Se nasc in ultimii ani mai multi baieti decat fete

Se nasc in ultimii ani mai multi baieti decat fete | Autor: Deborah77

Link direct la acest mesaj

Aveti si voi impresia asta, ca in ultimii ani exista o disproportie intre baietei si fetite? Eu am baiat, 6 ani. La gradi erau 18 baieti si 6 fetite in grupa. Pe strada noastra, sunt 10 baieti si 2 fetite. La scoala, 10 cu 10, acolo este echilibru. La afterschool, iarasi mai multi baieti. Este o intamplare, sau chiar se intampla ceva? Si care ar putea fi consecintele in viitor?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deborah77

Aveti si voi impresia asta, ca in ultimii ani exista o disproportie intre baietei si fetite? Eu am baiat, 6 ani. La gradi erau 18 baieti si 6 fetite in grupa. Pe strada noastra, sunt 10 baieti si 2 fetite. La scoala, 10 cu 10, acolo este echilibru. La afterschool, iarasi mai multi baieti. Este o intamplare, sau chiar se intampla ceva? Si care ar putea fi consecintele in viitor?


Si la noi e la fel. Am prins loc la gradinita doar pentru ca e fetita, fiindca ersu dispersti dupa fete. Sunt 17 baieti si 7 fete in grupa.

Consecinte? Unii zic ca vine razbel. Mie imi place sa cred ca s-a intors roata si fata mea o sa poata sa aleaga dintr-o suta de barbati. Asta daca nu o fi gay si atunci, tough luck. Si eventual o sa mai scada populatia globului, asta daca o fi un fenomen generalizat.

Ah, si poate lumea va deveni mai deschisa spre ideea de homosexualitate ... Ca na, mai bine gay decit deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Fi-mea are 4.7 ani. Pana anul asta in toamna, la gradi erau mai multe fete (12 la 7). Anul asta (e grupa mare) sunt mai multi baieti. Baietii "extra" provin si din cei care ar fi trebuit sa mearga la pregatitoare anul trecut dar mamicile nu i-au vazut pregatiti de scoala.

In parc in schimb, pe palierul ei de varsta, sunt mai multe fetite decat baieti...

Eu am citit undeva ca preponderenta baietilor apare imediat dupa perioade de razboi/criza, deci e posibil ca asta sa fie un motiv, desi criza a fost doar economica (dar si demografica, ca o consecinta a acesteia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu cred ca exista un echilibru de la natura (nu vorbesc de sex selection). Sunt perioade si perioade, cand asa, cand asa astfel incat, in timp, nu vor fi probleme. De exemplu, cand am nascut eu, in 2002, statisticile aratau ca sunt mai multe fete decat baieti. Invers deci. La maternitate, in salonul bebelusilor, al meu era printre putinii baieti, majoritatea erau fete. La gradinita, la fel, erau mai multe fete in grupa si acum, la scoala, tot baietii sunt in minoritate in clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Generatia baiatului meu s-a nascut in plin boom economic, nu era nici urma de criza.

Oricum, multumesc pentru pont, la o adica o sa-i recomand sa se inscrie la o facultate in Constanta cand o creste mare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

la noi in clasa clar mai multe fete 20 contra 15. la gradi la fel, mai multe fete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

la fi-miu in clasa: 11 baieti si 5 fete.
edit: in clasa paralela: 10 baieti si 5 fete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

si eu am fost uimita ca in grupa lui Alex sunt 12baieti si 15fete. Da, da, vine razbelul.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

sant perioade si perioade...vad si la birou la noi:

acu vreo 2 ani toate gravidutzele au nascut fete.
anul trecut in schimb numai baieti

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Clar, la Constanta e de baietii nostri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

In clasa acum sunt 14 fete si 12 baieti.
Dar avem clasa de-a 3-a cu 22 baieti si 3 fete :-)
La fosta gradi anul asta sunt 18 baieti si 6 fete :-) Pe vremea fie`mi erau mai multe fete.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput