Ustensile pentru aranjat parul!

Ustensile pentru aranjat parul! | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Mai precis ma gandeam la periile rotative cu aer cald, daca foloseste cineva si daca le recomanda, ce firma foloseste si la ce ar trebui sa fiu atenta daca vreu sa-mia chizitionez una!

Insa, am vazut ca sunt tot felul de perii de uscatoare de par, care mai de care cu mai multe intrebuintari.

In concluzie, eu am parul ondulat, rar si moale, vreau sa-l disciplinez putin si sa-i dau volum, nu-l vreau intins bat, dar uneori se electrizeaza rau si ma enerveaza la maxim.

Prin 2008 parca , mi-am luat un Rowenta Lissima, pe care l-am folosit cu succes pana acum un an, am fost multumita de el, insa din neatentie mi l-a trantit fata pe gresie si nu a mai functionat.

Ma gandsc ca din 2008 pana acum au aparut tot felul de minuni si vreau sa ma informez, in cazul in care ma hotarasc sa achizitionez ceva ...de fapt, vin februarie, martie, la comun cu ziua mea...si ma gandesc ca poate imi face soata vreun cadou :D, sau poate imi fac singura un cadou... eu pregatesc terenul din timp!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Si pe mine ma batea gandul sa imi cumpar o perie rotativa dar eu am parul lung si des, mi-e greu si lene sa il usuc cu peria, cu aia rotativa cred ca nu as face nimic.
In afara de aia insa, am de toate
1.Bigudiuri electrice de la Valera (firma de produse profesionale). Sunt f ok de folosit, bagi cutia in priza, bigudiurile se incalzesc inauntru in vreo 15 minute, le pui in par, le lasi jumate de ora si ai niste bucle frumoase ca la coafor. Mi-am propous sa le folosesc la fiecare spalare dar cum ma spal seara nu are sens, asa ca le pun cand am eu chef de rasfatat sau la diverse ocazii.
2.Bigudiuri moate. Dupa ce ma spal pe cap imi usuc parul si asa uscat il pun pe 4 moate. Fac o carare pe mijloc, impart parul din fiecare parte in 2 si ies fix 4 moate pe care mi le plantez in varfului capului ca sa pot dormi. A doua zi parul sta suuuperb. Pe astea le folosesc frecvent.
3.Ceva gen bigudiuri, sunt nste spirale din silicon ca un tub si un ... batz, iti introduci suvite de par in spiralele alea si iti usuci parul cu ele. Le-am cumparat de pe net din Ro, mi s epare ca sunt de kkt. O data le-am folosit, sunt extrem de dificil de pus, trebuie doar cu suvite subtiri, cand le-am scos parca m-am scalpat si nici nu au facut nimic.
4.Foehn de la Remington cu tub pt aspect 'wavy'. E ok, dar si la el e nevoie de timp si rabdare, cand il folosesc e parul putin in valuri, deci na, e ok.
5.Difuzorul plus spuma e foarte bun, dar iti trebuie o spuma de par buna (pana acum cea alba de la L'oreal a fost singura cu care am avut 5 zile parul carliontat, fara sa fie incarcat)
6.Set Remington: placa de par, ondulator si cateva perii pt ondulator. Ok, dar din cauza desimii sa imi fac bucle cu ondulatorul e ca si cum m-ai obliga sa ma pensez cu mansui de box.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Xio: .Bigudiuri electrice de la Valera (firma de produse profesionale). Sunt f ok de folosit, bagi cutia in priza, bigudiurile se incalzesc inauntru in vreo 15 minute, le pui in par, le lasi jumate de ora si ai niste bucle frumoase ca la coafor. Mi-am propous sa le folosesc la fiecare spalare dar cum ma spal seara nu are sens, asa ca le pun cand am eu chef de rasfatat sau la diverse ocazii.


MI-am luat si eu de astea, la recomandarea ta si sint multumita. Insa eu nu stau mai mult de 10 minute cu ele si sint gata. Acum ca sint noi, le folosesc dupa fiecare spalare. Se incalzesc extrem de repede dupa ce le pui in priza si sint usor de pus in par. Eu folosesc un sampon de volum (care chiar functioneaza) si dau cu fixativ dupa ce dau bigudiurile jor. Pina la urmatoarea spalare nu mai am treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Xio: .Bigudiuri electrice de la Valera (firma de produse profesionale). Sunt f ok de folosit, bagi cutia in priza, bigudiurile se incalzesc inauntru in vreo 15 minute, le pui in par, le lasi jumate de ora si ai niste bucle frumoase ca la coafor. Mi-am propous sa le folosesc la fiecare spalare dar cum ma spal seara nu are sens, asa ca le pun cand am eu chef de rasfatat sau la diverse ocazii.


MI-am luat si eu de astea, la recomandarea ta si sint multumita. Insa eu nu stau mai mult de 10 minute cu ele si sint gata. Acum ca sint noi, le folosesc dupa fiecare spalare. Se incalzesc extrem de repede dupa ce le pui in priza si sint usor de pus in par. Eu folosesc un sampon de volum (care chiar functioneaza) si dau cu fixativ dupa ce dau bigudiurile jor. Pina la urmatoarea spalare nu mai am treaba.



De unde le-ati luat? Vreau si eu sa imi cumpar bigudiurile astea, am inteles ca sunt f bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu am perie rotativa cu aer cald de la Rowenta si sunt multumita de ea. Am luat-o pentru ca parul meu e ceva nici cal nici magar, nici drept nici ondulat si de la o vreme la exterior e foarte frizzy (nu stiu sa traduc).

M-am invatat repede cu peria si dupa 5 minute arata foarte bine parul, mult mai lucios si mai sanatos...

Xio, ce-s alea moate? adica stiu varianta pe care si-o pune bunica-mea, dar banuiesc ca nu la asa ceva te referi . Cum imparti parul dupa ce faci carare pe mijloc, tot pe lung? sau o sarmaluta sus una jos? Mi-a crescut parul, il am drept, as vrea sa-mi fac niste bucle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

JG, moatzele (nici mie nu imi place cum suna, dar asa stie lumea despre ce vb ) sunt bigudiurile acelea flexibile.
Imi fac carare pe mijloc, rezula 2 cozi de scolarita pe care le impart iarasi in 2 pe lung.
Se aseaza foarte fain parul. Am incercat si cu mai multe dar nu imi incapea capul pe usa dupa aceea



Letitia, eu le las jumate de ora pana se racesc, oricum am nevoie de o perioada de refacere dupa toata munca depusa

Elyda, pe ebay sau pe amazon gasesti sigur si la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Elyda ale mele se numesc ENRAPTURE heated rollers si le-am luat de la Argos, ca era reucere mare inainte de craciun. Poti lua de pe amazon, numai citeste niste reviuri inainte de a cumpara ceva.

Xio, tu ai si par lung, al meu e mai scurt, dar tot des si gros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Am gasit bigudiurile,dar acum mai am o intrebare:care sunt mai bune,cele din teflon sau cele din ceramica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Spre peria rotativa m-am orientat, nu am ajuns inca intr-un magazin sa studiez, de aceea vreau sa ma informez inainte ca sa stiu la ce sa ma uit.

Ar mai fi varianta cu perie rotunda si uscator separat...dar cred ca sunt mai greu de manevrat.

Parul este cam asa...dupa baie sta bine, daca am noroc, insa a doua zi o ia razna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Spre peria rotativa m-am orientat, nu am ajuns inca intr-un magazin sa studiez, de aceea vreau sa ma informez inainte ca sa stiu la ce sa ma uit.

Ar mai fi varianta cu perie rotunda si uscator separat...dar cred ca sunt mai greu de manevrat.

Parul este cam asa...dupa baie sta bine, daca am noroc, insa a doua zi o ia razna.




Eu am peria rotativa de la Rowenta, sunt foarte multumita de ea. A inceput sa dea semne de oboseala insa are aproape 4 ani de folosire constanta (cel putin de 2x pe saptamana).
Nu am folosit alte perii rotative, am colege care au avut Braun si Remington dupa care si-au luat Rowenta si spun ca e mai buna decat celelalte. Eu clar cand se strica asta tot Roeventa imi iau, o sa o iau pe cea noua cu ionizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Elyda, ale mele cred ca sint de teflon si sint bune. N-am incercat ceramica.
Puteti sa-mi puneti si mie o poza cu peria rotativa va rog, ca nu stiu de e aia?
Multu.

Mergi la inceput