele exagerate sau false. Eu nu contest ca nu au aparut reactii adverse la un numar limitat de copii, dar sa fim seriosi, la fel apar si la orice medicament,vaccin, operatie, etc... Un exemplu usor deplasat ar fi faptul ca numai anul asta au murit 2 femei nascand prin cezariana in Timisoara... ceea ce pt o perioada de 6 saptamani e mult, asta ar insemna sa nu mai facem cezariene ca exista riscul de a muri? sper sa nu ma certati, am specificat ca e un exemplu mai deplasat, dar asta e adevarul. Probabil sute de mii de copii au facut un anumit vaccin si doar cateva zeci reactii adverse. Nu cred ca exista medicament sau vaccin pe lumea asta care sa nu fi dat reactii adverse mai serioase la cel putin cateva zeci de persoane. Doar ca in Romania ne place sa dramatizam tot la televizor...la fel si cu gripa aviara, porcina, si mai stiu eu care. Sper ca nu am suparat pe nimeni, e parerea mea personala, dar eu nu sunt nici pro nici anti vaccinuri. Stiu ca a mentionat cineva ca anti tetanos-ul tine 2-3 ani la adulti...tine doar 6 luni! Eu am facut 2 acum 2 ani, o data pt o taietura in conserva suficient de grava de am ajuns la urgente si in zi de azi am ditamai cicatricea in deget, si una pt ca mi-am infipt cutter-ul in podul palmei. Am fost la 2 spitale diferite si mi-au zis acelasi lucru, 6 luni, nu mai mult nu mai putin.
Acum schimband subiectul pana nu ma luati la bataie, dar e normal dimineata cand ma trezesc sa am dureri de spate ca la ciclu? (inainte sa ma ridic din pat) si inca cateva episoade in timpul zilei, in rest durerile sunt in 2 puncte fixe, de la coloana. Dar dimineata mai ales simt cum imi iradiaza durerea in toata zona lombara si usor in fata.
Azi mergem si noi la control, de abia astept sa imi vad gogoselul, imi vine sa topai prin casa de bucurie, dar noroc ca nu ma lasa spatele
Felicitas, mi-am facut si eu analizele si am 270 colesterol (te-am batut) si ciudat e ca eu nu suport mancarurile grase, uleioase, sun fan pui si peste, fara piele la pui, oua maxim 4-6 pe luna, lapte slab, branza slaba... nu ma omor cu nimic din ce ar putea sa creasca colesterolul, si niciodata nu l-am avut peste limite. Dar vedem ce zice doctorul. Fierul e sub valorile normale, dar nici nu iau supliment, probabil imi va da de azi. In rest sunt relativ bune, in valori normale. Urina a iesit cu flora microbiana prezenta, dar fara leucocite sau alte nebunii.
Eu iau femibion 2 de la 12 saptamani, o data la 2 zile, a zis doctorul ca nu imi da zilnic sa nu ma umflu prea tare, dar in ultimele 2 luni l-am luat tot aiurea (o data la cateva zile) si totusi acum 4 sapt bebelu meu era cu o saptamana mai mare
Aruam tinem pumnii stransi si eu si gogoselul meu sa fiti sanatosi si sa fie totul bine!!!
Veve felicitari pt eco, stiu cum e stresul cu miscarile bebelului, si eu ma stresez deoarece ba e agitat si o loveste pe mami de ii taie respiratia ba e liniste deplina...De ex din cauza nervilor de sapt trecuta, joi si vineri m-a lovit cu putere toata ziua...De sambata a inceput sa fie liniste, de abia mai simteam ceva ceva jos de tot...asta pana marti cand a inceput din nou sa miste ,dar tot nu loveste inca, il simt doar cum face ture prin burtica.
Apropo de miscari, e normal sa miste mai mult cand mananc? de cate ori pap, incepe activitatea, nu mult, chiar si doar 2-3 minute, dar nu exista masa sau gustare la care sa nu se trezeasca
Emilia imi pare rau pt experienta de la eco, da-le naibii de masuratori, ca oricum niciuna nu e exacta, daca bebelina ta e bine, activa si toate organele sunt ok, nu te mai stresa. Doamne Doamne o sa va ajute sa fiti amandoua sanatoase pana la capat! Cand va aud ce usor vorbiti de injectii pe mine ma iau mai tare durerile (nu suport ideea de ac in piele si am fobie de injectii).
Nah ca iar m-am lungit ca rama, sper ca nu am suparat pe nimeni si nu v-am plictisit prea tare. Ce sa facem, cand stam toata ziua acasa si mai mult in pat avem prea multa energie

Va pup fetele

29+ cu una bucata gogoshel activ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

of Emilia,prin ce emotii ai trecut.ma bucur ca te-ai linistit
Ramonika bafta la eco,te asteptam cu vesti

Cosmi 31+ David Andrei
Incet incepem AMR-ul!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput