M-am hotarat.............adoptie(87)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor! O cafeluta...
Azi am ultimul examen
Athosica, sa traiaca bebele si sa fie sanatos.
Gabi, Vlad Andrei este baietelul unei prietene a ei. Dar Vlad Andrei este si ingerasul meu :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusp spune:

Buna ziua,
Eu si sotia am dori sa infiem, care este salariul pe care ar tb sa-l avem?
Astept raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Am citit si celelalte intrebari ale tale. Este posibil ca cei de la Directie sa va fi spus ca ar trebui sa aveti amandoi impreuna 1500 ron. Nu are importanta care din voi are salariu mai mare si care mai mic.
Eu pana acum nu am auzit de o suma fixa minima.
Stiu ca la un moment al evaluarii in una din intalniri se discuta despre bugetul familiei si ce bani va raman astfel incat sa puteti avea posibilitatile materiale minime de a creste un copil
De exemplu, sa zicem ca ati avea impreuna 1500 ron
se trec apoi cheltuielile mari: intretinere, lumina, gaz, impozite; apoi cheltuielile uzuale: cam cat dati voi pe mancare si imbracaminte pe luna, cam cat dati pe medicamente, pe transport, etc. Toate astea scazute din 1500 trebuie sa mai ramana, eu stiu... ceva acolo din care sa se poata creste un copil.
Daca bugetul vostru da pe zero sau chiar pe minus e clar ca nu incape si un copil in acei bani.
Stiu ca s-a mai discutat aici si unii au trecut la mancare cheltuieli absolut minime, pentru ca au mancarea de la tara de la parinti. Sau, in afara veniturilor din salarii estimeaza ca au si alte venituri pentru ca au si pamant si animale si mai vin de acolo niste bani.
Deci nu este o reteta sigura. Atat trebuie sa ai si atat trebuie sa iti ramana pentru copil.
Voi actele le puteti depune oricum. Nimeni nu va poate impiedica sa depuneti actele si sa solicitati atestatul. Problema este ca evaluarea care vi se face sa arate faptul ca sunteti o familie apta sa cresteti un copil din toate punctele de vedere, deci si financiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusp spune:

Alaltaieri a fost sotia si chiar asa i sa spus 1500 de fiecare , dupa acre i sa dat o foaie de buget, cu cheltuielile aferente, tipa de la dgasp era f acra, Eu am sal de 900 brut si sotia de 1500 brut, veniturile noastre sunt mult mai mari dar nu avem cum sa dovedim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Bun venit Remus!
Nu stiu daca prevede undeva ce salariu trebuie sa ai .La reatestare si pe noi ne-a intrebat despre cheltuieli si venit sa ramana bani pentru copil.Noua ne-a spus ca trebuie sa ai un loc de munca ,deci sa te bazezi pe un venit cand doresti sa adopti ,cat priveste suma , sotul meu a obtinut o adeverinta de la firma cu ,,incredibila" suma de 600 lei de aceea a si intrat el in paternitate.
Voi foarte bine ca ati luat hatararea de a adopta un copilas si bunul D-zeu va ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusp spune:

Va multumesc pentru raspunsuri;
ce ma intrigat cel mai tare este faptul ca dai exemplu concret ca stii ce salariu a fost trecut pe adeverinta unui prieten care vrea sa adopte din calarasi si le aduci la cunostinta ca nu are decat sal de 700 ron si atunci cei de la dgasp cu foarte mare nerusinare iti spun ca sunt alte legi pe Bucuresti; nici macar nu au bunavointa sa te ajute;
din start iti taie aripile ; iti vine sa le spui cate ceva dar nu poti;


Deci noi putem depune dosarul, putem da atestatul sau tb sa asteptam sa ne dea ei acceptul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Remus, nu exista "alte legi" , este una pentru toti, in care nu scrie o suma fixa ..ci ca trebuie sa faci dovada ca poti sa intretii si un copil.
Eu in locul tau as lista legea, si as merge cu ea in mana la cei de la directie. Nu stiu ce venit aveti...dar conteaza f mult cheltuielile...poti sa ai si o rata, mancare, lumina, caldura, etc...noi am avut o lista pe care a tb sa o completam.
Uite aici poti vedea articolul de lege: http://www.adoptiiromania.ro/files/legislatie/60_leg_Legea%20233-2011%20pt%20%20completarea%20si%20modificarea%20L273-2004.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusp spune:

Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusp spune:

De saptamana viitoare vom incepe sa strangem actele.

Doamne ajuta la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Eu ti-as sugera sa dai un mail la ORA (Oficiul Roman pentru Adoptii) in care sa intrebi daca exista un venit minim obligatoriu si o suma minima obligatorie care sa ramana in bugetul familiei pentru ca evaluarea sa fie pozitiva din acest punct de vedere.
Pentru ca degeaba vii cu adeverinte de 1500 si unul si altul, deci un total de 3000 net pe familie, daca ai cheltuieli de 2999 sau 3001.
In plus mi se pare absolut aberanta aceasta suma. Nu multe familii au un venit de 3000 net si au copii, si poate nu numai unul si ii cresc asa cum trebuie.
Dupa ce primesti raspunsul de ORA, care cred ca va va fi favorabil, te poti duce cu el la Directie sa le arati.

Mergi la inceput