Reactie vaccin ROR

Reactie vaccin ROR | Autor: Androix

Link direct la acest mesaj

Filip a facut vaccinarea obligatorie din clasa I joia trecuta si acum are 3 pete mari mancacioase rosii: doua pe piept si una pe spate. Am facut o poza celei de pe spate. Eu cred ca e o reactie la vaccin. A mai avut cineva? Acum ne imbracam sa merg cu el la medicul de familie, care nu stiu cat ma poate ajuta in afara de un antihistaminic, numai ca stiu ce droaie de pacienti ne asteapta acolo si nu cred ca vom putea astepta ore bune. Suntem dupa 2 ore petrecute la politie, nemancati, cu temele nefacute etc. Unde altundeva mai pot merge cu el acum repede, un cabinet particular ceva? Nu stiu incotro s-o apuc. Ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cel mai probabil e o reactie la vaccin. nu cred ca e cazul sa te panichezi la modul urgent.
mancati, linistiti-va. da-i un antihistaminic. si vezi cum e peste 2--3 ore.
Patrick a facut asa la primul ror, cel de 1 an. reactie ca la carte, subfebril, cateva pete rosii. au trecut in 24 de ore fara absolut nicio alta reactie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mai bine suna-l pe medic, inainte sa plecati de acasa.
ati patit ceva de ati stat 2 ore la politie ? sper ca sunteti ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Si eu l-as suna pe medic.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

la malaxa, e un medic alergolog f competent acum.daca ajungi pana in ora 18,ar fi ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Multumesc de raspunsuri. Am sunat medicul si i-am dat 10 ml de claritine. Parerea lui e ca e putin cam tarziu sa fie de la vaccin dar pentru ca nimic nu s-a schimbat in alimentatie/haine/detergent nu imi pot explica de ce altceva ar pute sa fi fost. Cert e ca acum au disparut complet. Sa vad in continuare cum se prezinta si probabil va trebui sa ajungem la un consult la alergolog el avand o predispozitie spre reactii de genul asta. Cand am fost la munte din cauza frigului i se asprisera obrajii si tot asa erau patati si colorati in rosu, dar nu il manca pielea.

Suntem bine, am mers la accidente usoare la completat hartoage, abia il luasem de la scoala cand m-au sunat si nu am avut ce face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Si fata mea dupa vaccin se plangea ca o mananca spatele, avea o pata mica rosie (mult mai mica fata de cum arata in poza ta). Asta se intampla acum 2 zile, si ei au facut tot saptamna trecuta vaccinul.

Ea nu s-a mai plans, eu n-am mai verificat-o, ma uit diseara de curiozitate daca mai are ceva pe spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Histamina, nu am reusit sa ajung, imi poti spune un nume? Multumesc!

Mergi la inceput