Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35[/i

Eu tata mindru bineinteles ca am zis ok, numai sotia mai avea dubii daca e bine. Pai i-am spus sotiei: "Ce sa spun??? Noi venim din Ro si suntem asa mai musulmani?"

Deci numai bine de atunci doarme astia ba la noi, ba la ea. A venit si cu noi in concediu, noi nu avem probleme cu asta.

Altfel e cu socrii din Romania. Aia cit sa pice in fund. Ca am facut gresela enorma...Si mai ales chiar daca o fac... Cum sa o faca la noi acasa??? De neinchipuit pt ei. Si chiar de o fac, sa o faca in parc, in padure sau te miri unde...

La fel cumnatul meu, care de fapt mai tinar ca mine.

Ati avut si voi experiente similare?

Ma uita la statistica asta, eu pot spune doar ca la fetele din clasa lui fiul meu si e la gymnasiu, cind aveau 15 ani parca a inceput un concurs, care e prima. Si sa nu ramii codasa cumva..

Cu drag

Rici


O sa procedezi la fel si cu fata? O sa fii mandru cand isi pierde virginitatea la 15 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Al meu cel mare (13 ani si ceva) e tot la Gymnasium, sistemul olandez nu seamana cu sistemul german, dar e Gymnasium e tot asa foarte bun. Acum ce sa zic, al meu e asa de ocupat cu sportul, si scoala ca nu-l vad prea curand cu fete. Au o gasca de baieti, se mai plimba cu bicicletele, petrec timp pe la unii, pe la altii, intotdeauna noi parintii stim unde sunt, etc. Dar sa imi vina cu o mandra pe-acasa pe la 15 ani, cand el inca mai are de studiat vreo 2-3 ani pana ar termina ca sa intre la o facultate, nu ma vad lasandu-i sa-si faca de cap in camera lui. Si eu eventual sa fiu in casa. No way, la faza asta da, sunt talibanca, si traiesc in Olanda. Altceva momentan nu stiu ce as mai putea spune la subiect, decat ca si eu sunt trista (desi mama de baieti) sa aud ca o fata incepe sa ia la 14 ani anticonceptionale.

Eu la 14 ani inca ma uitam cu drag la papusi, nu cred ca ma mai jucam cu ele, dar de visat copilareste inca visam, nu ma vedeam in pat cu un baiat. Dar evident erau alte vremuri, erau multi talibani in generatia mea.

Nici olandezii oricat ar parea nu sunt asa deschisi la minte, poate doar unele segmente ale populatiei.
Si al meu e de acord cu mine si el este olandez-taliban, asta ca sa fie clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Gata, am citit cap-coada si m-am intristat.

Prin SUA, din cate-am vazut eu, sunt mai evidente extremele: fie tineri supercredinciosi si fete cu inele de virginitate pe deget (cat de bolnava mi se pare preocuparea asta a tatilor in legatura cu virginitatea fetelor, e atat de incestuoasa si-mi aminteste de tatal uneia dintre Andreele din Andre care i-a zis lu' fii-sa, care avea un prieten ca, daca-i era de p**a, o f**ea el sau ceva pe-acolo, au trecut mai bine de 10 ani, dar m-a socat atat de mult chestia asta ca mi-o amintesc si astazi - inchidem paranteza f. mare), fie adolescente cu 2-3 copii, ca nu mai e o problema pe aici sa ai 15 ani si sa fii insarcinata.

La 15 ani cred ca-i prea devreme sa faci sex. 16-17-18 mi se pare o varsta mult mai buna. Problema cu sexul prea devreme e ca se poate transforma dintr-un act cu un oarecare inteles intr-un eveniment sportiv si chiar nu as vrea sa am copii care traiesc o viata plina de promiscuitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Iata m-am intors de la skiat (a fost f fain) si sa imi mai dau si eu un pic cu parere.
Deci in Bavaria la gymnaziu de ai 2 de 5 sau un 6 nu ai atins telul clasei si deci clasei, deci repeti. Fac aici o mica paranteza referitor la profa de chimie la care fiul meu nu atins telul. Tipa este absolventa a Hauptschule, deci cea mai slaba scoala din germania, A terminat Hauptschule, si apoi a dat gaz. A facut Realschule (o scoala mediocra) apoi Gimnaziul, Faculta si Doctoratul. Deci e
ste un exemplu al faptului ca in germania poti ajunge de jos pina sus de tot. Si e extrem de exigenta. Dupa parerea mea a fost nedreapta pentru ca la lucrarea de control din a 10-a a dat un subiect ce s.a dat la bac dupa 13 ani... Peste jumate din clasa au avut note de 5 si de 6 si peste jumate din clasa ei nu a atins telul la chimie... Dar nu vreau sa il apar pe fiu. Trebuia sa stie cum e tipa si sa invete. Inclusiv in consiliul profesoral profesorii au vrut sa il lase sa treaca pe proba mai departe in a 11-a si ea a spus NU. Am vorbit si eu cu ea (nu ca sa ii schimb ideia) dar o inlilnisem, si mi l-a laudat pe fiul meu ca e baiat f bun, de treba, il place mult dar nu stie chimia si nu il poate trece.... Mai incredibil e ca fiul mei o iubea cel mai mult pe profa asta, nici acum nu o uraste, desi eu sunt bucuros ca nu o mai are :) Ea oricum a spus ca si daca repeta niciodata nu va trece la chimie. Acuma dupa jumate de an sta intre 2 si 3 la chimie. :)

Acuma referitor la fata mea care acuma are 13 ani. Deci eu nu am fost mindru ca cu 15 ani baiatul a avut prietena. Am vazut asta ca o stare de fapt. Cum as putea sa ii interzic sa se indragosteasca. Cumnatul meu din romania a spus ca fata lui nu are voie sa se indragosteasca decit daca are 18 ani. Si daca o va face, atunci sa faca ce o vrea... Atitudinea mea este ca daca se indragostesc, atunci asta este o stare de fapt. Insa nu as vrea sa primesca copii la virsta asta. Si daca ei vor a aibe sex, vor gasi o cale... Eu prefer sa stiu unde sunt copii, si sa nu fie nevoiti sa ma minta. O sa ii explic fetei ca sexul nu se face pt a fii la moda, sau pt a merge cu turma. Se face din dragoste f mare.

Eu acuma chiar vin din concediu unde a fost si baiatul si prietena el avind 16 iar ea 17 ani. Ea e f responsabila. El e copilaros de felul lui. O cam necajeste. Cred ca la alta virsta ar fii asta altfel. Eu incerc sa ii mai spun sa fie mai serios, dar nu cred ca se prinde mare lucru din ce spun parintii. Acuma mai e si convins ca e un fel de Don Juan.... care oricind poate avea una noua... Deci siner sa spun, nu stiu daca e marea iubire, sau doar hormonii, dar sunt de vreo 16 luni inpreuna si nimeni nu inseala. Oricum prietena lui fiul meu e f cu capul pe umeri. Chiar in concediu am avzut ca citeste o carte „Am fost un pic insarcinata“ si am intrebat-o ce carte e asta. La care ea mi-a raspunds: „Eu nu vreau sa ramin insarcinata“. Eu in gluma: „Oh, devin bunic cumva?“ La care ea: „Nu, nu vreau copil inca“.
Zicea unul pe aici, ca sta in germania si ca la cunostintele lui copii de 16 ani nu au inca sex.... NU stiu in care Germanie sta, sau din ce trib de pocaiti face parte, dar aici in Nürnberg la 16 ani cam toate fetele deja au experiente in acest domeniu (nu inclus aici musulmancele).

Acuma sa raspund la Madalina. In Germania legal sexul este permis de la 14 ani. Si anume cum urmeaza:
Adulti (peste 18 ani) cu copii sub 14 ani, inclusiv incercarea de a avea sex – Puscarie de pina la 10 ani.
Sex intre minori de peste 14 ani este permis daca amindoi sunt de acord.
Peste 18 ani cu minori sub 18 ani contra plata interzis, puscarie.
Peste 21 cu sub 16 – puscarie pina la 1 an.

Care este cadrul legal in Romania??? Cind este permis de citre lege?

Chiar daca ma repet. referitor la limbi straine in Romania. As avea o intrebare la Rufus. Citi elevi din o clasa ramin repetenti din cauza limbilor straine?

Chiar ar fii interesant de stiut citi copii ramin repetenti in scolile din diferite tari?



Cu drag

Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

al meu e mic are doar 9 ani, dar daca ma gindesc bine, la 15 ani as vrea sa-l stiu mai mult cu gindul la carte si la viitor nu la sex.
ce as face? cred ca i-as ocupa timpul liber pana peste cap cu activitati...indiferent ce ar fii: sport, voluntariat,biserica....
in felul asta o sa fie constant in grup si ocupat fizic si mental.
asta e planul meu. sper sa-mi si reuseasca

cat despre fete(desi e valabil si pt baieti)... ref la ce spunea Tilia cu inelele de virginatate purtate de credinciosi, eu mai bien vad copiii cu astfel de inele decat crescand copii la rindul lor sau cu boli venerice de care nu se mai fac bine toata viata...sa nu mai vb de avorturi, depresii....etc...etc...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Michelle,

mi se pare oribil de penibil sa porti inel de virginitate. De neinchipuit aici in germania. La fel de de neinchipuit ca si faptul ca in SUA mergi cu copii sa tragi cu armele...
Sau ce am mai citit ca in Romania se mai duc parinti la medicina legala sa ia certificat de virginitate la fete. Cit de bolnav poti fii la cap sa iei asa ceva??? Sa o pui pe fata ta virgina sa isi desfaca cracii in fata unui Dr. ca sa poti sa te lefai cu certificat de virginitate.
Cit despre boli venerice, cred ca statistic aici stam mult mai bine ca in Romania.

Cu drag
Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

rici, scuza-ma ca-ti spun cu baiatul ai gresit-o , dar mai ai o sansa cu fiica ta...sper ca macar de data asta sa iei o decizie buna.

baiatul treb sa realizeze ca treb sa se pregateasca pt viata si pregatirea asta nu costa in sex la 15 ani...are nevoie de pregatire profesionala care el, prin rezultatele superficiale de la scoala...nu arata ca este pe drumul bun.

imi pare rau cand vad ca parintii nu isi iau rolul de parintii asa cum trebuie...cu responsabilitate, seriozitate si intelepciune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Michelle,

mi se pare oribil de penibil sa porti inel de virginitate. De neinchipuit aici in germania. La fel de de neinchipuit ca si faptul ca in SUA mergi cu copii sa tragi cu armele...
Sau ce am mai citit ca in Romania se mai duc parinti la medicina legala sa ia certificat de virginitate la fete. Cit de bolnav poti fii la cap sa iei asa ceva??? Sa o pui pe fata ta virgina sa isi desfaca cracii in fata unui Dr. ca sa poti sa te lefai cu certificat de virginitate.
Cit despre boli venerice, cred ca statistic aici stam mult mai bine ca in Romania.

Cu drag
Rici


ti se pare penibil ca nu stii. e vorba de inele care ei(tinerii)decid sa le poarte, nu-i obliga parintii.
cat despre statistica bolilor venerice e egala cu "0' cand e vorba de copilul tau. lasa-o in colo de statistica...e vorba de viata copiilor tai si de suferinta ta de parinte ..c.rezi ca daca Domane fereste se intimpla ceva...te mai gindesti la statistica?!
mai bine, tu ca parinte, cu capul pe umeri...sa previi aceste situati si suferintze inutile. cu ce se alege daca are sex la 15 ani?!...cu ce? cu timp pierdut si griji inutile!
cand sunt cei mai frumosi ani in care nu ai grija zilei de maine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Michelle,

mi se pare oribil de penibil sa porti inel de virginitate. De neinchipuit aici in germania. La fel de de neinchipuit ca si faptul ca in SUA mergi cu copii sa tragi cu armele...
Sau ce am mai citit ca in Romania se mai duc parinti la medicina legala sa ia certificat de virginitate la fete. Cit de bolnav poti fii la cap sa iei asa ceva??? Sa o pui pe fata ta virgina sa isi desfaca cracii in fata unui Dr. ca sa poti sa te lefai cu certificat de virginitate.
Cit despre boli venerice, cred ca statistic aici stam mult mai bine ca in Romania.

Cu drag
Rici

nu neglija faptul ca in momentul in care fiica ta va devenii sexual activa, vizitele la dr. sunt obligatorii(anual sau chiar mai des)...deci...despre ce vb aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu cred ca tu in adincul sufletului tau stii ca e gresit ce se intimpla...dar ai venit pe forum aici, poate iti mai confirma careva ca de fapt nu ai gresit, ai facut bine...si sa te simti mai bine...sa gasesti scuze.

tie iti pasa de statistici, de comparatii Germania -Romania...cui ii pasa de asa ceva? e vb de copiii tai nu de comparatii inutile...

te face sa dormi mai bine pe perna stiind ca in romania (sau alte tari) fac mai multi adolescenti sex la 15 ani?

din partea mea...nu ai scuze, ca accepti asa ceva....si nu cauti solutii.

Mergi la inceput