Primavara care nu vrea sa moara

Primavara care nu vrea sa moara | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Acum cateva zile am avut ocazia sa citesc despre o familie care in ciuda apasarilor vietii, facuta parca uneori sa ne rada in nas, se strecoara zi de zi asa cum poate, facandu-i in ciuda. Nu ar fi nimic deosebit in ceea ce as putea spune despre ei, in fond este formata din multi copii si multe probleme, daca nu m-ar fi marcat darzenia unora dintre copii de a nu renunta, de a-i intoarce soartei inversul necazurilor primite, sub forma unor felicitari de 1 martie. Nu e ciudat sa vezi cum niste copii ce ar trebui sa aiba o cu totul si cu totul alta grija decat ziua de maine, sa gandeasca si sa faca ceva pentru a le merge un pic mai bine? Si in loc sa primeasca un cadou si o pretuire de 1 Martie, ei sa daruiasca altora un simbol muncit pentru o speranta de mai bine?
Asta m-a marcat profund. Candoarea specifica a copilului, impletita cu maturitatea prematura datorata poate unei nesanse si totul acoperit de speranta de a reusi ceva azi, pentru un mai bine de maine.
Nici nu stiu de multe ori de ce in lumea asta inca exista cate o poveste a unei fetite cu chibrituri pe post de primavara care nu vrea sa moara.
Voi aveti idee?
Eu nu.





http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177025&nm=felicitarile-Mariei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Nu este Maria cu felicitarile din subiectul deschis de alinuk?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nici nu stiu de multe ori de ce in lumea asta inca exista cate o poveste a unei fetite cu chibrituri pe post de primavara care nu vrea sa moara.
Voi aveti idee?






http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177025&nm=felicitarile-Mariei


eu stiu Marius de ce. Pentru ca in viata , rareori, apare si rasplata muncii nevazute, apare curcubeul ala despre care atat de frumos vorbeste Eleni. Maria ne-a dovedit tuturor ca aceasta campanie "Gestul care schimba un destin" incepe sa-si arate roadele. Eu chiar cred ca Maria ne va face de-acum incolo mereu felicitari, cred ca o sa-i creasca increderea in valoarea proprie si mai cred ca o vom susutine in continuare. Pentru ca nimic nu este intamplator pe lumea asta.Nici macar primavara care nu vrea sa moara

Mos Craciun exista !!!

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz
( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

rareori raman fara replica



nu-mi iese decat atat
Papanasho mai schimba si tu semnatura aia ca vine primavara peste Mosul tau


Marius ai luat-o inaintea celor de la Radio Romania Actualitati, care m-au contactat pe pagina de FB si au spus ca vor sa faca un reportaj despre Maria si felicitarile ei

Asta iarna, cand am primit ornamentele de bradut de la ea, nici prin cap nu mi-a trecut ca bulgarele se poate rostogoli asa frumos... spre primavara



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

felicitarile Mariei
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Alinuk....dar asta a fost si scopul campaniei noastre...sa-i ajutam sa se "ajute" singuri, sa-si gaseasca resurse in ei din care sa se dezvolte si sa paseasca deasupra greutatilor in care s-au trezit pusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

rareori raman fara replica



nu-mi iese decat atat
Papanasho mai schimba si tu semnatura aia ca vine primavara peste Mosul tau


Marius ai luat-o inaintea celor de la Radio Romania Actualitati, care m-au contactat pe pagina de FB si au spus ca vor sa faca un reportaj despre Maria si felicitarile ei

Asta iarna, cand am primit ornamentele de bradut de la ea, nici prin cap nu mi-a trecut ca bulgarele se poate rostogoli asa frumos... spre primavara



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

felicitarile Mariei
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


Asa sunt eu, spontan

Mergi la inceput