Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Rufus, eu nu de aia am postat sa ma laud, ci chiar am vrut sa vad cum o vad altii din diferite tari pe unde me-a dus soarta.



Inseamna ca n-ai transmis ceea ce spui ca vrei.
De la inceput ai facut paralela germania-romania, te-ai mirat cat sunt de in urma unii romani, ne-ai spus cat esti tu de avansat in domeniul asta, iar la sfarsit ti-ai exprimat curiozitatea cum o fi prin state.
Cred ca trebuia sa pui alt titlu si sa spui ca nu te intereseaza ce-i in romania, ca de acolo ai venit si cunosti problema, ci ai vrea sa discuti cu cei plecati, sa faci comparatii.
Si cred ca in felul asta ai fi primit raspunsuri la obiect, asa cum iti doreai.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Nina, tu zici ninfomane de mici. Daca as vrea sa fiu acum provocativ as face comparatia cam asa:
Romania
Cuminti de mici Fac trotoarul in vest cind sunt mari

Germania
Ninfomane de mici La casa lor cind sunt mari.
Cu drag
Rici


sa inteleg ca ti-ai luat nevasta nemtoaica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Rici, ce nu inteleg eu este de ce trebuie sa dai tu raportu' (cum o faci, telefonic? prin mail?) tuturor rudeniilor (socri, unchi, nashi, ce-o mai fi:)) ca fiu'to face sex, cu cine, unde si cate ore? Daca tot te intristeaza opinia lor de talibani, de ce a trebuit sa le dai raportu'? Asta e subiect de conversatie:"alo, unchiu' Grigore, baiatu' meu de 15 ani face sex in weekend...dada, acasa la noi! Le-a pus nevasta lenjeria aia faina cu ursuleti!"? Fiul tau nu s-ar simti...nu stiu, ranit, ca faci atat de publica viata lui sexuala?
Si pe asta n-o inteleg, deci fiul tau are voie sa faca sex cu amarasteanca aia care baga anticonceptionale in ea din pruncie, dar daca s-ar fi indragostit de o mistoaca de 18-19 ani chemai politia?! Pai iti respecti fiul si deciziile lui sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Mie mi se pare ca tu esti mai neamt decat nemtii, asa cum unii sunt mai catolici decat papa. Deci te-ai ferit de o extrema si ai cazut in alta. Te declari mandru de deschiderea ta comparativ cu a noastra in Romania, dar mi-e teama ca mintea ta a ramas plina de prejudecati (musulmani, romanii care sunt mai inapoiati, aluzii si comparatii peste comparatii). De fapt, tu vrei atat de mult sa evoluezi incat esti dispus sa treci peste orice. Viata sexuala a cuiva nu mi se pare nici de laudat, nici de aratat cu degetul. Pur si simplu nu e chiar ceva numai bun de disecat in public, cu rudele, cu prietenii... doar pentru a-ti demonstra tie cat esti de deschis (daca nu cumva ai chiar tu indoieli, daca nu cumva te intrebi chiar tu daca ai facut ce era bine de facut in calitate de tata). Mai departe, nu uita ca ai si o fata, deci ia serios in considerare efectele secundare ale anticonceptionalelor si intreaba-te daca vei fi la fel de mandru de performantele ei sexuale. Apoi, orice cuvinte ai folosi (gen ai mei nu si-o trag, ei fac dragoste) tine cont ca vorbim de hormoni, nu de vreo mare iubire. Practic sansele ca acesti adolescenti sa ramana impreuna sunt aproape nule, vor schimba multi parteneri pana la casatorie, este asta ceva minunat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Rici,tu prezinti gimnaziul de-aici ca pe un mare bau-bau .Tin sa-ti spun din experienta fiica-mii (in Grundschule a fost cred ca mereu prima)ca cei care invata,invata in continuare si desi materiile sunt mai grele,multe schimbari,etc notele ei au ramas aceleasi pt ca...invata si recunosc,noi ne ocupam de ea dar in principal e meritul ei...Ne ocupam la modul ca-i explicam lucrurile pe care nu le intelege sau eu o ajut sa-si linieze cartoanele pt referate si cam atat.
Sotul meu a facut gimnaziul aici,fata face acum gimnaziul iar eu am facut mate-fizica in Ro si tin sa-ti spun ca tin foarte bine pasul cu ce se invata aici,adica cam la fel am facut si noi...bine,nu am facut referate si diverse lucruri adaptate vremurilor de-acum cand exista internet si tehnica evoluata...dar baza e baza.

Repet ca stiu multe povesti despre gimnaziu dar raman la ideea ca cine invata solid si temeinic nu are probleme egal ca e franceza,chimie si altele...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nici eu nu sunt speriata de gimnaziu, este clar ca acolo au mai mult de invatat si ca pretentiile sunt mai mari, dar un copil care a fost dintotdeauna obisnuit sa invete si sa ia scoala in serios se va descurca si acolo, cu siguranta. Am cunoscut si eu recent o prof. de gimnaziu care, la o seara informativa, se "lauda" ca a picat jumatate din clasa a 5-a la materia ei, ca este foarte greu etc. Ideea era, probabil, sa-i descurajeze pe unii care vor sa intre la Gym cu Probeunterricht (in Bayern, copiii care nu au in clasa a 4-a media 2,33 dar vor sa ajunga totusi la Gym pot da, dupa perioada inscrierilor, chiar la Gym, un examen la doar 2 obiecte si sunt admisi daca iau un 3 si un 4, deci destul de putin). Nu mi s-a parut ok, nu poti sti in avans cum va evolua un copil. Poate macar sa incerce. Cine intra, indiferent cum, dar isi da seama ca nu face fatza, poate in anumite momente sa se mute de la Gym la Realschule, de exemplu. Nu este Infernul (Abandon all hope ye who enter here).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Offtopic:Si eu cred ca pictezi diavolul pe perete cum se spune aici, in privinta ginmaziului. Copii care invata bine in scoala generala (Grundschule) si care sunt sustinuti de familie, vor invata bine si nu vor avea probleme nici la gimnaziu.

Ontopic: fie-mea are 10 ani si si toate prietenele ei provin din familii germane. Nici una din familiile astea nu ar accepta ca prietenul fiicei sa doarme la ei in mod regulat sau ca fiica sa petreaca noaptea la prietenul ei acasa. De asemenea nu cred ca e un "muss" (necesar)ca un copil de 15 ani sa isi inceapa viata sexuala. Copii familiilor pe care le cunosc eu si cu care am contact, sunt ocupati cu alte chestii decat sexul: scoala, schimburi de elevi (Schüleraustausch), muzica sau diverse activitati optionale sportive. Iar mama fetitei care ii da anticonceptionale la 15 ani e inconstienta.
E o chestie de anturaj si de familie, in primul rand.

P.S. Am uitat sa precizez ca am casa, masina de la firma si masina privat, sunt in top management intr-o multininationala si am un salariu mare - asta nu are legatura cu subiectul dar sper sa il impresionez pe rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Grundschule este doar scoala primara (4 sau 6 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Dragi mei,
incerc sa raspund la mai multi. Deci cu Gymnasiul este asa, pt cine invata f usor si e si harnic, poate face 2 clase deodata. Fiul meu de mic ne-am chinuit cu el. De nu termina Gymnasiul, ma rog. Rela deja o are. Nu se surpa lumea. Asta e frumos aici, ca poti oricind sa incepi iar sa inveti. In plus cit va avea chef sa invete sunt in placuta situatie ca il pot finanta.
Acum referitor la Gymnasiul de aici comparat cu cel din ro. Nu se poate compara. Nu poti compara Bacul la un liceu slab din ro cu un Gymnasiu aici. Aici sunt cam omogene, pt ca cine nu stie nu a atins telul si repeta. La fel limbile straine... In ro nu se fac limbi straine. Bineinteles ca copii de la mate fizica sunt extrem de buni., probabil mai bunic ca aici la gymnasiu, desi nu stiu sa apreciez pt ca am facut un liceu slab in ro.
Acuma cu privire la viata sexuala a copiilor. Cum vi-am mai spus, eu imi asum raspunderea hotaririlor in viata. Cea ce fac, im momentul acela consider ca a fost bine. Poate cu timpul vezi asta altfel, dar pe momentul acela a fost hotarirea corecta. Din greseli inveti.
Ca le-am spus bunicilor ca andy are prietena si ca e la noi si ca inopteaza la noi. Nu vad de ce as ascunde asta. Ca au facut sex nu le-am spus, dar si ei isi da seama ca cam asta se intimpla cindva. Citeva luni au dormit ei unul linga altul, dar cind au considerat ei ca vor sa o faca, atunci au facut-o, si eu gasesc asta ok. Faptul ca bunicii nu au fost de acord, are consecinte pt ei. Deci Nu o luam pe Steffi cu noi cind mergem in Romania. O las pe sotie la parinti si eu ma duc cu fiul la Yugoslavi sa ii arat unde am trecut granita, unde am fost inchis. Sa vada ca merita sa lupti pt libertate si o viata mai buna. Cred ca mai merg si sa vedem Budapesta. Si parintii mei cind a fost fata acolo au inceput sa ii faca morala pt fratele. De atunci nu mai vor sa treaca. Ma rog ce cultivi, aia culegi.
La mine cind am fost de 22 ani a dormit o prietena la mine, mama era sa fac a infarct. Nu de alta dar ce zice orasul....
Din aceasta cauza a si intereseaza, care este cauza felului in care ginditi? Pentru ca asa ati fost educati, ati preluat de la parinti, ati citit ceva studii care spun ca asa e mai bine, asa spune biserica?? Imi amintesc aici fiind la armata romana un coleg care cind veneu cei noi le fura toata mincarea... si l-am intrebat. Vlaicule de ce faci asta ca si asa ti se strica. "Pentru ca asa s-a facut si cu mine cind am venit aici". De atunci inteleg multe lucruri care pina atunci nu mi se pareau rationale. Cum am mai spus, eu sunt neconformist de felul meu.
Referitor la musulmani. Nu ii voi interzice sa aibe prieten musulman. II spun insa foarte clar ce cred eu ca sunt urmarile. Decizia este a iei.
Ca daca ar fii avut fiul la 15 ani o tipa de peste 18 ar fii fost ilegal, deci secudere de minori, de aia as fii mers la politie.
Daca la 15 ani unt hormoni sau iubire... eu cred ca sunt ambele. Si sansele sa ramina inpreuna si eu nu le vad prea mari. Dar nu vad problema in asta.

Cu darg Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

In Ro se fac limbi straine.
Exista chiar si licee bilingve
Iar la scolie generale clase speciale cu predare intensiva intr-o limba straina.

Fiica mea e la liceu si studiaza engleza, franceza si latina.

Mergi la inceput