Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Draga Fania,
limba mea materna nu este romana ci germana.

Ai dreptate, detest f multe lucruri in Romania. Din cauza asta sunt fericit ca am plecat de acolo.

Iata ce detest de acolo:
Coruptia incredibila la orice nivel. Inclusiv buchetul de flori dat profesoarei de 8 martie.
Meditatiile pe bani neinpozitati date de profesori.
Faptul ca profanatorii de morminte sunt vazuti ca infractori iar medicii ce iau spaga ca dumnezei in alb.
Nesimtirea de a face nunti cu zeci de mii de € pe cind altii nu stiu ce sa puna pe masa la copii.
Faptul ca daca iti moare sotul satul are grija sa porti doliu dar nu te intreba daca ai de mincare la copii.
Patriotismul prostesc al unora, care in loc sa vada problemele pe fata le matura sub pres.

Ca tu te-ai intors inapoi din Olanda, este admirabil eu nu as mai vrea sa stau acolo.

Cu drag

Rici

Ai uitat sa adaugi pe lista si faptul camulti dintre romani nu se lauda cu performantelesexuale ale plozilor de 15 ani si nici nu le fac acestora galerie in timp ce realizeaza atat de importantele perfomante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Din punctul lui de vedere si la 30 e prea devreme deci probabil ca eu va trebui sa negociez de partea fetei, dar in nici-un caz mai devreme de 16-17 ani.


Ce bolnava e mentalitatea asta atat de raspandita printre barbati, se pare. Eu cunosc virgine de 30+, nu le e deloc moale si nu sunt deloc ok cu ele si cu viata lor. Tatii lor par fericiti, insa, ca nu le-a stricat nimeni copila. Lipsa de relatii, cu tot cu sex, creeaza drame si traume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Dragi mei.
Eu nu am postat aici pentru a ma lauda cu pertformantele sexuale ale baiatului me sau ale germanilor. Am vrut sa vad cum vad starea asta de fapt cei ce mai stau in romania in comparatie cu cei ce stau in alte tari. Faptul ca a denaturat subiectul se datoreaza faptului ca in loc sa se dezbata la subiect cei mai multi s-au axat pe demontarea mea ca parinte si a ma baga pe mine si pe copii mei in categoria "oamenii lipsiti de educatie, de cultura, de ambitii, de sperante..." Ultimele trei postari, toate din romania arata tendinta romaneasca de a ascunde cea ce este adevarul. Dupa moto-ul, chiar daca e asa, despre asta nu se vorbeste. Metoda asta de a ascunde sub pres problemele este sigur specifica societatii romanesti, si un alt motiv ca ma bucur ca nu mai stau acolo.

Cristoiu din Germania a scris ca nu cunoste parinti care isi indoapa copii cu anticonceptionale de la 15 sau 16 ani... Poate la Hanover e altfel. Aici la Nürnberg e in felul urmator: Multe fete in adolescenta primesc AC prescrise de citre dermatolog din cauza ca au akne si cosuri. Nici macar nu are legatura cu contactul sexual. Ci ca sa o stabilizeze hormonal. Si ca informatie: In germania daca te duci cu 14 ani la medic are dreptul sa iti prescrie AC fara a intreba parintii. De la 16 ani si asa parintii nu au drept de veto. Si sunt si gratuite. Deci parintii nici nu trebuie sa afle. Probabil ca nici voi nu veti afla doar cind fata are 30 de ani :).
Apoi cu moraliatea Romanilor, hai sa nu ne umflam in pene. Oare cite romance lucreaza ca prostituate in toata europa? Nu vreau sa le judec, nu am dreptul asta, nu sint in situatia de trebui sa recurg la asta ca sa imi intretin familia. Sau oare de ce romanii sunt campioni europeni in avorturi? Pentru ca sunt atite de bine educati, de oameni si de morali? Oare asta este moralitatea romaneasca? Sau avorturile si prostitutia este chiar rezultatul asa zisei moralitati caracteristice romanilor? Sau asta si asa este doar o problema a "oamenii lipsiti de educatie, de cultura, de ambitii, de sperante..." Uite eu am avut o colega de liceu in Romania care a ramas gravida la 16 ani. O fata f frumoasa. A facut avort si a murit. Mama ei si acuma plinge si spune ca din cauza gurii lumii a ramas singura, fara fata, fara nepoti. Dar onarea familiei sigur a fost salvata! Apoi mai cunosc un caz. Se lauda tata in sat ca a dus-o pe fata la avort si a spus sa ii scoata tot.... Asa au si facut. Azi e femeie ce nu mai primeste copii. Tatal e mort si ea e cu urmarile. Dar a salvat onorea familiei! Bravo!

Apoi eu nu mi-am incurajat copii sa faca sex la 15 ani. Nu cred ca am scris asta pe undeva. Am acceptat doar starea de fapt, nu l-am dat afara din casa, nu l-am batut si nu l-am dezmostenit. In mentalitatea romaneasca probabil ca la asta trebuia sa recurg, pentru ca "bataia e rupta din rai" si pina si la gradinita unele dintre primele cintece se cheama "mi-am pierdut o batistuta ma bate mamica". La copii nostri nu le este frica ci au respect. La fel avem si noi respect fata de ei, de sentimentele lor. Noi nu avem un bat pe dulap si ii amenintam de cite ori e nevoie.

Uite eu la discutia asta cu cumnatul meu din Romania i-am explicat in ferlul urmator: "In germania ai dreptul legal la sex de la 14 ani, insa nu ai voie sa iti bati copii. La voi ai voie sa iti bati copii dar nu au tinerii voie sa faca sex. Asta e una din diferentele ce m-au facut sa aleg germania ca tara unde vreau sa platesc impozit. Vad ca pina acuma nu a stiut nimeni sa imi spuna de la ce virsta au voie tinerii sa faca sex in Romania.
Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Din punctul lui de vedere si la 30 e prea devreme deci probabil ca eu va trebui sa negociez de partea fetei, dar in nici-un caz mai devreme de 16-17 ani.


Ce bolnava e mentalitatea asta atat de raspandita printre barbati, se pare. Eu cunosc virgine de 30+, nu le e deloc moale si nu sunt deloc ok cu ele si cu viata lor. Tatii lor par fericiti, insa, ca nu le-a stricat nimeni copila. Lipsa de relatii, cu tot cu sex, creeaza drame si traume.


Tilia, daca nici cu zimbarici nu se intelege ca glumesc, atunci nu stiu cum. Evident ca nu suntem atit de incuiati, e o gluma a lui, nu e nici el un imbecil. Stiu si eu virgine la 30 care asa au ramas, ca aveau deja buba in cap cu virginitatea. Nu despre asta e vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:


Ei, sunt si eu super sensibila la chestia asta, fiindca am vazut cu ochii mei si, partial, pe pielea mea, unde poate duce o astfel de mentalitate pusa-n practica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rici,intre altele ca sunt copile si copii care fac sex,de aia atatea avorturi.

Decat avorturi,mai bine AC-uri,hormoni,care distrug orgnismele.
Ok...da` mie nu-mi vine sa cred ca intr-o tara asa de mareata....numai la tine au doctorii dreptul de a prescrie copiilor anticonceptionale.

Sunt curioasa:
1. de ce tot insisti ca tu ai dreptate?Cand ti se spune ca nu e bine cu argumente,atunci incepi sa spui de prostituate romance,de avorturi,deci iar te iei de Romania.Si leacul ar fi sa ne lasam copiii la 15 ani sa faca sex in casa cu noi..asa s-ar rezolva toat eproblemele.
Sunt curioasa daca fetele din Germania sau alte tari ne pot da statistici..sa vedem cate "femei" sunt de nationalitate romana si cate de ala nationalitate,unde si cum "lucreaza"..banuiesc ca statistici exista.
2. Pe tine nu are cine te aproba?La noi in general,incep sexul de copii cei din categoria mentionata de Rufus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Stii ce ma gindesc eu Rici? Ca ar fi bine sa iti inveti baiatul sa foloseasca totusi prezervativ ca nu se poate intotdeauna baza pe spusele fetelor si sa nu se trezeasca cu un copil in brate sau mai rau, cu vreo venerica nevindecabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Da, chiar, cum ai reactiona daca-ar avea loc un accident si unul dintre copii te-ar face bunic in urmatorul an?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Dragi mei.
Eu nu am postat aici pentru a ma lauda cu pertformantele sexuale ale baiatului me sau ale germanilor. Am vrut sa vad cum vad starea asta de fapt cei ce mai stau in romania in comparatie cu cei ce stau in alte tari. Faptul ca a denaturat subiectul se datoreaza faptului ca in loc sa se dezbata la subiect cei mai multi s-au axat pe demontarea mea ca parinte si a ma baga pe mine si pe copii mei in categoria "oamenii lipsiti de educatie, de cultura, de ambitii, de sperante..." Ultimele trei postari, toate din romania arata tendinta romaneasca de a ascunde cea ce este adevarul. Dupa moto-ul, chiar daca e asa, despre asta nu se vorbeste. Metoda asta de a ascunde sub pres problemele este sigur specifica societatii romanesti, si un alt motiv ca ma bucur ca nu mai stau acolo.

Cristoiu din Germania a scris ca nu cunoste parinti care isi indoapa copii cu anticonceptionale de la 15 sau 16 ani... Poate la Hanover e altfel. Aici la Nürnberg e in felul urmator: Multe fete in adolescenta primesc AC prescrise de citre dermatolog din cauza ca au akne si cosuri. Nici macar nu are legatura cu contactul sexual. Ci ca sa o stabilizeze hormonal. Si ca informatie: In germania daca te duci cu 14 ani la medic are dreptul sa iti prescrie AC fara a intreba parintii. De la 16 ani si asa parintii nu au drept de veto. Si sunt si gratuite. Deci parintii nici nu trebuie sa afle. Probabil ca nici voi nu veti afla doar cind fata are 30 de ani :).
Apoi cu moraliatea Romanilor, hai sa nu ne umflam in pene. Oare cite romance lucreaza ca prostituate in toata europa? Nu vreau sa le judec, nu am dreptul asta, nu sint in situatia de trebui sa recurg la asta ca sa imi intretin familia. Sau oare de ce romanii sunt campioni europeni in avorturi? Pentru ca sunt atite de bine educati, de oameni si de morali? Oare asta este moralitatea romaneasca? Sau avorturile si prostitutia este chiar rezultatul asa zisei moralitati caracteristice romanilor? Sau asta si asa este doar o problema a "oamenii lipsiti de educatie, de cultura, de ambitii, de sperante..." Uite eu am avut o colega de liceu in Romania care a ramas gravida la 16 ani. O fata f frumoasa. A facut avort si a murit. Mama ei si acuma plinge si spune ca din cauza gurii lumii a ramas singura, fara fata, fara nepoti. Dar onarea familiei sigur a fost salvata! Apoi mai cunosc un caz. Se lauda tata in sat ca a dus-o pe fata la avort si a spus sa ii scoata tot.... Asa au si facut. Azi e femeie ce nu mai primeste copii. Tatal e mort si ea e cu urmarile. Dar a salvat onorea familiei! Bravo!

Apoi eu nu mi-am incurajat copii sa faca sex la 15 ani. Nu cred ca am scris asta pe undeva. Am acceptat doar starea de fapt, nu l-am dat afara din casa, nu l-am batut si nu l-am dezmostenit. In mentalitatea romaneasca probabil ca la asta trebuia sa recurg, pentru ca "bataia e rupta din rai" si pina si la gradinita unele dintre primele cintece se cheama "mi-am pierdut o batistuta ma bate mamica". La copii nostri nu le este frica ci au respect. La fel avem si noi respect fata de ei, de sentimentele lor. Noi nu avem un bat pe dulap si ii amenintam de cite ori e nevoie.

Uite eu la discutia asta cu cumnatul meu din Romania i-am explicat in ferlul urmator: "In germania ai dreptul legal la sex de la 14 ani, insa nu ai voie sa iti bati copii. La voi ai voie sa iti bati copii dar nu au tinerii voie sa faca sex. Asta e una din diferentele ce m-au facut sa aleg germania ca tara unde vreau sa platesc impozit. Vad ca pina acuma nu a stiut nimeni sa imi spuna de la ce virsta au voie tinerii sa faca sex in Romania.
Rici


Legal,de la 18 ani,de cand devin majori.
La 16 ani se pot angaja si marita fetele cu acordul parintilor.
Caminele de orfani si spitalele sunt pline de copii abandonati ...sunt rezultatul libertatii de a face sex la varste mici.Dar sunt convinsa ca orice ti-ar spune oricine,tu est ferm convins ca tu ai dreptate.
Asa ca vei ajunge sa vorbesti singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Draga Cristoiu,

nu stiu cum e la tine in Germania, in Nürnberg se face Aufklärung la scoala. Le arata la copii ce este un condom, cum se foloseste si pt ce e bun.

Si ca sa vezi ca nu sunt chiar asa prosti, cind fata e racita folosesc si prezervative. Asa au invatat la scoala. Si fata e dintre cele mai bune in clasa la o scoala privata, chiar daca are prieten.

Daca ma face bunic??? Un copil este un cadou de la dumnezeu:) Nu sunt pocait.

Deci nu il voi dezmosteni, nu il voi bate si nu il voi da afara.

Cu drag

Rici

Mergi la inceput