Las Vegas

Las Vegas | Autor: Simonna

Link direct la acest mesaj

Ladies, orice info despre Las Vegas e bine-venita.

Stiu ca e plin internetul, dar prefer impresii pe viu, e mult mai fun!
Ma bate gindul sa merg citeva zile, sa vizitam, sa ne plimbam, sa ne bucuram de ce are de oferit. Doar eu si Colegu', fara copii...
Unde sa stam? Pe "strip"? Mai la margine?
Unde sa mincam "neaparat"?
Ce sa vedem ca altfel inseamna ca ne-am dus degeaba?
In afara de "strip" ce mai e de facut? (Nu vreau sa merg la spectacole, vreau sa vad, sa simt locul, sa experimentez, ar fi ceva complet nou pentru mine!)

Multumesc si o zi/seara frumoasa!
Simonna



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu iti pot da recomandare despre hotel. Am stat la The Mirage si vedeam seara (adaca ajungeam la timp in camera) spectacolul de la hotelul de alaturi.

Au si o piscina super faina la hotel, cand am fost noi aveau si o gradina zoo micuta, cu lei si tigri albi, care fusesera vedetele show-lui Siegfried&Roy.

Noi am fost si la spectacole, ca eram cu prunca mare dupa noi, avea 9 ani. In rest ne-am plimbat prin cazinouri, fiecare e special...adica nu pe la jocuri ca nu ne lasau cu copil, ci prin hoteluri. Am fost o zi si la Hoover Dam in excursie.

De mancat erau "all you can eat" :). N-am mancat in locuri speciale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Mihaela, sarumina de pontul cu hotelul si spectacolul... Inteleg ca se vedea din camera spectacolul?
O sa ma duc sa check out, deocamdata sint in faza de cautari, inca nici nu mi-au confirmat cind pot sa-mi iau vacanta de la munca, si ma oftic de mor, sint tot felul de oferte si eu stau pe tusa si-i astept sa-mi confirme ca pot pleca....
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, se vedea din o parte de camere, celalat hotel se numea Treasure Island iar spectacolul era Pirates of the Caribbean Show. Ca sa vezi insa trebuia sa ceri expres o camera cu vedere incolo, cred ca e mai scump.

PS Sa nu te intrebi de ce sunt nesigura, vacanta noastra in SUA (care a inclus si Las Vegas) a fost pregatita si platita de sora mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Noua ne-a placut LV desi inainte de a ajunge acolo ni-l inchipuiam ca un imens disneyland kitsch pentru adulti si ne intrebam ce o sa facem 3 zile daca tot nu aveam treaba cu jocurile si cazinourile. Ne-am schimbat impresia repede, da, e imens, da, e un disneyland pentru adulti, da, e ultra super kitsch dar... are farmec, e viu, surprinde.
Cum ai descoperit deja cel mai atractiv loc in LV e Strip-ul acolo unde se afla toate palace-urile noi si majoritatea cazinourilor. Nu stiu sa descriu corect, e mare, e special, il vazusem in atatea imagini si filme si tot am ramas cu gura cascata cand am ajuns acolo.
Si noi am fost cu copilul din dotare deci nu am putut profita de jocurile la cazino (nu ca am fi dorit-o f tare), copiii au voie doar sa treaca prin salile de joc dar nu au voie nici macar sa se opreasca in fata masinilor; noi nu am fost la nici un spectacol dar nici asa nu ne-am plictisit cele 3 zile, las vegas e un spectacol permanent, oriunde.
Si noi am stat tot la Mirage, spectacolul de care zice mihaela e eruptia unui vulcan construit in fata hotelului, are loc in fiecare seara, cu tunete, cutremure, flacari etc. Nu l-am vazut nici noi din camera, hotelul e imens, are mii de camere (holul e o jungla tropicala in marime naturala, ca sa nu mai zic de hectarele de jocuri, strazile cu magazine si restaurante etc) cred ca mai degraba castigi la loto decat sa ai intamplator o camera cu vedere la vulcan:)
Alte spectacole gratis sunt fantanile de la Bellagio, la fiecare jumate de ora parca, e impresionant, apoi sirenele si piratii de la Tresor island sau acrobatii de la circus circus. Preferatul nostru a fost insa spectacolul de sunet si lumina freemont street experience, in vechiul las vegas acolo unde sunt cazinourile de altadata, e altceva, mai altfel si mai uman decat strip-ul. Dealtfel si noi ne vom intoarce la vara in "vestul salbatic" si de data asta am vrea un hotel in vechiul Las Vegas si nu pe strip (dar nici noi nu ne-am hotarat inca)
In ce priveste mancarea am fost oarecum dezamagiti, dupa cate citisem ne asteptam la "haute cuisine" la pret de McDo dar nu a fost chiar asa. Am mancat o singura data la buffet "all you can eat" (Cravings), a fost bun dar mult prea copios asa ca am reununtat. Am ezitat in fata la Dick's, restuarantul unde chelnerii injura clientii, nu am fost pregatiti pentru asa ceva, daca voi aveti mai mult curaj sa ne povestesti:)
Din cate am citit pe forumuri buffetul de la Cosmopolitan Wicked Spoon Cosmopolitan merita incercat, cred ca o sa mai facem la vara o tentativa de buffet din asta unde mananci chiar mai mult decat poate duce burta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Noi am fost anul trecut si-am stat la Cosmopolitan dupa ce vreo saptamana m-am tot uitat la Bellagio. Am fost in aprilie si-am prins preturi f. bune, noi am fost cu copiii. Si da, bufetul e absolut fantastic, David si-acum intreaba cand mai mergem acolo sa mancam aripioare din alea bune. La receptie l-am tip-uit pe receptioner si-am primit o camera la et. 47 cu vedere la fantanile de la Bellagio, super. E foarte fain hotelul. Noi am stat 5 zile dar desi e kitsch-os, m-as intoarce oricand cu placere, oricum ne-au ramas multe de vazut. Am fost la David Copperfield si desi la tv nu m-a entuziasmat niciodata, live a fost altceva. Cu sau fara show-ri n-o sa te plictisesti.
Recunosc, i-am citit blogul lui doruletz inainte(vacanta in America) pana l-am invatat pe de rost si i-am cam copiat traseul dar am stat 3 saptamani in partea aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Ehhh, si mie mi_a placut mult Las Vegas !Am fost in luna di miere, noi am stat la Bellagio....a fost extraordinar,camera cu vedere la fantana...foarte romantic, nu_ti venea sa parasesti fereastra !!! Am stat o saptamana, dar nu mi-a ajuns! Iti ia juma de zi doar vizitarea unui hotel !!!! Acum ca sunt in America sper sa ma reintorc curand !!!!! O sa_ti placa !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Multumesc, Ladies. Vreau si eu blug de Dorulet daca se poate. PM? Multumesc :)

E grozav ca imi dati idei, tot citesc pe net si parca e prea abstract pe site-urile de turism. O sa vad ce e si Cosmopolitan si The Mirage, Bellagio mi se pare scump pentru cum vreau eu sa umblu cit ma tin piciorele si doar sa crash la hotel, azi imi spunea un coleg ca e de stat aproape de o statie de monorail, tre sa ma duc sa vad si ala ce e, inteleg ca-i un fel de tren suspendat...

La Grand Canion a ajuns cineva?


Multumesc Luxe, Liliana, Doruletz! Si Mihaela, of course! :)

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Noi am fost dar pe West Rim, unde e Skywalk, am fost si la Red Rock Canyon si Bonnie Springs. Am luat o masina dar sunt si o multime de excursii organizate inclusiv cu elicopterul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sora mea a fost la Grand Canion, cu un avion inchiriat, din acela mic. Nu au condus ei, au avut pilot. Zice ca e superb, au repetat figura.

Cumnatul meu a batut canionul pe jos, cu cortul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

liliana, pe unde ati mai fost in afara de LV si canion? Noua ne-a placut asa de mult in vestul salbatic ca ne vom intoarce la vara acolo, alte 3 saptamani. Tocmai ma gandeam sa deschid un subiect pe tema asta pt ca tocmai suntem in cautare de informatii despre Moab (+parcurile), Page (+canioanele), Three rivers (sau echivalent pt sequoia park)+ Death valley (nu prea sunt multe optiuni de cazare din cate am vazut), dar si Las Vegas si Los Angeles etc.

simonna, nu stiu daca ai gasit deja siteul asta, sunt oferte interesante la hoteluri:
http://www.smartervegas.com/

Mergi la inceput