Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florycyk25 spune:

Aceeasi problema o avem si noi....nu JEANSILOR :)))...AFARA purtam colantei cat mai grosi ,iar acasa pijamale all day...de preferat ale sotului...asa ii simt mirosul cand e la servici...ciudate stari de gravidutza...sa se vada oara burtica acum??? toata lumea imi zice ca deja se vede burtica de gravidutza...dar sincer,am avut ceva kg si cv burtica si pana sa raman insarcinata:D:D:D:D:D...ramane decat sa ma amuz momentan.....va poop de nu va vedeti....intram in sapt 8+ ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabold spune:

salut fetelor, nu am mai intrat de ceva timp pe forum. Mi-a fost cam rau in ultimul timp..incepand cu ora 16 imi este grata si imi vine sa vomit. Am vomitat doar de 2 ori pana acum dar oricum starea mea e ft naspa. Abia astept sa treaca mai repede perioada asta. Cat despre burtica..nu cred ca are cum sa se vada acum dar suntem mai balonate si poate de aia ne strang pantalonii. Eu am gasit ceva pantaloni prin dulap mai mari( din perioada cand eram mai grasa) si acum ma simt minunat in ei. Am slabit 1 kg din decembrie pana acum.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Aceeasi problema o am si eu cu jeansii, nu ii suport peste burta. Asa ca port tot mai des rochii cu colanti. Mi-am comandat deja si niste colanti cu burtica, 2 jeansi cu burtica. Am primit ieri seara o traista de haine de gravida de la o buna prietena, asa ca deocamdata nu trebuie sa-mi cumpar nimic.

Daniela Veuger 7+ si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Exercitiile KEGEL sunt f importante in sarcina. Incercati-le cand mergeti la baie sau chiar stand la birou. Dati un google search exercitii KEGEL in sarcina si vedeti rezultatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Pt mine trei chestii mi-au fost vitale si le-am recomandat si altor gravidute: sterilizator de biberoane, pompa de muls si monitor audio-video. Sa va spun si de ce:

-sterilizatorul e foarte important in primele luni de viata, cand imunitatea bebelusului e in formare. Chiar cu alaptat exclusiv, exista situatii cand ai nevoie de biberon si pompa (fuga la doctor, o cumparatura, o urgenta de familie) si altcineva trebuie sa hraneasca pe bebe. In plus, streilizatorul l-am folosit si mai tarziu pt streilizat suzete, jucarii de dentitie, lingurite de plastic cand a inceput diversificarea, etc. Modelul pe care l-am ales a functionat chiar exceptional, am aparatul pastrat si cu siguranta o sa il folosesc din nou. A, apropos de solutii de sterilizare, eu una prefer metoda "clean" de sterilizare cu abur, decat solutii si chimicale care oricat ti se garanteaza raman ca reziduu pe obiecte. Parerea mea.

-pompa de muls electrica mi-a fost intr-adevar vitala pentru ca au fost situatii cand a trebuit sa o las cu soacra pentru cateva ore, sau cel mult o noapte (s a intamplat o singura data cand soacra ne a facut cadou de ziua mea o noapte la hotel). Asa, continuand sa pompez in diferite ocazii, am reusit sa alaptez pana la un an si 2 luni. Am folosit pompa si pana la trei luni, caci am avut mult lapte, iar excesul il pompam si l-am congelat ca rezerva de urgenta. Ca o paranteza, am cumparat initial o pompa manuala - o mare greseala, pt ca nu e eficienta.

- monitorul l-am folosit multe luni. Cat dormea Imi, ca bebe si pana mai tarziu, cand dormea de amiaza, mi-am facut treaba oriunde in casa, linistita ca o vedeam si o auzeam in orice secunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ma inscriu si eu pe lista celor cu blugi "intrati la apa". Blugii skinny inca ii mai pot purta, ca-s mai elastici, ceilalti... nevoie. In casa stau in pantalonii de trening. Cel mai bine ma simt in colanti si fuste Si da, se vede un pic de burtica, dar 1) sunt oleaca balonata 2) n-as pune pariu ca burtica nu e de la ciocolata, tortul de zahar ars, pizza si restul chestiilor ingurgitate din decembrie incoace . Dar am si eu ambitzul sa nu port nadragii de sarcina pana ma intorc din vacanta (plecam peste vreo 10 zile), sa vedem daca reusesc.

In legatura cu hainele de sarcina, de la fostul job mi-a ramas uniforma "de sarcina", (o pereche de pantaloni aproape nepurtati, ca avusesem doua sau trei perechi acum 4 ani, plus vreo 3 bluze), mai am blugii de sarcina, cateva bluzite, imi daduse cumnata niste haine dar, fiind si ea graviduta, e fair sa le primeasca inapoi deocamdata, eventual mi le paseaza iar dupa ce naste in aprilie-mai. Plus sutienele de sarcina, fara balene, le-am pastrat si pe acelea. In rest, mai vad ce o sa mai imi iau. Cum vom avea sarcina de vara, sper sa pot purta in general colanti, bluzite stil empire, rochite tip "wrap"...

In drum spre un client vineri am intrat la Mothercare si mi-am luat o crema anti-vergeturi, cu unt shea - tot de la ei am folosit si la sarcina cu Mister si am scapat fara urme pe burta, sa vedem acum ce bafta o sa am.

Da, bine zice Miha, exercitiile Kegel sunt sfinte, li se mai spune exercitii pentru intarirea muschilor pelvieni (pelvic floor muscles), eu deja am inceput sa ii "exersez" cand imi aduc aminte.

Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

DarkBendis sa aveti o vacanta frumoasa si timp de asemenea frumos. Dar unde mergeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ce parere aveti despre asistatul sotilor la nastere?

Eu sunt totalmente pro. Aici este asa de firesc lucrul acesta (si cand s-a nascut sotul meu era rutina in spitale sa asiste tatal la nastere), incat nici nu ne-am pus problema daca sa participe sau nu. E adevarat ca si clasele de nastere facute inainte ne-au pregatit mental si sufleteste f bine pe amandoi. Asadar a fost langa mie fiecare secunda, de-a lungul celor 24 ore de travaliu, a vazut un pic doar din expulzie, a taiat cordonul si pot sa va spun sincer ca experienta l-a marcat doar emotional (in sens admirativ), nu si sexual. Si sa nu credeti ca e un viteaz, mai aes la situatii medicale nu e tare deloc. Dar la urma urmelor, actul nasterii nu e un fenomen misterios sau o rusine, e un proces firesc prin care noi, femeile, cu intreaga fiinta, producem miracolul vietii. De aceea nu vad de ce, acolo unde e posibil, sa nu participe la aceasta minune ambii soti, uniti 'la bine si la greu'. Parerea mea ...

Hai ca mai continuam discutiile si maine. Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Miha, o sa razi de mine, dar eu iti spun cu mana pe inima ca, desi mi-am luat si eu sterilizator, pompa (ne-electrica, ci doar Avent manuala) plus monitor video audio nu le-am folosit nici macar o singura data Am alaptat (exclusiv pana la aproape 6 luni, dar Mister s-a intarcat chiar inainte sa faca 2 ani) dar doar de la san, deci nu a fost nevoie sa folosesc nici sterilizatorul si nici pompa, iar saracul monitor nici nu a fost scos din ambalaj, noroc ca nu am dat eu banii pe el - dar noi avem o casa micuta, doar 4 camere, bucatarie si baie, toate pe un nivel si deci il auzeam pe cel mic fara probleme, oriunde as fi fost in casa. Dar voi avea grija si de data asta sa le am pe toate, de fapt le si am, ca le-am pastrat in cutii in pod, mai ales ca nu voi mai putea sta acasa cu bebe cat am stat data trecuta, deci vrand nevrand va trebui sa "dau la pompa".



Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Si am citit ca multe gravidute sunt cu RH negativ (inclusiv eu am RH negativ, sotul pozitiv).

In primul rand in zilele noastre factorul Rh nu pune probleme si nu influenteaza mersul sarcinii, mai ales ca intotdeauna este verificat in analizele de rutina ale gravidei si ca atare se iau masuri preventive (injectie de desensibilizare inainte de nastere). In al doilea rand, Rh negativ inseamna pur si simplu ca noi nu avem o proteina in sange pe care majoritatea persoanelor o au (Rh pozitiv e factorul dominant la oameni), fapt pentru care in cazul in care sangele nostru este expus acestei proteine sistemul imunitar incepe sa produca anticorpi la acest "corp strain" si pot apare fenomene de respingere si incompatibilitate - ATENTIE! - la urmatoarea sarcina. Expunerea se poate intampla doar prin pierderea sarcinii (insa doar cand fatul e mai mai mare incat sa aibe sistemul sanguin format), sau in timpul nasterii. Daca nu se iau masuri de desensibilizare (injectie Rhogam) prealabila, anticorpii formati in mod natural in mama prin una din cele doua cai de mai sus, intra in circulatia sanguina a copilului si pot cauza icter sau boli heolitice acestuia (nici vorba de autism, malformatii sau boli genetice, categoric nu exista nici un fel de legatura sau suport stiintific pt o astfel de supozitie falsa). De aceea dupa un avort, spontan sau nu, procedura de rutina si obligatorie pentru o mama cu Rh negativ este de a i se administra aceasta injectie de desensibilizare care va proteja urmatorul copil pe timpul sarcinii. Acelasi protocol clasic se repeta in saptamana a 28-a de sarcina. Deci in saptamana 28 se re-administreaza desensibilizarea inaintea nasterii.

Imi cer scuze daca explicatia mea a fost cam alambicata, cat si daca a plictisit fetele care nu au Rh negativ. Sunt deschisa pt orice intrebari pe tema asta pe PM sau aici, va raspund cu placere.

Mergi la inceput