Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Kari,imi permit sa te contrazic,nu e asa cu repetarea clasei,e de ajuns sa ai trei medii de 5 ca sa repetzi clasa,plus ca profesorii au cuvint greu de spus in asemenea situatzii in cadrul consiliului profesoral,insa repetarea clasei nu e asa bau-bau ca in Romania,iar ii dai dreptate lui Rici,copilul nu a ajuns la un anumit nivel,nu e pregatit sa treaca mai departe.

Lali,nu stiu cum e cu invatzamintul in Austria,dar in Germania(am eu impresia ca e cam aceasi directzie)trebuie sa vrei si sistemul itzi da posibilitatea sa recuperezi chiar si mai tirziu,ceea ce nu ai facut la timpul potrivit.

Bineintzeles ca daca n-ai terminat direct gymnasium nu potzi aborda toate facultazile si functziile,insa nici daca n-ai abitur nu esti un ratat si fara viitor.Se poate recupera,nu e usor ca orice lucru care nu e facut la timpul lui,insa se poate recupera si chiar studia si mai tirziu.

Eu provin din traditzionalul sistem romanesc de invatzamint,cu invatzat pe brinci sa treci treapta a II a,BAC-ul si intratrea la facultatea,fii mio va fi produsul unui sistem complet nou pentru mine,insa mult mai bun si mai variat decit sistemul din care provin eu.

Eu am intrat si-n depresiecu sistemul nemtzesc,m-am luptat cu demonii proprii ani de zile,insa pina la urma trebuie sa recunosc ca e superior celui romanesc.Daca vrei...potzi face,trebuie doar sa-tzi doresti-cam asta e motto-ul sistemului nemtzesc.

Acum sunt si aici scoli si scoli,gymnasii si gymnasii,profesori si profesori,insa perspective exista pentru copii nostri,chiar daca ei mai ratacesc drumul mai ales la pubertate.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Madalina, iti inteleg punctul de vedere, caci fetita ta e mica.
M-am intrebat citeodata ce as face daca cel mare sau altul dintre cei trei ar da de gustul la razachie asa de tinar. Si cred ca i-as da rapid AC-uri (sau un implant sub piele cu asa ceva daca e fata) si, oricum, prezervative in buzunar.
Riscurile sunt mici, caci sunt copii supravegheati si educati (spun eu), insa nu se stie niciodata.


(sigur ca as vorbi cu vreo prietena si cu ginecoloaga mea, da' nu cred ca as trimbita pe forum).

Off topic : nu cred ce spui, ca daca o incep la 15, atunci la 25 s-au plictisit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asa spun si de mine...ca voi sti sa o scolesc asa cum trebuie,pentru ca de,eu am fost tanara si tare nelinistita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

dana, nu ma contrazici, doar ca ai explicat mai bine ca mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

dana, nu ma contrazici, doar ca ai explicat mai bine ca mine.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



da????Ca eu tot cu creierul langsam de la raceala!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Andacos cred ca si in Austria e asa numai ca e mai greu mai tarziu, nu e totuna cu lucrul facut la vremea lui. Desigur, nu e imposibil.

Sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Nu cred ca are prea mare legatura cu educatia, ci mai mult cu sentimentele pe care le pot trai la un moment dat adolescentii.

Eu am un exemplu aproape de mine, baiatul unei prietene foarte bune. Un copil exemplar, primul din clasa, si cuminte foc. Evident ca m-am revoltat initial cand am auzit ca ea nu se opune unei relatii setimentale cu tot ce presupune aceasta, intrucat baiatul ei de la 15 ani are o relatie cu prietena lui (nu sunt in aceeasi clasa, dar in clase paralele), au acum amandoi 17 ani. Intre timp m-am relaxat si eu, i-am vazut, tin foarte mult unul la altul, sunt...suflete pereche. E greu de spus cand esti pregatit de asa ceva, unii mai devreme, altii mai tarziu...in alte civilizatii se marita fetele de la 12 ani, etc.

Mai greu a fost parintilor sa accepte, dar o data ce au inteles ca cei doi au o relatie absolut minunata, nu-i mai descurajeaza nimeni daca tot au ajuns aici. Evident ca ea ia anticonceptionale si sunt un cuplu superb. Si tot asa, dorm ba intr-o parte, ba in alta, concedii doar impreuna, etc. Cu timpul multe atitudini se schimba...dar cred ca si stabilitatea joaca un rol important. Una e sa vezi ca are o relatie stabila, alta e sa-i vezi (sau de fapt sa te faci ca nu-i vezi!) cum isi schimba partenerii in fiecare luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

rici35..nu stiu de ce, dar mesajele tale ma fac sa zambesc..parca tu esti la varsta adolescentei.

Copilul meu are aproape 12 ani...mi-e greu sa-l imaginez la 15 ani incepandu-si viata sexuala. Sper (si am mari sperante) din tot sufletul sa aiba alte preocupari si griji la ora aia si mai sper sa intalneasca fete cu alte preocupari si interese...am retinut insa pontul cu cursurile de dans :).

Pe de alta parte nu prea vad cum i s-ar putea interzice unui adolescent sa faca sex cu prietena..dar nu cred ca le-as facilita intalnirile cu tematica.
Iar mie, mama de baiat, mi se trange inima cand aud ca o fata ia anticonceptionale de la 14 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

rici35,
e o decizie pe care nu o poate face orcine, de ex. eu am stat si m-am gandit si tot gandit am o fetita de 12 merge pe 13 ani, si am comparat prin ce am trecut eu,
bun 15 16 ani hormoni bat la usa vrem nu vrem nu butem baga capul in nisip asata e realitatea copilul meu nu va face sau nu se va indragosti, nu e realistic, cand va da indragosteala peste ei sa te ti.....atunci ce faci ???ii inchizi in casa cu chieia?? sau fac neprotejat pe ascuns??
aici se face educatie sexuala si se prefera anticonceptionalele si prezervativele tocmai pt a se preveni sarcinele la adolescente,

eu imi amintesc prin ce sperieturi ma baga bunicamea cand ma ducem pe la tara ca ia uite vecina cutare nu fu virgina la nunta (minti sau nu i se paru lui ala cai virgina) si dupa nunta o tiinu barbatusu intro bataie pana o baga in spital si o omara cu zile e la a doua nevasta si tot asa cu virginitatea vezi Doamne
numai zic de legendele urubane ca ramai cu sechele nu alta
poate asta vrea sa zica rici

de asta am hatarat ca nu am sa o terorizez si nu o sa fac din sex un tabu, l-am prins pe sot intro zi ne uitam la tv la un sow si vorbeu de sex si el gata o trimise afara din camera, am vorbit cu el hei ce ai patit e ok daca tu te simti inconfortabil si ea se va simti, nu era mare branza era doar in treacat o fraza,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Deocamdata am copilul mic (10 ani) nu-mi pot da cu parerea apropo de inceperea vietii sexuale (ca varsta). Sper sa si-o inceapa cand va fi pregatita si indragostita .
Referitor educatia sexuala, in sensul responsabilitatii pe care o implica si BTS, eu am inceput sa-i mai zic cate ceva.
Personal mi se pare cam putin 15 ani, nu prea cred ca e atat de matur si responsabil un adolescent de 15 ani, dar e posibil sa ma insel, vom vedea la momentul respectiv.
La partea cu scoala insa sunt destul de (foarte adica ) pretentioasa. In mod clar rezultatele scolare nu trebuie sa fie afectate de viata sociala si amoroasa. Scoala e pe primul plan, construirea unei cariere, restul vor veni de la sine la timpul lor.
Nu m-as opune sa aiba un prieten cand o vrea ea (momentan nu o intereseaza, e prea mica). Dar relatia amoroasa, de orice fel si la orice varsta, nu trebuie sa afecteze construirea carierei. Ei - aici cred ca e o problema la o varsta prea mica, mi-e greu sa "vizualizez" un pusti / o pustoaica de 15 ani mergand excelent cu scoala si avand o viata sexuala activa. La 19 ani in schimb "vad" fara probleme

Mergi la inceput